همه‌چیز درباره پرسشنامه‌ها و آزمون‌های جذب و استخدام

مشاوره جذب و استخدام

یکی از چالش‌های مهم در جذب و استخدام کارکنان جدید  در شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی تهیه پرسشنامه‌ها و آزمون‌های مناسب است. اینکه از چه سوالاتی در این آزمون‌ها استفاده کنیم تا بهترین فرد درنهایت انتخاب شود، یکی از نکاتی است که برای دستیابی به آن نیاز به تجربه و تخصص خواهید داشت. البته اگر تجربه و تخصص لازم برای این امر را ندارید، نیازی به نگرانی نخواهید داشت. با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام می‌توانید با کسی که تجربه بالایی در این مورد دارد به گفتگو پرداخته و پرسش‌ها و گزینه‌های درستی را در این آزمون‌ها درج کنید. واقعیت این است که میزان موفقیت و پیشرفت هر شرکتی به دست کارکنان آن است. به عبارتی شما هرگز نمی‌توانید بیشتر از توانایی‌های کارکنان خود در بازار پیشرفت داشته باشید. ازاین‌رو است که انتخاب افراد اصلح در هنگام استخدام امری مهم تلقی می‌شود.

چالش اصلی که در پرسشنامه‌ها و آزمون‌های استخدامی با آن روبرو هستید در این است که شما باید در یک محتوای محدود و تعداد سؤالات محدود تمام نیازهای خود اعم از نیازهای تخصصی و عمومی موردنیاز برای پست موردنظر را برآورده سازید. ازاین‌رو است که انتخاب سؤالات بهینه‌شده برای چنین آزمون‌های نیاز به مشاوره استخدام دارد. در ادامه اما تمام اطلاعات موردنیاز برای برگزاری این آزمون و تهیه پرسشنامه‌های لازم را با هم مرور می‌کنیم تا از این طریق در صورت نیاز بتوانید بهترین تصمیم‌ها را برای خود و شرکت خود اتخاذ نمایید.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

مشاوره جذب و استخدام برای تعیین پرسشنامه‌های استخدام

استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام مزیت‌های زیادی برای شما در تهیه پرسشنامه‌های استخدامی خواهد داشت. مهم‌ترین این مزیت‌ها را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:

 • از تجربه کسی استفاده می‌کنید که بارها و بارها این مراحل را پشت سر گذاشته و به جزئیات دقیق چنین پرسشنامه‌هایی آگاهی دارد.
 • در تعیین دقیق جزئیات موردنظر خود موفق خواهید بود.
 • نحوه تعیین سطح متقاضیان را فرا خواهید گرفت.
 • می‌توانید با روش‌های علمی کمی کردن پاسخ‌های متقاضیان به سوالاتی مانند سؤالات روانشناسی و شخصیت شناسی آشنا شوید.
 • و به‌عنوان بهترین مزیت می‌توانید بهترین افراد را برای پست‌های خالی شرکت خود استخدام نمایید.

لامینگو با در اختیار داشتن افراد متخصص و باتجربه در زمینه چنین مشاوره‌هایی آماده ارائه خدمات در این زمینه به کاربران است. با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام لامینگو می‌توانید قدم اول را برای پیشبرد اهداف خود در شرکت یعنی استخدام نیروی کار از میان بهترین‌ها، محکم بردارید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

علم طرح سؤال و آزمون‌های جذب و استخدام

طرح سؤالات مناسب برای پرسشنامه‌های استخدام در حال حاضر تبدیل به یک علم شده است. کارشناسان روانشناسی، شخصیت شناسی و متخصصین بازاریابی برای طرح چنین سوالاتی گرد هم می‌آیند تا برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین فرد بهترین پرسشنامه را تدوین کنند. مسلماً شما نباید از خود انتظار داشته باشید که به‌تنهایی از پس طرح چنین پرسشنامه‌ای بربیایید. مشاوره استخدام راه‌حلی عالی برای برون‌رفت از این مشکلات است. استفاده از تجربه سایر افراد در این زمینه باعث می‌شود تا شما دیگر دست به اشتباهات رایج نزنید و مسیر درستی را در پیش بگیرید. البته اگر آینده شرکت برای شما مهم است.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

انواع سؤالات مندرج در پرسشنامه‌های استخدام

در پرسشنامه‌های استخدام شما باید موضوعات مختلفی را موردتوجه قرار داده و این آزمون‌ها را بر اساس موارد مختلف بچینید. موضوعاتی که در این پرسشنامه‌ها می‌تواند زمینه‌ساز انتخاب بهترین فرد برای شما باشد به قرار زیر است:

 • بخشی از سؤالات مربوط به تخصص‌های فردی و گروهی افراد خواهد بود.
 • بخشی از این سؤالات باید برای شناخت شخصیت افراد درج شده باشند.
 • سؤالات روانشناسی ازجمله موارد جدایی‌ناپذیر در این آزمون‌ها هستند.
 • در برخی مواقع نیز برحسب شغل مورد نظر شما باید به دنبال کسب اطلاعات لازم و ویژه درباره آن باشید.

خدمات مشاوره جذب و استخدام این مزیت را برای شما دارد تا بتوانید با نمونه سؤالات مختلف در این زمینه‌ها آشنا شده و به‌صورت تخصصی به دنبال برگزاری این آزمون بروید. فراموش نکنید که سخت‌ترین آزمونی که فرد مناسب را به دست شما نرساند، هیچ ارزش کیفی برای شما به دنبال نخواهد داشت. این را هم بدانید که شما برای پیشبرد اهداف خود در شرکت به دنبال استخدام بزرگ‌ترین ریاضی‌دان جهان نیستید.

 

اهمیت سؤالات روانشناسی و شخصیت شناسی در پرسشنامه‌های استخدام

بخشی از سؤالات مهم در پرسشنامه‌های استخدام که در مشاوره استخدام باید درباره آنها اطلاعات لازم را کسب کنید، سؤالات  روانشناسی و شخصیت شناسی متقاضیان است. شما باید فردی را استخدام کنید که در عین داشتن تخصص‌های لازم بتواند ارتباط خوبی با سایر کارکنان و خود شما برقرار کرده و حتی دارای خلاقیت‌هایی نیز باشد. برای این منظور طرح سوالاتی با این مضمون اهمیت بسزایی دارد.

 

انواع آزمون‌های جذب و استخدام

برای جذب و استخدام آزمون‌های مختلفی در شرکت‌ها و سازمان‌ها برگزار می‌شود که شما برحسب نوع نیاز و شرایط استخدامی خود بایستی از موارد مرتبط با شرکت خود استفاده نمایید. مهم‌ترین آزمون‌های استخدامی را می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی نمود.

 

آزمون‌های فردی استخدامی

گروهی از این آزمون‌ها به آزمون‌های استخدامی فردی بازمی‌گردند. جایی که شما به‌صورت انفرادی از متقاضیان برای پر کردن پرسشنامه‌های از قبل تهیه‌شده دعوت می‌کنید. این آزمون‌ها نسبت به آزمون‌های گروهی پیچیدگی بیشتری دارند و فرد آزمون گیرنده باید تخصص و تجربه بالایی در این زمینه داشته باشد. تخصص فرد موردنظر هم برای اصول روانشناسی شناخت طرف مقابل و هم برای سنجش تخصص‌های وی لازم است.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

آزمون‌های گروهی استخدامی

آزمون‌های گروهی استخدامی معمولاً مختص سازمان‌های دولتی بزرگ هستند که نیاز به استخدام تعداد بالایی از متقاضیان در پست‌های مختلف دارند و این آزمون‌ها نسبتاً سؤالات مشخص‌تری داشته و کمتر پیچیدگی‌های آزمون‌های فردی را دارند. البته برای طرح این آزمون‌ها نیز می‌توانید از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده کنید.

 

آزمون‌های عملی برای جذب و استخدام

نوع دیگری از آزمون‌های استخدامی مربوط به آزمون‌های عملی است که این مرحله معمولاً بعد از آزمون‌های کتبی و یا همزمان با آن اتخاذ می‌شود. بسته به نوع شغل و شرایط موردنیاز مانند نیازمندی‌های نرم‌افزاری می‌توانید از این آزمون‌ها برای استخدام استفاده کنید.

 

نکاتی که باید درباره پرسشنامه‌های استخدامی بدانیم

دقت داشته باشید که طرح سؤالات درست و استاندارد و منطبق بر نیازهای شغلی شرکت می‌تواند:

 • در قدم اول بهترین فرد را به سمت شما سوق دهد.
 • خود افراد نیز با بررسی این سؤالات می‌توانند میزان شایستگی خود برای تصدی پست موردنظر را بفهمند.
 • سعی کنید به‌صورت شفاف تمام اطلاعات موردنیاز اعم از ساعات کاری، حقوق و مزایا را در این پرسشنامه‌ها درج کنید.
 • تعهدی در فرم‌ها نباشد که توانایی انجام آن را برای متقاضیان نداشته باشید. آنها هم حقوقی دارند که باید به این حقوق احترام گذاشته شود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

کیفیت و قدرت هر شرکتی را کارمندان آن شرکت تعیین می‌کند. تمام نیازمندی‌هایی که در بالا درباره آنها صحبت کردیم، برای اعتلای شرکت شما لازم و ضروری است. در انتها نیز باید بدانید که استفاده از این جزئیات در هنگام استخدام هرچند یک‌بار برای همیشه است اما می‌تواند تأثیر مستقیمی روی موفقیت شرکت شما داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید سایر مطالب مربوط به جذب و استخدام را از طریق وبلاگ لامینگو دنبال کنید و یا نظرات و سؤالات خود را در این زمینه در بخش نظرات برای ما درج کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی نیازهای شما باشند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه