انواع استراتژی استخدام و راهکارهای جذب بهترین نیروها

مشاوره جذب و استخدام

استخدام نیروهای جدید و پر کردن پست‌های خالی در سازمان‌ها و شرکت‌ها همیشه یک چالش بزرگ بوده است. همه به دنبال بهترین‌ها هستند و هرکسی برای دست‌یابی به این پست‌ها به دنبال ارائه رزومه‌ای کامل‌تر و ویژه‌تر است. اما بررسی این‌که کدام شخص می‌تواند بهترین کارایی را برای هر شغلی داشته باشد، نیازمند تجربه و تخصص زیادی است. به این راحتی‌ها نمی‌توان دست به این اقدام زد. ازاین‌رو حتی استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را نیز باید در دستور کار قرار دهید. عدم دقت به این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

جالب است بدانید که همیشه کسی که بیشتری استعداد و بالاترین تخصص را دارد، بهترین گزینه برای استخدام نخواهد بود. استخدام فردی با تخصص‌های بالا و انتظارات زیاد در یک پست کم‌اهمیت‌تر نسبت به نظر وی می‌تواند اشتباهی نابخشودنی از طرف همه شرکت‌ها باشد. ازاین‌رو است که استراتژی استخدام اهمیت پیدا کرده و مدیران حتماً باید نسبت به این امر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین نکات مرتبط با این استراتژی و همچنین راه‌کارهای استخدام بهترین کارمندان بیشتر آشنا نماییم.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

استراتژی استخدام چیست؟

استراتژی داشتن در معنای لغوی به‌صورت عام داشتن یک برنامه مشخص و مدون برای انجام کاری است. داشتن این برنامه باعث می‌شود تا تمام چارچوب‌ها از قبل مشخص شده و هر عملی با دستورات از پیش تعیین شده انجام پذیرد. این رفتار در امر استخدام نیز بسیار ضروری است. اگر از مشاوره استخدام استفاده کرده باشید، احتمالاً با این استراتژی‌های بیشتر آشنا هستید. استراتژی استخدام درواقع داشتن یک چارچوب مشخص و معین برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین کارمند برای اشغال پست‌های شغلی شرکت است که بسته به نوع پست و خود شرکت می‌تواند متفاوت و خاص باشد. برای این‌که یک استراتژی استخدام قدرتمند داشته باشیم، در درجه اول نیازمند استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام هستیم. در درجه دوم نیز آشنایی با نکات مهم در این امر می‌تواند مناسب‌ترین گزینه را به شما نزدیک‌تر کند.

 

چرا باید برای استخدام استراتژی داشته باشیم؟

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و وجود افراد زیادی در هر شته کاری شما با اولین درخواست شغلی مه در روزنامه‌ها و پلترفم‌های معتبر ارائه می‌نمایید، انبوهی از رزومه‌ها و ایمیل‌های متقاضیان را مشاهده خواهید کرد. هرکدام از این افراد ویژگی‌های خاص خود را داشته و مزیت‌ها و معایب خود را دارند. حال شما به‌عنوان یک فرد استخدام‌کننده درصدد انتخاب مناسب‌ترین فرد برای شرکت خود هستید. چه باید بکنید؟ آیا می‌توانید بدون هیچ برنامه‌ای یکی‌یکی رزومه‌ها را چک کرده و درنهایت تصمیم‌گیری کنید؟ در میان انبوه رزومه‌ها شما اصلاً رزومه‌هایی را که قبلاً بررسی کرده‌اید را فراموش خواهید کرد.

اهمیت استفاده از استراتژی استخدام در این مواقع مشخص می‌شود. اگر شما از قبل با استفاده از مشاوره حقوقی استخدام اقدام به طراحی یک استراتژی عالی کرده باشید، در عرض چند ثانیه می‌توانید یک رزومه را بررسی و نسبت به پذیرش اولیه و یا رد کامل آن تصمیم بگیرید. این روند در ادامه می‌تواند بهترین‌ها را دست‌چین نماید. صرفه‌جویی در زمان و انتخاب مناسب‌ترین فرد دو مزیت اصلی داشتن استراتژی استخدام می‌باشند.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

دریافت مشاوره جذب و استخدام برای طراحی استراتژی مناسب

یکی از پیش‌نیازهای اصلی در جذب و استخدام استفاده از خدمات مشاوره حقوقی است. با استفاده از این مشاوره شما نظرات یک فرد باتجربه و متخصص در زمینه استخدام را برای کار خود جویا شده و می‌توانید با ترکیب نظرات وی و نظرات خود بهترین استراتژی را برای استخدام کارکنان خود در نظر بگیرید. از این گذشته تجربه بالای چنین افرادی درنهایت مانع از استخدام افرادی نامناسب برای شما خواهد شد. استخدام‌هایی که این روزها در سطح شرکت‌های مختلف به‌وفور دیده می‌شوند. هر ماه هم این پست‌ها دوباره خالی شده و شرکت مذبور می‌بایست هزینه‌های خود را برای استخدام افرادی جدید تمدید کند.

لامینگو با سال‌ها تجربه در زمینه ارائه مشاوره جذب و استخدام اکنون این مزیت را برای کاربران خود به دنبال دارد که آنها را با به‌روزترین و مؤثرترین متدها و استراتژی‌های استخدام آشنا نموده و این روند را برای آنها مشخص نماید. برای دسترسی به همه خدمات ما در امر مشاوره استخدام تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

 

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

4 استراتژی استخدام برحسب نوع کارمندان مدنظر

استراتژی‌های استخدام درواقع بیشتر از اینکه عمومیت داشته باشند برای یک شغل و شرکت خاص تعریف می‌شوند. حتی شرکت‌هایی با مفاد مشابه هم در امر استخدام هرکدام از پرسنل تفاوت‌هایی در استراتژی‌ها خواهند داشت. در ادامه اما شما را با 4 استراتژی عموی استخدام آشنا می‌نماییم که می‌توانید با تعمیم دادن آنها را برای حوضه تخصصی خود نیز به کار بگیرید.

 

استراتژی استخدام ثانویه

این روش استخدام بیشتر برای استخدام افراد مبتدی و تازه‌کار به کار گرفته می‌شود که خیلی تجربه و تخصص بالایی ندارند و ثانویه نامیده شدن آن نیز به این دلیل است که فرد استخدام شده احتمالاً یک نیروی موقت بوده و خیلی شرکت قصد سرمایه‌گذاری روی آینده شغلی وی ندارد. این نوع از استخدام نیاز به استراتژی خاصی دارد که می‌توانید از خدمات مشاوره جذب و استخدام برای این امر استفاده کنید.

 

استراتژی استخدام پدرانه

استراتژی استخدام پدرانه دقیقاً برای کاربرد روش قبلی کاربرد دارد. البته با این تفاوت که در این روش آینده شغلی فرد نیز مهم بوده و شرکت برای طولانی‌مدت به دنبال چنین فردی می‌گردد. پرسش‌ها و معیارهایی که در این متد برای سنجش افراد باید در نظر گرفت با روش قبلی کاملاً متفاوت است. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی برای این استراتژی از خدمات مشاوره حقوقی استفاده نموده و سپس این تصمیم مهم را برای شرکت خود اتخاذ نمایید.

 

استراتژی استخدام پیمانکارانه

یکی از متداول‌ترین استراتژی‌ها برای استخدام، استراتژی پیمانکارانه است. همانطور که از اسم آن پیدا است در این موارد شرکت‌ها به دنبال قراردادهای پیمانکاری برای مدت مشخص و محدود با افراد و اکیپ‌ها هستند. سه ویژگی اصلی که این استخدام‌ها دارند باعث می‌شود تا این استراتژی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. سه ویژگی 1- محدود بودن این قراردادها در بازه زمانی مشخص 2- بالا بودن هزینه‌ها در چنین استخدام‌هایی و 3- اهمیت بالای این شغل‌ها باعث می‌شود تا به این راحتی نسبت به انتخاب فرد موردنظر اقدام نشود. حتی استفاده از مناقصه‌های کاری برای چنین قراردادهایی نیز می‌توانید یک نمونه از استراتژی‌های استخدام لقب بگیرد. استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام در این مواقع اهمیت دوچندانی نسبت به سایر موارد خواهد داشت.

 

استراتژی استخدام متعهدانه

آیا برای استخدام یک فرد کاملاً متخصص که برای مدت طولانی و شاید همیشگی نیاز به همکاری با وی دارید، کی توانید از همان روش‌های قبلی ذکر شده در بالا استفاده نمایید؟ چنین فرایندی نیاز به یک بررسی کاملاً دقیق از همه نظر حقوقی و تخصصی دارد. به هیچ نباید در چنین مواقعی بدون تجربه در زمینه استخدام دست به این انتخاب بزنید. شاید شما در حرفه خود تخصص داشته باشید اما در تشخیص بهترین فرد بهتر است از خدمات مشاوره استخدام استفاده کنید.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

مواردی که باید در استراتژی استخدام به آنها توجه داشته باشیم

بعد از بررسی چند استراتژی استخدام عمومی حالا نوبت به این می‌رسد که شما را با نکاتی مهم که استفاده از آنها در زمان استخدام کاملاً ضروری است آشنا نماییم:

 

1- مکان مناسب برای پیدا کردن داوطلبان بیابید

یکی از قدم‌های اصلی در تعیین استراتژی استخدام در درجه اول انتخاب آگهی مناسب و سپس درج آگهی در مکان معتبر و در‌ شان شرکت است. به خاطر داشته باشید که برای استخدام فردی کارآزموده و مناسب برای پست موردنظر خود باید به دنبال پلتفرم‌های عالی برای این زمینه باشید.

 

2- نحوه بررسی رزومه‌ها و امتیازدهی به آنها را از قبل مشخص کنید

یکی از چالش‌های مهم در فرایند جذب و استخدام تعیین متر و معیار بررسی رزومه‌ها و سپس سنجش کیفیت کار افراد و متقاضیان است. از وقت‌گیر بودن این فرایند که بگذریم، عدم دقت به این موضوع می‌تواند شما را در انتخاب بهترین فرد به‌اشتباه بیندازید. زیرا بررسی  انبوهی از رزومه‌ها نیاز به معیاری مشخص دارد تا رد و پذیرش اولیه افراد در این مرحله به‌درستی صورت پذیرد.

 

3- پرسشنامه عالی و متناسب با نیاز خود طراحی کنید

برای تنظیم پرسشنامه‌های مناسب برای مصاحبه و استخدام نیاز دارید تا از فردی حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. پرسشنامه‌های مدرن برای تشخیص بهترین فرد دارای قسمت‌های مختلفی هستند. درج یک سؤال اشتباه در این پرسشنامه‌ها می‌تواند دید افراد را نسبت به شرکت شما عرض کند. برای این منظور استفاده از پرسشنامه‌های آماده نیز اصلاً تصمیم درستی نخواهد بود. بهتر است با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام از نکات مهمی مانند پرسش‌های شخصیت‌شناسی و روانشناسی افراد و نحوه راستی آزمایی گفته‌های آنها در مصاحبه مطلع شوید.

 

4- برای همه داوطلبین یک روند را در پیش بگیرید

متأسفانه بارها مشاهده شده که فرد استخدام‌کننده هر داوطلبی را بر اساس سلیقه مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این روند می‌تواند سم مهلکی برای شرکت بوده  و شما را از انتخاب مناسب‌ترین فرد دور نماید. تنها راه نجات در این مواقع داشتن استراتژی مشخص برای تعیین معیارهای انتخاب و سنجش افراد است.

 

5- حتماً باید فردی را استخدام کنید که تخصص وی منطبق بر نیازهای شما باشد نه کمتر و نه بیشتر

درباره این موضوع به‌صورت مختصر صحبت کردیم. انتخاب بهترین فرد برای پست موردنظر شما زمانی محقق می‌شود که داوطلبی دقیقاً با همان متر و معیار مشخص انتخاب شود. اگر کسی میزان توانایی‌های فردی و تخصصی بالاتری از متر و معیار شما داشت، انتخاب وی می‌تواند کاملاً اشتباه بوده و در آینده به ضرر شرکت تمام شود.

 

6- چک کردن شبکه‌های اجتماعی افراد می‌تواند یکی از موارد مهم در استراتژی استخدام باشد

یکی دیگر از ترفندهای عالی در استراتژی استخدام که می‌توانید روند آن را در جلسات مشاوره جذب و استخدام جویا شوید، استفاده از امکانات مدرنی مانند شبکه‌های مجازی افراد است. امروزه هر فردی در یکی از شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته  و شما می‌توانید با بررسی فعالیت‌های وی اطلاعات مفیدی نسبت او کسب کنید.

 

7- یک چک‌لیست کامل داشته باشید

برای اینکه بتوانید تمام موارد مندرج در استراتژی استخدام خود را یک‌به‌یک مورد بررسی قرار دهید بهتر است همه آنها را در یک چک‌لیست جمع کرده و سپس در هر مرحله یکی پس از دیگری این موارد را بررسی کنید. درنهایت از این چک‌لیست می‌توانید برای نمره دهی به شرکت‌کننده‌ها نیز استفاده نمایید.

 

نکات مهم برای استخدام بهترین کارمندان

 1. دقت کنید که هرگز نباید از روی شرایط ظاهری افراد دست به استخدام کسی بزنید و یا داوطلبی را رد کنید البته وضعیت ظاهری افراد نیز می‌تواند گویای روحیات درونی آنها نیز باشد.
 2. در زمان مصاحبه بیشتر شنونده باشید تا گوینده و به فرد آن فرصت را بدهید تا روحیات خود را به شما بشناساند.
 3. از شباهت انگاری افراد با خود اجتناب کنید. خیلی از مصاحبه‌کننده به‌محض اطلاع از چند شاخصه مشترک با مصاحبه شوند مانند هم‌دانشگاهی بودن و مواردی ازاین‌دست سریعاً شرایط را در مصاحبه به نفع وی تغییر می‌دهند. این رفتار در اکثر موارد به‌صورت ناخودآگاه صورت می‌پذیرد.
 4. قبل از حضور در جلسه مصاحبه حتماً رزومه‌ها و مشخصات فرد موردنظر را بازبینی کنید.
 5. سؤال‌کننده شما باشید اما به فرد مقابل اجازه دهید تمام صحبت‌های خود را مطرح نماید.
 6. مصاحبه را به‌جایی برای جدل‌های لفظی تبدیل نکنید.

 

مهم‌ترین پارامترها به‌جز تخصص در مصاحبه‌شونده را بشناسید

پارامترهایی هم وجود دارد که علاوه بر مصاحبه تخصصی شما باید در مشخصات روحی افراد مورد بررسی قرار دهید. البته این روحیات بنا به نوع شغل می‌توانند کم‌وزیاد شوند. بااین‌حال عمومی‌ترین این مشخصه‌ها به شرح زیر هستند:

 •       تیپ ظاهری و شرایط فیزیکی افراد
 •       شخصیت رفتاری فرد ازنظر ادب و نحوه سخن گفتن
 •       از انگیزه‌های وی برای حضور در شغل موردنظر اطلاع پیدا کنید
 •       میزان استقامت و پشتکار وی را در کارهای قبلی ارزیابی نمایید
 •       میزان انعطاف‌پذیری افراد در موارد مختلف
 •       میزان ریسک‌پذیری وی
 •       خلاقیت و ابتکار وی را نیز باید اندازه بگیرید
 •       اجتماعی یا منزوی بودن فرد را بسنجید
 •       میزان سرت عمل و دقت نیز می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد
 •       روحیه تیمی و مشارکت در کارهای گروهی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که انتخاب مناسب‌ترین فرد برای استخدام برای رسیدن به موفقیت و پیشبرد اهداف شرکت لازم است. کارکنان شرکت نیروی شما مدیران برای دستیابی به قله‌های افتخار می‌باشند. انتخاب نیروی ناکارآمد و نامناسب شما را در این راه بی‌سلاح نموده و شکست آخرین نتیجه شما از این فرایند خواهد بود. از این هم نکات بالا را مدنظر داشته باشید و هم استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را نیز جدی بگیرید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر هم می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه کرده و جزئیات دیگری درباره روند جذب و استخدام فرا بگیرید. در بخش نظرات نیز می‌توانید تجربه‌ها و ابهامات خود را با مشاورین ما در میان گذاشته و پاسخ‌های آنها را نیز جویا شوید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه