بهترین ترفندهای بهبود جذب و استخدام

10 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

فرایند جذب و استخدام یکی از حیاتی‌ترین فرایندها برای هر شرکت و سازمانی در نزدیک کردن آن به اهداف و موفقیت‌ها است. اگر از این فرایند با موفقیت و پیروزی عبور کنید، سایر موارد در دسترس شما قرار خواهند گرفت. اگر شما هم با این جمله که “میزان دارایی‌ها و پیشرفت هر شرکتی با میزان توانایی‌های کارکنان آن شرکت برابر است” موافق هستید، بهتر است هر چه زودتر به فکر بهبود جذب و استخدام شرکت خود بوده و از ترفندهای مؤثر دراین‌باره استفاده نمایید. متأسفانه در ایران کمتر شرکت و سازمانی با این ترفندها آشنایی داشته و از متدهای روز دنیا برای استخدام کارکنان خود استفاده می‌نماید. حتی استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام نیز خیلی رواج پیدا نکرده است. ازاین‌رو است که دائماً شاهد تعدیل نیرو و استخدام افراد و کارکنان جدید در شرکت‌ها هستیم.

اگر شما برای آینده کسب‌وکار خود اهمیت قائل بوده و به دنبال استفاده از بهترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت در شرکت خود هستید، بهتر است دست از مثل همیشه و مثل همه بودن بردارید. اگر مثل همیشه و مثل همه بودن قرار بود ترفندی مناسب برای موفقیت شما باشد، دیگر نیازی به توسعه روش‌های جدید نبود. در ادامه این مقاله سعی داریم بهترین ترفندهای مورداستفاده برای بهبود جذب و استخدام را با هم مرور کنیم. استفاده از این ترفندها می‌تواند انقلابی در هر شرکتی ایجاد کند.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

چرا نیاز به بهبود فرایند جذب و استخدام داریم؟

همه مدیران ما با روش‌های سنتی جذب و استخدام آشنا هستند. در استفاده از این ‌روش‌ها بیشترین تأثیر در جذب یک فرد را نظر شخصی مصاحبه‌کننده ایفا می‌نمود. این روند هرچند در برخی موارد معدود منجر به موفقیت‌آمیز بودن فرایند هم بود، اما درنهایت و درمجموع آن‌چنان که باید پیش نمی‌رفت. ازاین‌رو برای بهبود این شرایط نیاز به استفاده از ترفندهای بهبود فرایند جذب و استخدام امری ضروری به نظر می‌رسد. در دنیای امروز که جمعیت به‌شدت افزایش یافته و تعداد افراد جویای کار به‌مراتب بیشتر هم شده است، عدم استفاده از این ترفندها در وهله اول ضرر و زیان‌هایی را به خود شرکت وارد خواهد ساخت.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

اطلاعات کافی کسب کنید

اولین و مهم‌ترین قدم در بهبود فرایند جذب و استخدام کسب اطلاعات مفید و البته درست است. مطالعه این مقاله می‌تواند برای شروع عالی باشد. اما بااین‌حال برای برخی از پارامترها نمی‌توانید تنها به مطالعه مقاله و کتب مختلف اکتفا کنید. خیلی از تجربیات هنوز روی کاغذ نیامده‌اند و این افراد هستند که می‌توانند این تجربیات و اطلاعات را به شما انتقال دهند. استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام می‌تواند یکی از راه‌های عالی برای کسب اطلاعات لازم و مفید برای این منظور باشد.

 

از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده نمایید

در مشاوره حقوقی برای استخدام شما با کسانی وارد بحث می‌شوید که عملا در این مسائل تجربه بسیار زیادی دارند و سال‌ها با شرکت‌های مختلف ترفندهای لازم را پیاده‌سازی نموده‌اند. در ثانی وکلای حقوقی تخصص لازم در این زمینه را نیز با سال‌ها تحصیل به دست آورده‌اند. ترکیب این دو خصلت همراه با تخصص شما در کسب‌وکاری که دارید می‌تواند زمینه‌ساز بهترین فرایند جذب و استخدام برای شرکت شما شود.

مشاورین حقوقی ما در لامینگو این آمادگی را دارند تا شما را با به‌روزترین این متدها آشنا نموده و یکی از بهترین اتفاق‌ها را در این زمینه برای شما رقم بزنند. برای این منظور تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

از روش‌های مدرن و معتبر استخدام استفاده کنید

بعد کسب اطلاعات لازم و مفید نوبت به این می‌رسد که شما عزم استفاده از این اطلاعات را نیز داشته باشید. روش‌های مدرن و به‌روز جذب و استخدام مسلماً نیاز به بررسی دقیق‌تر و پیشرفته‌تری دارند. هر تغییری چنین نیازی خواهد داشت. گذر از روش‌های سنتی و منسوخ‌شده و استفاده از به‌روزترین متدها نیز ممکن است در وهله اول کمی سخت به نظر برسد. البته استفاده از خدمات مشاوره استخدام روند این حرکت را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.

 

شرح شغلی درست و کاملی بنویسید

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند شما را در رسیدن به متدهای بهینه‌تر و عالی‌تر کمک کند، شرح شغلی مفصل و کامل است. مشخصه‌های شغلی شرکت خود را باید از روش‌های مذکور در مقاله شرح شغلی استخراج نموده و با استفاده از این‌ روش‌ها تعریف دقیقی از تمام پست‌های شغلی شرکت خود داشته باشید. البته این روند باز نیاز به استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام نیز خواهد داشت. تخصصی بودن برخی از قسمت‌ها این نیاز را برای شما بیشتر می‌کند.

 

از روش‌های مختلف برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده کنید

برای کسب اطلاعات دقیق و درست از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ برای نوشتن شرح شغلی از کدام راه‌ها به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازید؟ آیا استفاده از اطلاعات اینترنتی می‌تواند زمینه‌ساز بهبود فرایند جذب و استخدام برای شما باشد؟ یا اصلاً با روش‌های جمع‌آوری اطلاعات در این زمینه آشنایی دارید؟ استفاده از منابع معتبر و روش‌های عالی برای جمع‌آوری اطلاعات نیز می‌تواند قدم بزرگی برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین فرد باشد.

 

این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: قراردادهای جذب و استخدام و ضرورت آن

 

پلتفرم‌های مناسب برای جذب نیرو در نظر بگیرید

استفاده از سایت‌های جذب نیرو امروزه بسیار معمول شده است. این سایت‌ها فرایند ساده‌تری را برای پیوست نیروهای متخصص و متعهد برای شما ایجاد می‌نمایند. البته اکتفا کردن تنها به نیروی این پلتفرم‌ها نمی‌تواند زمینه‌ساز بهترین انتخاب برای شما باشد. فرایند جذب و استخدام دارای پروسه‌های مختلفی است که یکی از این پروسه‌ها به ثبت آگهی استخدام مناسب و در فضای ایده‌آل برمی‌گردد. که این قدم را می‌توانید با استفاده از این ابزار مدرن بردارید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

در فرایند بررسی رزومه‌ها و استخدام چک‌لیست داشته باشید

سعی نکنید چیزی را به ذهن بسپارید. قبل از شروع برای ثبت آگهی استخدام یک چک‌لیست کامل از نیازهای خود تهیه نمایید. سپس افراد را با این چک‌لیست بسنجید. داشتن چک‌لیست یکی از مؤثرترین روش‌ها برای بهبود جذب و استخدام است. برای تهیه این چک‌لیست و مفاد آن نیز می‌توانید از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده نمایید.

 

تکنیک‌های روانشناسی استخدام را از یاد نبرید

اصول روانشناسی باعث می‌شود تا شما در کوتاه‌مدت و در یک جلسه چند دقیقه‌ای از روحیات طرف مقابل خود باخبر شده و تا حدی احساسات درونی وی را نیز بدانید. ازاین‌رو است که هرروز متدهای پیشرفته‌ای در روانشناسی استخدام ارائه می‌شود. استفاده از این متدها را نیز باید در دستور کار خود برای بهبود جذب و استخدام قرار دهید.

 

از ابزارهای مدرن برای استخدام استفاده کنید

یکی دیگر از مزیت‌های پیشرفت تکنولوژی دسترسی به ابزارهای مدرنی است که می‌توانند اطلاعات کافی را با دقت بیشتر و با سرعت بالاتر به دست شما برسانند. ابزارهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، مصاحبه‌های تصویری قبل از اولین ملاقات و مواردی ازاین‌دست می‌توانند دستمایه شما برای انتخاب بهتر و بهینه‌تر باشند. البته اصول استفاده از این ابزارها را نیز باید بدانید.

 

پرسشنامه حرفه‌ای طراحی کنید

در مقاله‌های قبلی درباره اصول پرسشنامه‌های استخدامی با هم به بحث و گفتگو پرداختیم. در کنار استفاده از متدهای نوین برای استخدام، شما باید پرسشنامه‌های قدیمی روتین را نیز کنار گذاشته و به دنبال طراحی یک پرسشنامه اختصاصی و منطبق بر نیازهای شرکت خود باشید. داشتن اطلاعاتی معمول و شناسنامه‌ای افراد هرچند لازم هستند اما نیازهای شما را برطرف نمی‌کنند. برای طراحی پرسشنامه‌های حرفه‌ای نیز می‌توانید از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده نمایید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

در انتخاب خود، بدون هیچ پیش‌زمینه فکری اقدام کنید

پارتی‌بازی در انتخاب افراد یک روند طبیعی در کشور ما شده و هر سازمانی و هر شرکتی چند نفری را از این طریق استخدام می‌نماید. منظور ما از درج این عنوان اما مربوط به پارتی‌بازی نمی‌شود. این روند به‌قدری اشتباه و سخیف است که حتی پرداختن به آن نیز جایز نیست. اما در برخی موارد مصاحبه‌کننده‌ها بر اساس پیش‌زمینه‌های فکری که دارند دست به انتخاب بهترین فرد می‌زنند. تأثیرگذاری این پیش‌زمینه‌ها می‌تواند شما را از چارچوب از پیش تعیین‌شده خارج نموده و شما را به سمت مسیرهای بیراه بکشانند. ازاین‌رو به این نکته نیز دقت کافی داشته باشید.

 

فقط به تخصص دقت نکنید

یکی از معضلات بزرگ در فرایند جذب و استخدام اکتفا کردن به تخصص افراد است. البته که داشتن تخصص کافی لازمه اصلی احراز شرایط هر شغلی است اما تخصص نمی‌تواند تنها معیار برای این منظور قلمداد گردد. ازاین‌رو تخصص متقاضیان را نیز یکی از معیارها با وزن کمی بیشتر در نظر بگیرید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها به خاطر داشته باشید

شاید مطالعه این مقاله ذهن شما را کمی درگیر کرده باشد. استفاده از این ترفندها آیا واقعاً نیاز است؟ در انتها باید به خاطر داشته باشید که این ترفندها به‌صورت رسمی در اساسنامه هیچ شرکتی درج نشده‌اند و هیچ قانون رسمی نیز این متدها را معرفی نمی‌کند. بلکه این تجربیات موفق سایر کاربران است که منجر به ابداع چنین متدهایی شده است. ازاین‌رو این انتخاب با شما خواهد بود که در مسیر بهترین شدن اولین قدم را محکم ‌بردارید و یا خود را برای یک شکست مفتضحانه آماده کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه مطالب بیشتری را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایید. در بخش نظرات انتخاب این مقاله نیز چالش‌های پیش روی خود را با ما در میان گذاشته و پاسخ‌های مشاورین ما را نیز بشنوید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه