همه اشتباهات رایج در استخدام

10 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

جذب و استخدام یکی از فرآیندهای کاری است که هر شرکتی بنا به نیازی که دارد بایستی نسبت به آن اقدام نماید. پروسه استخدام کارکنان جدید مربوط به زمان خاصی از عمر شرکت نبوده و دائماً بر اساس نیازهای جدید و یا کنار رفتن برخی از کارکنان، شرایط برای استخدام نیروهای جدید فراهم خواهد بود. اما به دلیل عدم آگاهی افراد استخدام‌کننده نسبت به شرایط استخدام و مسائل مربوط به آن و همچنین عدم استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام، اشتباهات زیادی را از سوی مدیران شرکت شاهد هستیم. خیلی از مدیران هیچ انتقادی دراین‌باره را نمی‌پذیرند و خود را بهترین فرد برای سنجش کارکنان جدید می‌دانند. برای اینکه شرکتی قوی و کارکنانی موفق در اختیار داشته باشیم در درجه اول باید از تجربه و تخصص دیگران در زمینه استخدام استفاده کنیم.

واقعیت این است که هر کس بنا به تحصیلات و مدرکی که دارد در زمینه‌ای خاص تخصص دارد. استخدام و مسائل مربوط به آن نیز نیاز به تخصص و تجربه خاص خود را دارد. نداشتن تخصص و تجربه کافی در امر جذب و استخدام برای مدیران امروز عیب نیست بلکه عدم استفاده از خدمات مشاوره استخدام و تجربه و تخصص سایر افراد در این زمینه است که عیب بزرگی برای آنها محسوب می‌شود. با همه این اوصاف تصمیم گرفتیم برخی از اشتباهات رایج استخدام را در این مقاله با هم مرور کنیم تا با افزایش سطح آگاهی کاربران جلوی تکرار این اشتباهات را بگیریم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

نداشتن برنامه درست و مکتوب و خط‌مشی تدوین‌شده

هر کاری مخصوصاً در حد کلان مانند استخدام نیاز به داشتن برنامه‌ریزی دقیق دارد.‌ البته منظور از برنامه‌ریزی در این بند داشتن برنامه زمان‌بندی برای جذب و استخدام نیست. بلکه مدیران بایستی از قبل چک‌لیستی کامل از نیازهای خود تهیه و سپس طبق مأموریتی که دارند، برای استخدام افراد متخصص در همان زمینه‌ها اقدام کنند. از روش‌های بررسی رزومه گرفته تا تک‌تک موارد لازم برای احراز شرایط استخدام باید در این چک‌لیست درج شود. هر بندی که از قلم بیفتد، یک قدم شرکت مذکور را به سمت استخدام نیروهای ناکارآمد نزدیک‌تر خواهد کرد.

 

عدم استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام

یکی از نکات مهمی که در امر استخدام باید به آن دقت شود، استفاده از خدمات مشاوره حقوقی و مشاوره استخدام است. امروزه متدهای مدرنی برای بررسی رزومه‌ها و انجام مصاحبه‌های استخدامی در جهان تعریف شده است که این روش‌ها برای شرکت‌هایی با موضوعات مختلف می‌تواند متفاوت باشد. مسلماً همه افراد به این تکنیک‌ها آشنایی کامل ندارند و از این گذشته اصلاً نیازی هم به اطلاع از همه آنها ندارند. دراین‌بین استفاده از خدمات مشاوره استخدام می‌تواند بهترین راهکار برای مدیرانی باشد که به دنبال جذب بهترین افراد و کارکنان برای شرکت خود هستند. اما متأسفانه عدم استفاده از این خدمات تبدیل به یکی از اشتباهات رایج در استخدام شده است.

تیم حقوقی لامینگو با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه استخدام و داشتن رزومه‌ای درخور این آمادگی را دارد تا همه مباحث مربوط به جذب و استخدام را برای شما تبیین نموده و بهترین راهکارها را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. برای استفاده از این خدمات تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

نداشتن شناخت کافی درباره پست‌های خالی شرکت

یکی دیگر از اشتباهات رایج در استخدام عدم شناخت دقیق از نیازهای شرکت است. خیلی از مدیران تا با پست خالی روبرو می‌شوند یا نیازی احساس می‌کنند، به دنبال جذب نیروهای جدید می‌روند. احتمالات زیادی در این مواقع ممکن است برای چنین نیازهایی قابل‌تصور باشد. امکان تقسیم این وظیفه میان کارکنان فعلی وجود دارد. ممکن است نیاز تعریف‌شده موقتی باشد. حتی برای اینکه تعریف درستی از شرایط احراز این پست در شرکت داشته باشیم، بایستی شرح شغلی مناسبی برای آن تعریف کنیم. در واقع موارد ضروری برای استخدام افراد و تعیین صلاحیت‌های لازم در این مرحله صورت می‌گیرد. مسلماً هرگونه اشتباه در این مرحله منجر به استفاده از نیروهایی ناکارآمد و یا نیروهایی با تخصصی‌های غیر نیاز شرکت خواهد شد.

استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام می‌تواند تا حدی شما را با روند نوشتن شرح شغل آشنا نموده و از این طریق بهترین پروسه را برای جذب و استخدام برای شما رقم بزند.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

استخدام نیروهای ارزان‌قیمت‌تر

استخدام نیروهای ارزان‌قیمت و آنهایی که حقوق درخواستی کمتری دارند یکی از اشتباهات رایج در استخدام است که متأسفانه به‌شدت رواج پیدا کرده است. حقوق درخواستی یکی از آیتم‌های مهم در امر جذب و استخدام است اما این پارامتر به‌هیچ‌وجه نباید در اولویت‌های اولیه استخدام قرار گیرد. اگر حتی یک جلسه از خدمات مشاوره استخدام استفاده کرده باشید به‌راحتی خواهید فهمید که استخدام نیروهای ارزان در آینده‌ای نزدیک حتی ازنظر قیمتی هم برای شما مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. توجه کنید که استخدام ارزان‌ترین فرد وقتی منجر به رفع نیازهای شما نشود، هیچ سودی برای شما به دنبال ندارد که هیچ، حتی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ها دراین‌باره نیز شود.

 

عدم بررسی همه رزومه‌های ارسال‌شده

یکی از مزیت‌های استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام آشنایی با نحوه بررسی رزومه‌ها است. امروزه به دلیل افزایش جمعیت هر آگهی استخدامی با انبوهی از رزومه‌ها همراه می‌شود. بررسی این رزومه‌ها نیاز به‌وقت زیاد و تخصص بالایی دارد. اما مدیران در کمال تعجب نه وقت کافی برای این امر اختصاص می‌دهند و نه نیروی متخصصی برای بررسی این رزومه‌ها در نظر می‌گیرند. برای کسانی که به دنبال استخدام بهترین افراد در پست‌های خالی شرکت خود هستند چنین فرایندی کمتر از یک فاجعه نخواهد بود. فراموش نکنید که همین افراد و رزومه‌هایی که شما به‌راحتی از کنار آنها عبور می‌کنید در آینده‌ای نزدیک در شرکت‌های رقیب شما حاضر خواهند شد.

 

این مطلب شاید برای شما مفید باشد: بهترین ترفندهای بهبود جذب و استخدام

 

تکیه کردن تنها بر تخصص افراد

همان‌طور که اشاره کردیم شما قبل از اقدام برای جذب و استخدام بایستی چک‌لیستی از شرایط احراز شغل را استخراج نمایید. یکی از این شرایط نیز داشتن تخصص‌های لازم برای انجام وظایف در این رده شغلی است. از نرم‌افزارهای موردنیاز گرفته تا شرایط شخصیتی مناسب برای قرار گرفتن در این پست همگی نیازمندی‌هایی هستند که باید در داوطلبین موردبررسی قرار گیرند. تکیه کردن تنها به تخصص افراد هیچ‌گاه نمی‌تواند بهترین نتیجه را برای شما به دنبال داشته باشد. ازاین‌رو با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام ابتدا شرایط لازم برای احراز شغل موردنظر را استخراج و سپس به تخصص هم مانند یکی دیگر از پارامترهای لازم دراین‌باره نگاه کنید. فراموش نکنید که استخدام متخصص‌ترین فرد جامعه بدون داشتن تعهد، پشتکار و احترام هیچ عایدی برای شما به دنبال نخواهد داشت و شما به‌زودی مجبور به استخدام فردی جایگزین برای وی خواهید بود.

 

استخدام از روی آشنایی و پارتی‌بازی

قرار دادن این مورد در میان اشتباهات رایج در استخدام گذشته و تبدیل به یکی از معضلات بزرگ برای شرکت‌ها شده است. اگر شما هنوز ازجمله افرادی هستید که برای استخدام نیروهای لازم برای پیش برد اهداف شرکت خود از پارتی‌بازی و از این قبلی موارد استفاده می‌کنید، کمتر می‌توان به آینده شرکت شما امیدوار بود. به شما توصیه می‌کنیم حتی افرادی را که از سوی دوستان و آشنایان معرفی شده‌اند را نیز در پروسه جذب و استخدام قرار داده و شرایط احراز شغلی را در آنها نیز بسنجید. این می‌تواند بهترین گزینه برای چنین افرادی باشد.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

استخدام بر اساس آشنایی پنداری در جلسه مصاحبه

یکی دیگر از اشتباهات رایج در استخدام که در جلسات مشاوره جذب و استخدام به آن توجه می‌شود، آشنایی پنداری فرد مصاحبه‌کننده با متقاضیان است. بسیار پیش آمده که افراد بدون رسیدن به نمره حدنصاب لازم برای استخدام، تنها به دلیل تأثیری که روی فرد مصاحبه‌کننده داشته‌اند، استخدام شده‌اند. دلایل زیادی برای این تأثیرگذاری وجود دارد. از مواردی مانند هم‌شهری و هم‌محلی بودن گرفته تا شباهت‌های موجود در زندگی می‌تواند باعث بروز چنین اشتباهی از سوی شرکت‌ها و افراد مصاحبه‌کننده شود.

 

عدم دقت به موارد قانونی در هنگام عقد قرارداد استخدام

برخی از اشتباهات رایج در استخدام نیز به زمان عقد قرارداد با افراد ورودی جدید برمی‌گردد. جایی که بدون مشاوره حقوقی اقدام به پر کردن بندهای قرارداد با این افراد می‌نمایید. بدون توجه به بندهای حقوقی که در آن درج شده آنها را امضا می‌کنید، بایستی در آینده منتظر عواقب حقوقی ناشی از آن نیز باشید. تمام آگاهی‌های لازم در این زمینه را می‌توانید در یک جلسه مشاوره جذب و استخدام کسب نموده و خود را از چنین عواقبی دور نگه دارید.

 

عدم بررسی دقیق صلاحیت‌های افراد و سابقه شغلی آنها

مسلماً بررسی نکردن دقیق صلاحیت‌های  و سابقه شغلی متقاضیان نیز می‌تواند از اشتباهات رایج در امر استخدام باشد. خیلی از مواقع رزومه‌های جذاب افراد باعث می‌شود تا بررسی دقیق موارد درج شده در آن از چشم‌ها دور بمانید. دقت کنید که تنها تماشای رزومه‌ها نمی‌تواند شما را به استخدام بهترین فرد برساند.

 

استخدام بر اساس تخصص بالا و بدون توجه به نیازهای شرکت

یکی دیگر از انتقاداتی که به امر استخدام در شرکت‌های امروزی وارد است، استخدام افراد بدون توجه به نیازهای واقعی شرکت است. مسلماً اگر شما به دنبال استخدام فرد جدید هستید، برای رفع نیازهایی خاص به چنین اقدامی دست زده‌اید. حال استخدام فردی که هزاران تخصص مختلف داشته اما در رفع نیاز شما سررشته‌ای نداشته باشد، چه فایده‌ای برای شما به دنبال دارد؟

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که فرایند جذب و استخدام نیز نیاز به تخصص و تجربه دارد و عدم دقت به این موضوع ممکن است مشکلات زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. استخدام بهترین و مناسب‌ترین افراد است که می‌تواند آینده شغلی شما را تضمین کند. برای این امر حتماً به نکات ذکرشده در بالا دقت داشته باشید و حتماً از خدمات مشاوره جذب و استخدام نیز استفاده کنید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر هم می‌توانید از مجله حقوقی لامینگو کمک بگیرید و یا در بخش نظارت در انتهای مقاله، سؤالات خود را با مشاورین ما در لامینگو در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه