صفر تا 100 اصول و فرایند جذب و استخدام

10 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

فرایند جذب و استخدام یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای موفقیت هر شرکت و سازمانی است. موفقیت هر سیستمی به عملکرد بهینه اعضای آن سیستم برمی‌گردد. وجود ارتباط قوی میان اعضا و اینکه هر عضوی وظیفه خود را به‌ خوبی پیاده‌سازی کند، نیازمند استخدام افرادی با تخصص خاص در همان زمینه خواهد بود. بدون استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام شاید این موارد از نگاه شما مخفی بماند. اما استخدام نیز اصولی دارد. بیایید اهمیت استخدام را با یک مثال ساده با هم مرور کنیم.

فرض کنید شما برای شرکت خود به دنبال یک نیرو برای یک پست خاص هستید که وظایف این پست کاملاً تعریف‌شده است. ممکن است از میان مراجعه‌کنندگان برای دریافت آن پست با افرادی روبرو شوید که قابلیت‌های اضافی زیادی دارند اما تخصص خود آن شغل را نداشته باشد. شما با استخدام چنین فردی علاوه بر اینکه نیاز خود را برآورده نساخته‌اید، بلکه هزینه‌های اضافی نیز برای پرداخت دستمزد یک نیروی جدیدی را نیز متحمل شده‌اید. این فرد هرچقدر هم که عالی باشد، نمی‌تواند باعث رونق سیستم سازمان شما گردد. به تیم فوتبالی دقت کنید که به جای داشتن 11 مهره عالی در پست‌های مختلف 11 مهاجم استثنایی و درجه‌یک داشته باشد. به نظر شما این تیم فوتبال می‌تواند در مسابقات موفق ظاهر شود؟ اهمیت استخدام نیز به همین دلیل است که شما بتوانید با یک نیازسنجی درست اقدام به استخدام نیروی متخصص مناسب برای شرکت خود نمایید.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

مشاوره جذب و استخدام

اولین قدمی که برای استخدام بهترین فرد در بهترین پست موردنظر خود باید دست روی آن بگذارید، مشاوره جذب و استخدام است. مشاوره استخدام شما را با پیچ‌وخم‌هایی که در این مسیر وجود دارد آشنا کرده و شرایطی را فراهم می‌آورد تا شما بهینه رفتار کنید. در ادامه با معرفی تک‌به‌تک فرایند جذب و استخدام بیشتر با اهمیت این مشاوره حقوقی آشنا خواهید شد.

لامینگو با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه مشاوره جذب و استخدام و داشتن تجربه بالا در این زمینه برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، می‌تواند شما را در این امر یاری رساند. با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در استخدام این امکان را خواهید داشت تا برای کسب بهترین نتیجه، بهترین افراد را گرد هم آورید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

مشاوره جذب و استخدام

 

پست‌های خالی سازمان خود را بدانید

بعد از شرکت در جلسه مشاوره جذب و استخدام شما با داشتن یک چک‌لیست کامل از موارد لازم می‌توانید پله به پله مسیر استخدام نیروهای جدید را سپری کنید. پله اول مربوط به نیازسنجی شما است. در مرحله اول شما باید بدانید که برای چه پستی و چه وظایفی در شرکت خود نیاز به نیرو دارید. هزاران نفر با تخصص‌های مرتبط با حرفه شما در بازار وجود دارند. اما شما دنبال فردی هستید که با سیستم شما هماهنگ شود. ازاین‌رو باید تعریف درستی از پست موردنظر و وظایف آن داشته باشید. خیلی از شرکت‌ها بدون توجه به این موضوع اقدام به استخدام افراد نموده و پس از مدتی متوجه می‌شوند که هنوز نتوانسته‌اند جای خالی که حس می‌کرده‌اند را پر کنند.

از آبدارچی گرفته تا مدیرعامل و رئیس دفتر هر یک وظایف خاص خود را دارد. شما نمی‌توانید برای همه این پست‌ها 10 مدیرعامل استخدام کنید. در این صورت هیچ فرایندی در شرکت اجرایی نخواهد شد. تعریف دقیق وظایفی که برای آن‌ها جای خالی دارید، می‌تواند دید بهتری برای این منظور به شما بدهد.

 

اصول مهم در تعیین پست‌های خالی

برای تعیین پست‌های موردنیاز در شرکت دقت داشته باشید که:

  • به تخصص افراد نگاه نکنید، بلکه به نیاز خود برای شرکت دقت داشته باشید.
  • سعی کنید وظایف این پست را نسبت به سایر پست‌هایی که اکنون در شرکت دارید، متمایز کنید.
  • هدف از ایجاد این پست برای کل سیستم شرکت را بدانید.
  • از خود بپرسید آیا حتماً برای چنین پستی نیاز به نیروی جدید خواهید داشت یا وظایف آن به گونه‌ای است که میان سایر کارمندان توزیع شود.
  • فراموش نکنید که بهترین فرد برای شما کسی است که در درجه اول نیاز شما را در آن پست برطرف سازد و در ادامه مزیت‌های اضافی داشته باشد.

 

بررسی امکان اضافه نمودن وظایف پست‌های خالی به وظایف کارکنان

در جلسه مشاوره جذب و استخدام با این ایده نیز روبرو خواهید شد که شاید بتوانید نیروی جدید شرکت را از میان کارمندان موجود انتخاب کنید. هرچند اضافه نمودن چند وظیفه به وظایف قبلی یک کارمند می‌تواند دلیلی بر افزایش حقوق وی هم باشد اما مسلماً این هزینه از هزینه استخدام فردی جدیدی کمتر خواهد بود. مزیت‌های بسیار زیادی در این امر وجود دارد که آن را تبدیل به یک گزینه عالی در شرکت‌های امروزی کرده است.

 

جذب و استخدام از بیرون شرکت

درنهایت اگر موفق به پیدا کردن فردی از درون شرکت برای انجام وظایف موردنظر نشد‌ید، چاره کار استخدام نیروی جدید است. استخدام نیروی جدیدی نیز مزیت‌های خاص خود را دارد. استفاده از ایده‌ها و خلاقیت‌های جدید مهم‌ترین مزیتی است که در این امر به آن دست خواهید یافت. اما استخدام افراد از بیرون شرکت نیازمند یک پروسه مشخصی است که در ادامه این پروسه را مرور می‌کنیم. با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام می‌توانید این مراحل را راحت‌تر و مطمئن‌تر طی کنید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

طراحی آگهی استخدام

جالب است بدانید که امروزه شغلی در جامعه تعریف شده که حرفه‌ای‌های آن به امر طراحی آگهی استخدام برای شرکت‌های مختلف مشغول هستند. طراحی این آگهی اهمیت زیادی در سوق دادن افرادی به سمت شرکت شما دارد که واقعاً بتوانند نیاز شما را برآورده سازند. اولین آیتم برای غربالگری افراد در فرایند جذب و استخدام همین آگهی است که شما باید به ‌خوبی از عهده طراحی آن بربیایید.

 

بررسی رزومه‌ها بر اساس نیاز شرکت و مصاحبه تلفنی

دومین قدم برای جذب نیروی خارجی و غربالگری افراد بررسی رزومه‌های ارسال‌شده و تعیین بهترین‌های آن‌ها است. برای این قدم هم حتماً باید از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده کنید. اشتباه در فرایند بررسی رزومه‌ها می‌تواند بهترین افراد را از شما دور کرده و در عوض آدم‌های اشتباهی را به سمت شما بکشاند. همچنین در انتهای این بررسی و قبل از دعوت کاربران برای مصاحبه حضوری بهتر است چند کلمه‌ای را با آن‌ها از پشت تلفن صحبت کنید. در این مرحله شما می‌توانید تا حدی برای صحت سنجی رزومه‌ها نیز اقدام کنید.

 

این مطلب برای شما مفید است: همه اشتباهات رایج در استخدام

 

تعیین پرسشنامه‌ها و مصاحبه حضوری

طراحی پرسشنامه‌ها برای مصاحبه حضوری نیز یک وظیفه کاملاً حرفه‌ای است. برای این منظور بایستی یک فرد باتجربه و متخصص در این زمینه به همراه فردی متخصص در قابلیت‌های موردنیاز برای شغل موردنظر با هم مشورت نمایند. تخصص‌های دومین فرد را شما دارید. برای اولی می‌توانید از مشاوره استخدام کمک بگیرید. این مشاوره می‌تواند نیازهای شما را برای این پرسشنامه‌ها دقیق‌تر مشخص کند. مرحله بعدی هم مربوط به مصاحبه حضوری است که حتماً از قبل باید درباره مفاد این جلسه با مشاور خود صحبت کرده باشید.

 

صحت سنجی رزومه‌ها و پرسشنامه‌ها

یکی از اقداماتی که لازم است تا در حین مصاحبه حضوری به آن دقت کنید، صحت سنجی رزومه‌ها و مواردی است که در پرسشنامه‌ها قید شده است. البته به خاطر داشته باشید که این جلسه را نباید با دادگاه اشتباه بگیرید. با استفاده از ترفندهای خاص به‌راحتی می‌توانید در یک گپ دوستانه تمام اطلاعاتی که درباره فرد موردنظر به دنبال آن هستید را دریافت نمایید. ایجاد یک فضای دوستانه می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری برای شما به دنبال داشته باشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که برای استخدام بهترین فرد شما باید اصول استخدام را فرابگیرید. رعایت این اصول در درجه اول باعث پیشرفت شرکت شما خواهد شد و برای دیگران عایدی ندارد. عدم رعایت آن نیز می‌تواند به‌منزله عقب افتادن شما از رقبا باشد.

در وبلاگ لامینگو سعی کرده‌ایم مهم‌ترین اطلاعات موردنیاز برای فرایند جذب و استخدام را برای شما جمع‌آوری نماییم. همچنین از بخش نظرات در انتهای این مقاله نیز می‌توانید نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه