تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

11 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

جذب و استخدام کارکنان شرکت‌ها بیشتر از اینکه برای خود کارکنان چالش‌هایی به همراه داشته باشد، برای استخدام‌کننده‌ها و شرکت‌ها دارای اهمیت است. استخدام نیروی مناسب و ایده‌آل برای بخش‌های مختلف شرکت اتفاقی است که درصد بالایی از شرکت‌ها در این راه موفق نبوده و نتوانسته‌اند انتظارات خود را برآورده سازند. مشاوره جذب و استخدام یکی از ترفندهایی است که می‌توان روی آن حساب کرد. به‌صورت کلی سپردن هر کاری به متخصص آن فرایندی است که می‌تواند موفقیت‌های ما را تضمین نماید. اینکه چه کسی را باید استخدام کنیم و چه معیارهایی را باید در هنگام استخدام مورد توجه قرار دهیم، موضوعی است که اگر از آن سرسری عبور کرده باشید، در قدم اول خود شما متضرر شده و راندمان کافی در شرکت نخواهید داشت. ازاین‌رو است که این وظیفه مهم را نیز باید به متخصص آن بسپارید.

یک استخدام بد می‌تواند پیامدهای منفی زیادی روی شرکت داشته باشد. هر شرکتی مانند یک سیستم یکپارچه عمل می‌نماید و نقص در هر یک از بخش‌های این سیستم می‌تواند درنتیجه نهایی آن تأثیرگذار باشد. به همین دلیل استخدام هر فرد در هر پست باید بر اساس لیاقت‌ها و شایستگی‌ها صورت پذیرد. البته سنجش این شایستگی‌ها به این راحتی نبوده و نیاز به تجربه در این زمینه دارد. مشاوره حقوقی برای جذب و استخدام شما را با موارد قانونی مربوط به این پروسه آشنا می کندو با مشاوره استخدام می‌توانید در انتخاب نیروهای متخصص به بهترین شکل عمل نمایید. در ادامه چالش‌های مهم و اصلی در این زمینه را مرور می‌کنیم تا شما را با اقدامات اولیه در این مهم آشنا نماییم.

 

اصول و فرایند جذب و استخدام

مانند هر فرایند دیگری که برای رسیدن به هدف نیاز به یک استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق دارد، فرایند جذب و استخدام نیز نیازمند یک استراتژی مبتنی بر اصول آن دارد و عدم توجه به این اصول و قواعد نتیجه مطلوبی برای شما به دنبال نداشته و چیزی جز اضافه شدند هزینه‌ها روی دست شما باقی نخواهد گذاشت. از پیدا کردن پست‌های خالی که نیاز به استخدام دارند تا استخدام فردی که با کمترین هزینه بیشترین راندمان را برای شما ایجاد کند، همگی باید در یک چرخه استاندارد و بر اساس اصول و قواعد برنامه‌ریزی شود. شاید کمی برایتان عجیب باشد اما بسیاری از شرکت‌ها حتی در تشخیص پست‌های خالی که برای آن‌ها نیاز به نیرو دارند نیز دچار اشتباه می‌شوند. ازاین‌رو استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را از همان ابتدا باید جدی بگیرید.

یکی از نکات اصلی در استخدام بررسی کیفیت و تخصص‌های خود فرد است. اما واقعیت این است که این موضوع جزء اولویت‌های اولیه در فرایند استخدام نیست. قبل از اینکه شما به بررسی افراد و متقاضیان برای استخدام برسید، ابتدا باید تعریف درستی از وظایف وی داشته باشید. استخدام متخصص‌ترین نیرو بازار در پستی که نیازی به آن ندارید و یا کارایی دیگری از آن مناسب شرکت شما است، هیچ سودی برای شما به دنبال نخواهد داشت. در بخش اجرا باید از نیروی اجرایی استفاده کنید و در بخش مدیریت نیز نیروی مدیر به کار شما می‌آید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

پرسشنامه‌ها و آزمون‌های جذب و استخدام

یکی از نکات مهم در فرایند جذب و استخدام همین پرسشنامه‌ها و آزمون‌هایی است که برای این منظور تعیین می‌شود. خیلی از افراد بدون توجه به اینکه چه هدفی در پشت این فرایند دارند، به‌صورت عمومی دست به انتخاب پرسشنامه‌های مربوطه می‌زنند. خیلی از مسائل مطرح شده در این پرسشنامه‌ها هیچ کمکی برای انتخاب افراد نکرده که هیچ بلکه می‌توانند فرایند کار را پیچیده‌تر و سخت‌تر نمایند. انتخاب سؤالات مناسب باید بر اساس تخصصی باشد که به آن نیاز دارید. در غیر این صورت ممکن است دست به انتخاب اشتباهی زده و خودتان باعث گمراهی خود شده باشید. انتخاب فرایند اشتباه برای جذب که درنتیجه عدم استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام ناشی می‌شود، منجر به استخدام افرادی با تخصص‌های نامناسب برای شما می‌شود.

 

انواع استراتژی استخدام

استراتژی‌های استخدام تعریف شده‌اند تا ما را در رسیدن به نیروی مناسب کمک کنند. استفاده از این استراتژی‌ها راهی برای بالاتر بردن راندمان شرکت است و عدم استفاده از آن‌ها نیز مانند همیشه شما را در هان وضعیت قبلی نگه خواهد داشت. اگر چند ماه پیش برای پستی نیرو استخدام کرده‌اید و اکنون به دلیل ناکارآمدی مجبور به استخدام دوباره فردی هستید، این نشان از عدم داشتن استراتژی لازم برای استخدام در نزد شما دارد. قبل از اینکه دوباره اشتباه قبلی را تکرار کنید بهتر است با استفاده از مشاوره جذب و استخدام هر چه سریع‌تر با یک استراتژی دقیق وارد این پروسه شوید. استراتژی‌های بسیار زیادی برای استخدام وجود دارد که شما بایستی متناسب با نوع شرکت و نیازی که دارید از این استراتژی‌ها استفاده کنید. حتی شاید لازم باشد تا ترکیبی از آن‌ها را به کار بگیرید تا بهترین نتیجه برای شما عاید شود.

از طراحی پرسشنامه مخصوص برای استخدام گرفته تا نحوه بررسی رزومه‌ها و مصاحبه با استخدام شونده‌ها همگی نیاز به یک بررسی دقیق دارد. در این بررسی شما بر اساس استراتژی که در پیش گرفته‌اید، معیارهای لازم را تعریف نموده و از این طریق بهینه‌ترین انتخاب را خواهید داشت. شما در مشاوره استخدام خواهید آموخت که چگونه پروسه‌ای برای استخدام بچینید که خودبه‌خود بهترین فرد از این پروسه برای شما استخراج شود.

لامینگو با داشتن کادری مجرب در زمینه مشاوره جذب و استخدام اکنون این تجربه گرانبها را دارد تا بهترین استراتژی‌ها را برحسب نیاز برای شما تعریف کند. محکم برداشتن اولین قدم می‌تواند مسیری هموار برای رسیدن به موفقیت برای شما فراهم آورد. در اولین قدم در این راه سخت در لامینگو در کنار شما هستیم. برای مشاوره استخدام به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

شرح شغل و مشخصه‌های شغلی

یکی از اصلی‌ترین آیتم‌ها در فرایند جذب و استخدام، داشتن تعریفی مشخص از شغل مورد نظر و مشخصه‌های آن است. شما برای شغل و پستی که در شرکت شما خالی است باید به دنبال نیرو باشید نه برای یک نیروی خوب در شرکت خود پست ایجاد کنید. اگر هر کدام از اعضای یک سازمان را به عنوان یکی از دنده‌های چرخ‌دنده تصور کنیم، وجود همه این دنده‌ها در این دستگاه لازم است. جفت کردن هیچ‌کدام از این دنده‌ها  نمی‌تواند جایگزینی برای نبود دیگری باشد. یک تیم فوق‌العاده نیز برای موفقیت نیاز به داشتن افرادی متخصص و متبحر در همه پست‌ها دارد. داشتن 10 مهاجم در یک تیم فوتبال 11 نفره نمی‌تواند تضمینی برای موفقیت آن تیم باشد؛ حتی اگر تمام این ده نفر نیز از بهترین‌های دنیا باشند. ازاین‌رو برای استخدام نیز شما باید مطابق با نیازهایی که دارید، ابتدا تعریف شغل نموده و سپس برای برطرف کردن آن نیاز دست به انتخاب بزنید.

 

قراردادهای جذب و استخدام و ضرورت‌های آن‌ها

یکی دیگر از دغدغه‌هایی که برای برطرف کردن آن نیاز به استفاده از خدمات مشاوره حقوقی دارید، قراردادهای استخدامی است. عقد قرارداد با نیروی کار مشمول قوانین استخدامی است که از سوی قانون‌گذار تعریف شده است. از بیمه تأمین اجتماعی گرفته تا ازکارافتادگی و مواردی ازاین‌دست ازجمله ضروریاتی است که در قراردادهای استخدامی باید به آن‌ها دقت داشته باشید. البته اگر مسیر درستی برای مشاوره جذب و استخدام در پیش گرفته باشید، این فرایندها را نیز می‌توانید با آن تحت پوشش داشته باشید. از وکیل خود بخواهید تا به‌صورت دقیق به این قراردادها رسیدگی کرده و شرایط لازم برای آن‌ها را تدوین نماید. تک‌تک بندهای قرارداد را باید به‌دقت بررسی کنید. قرار نیست حقی از کسی ضایع شود و قرار هم نیست در مفاد قرارداد از خواسته‌های خود چشم‌پوشی کنید.

 

بهبود جذب و استخدام

در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی هرساله استخدامی‌های برای پر شدن پست‌های خالی شده شرکت انجام می‌پذیرد. اما آیا شما از استخدام‌های قبلی شرکتی خود درسی گرفته‌اید که در برای استخدام‌های آینده آنها را اجرایی کرده و به فکر بهبود جذب و استخدام باشید؟ متأسفانه در کشور ما به‌صورت کلی ارزیابی اقدامات از پیش انجام شده خیلی جایگاهی نداشته و همگی یا مانند قبل و یا با استفاده از روش‌های جدید بدون در نظر گرفته نتایج گذشته اقدام می‌نمایند. این فرایند درباره جذب و استخدام نیز به همین منوال در جریان است. یکی از مزیت‌های استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام در همین ارزیابی مسائل گذشته است تا از این طریق ایرادات کار را شناسایی کرده و از این گذشته برای بهبود این فرایند گام برداشته باشید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

نکات مهم در اولین استخدام

در اولین استخدام نیاز به رعایت نکاتی دارید که عدم توجه به آن‌ها ممکن است نتیجه نهایی را تحت تأثیر قرار دهد. در درجه اول استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را نباید در این مواقع فراموش کنید. با استفاده از این فرایند می‌توانید از تجربه چندین ساله یک متخصص در کنار خود استفاده نموده و خود را از استخدام‌های اشتباه دور نگه دارید. به خاطر داشته باشید که همه چیز در استخدام، جذب یک فرد با تخصص فوق‌العاده زیاد نیست. شما باید فردی را استخدام کنید که برای شرکت شما ارزش‌آفرین باشد و به‌نوعی ارزش‌های وی هم سو با ارزش‌های شرکت باشد. کسانی که فقط برای پول کار می‌کنند حتی در صورت داشتن تخصص بالا، شریک ارزش‌های شما نخواهند بود.

 

چک ضمانت

یکی دیگر از موارد مهمی که در استخدام باید به آن دقت داشته باشید، چک ضمانت حسن انجام کار است. این چک هرچند در نکاه اولیه مانند مهریه تلقی می‌شود که نه کسی داده و نه کسی گرفته، اما در جای خود می‌توان از آن به عنوان اهرمی برای احقاق حق استفاده کرد. پیچیده‌تر شدن فرایند زندگی در جوامع امروز باعث شده تا کاربران با مشکلات زیادی در زندگی روبرو باشند. این مشکلات به کار و حرفه آن‌ها نیز رسوخ کرده و شرایط سختی را دراین‌باره رقم زده است. عدم دقت به مواردی از قبیل چک ضمانت حسن انجام کار دقیقاً راهی است تا خودتان را از مشکلات جامعه امروزی و بازار فعلی کمی در امان نگه دارید. حتماً قبل از اقدام برای استخدام در جلسه مشاوره جذب و استخدام دراین‌باره با وکیل خود به صحبت بپردازید.

 

اشتباهات رایج در استخدام

نداشتن یک استراتژی قوی برای استخدام و همچنین نداشتن تجربه و تخصص کافی برای استخدام کارکنان می‌تواند اشتباهات زیادی را در این قدم برای شما به دنبال داشته باشد. برای مثال یکی از اشتباهات رایج در استخدام کارکنان در هنگام بررسی رزومه‌ها است. ساخت رزومه امروز یک کار حرفه‌ای است اما هیچ تضمینی برای صحت مطالب موجود در آن وجود ندارد. ازاین‌رو فرد استخدام‌کننده باید این مطالب را صحت سنجی نموده و خود را از عواقب ناشی از استخدام اشتباه دور نگه دارد. مواردی ازاین‌دست زیاد هستند. با استفاده از خدمات مشاوره استخدام می‌توانید این اشتباهات رایج را بهتر بشناسید و خود را از این موارد دور نگه دارید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

به بررسی مسائل مختلفی که در امر استخدام پیش روی شرکت‌ها و سازمان‌ها است پرداختیم. در انتها باید بدانید که بررسی و استخراج این مسائل حاصل تلاش سال‌های زیادی از عمر وکلا و مشاورین استخدام است که اکنون به‌راحتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. حال انتخاب با شماست که به آن‌ها دقت کرده و خود را برای رشد و توسعه در آینده آماده کنید و یا بی‌خبر از این مسائل و بدون استفاده از مشاوره جهت استخدام، اشتباهات رایج بقیه را دوباره تکرار کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در امر مشاوره استخدام و مطالب مربوط به آن می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه کنید و یا اگر سؤالی خاص دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کرده و منتظر پاسخ‌های مشاورین ما باشید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه