نکاتی درباره چک ضمانت استخدام که باید بدانید

10 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

یکی از مسائل مهم مربوط به فرایند جذب و استخدام، چک ضمانت حسن انجام کار است که امروزه خیلی باب شده و شرکت‌های برای استخدام افراد به دنبال آن می‌روند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق تمام مسائل مربوط به این پدیده بپردازیم. خیلی از کاربران به دلیل عدم آشنایی با چنین چک‌هایی بدون توجه اقدام به امضای آن می‌نمایند و برخی کارفرمایان نیز بدون توجه به عواقب چنین چک‌هایی اقدام به وصول آن می‌نمایند. اما در پشت این چک‌ها مسائل حقوقی عدیده‌ای وجود دارد که حتماً باید به آنها توجه داشته باشید. کاربران می‌توانند با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام مسائل مربوط به این چک‌ها را نیز بررسی نموده و از آنها استفاده نمایند.

داشتن اطلاعات کافی در هر زمینه‌ای باعث می‌شود تا تصمیمات درست و منطقی اتخاذ کرده و از عواقب کارها در امان باشیم. یکی از مواردی که حتماً باید قبل از اقدام برای آن مسائل حقوقی مربوط به آن را بدانیم همین چک ضمانت استخدام است.

 

آیا دریافت چک ضمانت استخدام قانونی است؟

دریافت چک ضمانت استخدام در ایران و در برخی کشورهای دیگر رواج پیدا کرده است. کاربران باید آگاه باشند که هیچ تعریفی از این چک در قانون وجود ندارد و به‌هیچ‌وجه ازنظر قانونی اجباری برای دریافت و یا اعطای چک ضمانت استخدام برای طرفین وجود ندارد. اما این کارفرمایان هستند که برای محکم‌کاری اقدام به دریافت این چک می‌نمایند. البته در کنار اینکه هیچ بند قانونی برای الزام برای دریافت این چک وجود ندارد، منع قانونی نیز برای آن تعریف نشده است. ازاین‌رو دریافت این چک نیز ازنظر قانون هیچ منعی ندارد و کارفرما می‌تواند برای دریافت آن اقدام و با طرف مقابل توافق نماید.

 

این مطلب را مطالعه کنید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

مشاوره جذب و استخدام

 

مشاوره حقوقی برای چک ضمانت استخدام

یکی از موارد مهمی که می‌توانید از آن برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چک ضمانت استخدام استفاده کنید، خدمات مشاوره استخدام است. در این جلسات با مطرح نمودن مسائل مهم حقوقی می‌توانید به دنبال رسیدن به پاسخ ابهامات خود باشید. با استفاده از این خدمات می‌توانید با خیال راحت‌تری نسبت به دریافت این چک اقدام نمایید.

لامینگو با سال‌ها تجربه در این زمینه آمادگی ارائه خدمات مشاوره جذب و استخدام را برای کاربران دارد تا از این طریق نیازهای حقوقی و عملیاتی مربوط به این پروسه را به‌راحتی طی کنید و خیال خود را از این بابت راحت نمایید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

آیا می‌توان چک ضمانت استخدام را به اجرا گذاشت؟

یکی از سؤالاتی که درباره چک ضمانت استخدام وجود دارد، شرایط به اجرا گذاشتن آن است. همان‌طور که احتمالاً همه می‌دانیم در هنگام نگارش این چک عبارتی با عنوان حسن انجام کار در آن درج می‌شود. خیلی از کاربران بر این باورند که وجود این عبارت در چک مانع از به اجرا گذاشتن آن خواهد بود. اما قانون چک هیچ ممانعتی برای به اجرا درآوردن این چک نداشته و کارفرما می‌تواند در صورت لزوم بدون هیچ مشکلی این چک را به اجرا در آورد. البته نکاتی هم در به اجرا گذاشتن آن وجود دارد که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت. به دلیل همین مسائل حقوقی متعدد است که استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را امری ضروری برای کارفرمایان و افراد کارجو نموده است.

 

چک ضمانت باید به‌صورت دقیق و کامل پر شود

یکی از مواردی که لازم است تا جزئیات آن را در جلسات مشاوره جذب و استخدام بموردتوجه قرار دهید، نحوه پر کردن چک ضمانت استخدام است. این چک باید دقیق و بدون قلم‌خوردگی پر شود تا اشکالی در آینده بابت احقاق حق طرفین پیش نیاید. اما یک مورد مهم در هنگام پر کردن این چک برای خیلی از کاربران پیش می‌آید، عبارت حسن انجام کاری است که در انتهای چک درج می‌شود. خیلی‌ها بر این باورند که وجود این عبارت در چک ضمانت استخدام الزامی است. البته که حتماً این عبارت را باید در آن درج کنید اما درج کردن این عبارت برای جلوگیری از نقد شدن آن نیست. طبق قانون بانک در هنگام نقد این چک هیچ سوالی از بابت این عبارت نداشته و در صورت درخواست صاحب چک آن را پرداخت خواهد نمود.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

آیا چک ضمانت می‌تواند عواقب کیفری به دنبال داشته باشد؟

یکی از مواردی که در هنگام به اجرا گذاشتن کارفرمایان باید به آن دقت داشته باشند، موارد قانونی مربوط به اجرا گذاشتن آن است. طبق قانون چک استخدام نمی‌تواند عواقب کیفری داشته باشد و درصورتی‌که در حساب طرف مقابل پولی وجود نداشته باشد امکان برگشت زدن آن وجود نخواهد داشت. این موضوع البته این راه را برای کارفرما نمی‌بندد که نسبت به احقاق حق خود اقدام نمایند. بلکه قانون برای این منظور راه‌حلی را در نظر گرفته است. با این‌حال باید ذکر کنیم که چک ضمانت استخدام عواقب کیفری برای کاربران به دنبال نخواهد داشت. البته درصورتی‌که کارفرما بدون هیچ دلیل منطقی و عدم بروز ایرادی در فرایند قرارداد استخدام، اقدام به نقد کردن این چک نماید، خیانت‌درامانت مرتکب شده و کارمند می‌تواند نسبت به احقاق حق خود اقدام نماید.

 

مطالبه قانونی چک ضمانت

چه کارفرما برای مطالبه چک ضمانت و چه کارگران و کارمندان برای احقاق حق قانونی خود در صورت نقد شدن چک توسط کارفرما می‌توانند در دادگاه اقامه دعوا داشته باشد. البته جزئیاتی هم برای این مطالبه وجود دارد که باید به‌صورت دقیق موردبررسی قرار گیرد. برای مثال اگر شما به‌عنوان کارفرما درصدد مطالبه چک ضمانت استخدام هستید، بایستی در دادگاه ثابت کنید که قصوری در تعهدات کارمند رخ داده است. درج مواردی که می‌توانند دلیلی بر نقد کردن این چک توسط کارفرما باشند در قرارداد درج می‌شود و هر دو طرف قرارداد باید با اطلاع از این موارد اقدام به امضای آن نمایند. خدمات مشاوره جذب و استخدام می‌تواند شما را با بندهای این قرارداد بیشتر آشنا کرده و این روند را برای شما ساده‌تر نماید.

 

این مطلب را بخوانید: انواع استراتژی استخدام و راهکارهای جذب بهترین نیروها

 

نکاتی درباره نحوه نوشتن چک ضمانت استخدام

با اطلاع از جزئیات مربوط به چک ضمانت استخدام لازم است تا چند مورد مهم را نیز درباره نحوه پر کردن این چک بیان داریم:

  • در درجه اول حتماً دقت کنید که همه موارد لازم برای چک پر شود.
  • چک باید تاریخ و امضاء داشته باشد و از این بابت حتماً باید مطمئن شوید.
  • چک باید بدون قلم‌خوردگی پر شود. چک‌هایی با قلم‌خوردگی معمولاً از سوی بانک برگشت می‌خورند.
  • عبارت بابت ضمانت حسن انجام کار در چک درج شود. این مهم برای عدم امکان نقد شدن این چک نیست بلکه می‌تواند اثر کیفری چک را از بین ببرد.

همچنین در کنار این موارد می‌توانید برای اطمینان بیشتر از نحوه پر کردن چک، از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده نمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها به خاطر داشته باشید

در انتهای این مقاله لازم است متذکر شویم که تمام این نکات و موارد قانونی برای حفظ حقوق طرفین در استخدام است. هرکس که با اطلاعات اقدام به بستن چنین قراردادهایی نماید مطمئناً خود را از عواقب آن بی‌نیاز خواهد کرد. ازاین‌رو بهتر است حتماً برای حفظ آرامش روانی خود نیز که شده بی‌گدار به آب نزنید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر هم می‌توانید سایر مطالب مربوط به چنین مباحثی را از بخش وبلاگ حقوقی لامینگو دنبال کرده و یا در بخش نظرات سؤالات و ابهامات خود را با مشاورین ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه