نکات مهم در اولین استخدام که باید بدانید

10 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

استخدام نیروها و کارکنان دقیقاً مانند آماده‌سازی یک ارتش بزرگ برای حضور در رقابت‌هایی سنگین با رقبای تجاری است. هرچقدر که شما اسلحه‌های قدرتمندتری داشته باشید می‌توانید به این نبرد خوش‌بین‌تر بمانید. با این اوصاف بایستی این مرحله از اقدامات هر شرکت و سازمانی را بسیار حساس و مهم تلقی نماییم. برای اولین استخدام باید دست‌به‌عصا و با احتیاط کامل عمل کنید. از مشاوره جذب و استخدام گرفته تا مشاوره حقوقی و استفاده از به‌روزترین متدهای استخدام همگی باید در این مرحله به کار گرفته شوند. موفقیت در این مرحله می‌تواند مسیر شما را در رسیدن به موفقیت‌های آینده ساده‌تر و راحت‌تر نماید. شاید اگر اهمیت این موضوع را درک کنید راضی به هزینه‌های بسیار زیاد هم برای آن خواهید شد.

در اولین استخدام شما در حال پایه‌ریزی اصلی شرکت خود هستید. هر اشتباهی می‌تواند سال‌ها تلاش شما را به باد داده و حتی آینده شرکت شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اگر فونداسیون یک بنایی را با خطا بچینید، احتمالاً در آینده باید منتظر فروپاشی دیوارها و ستون‌ها هم بمانید. ازاین‌رو در این مرحله نباید بی‌گدار به آب بزنید. انتخاب بهترین افراد دستورالعمل‌هایی دارد که اکنون در دسترس شما قرار گرفته و گذشتگان با کسب تجربه این موارد را برای شما آماده کرده‌اند. در ادامه مهم‌ترین نکات مربوط به اولین استخدام را با هم مرور می‌کنیم. استفاده از این نکات می‌تواند راه‌حلی عالی برای یک شروع قدرتمند باشد.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

چک‌لیست خود را آماده داشته باشید

قبل از اینکه به بررسی نکات مربوط به اولین استخدام برسیم و شما را با خدمات مشاوره جذب و استخدام آشنا کنیم، ابتدا باید از شما دعوت کنیم تا یک چک‌لیست تهیه کنید. انتخاب بهترین‌ها متر و معیاری دارد. اما شما نمی‌توانید همه این معیارها را به ذهن بسپارید و همچنین نمی‌توانید این موارد را برای همه استخدامی‌ها نیز به خاطر نگه دارید. ازاین‌رو داشتن یک چک‌لیست می‌تواند بهترین تصمیم برای شما باشد تا از این طریق بتوانید هرکدام از متقاضیان را بر اساس آن بررسی نموده و به آنها امتیاز دهید. خیلی خلاصه باید عرض کنیم که در صورت استفاده نکردن از چک‌لیست به‌هیچ‌وجه شما نمی‌توانید به بهترین افراد دسترسی داشته باشید. در هر باری که آگهی استخدام شرکتی درج می‌شود ده‌ها نفر برای حضور در پست‌های خالی رزومه‌های خود را ارسال می‌نمایند. انتخاب بهترین‌ها از میان این تعداد کاربران بدون استفاده از چک‌لیست چیزی شبیه پیدا کردن سوزن در انبار کاه است.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

مباحث مطرح شده در مشاوره جذب و استخدام را به خاطر داشته باشید

اگر هنوز از خدمات مشاوره استخدام استفاده نکرده‌اید بهتر است هر چه سریع‌تر و قبل از اینکه اولین رزومه به دست شما برسد و حتی آگهی استخدام خود را ثبت کنید، برای این منظور اقدام نمایید. ممکن است شما در حرفه خود تخصص بالایی داشته باشید اما این موضوع دلیلی بر این نخواهد بود که شما در استخدام افراد نیز همین‌قدر متخصص باشید. فرایند جذب و استخدام دارای مراحل پیچیده‌ای است که حتماً باید آنها موبه‌مو به اجرا در آورید. از سؤالات روانشناسی در پرسشنامه و طراحی این سؤالات گرفته تا روند مصاحبه‌های حضوری همگی نیاز به استفاده از تکنیک‌هایی دارد که جز با استفاده از مشاوره حقوقی به این مهم دست نخواهید یافت.

مشاورین ما در لامینگو با داشتن تجربه‌ای گران‌بها در زمینه جذب و استخدام این امکان را برای شما فراهم آورده‌اند تا از این طریق بتوانید به بهترین متدهای موجود در این زمینه دسترسی داشته باشید. برای استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

بر اساس نیاز شرکت دست به استخدام بزنید نه تخصص متقاضیان

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در استخدام افراد جدید، دست گذاشتن روی افرادی است که تخصص‌های حرفه‌ای زیادی دارند اما از نظر مأموریت موردنظر شرکت نمی‌توانند مثمر ثمر باشند یا حتی با داشتن این تخصص‌ها، خود را بالاتر از سطح موردنظر در شرکت می‌دانند. شما باید به خاطر داشته باشید که باید در جهت مأموریت شرکت و کارایی‌های لازم برای آن، اقدام به استخدام نیرو کنید.

 

همه چیز تخصص نیست

دقت کنید که همه چیز در فرایند جذب و استخدام دقت به تخصص‌ها نیست. تخصص هم بخشی از این فرایند است. شما باید با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام با سایر مسائل مهم در این فرایند مانند شخصیت‌شناسی  میزان تعهد و پشتکار و مواردی از این قبیل نیز آشنا شده و این مسائل را نیز در چک‌لیست خود قرار دهید. بدون توجه به این نکات شما نیروی‌های خوبی نخواهید داشت. متخصص‌ترین افراد در صورت نداشتن تخصص‌های لازم نمی‌توانند کارایی لازم را برای شما داشته باشند. ازاین‌جهت است که در ابتدای مقاله به اهمیت داشتن چک‌لیست در پروسه جذب و استخدام اشاره کردیم.

 

پشتکار و علاقه را ببینید

یکی از آیتم‌های بسیار مهم در فرایند جذب و استخدام دقت به میزان تعهد، پشتکار و علاقه افراد است. نیروی‌های متعهد همیشه برای پیشرفت شرکت شما در حال اقدام هستند و برای رساندن شما به قله‌های موفقیت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. حتی پرورش نیروی‌های تازه‌کار بدون تخصص اما متعهد می‌تواند نتایج بهتری برای شما از استخدام افراد متخصص بدون تعهد و پشتکار داشته باشد.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

از قبل شبکه‌های اجتماعی متقاضیان را بررسی کنید

یکی از موارد مهم در اولین استخدام بررسی دقیق متقاضیان است. برای این کار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی افراد نیز کمک بگیرید. در حال حاضر هرکسی به‌نوعی در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضویت دارد. برای اینکه بهتر این افراد را بشناسید می‌توانید فعالیت‌های آنها را در این شبکه‌ها دنبال کرده و به شناخت خوبی نسبت به آنها دست پیدا کنید.

 

رزومه‌های ارسالی را به‌دقت و با چک‌لیست بررسی کنید

رزومه‌های زیاد نباید شما را از مسیر درست دور کند و بسیاری از شرکت‌ها فرصت کافی برای بررسی رزومه‌های متقاضیان اختصاص نداده و تنها به دنبال استخدام سریع افراد هستند. دقت کنید که اگر این روند را در پیش بگیرید شما دائماً باید به دنبال استخدام نیروهای جدید باشید. یک‌بار رزومه‌ها و فرایند جذب و استخدام را به‌صورت کاملاً اصولی و درست در پیش بگیرید و برای همیشه خود را از این دردسر راحت کنید.

 

این مطلب را بخوانید: قراردادهای جذب و استخدام و ضرورت آن

 

به دنبال جذب ارزان‌ترین نیروها نباشید

ارزان‌ترین نیروها نمی‌توانند همیشه بهترین گزینه برای شما باشد. به این فکر کنید که احتمالاً در آینده برای چنین نیروهایی نیاز به هزینه‌های زیادی خواهید داشت. از هزینه‌های آموزش آنها گرفته تا از دست رفتن بسیاری از فرصت‌های شرکت به دلیل نداشتن تخصص‌های لازم در این افراد می‌توانند نسبت به نیروهای متخصص هزینه‌های چند برابری روی دست شما باقی بگذارند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

اگر برای شرکت خود اهمیت قائل هستید بایستی از همان پله نخست یعنی جذب و استخدام همه چیز را در حد عالی انجام دهید. عدم دقت به این نکات می‌تواند شما را از در اختیار داشتن نیروهای متخصص و متعهد دور کند و همین افراد به‌زودی در شرکت‌های رقبا استخدام شده و در جهت افزایش رتبه آنها تلاش خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جذب و استخدام و مسائل مربوط به آن نیز می‌توانید از وبلاگ لامینگو کمک بگیرید. در بخش نظرات در انتهای این مقاله نیز می‌توانید تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه