قراردادهای جذب و استخدام و ضرورت آن

11 ماه پیش
مشاوره جذب و استخدام

قرارداد و قرارداد بستن تبدیل به یک کار معمول در جامعه امروز بشر شده است اما درست قرارداد بستن و توجه به همه نکات مربوط به قراردادها امری فراموش‌شده در میان کارفرما و کارگر است. یکی از مهم‌ترین قراردادهای افراد در زندگی قرارداد استخدام و همکاری است. این قرارداد هم برای کارفرما و هم برای کارمندان اهمیت زیادی دارد. عدم توجه به نکات مربوط به این قراردادها و ضروریات آن می‌تواند منجر به دعواهای همیشگی میان کارگر و کارفرما شده و مشکلات حقوقی زیادی برای آنها به دنبال داشته باشد. مشکلات و آسیب‌هایی که تنها با کمی دقت و استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام رفع خواهد شد. اما همچنان شاهد هستیم که گوش شنوایی برای این موارد در میان افراد وجود ندارد.

در این مقاله سعی داریم تا نکات و ضروریات مربوط به بستن قراردادهای جذب و استخدام را با هم مرور کنیم. به ضروریات این قراردادها پرداخته و نکات مهمی که باید از سوی دو طرف موردتوجه قرار گیرد را نیز بررسی می‌نماییم. عقد قراردادهای استخدام نیاز به مشاوره استخدام دارد. عدم داشتن تجربه در این مواقع زمینه‌ساز دعواهای حقوقی آینده است. برای اجتناب از این دعواها بهتر است قدم اول را محکم بردارید.

 

این مطلب را بخوانید: تمامی آنچه که در خصوص جذب و استخدام باید بدانید

 

تعریف قرارداد کار

قرارداد کار به قراردادی اطلاق می‌شود که در فرایند جذب و استخدام توسط شخص یا شرکتی به‌عنوان کارفرما با شخص یا شرکت دیگر به‌عنوان کارمند منعقد می‌گردد. در قراردادهای کار هر دو طرف مسئولیتی دارند که می‌بایست در زمان مقرر نسبت به اجرای آنها اقدام کنند. قراردادنویسی هم اصولی دارد که لازم است در هنگام عقد آن با مشاوره حقوقی نیازهای خود را برطرف کنید. در ادامه سعی داریم مهم‌ترین نیازها و ضروریات این قراردادها را با شما در میان بگذاریم اما بااین‌وجود باز هم نیاز به استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام را نیاز فراموش کرد.

 

مشاوره جذب و استخدام

 

ضرورت بستن قرارداد برای کارفرما

خیلی از کارفرمایان به بهانه‌های مختلف مانند فرار از پرداخت حق بیمه و یا مالیات و مواردی ازاین‌دست از بستن قرارداد با کارگران و کارمندان خود اجتناب می‌ورزند. این فرایند می‌تواند دردسرهای زیادی برای این دسته از عزیزان به دنبال داشته باشد. کارفرمایان باید دقت کنند که قانون‌های کار حمایتی از کارگران و کارمندان که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و این قوانین به کارگران این اجازه را می‌دهد تا در شرایط مختلف برای احقاق حقوق خود اقدام نماید.

با فرض بر اینکه شما تمام حقوق و مزایای کارگران و کارمندان خود را پرداخته باشید، مکتوب نکردن و مستند نکردن این موارد باز هم جا را برای کارگر باز نگه می‌دارد که برای موارد بیشتر دست به شکایت بزند. ازاین‌رو برای فرار از چنین دعواهای حقوقی که می‌تواند وقت و سرمایه شما را به خطر بیندازد، حتماً با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی استخدام نسبت به تبیین قراردادهای کار اقدام نمایید.

 

ضرورت بستن قرارداد برای کارجو

کارگران و کارمندان نیز بهتر است در همان زمان جذب و استخدام با بستن قرارداد رسمی و دریافت یک نسخه از آن خیال خود را از بابت همه موارد راحت کنند. درج جزئیاتی مانند حقوق پایه، بیمه و مزایا، میزان مرخصی‌ها و مواردی ازاین‌دست باعث می‌شود تا از این به بعد نه کارفرما و نه کارگر ادعایی از این بابت نداشته باشد. افرادی هم که به اصول چنین قراردادهایی وارد نیستند می‌توانند از خدمات مشاوره جذب و استخدام استفاده کرده و مسائل حقوقی مربوط به چنین قراردادهایی را فرابگیرند.

 

اهمیت استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام در بستن قرارداد

استفاده از خدمات مشاوره حقوقی برای استخدام و بررسی موارد مندرج در قراردادهای کار در درجه اول خیال هر دو طرف قرارداد را راحت می‌نماید. بندهای موجود در هر قرارداد می‌تواند تبعات حقوقی مختلفی داشته باشد که برای اطلاع از آنها نیاز به تجربه و تخصص حقوقی خواهید داشت. اهمیت این موضوع را تنها کسانی درک می‌کنند که با عواقب آن روبرو شده باشند. در برخی موارد هم به بهانه‌های مختلفی مانند، کوتاه بودن زمان قرارداد، آشنا بودن طرفین، استخدام در پست‌های پایین رده و مواردی ازاین‌دست، فرایند جذب و استخدام مخصوصاً در شرکت‌های خصوصی بدون قرارداد انجام می‌شود. این فرایند می‌تواند سم مهلکی هم برای کارمندان و هم برای شرکت‌های خصوصی باشد.

تیم حقوقی لامینگو با سال‌ها تجربه در زمینه خدمات مشاوره حقوقی جذب و استخدام و مشاوره استخدام این افتخار را دارد در صورت نیاز به‌عنوان مشاور در کنار شما قرار بگیرد. برای استفاده از این خدمات می‌توانید با ما در بخش حقوقی لامینگو در تماس باشید.

دریافت مشاوره جذب و استخدام

 

نکات و ضروریات قرارداد کار و استخدام

قراردادهای کار و استخدام در انواع مختلفی بسته می‌شود. چه در قراردادهای موقت و چه در قراردادهای دولتی یا خصوصی رعایت برخی نکات حقوقی کاملاً ضروری است. در ادامه به بررسی این نکات ضروری در چنین قراردادهایی می‌پردازیم.

 

موضوع قرارداد

قرارداد استخدام نیز مانند سایر انواع قراردادها یک تعریف مشخص و یک موضوع معین دارد. در موضوع قرارداد شرح کار به‌صورت کامل توضیح داده می‌شود تا هر دو طرف با علم به این موضوع نسبت به امضای آن اقدام نمایند.

 

مدت‌زمان قرارداد

قراردادهای استخدام ازنظر زمانی در انواع بسیار مختلفی بسته می‌شود. از قراردادهای کارآموزی کوتاه‌مدت گرفته تا قراردادهای موقت، پیمانکاری و دائم همگی دارای بازه زمانی مشخصی است که باید در متن قرارداد به آن اشاره شود.

 

مبلغ قرارداد

یکی دیگر از چالش‌های حقوقی در قراردادهای کار که لازم است با استفاده از خدمات مشاوره جذب و استخدام به‌صورت دقیق به این موضوع پرداخته شود، مبلغ قرارداد است. تعیین میزان حقوق، عیدی و سنوات، بازه زمانی پرداخت حقوق و مواردی ازاین‌دست باید به‌صورت کامل و دقیق در متن قرارداد درج شود.

 

سایر ضروریات قرارداد جذب و استخدام

موارد حقوقی دیگری هم هستند که لازم است کارفرما و کارجو نسبت به آنها اطلاع پیدا کرده و در زمان عقد قرارداد کار به آنها دقت کنند. مواردی مانند ضمانت حسن انجام کار، شرایط تمدید قرارداد، نحوه تسویه حقوق، میزان مرخصی‌ها و هر بخش دیگری که می‌تواند به قرارداد کار ارتباط داشته باشد، بایستی به‌صورت دقیق تنظیم شده و طرفین با علم به آنها نسبت به تنظیم چنین قراردادهایی اقدام نمایند.

 

مزیت‌های بستن قرارداد کار

یکی از اصلی‌ترین موارد در دعواهای حقوقی عدم توجه به قراردادهای زمان جذب و استخدام است. اگر به مزیت‌های بستن چنین قراردادهایی دقت کنیم هرگز و بدون هیچ بهانه‌ای به فکر حذف آنها نخواهیم افتاد. بستن قرارداد استخدام می‌تواند:

  • عاملی برای پیشگیری از دعواهای حقوقی در آینده باشد.
  • مانع از بروز اختلاف بر سر بندهای مختلف توافق میان طرفین شود.
  • حدود وظایف و تعهدات هر دو طرف را مشخص کند.
  • اهرمی برای اجرای تعهدات میان طرفین گردد.
  • هزینه‌های اضافی برای شکایت‌های حقوقی را از طرفین دور سازد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که ارائه خدماتی مانند خدمات مشاوره جذب و استخدام در جامعه امروز به دلیل نیاز مردم و کاربران به وجود آمده‌اند. اگر شما تصور می‌کنید که از چنین خدماتی مبرا هستید و نیازی به آنها ندارید، در آینده‌ای نه‌چندان دور باید منتظر عواقب ناشی از آن بمانید.

کاربران می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌های مرتبط را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایند. همچنین می‌توانید برای رفع ابهامات و سؤالات خود نیز از بخش نظرات استفاده کرده و مراتب را با مشاورین ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه