نکات مهم در تنظیم قرارداد کار معین که باید بدانید!

2 ماه پیش
تنظیم قرارداد کار

کار فعالیتی است که برای ارائه خدمات یا کالای مشخصی انجام می‌شود. افراد در مقابل انجام کارهای مختلف دستمزد مشخصی نیز دریافت می‌کنند. برای انجام درست و دقیق کار، قراردادی بین طرفین ثبت شده که در آن ساعت کاری، میزان دستمزد، عنوان دقیق فعالیت و مسائلی از این قبیل انجام می‌گیرد. تنظیم قرارداد استخدام دارای جزئیات و شرایطی است که طرفین باید قبل از انجام آن‌ها را در نظر بگیرند. تنظیم قرارداد کار به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. در ادامه قصد داریم یکی از مهم‌ترین قراردادهای کاری یعنی قرارداد کار معین را بررسی و شرایط و نکات لازم برای ثبت آن را معرفی کنیم.

 

در صورتی که شما هم نیاز به تنظیم قرارداد کار معین به صورت اختصاصی دارید، کافیست از طریق لینک زیر نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید. در کمترین زمان و با هزینه مقرون به صرفه، قرارداد خود را از مشاوران و وکلای حقوقی متخصص در امور استخدام دریافت خواهید کرد

تنظیم قرارداد کار سفارشی

 

قرارداد کار چیست؟

قرارداد که به صورت کتبی یا شفاهی تنظیم می‌شود، سندی است که به بر اساس آن فرد باید در زمان مشخص شده وظیفه خود را انجام داده و در قبال آن دستمزد مشخصی دریافت کند. تنظیم قرارداد کار در سه نوع دائم، موقت و معین وجود دارد.

 

تنظیم قرارداد کار

 

تنظیم قرارداد استخدام معین چیست؟

قرارداد کار معین یکی از انواع قراردادهای کاری است که در قانون کار معرفی شده است. این قرارداد برای امور و فعالیت‌های مشخص که در بازه زمانی خاص انجام می‌گیرند بین کارگر و کارفرما انجام می‌گیرد. در قراردادهای پیمانکاری تمام فعالیت‌های مشخص شده باید توسط پیمانکار انجام شده و او موظف است تمام ابزار مورد نیاز را تامین کند. در قرارداد معین فرد با استفاده از تجهیزات فراهم شده از طرف کارفرما وظایف خود را انجام می‌دهد.

دلیل نامگذاری این نوع قرارداد این است که برای انجام کاری مشخص در زمان محدود تنظیم می‌شود. این قرارداد نیز تحت حمایت قانون کار قرار دارد. از این رو برای تنظیم بخش‌های مختلف آن باید بر اساس قانون عمل شود و طرفین ملزم به رعایت تمام موارد آن هستند.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های تنظیم قرارداد کار معین

این قرارداد ویژگی‌هایی دارد که هنگام تنظیم و ثبت باید به آن‌ها توجه کنید.

  • این قرارداد برای انجام کار مشخصی است و با اتمام کار، قرارداد نیز پایان می‌یابد.
  • هیچ کدام از طرفین قرارداد نمی‌توانند قرارداد را به صورت یک طرفه و بدون رضایت طرف مقابل لغو کنند.
  • انجام وظیفه و تعهد به قرارداد مشابه سایر قراردادها بسیار مهم است.
  • همان طور که گفته شد مبنای اصلی در این نوع قرارداد انجام کار مورد نظر است، از این رو زمان مبنای مهمی نیست. با این حال گاهی زمان شروع کار را در نظر گرفته تا میزان و نحوه پرداخت دستمزد مشخص شود.
  • در این نوع قرارداد نیز میزان دستمزد باید از قبل مشخص بوده تا کارگر بر اساس آن و در صورت رضایت قرارداد را امضا کند.
  • زمان پایان قرارداد دقیقا زمانی است که کار مشخص شده به طور کامل انجام گرفته باشد.

 

نحوه تنظیم قرارداد کار معین

برای تنظیم این قرارداد باید موارد مختلفی در نظر گرفته شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

تعیین موضوع قرارداد

اولین مرحله در تنظیم قرارداد استخدام مشخص کردن موضوع و وظیفه‌ای است که بر اساس این قرارداد بر عهده فرد واگذار می‌شود. این موضوع باید قانونی بوده و در زمان عقد قرارداد تعیین شود.

 

تنظیم قرارداد کار

 

بیمه کارگر در قرارداد کار معین

یکی از موارد مهم در هر نوع قراردادی پرداخت حق بیمه برای کارگر است. در این نوع قرارداد مشابه سایر قراردادهای کاری فرد مشمول دریافت بیمه تامین اجتماعی می‌شود. کارفرما موظف است حق بیمه کارگر را به طور تمام و کمال بر اساس قوانین بیمه پرداخت کند.

 

حقوق و مزایا در تنظیم قرارداد کار معین

بر اساس قوانین، میزان حقوق و مزایای افرادی که با قرارداد معین مشغول انجام فعالیتی خاص می‌شوند نیز تعیین شده است. افرادی که بر اساس قرارداد کار معین در محلی مشغول به کار می‌شوند باید 80 درصد از حقوق و مزایای که برای کارمندان پیمانی مشخص شده است را دریافت کنند. تعیین این میزان نیز بر عهده دستگاه‌های اجرایی است و بر اساس قوانین و مقررات این میزان را مشخص می‌کنند. هنگام تنظیم قرارداد با توجه به قوانین و مقررات سازمان مورد نظر باید میزان حقوق و مزایا به طور دقیق مشخص و در متن قرارداد ذکر شوند.

 

روز تعطیل و مرخصی در تنظیم قرارداد کار معین

برای تمام قراردادهای کاری از جمله قرارداد کار معین یک روز تعطیل در هفته در نظر گرفته می‌شود. این روز معمولا جمعه خواهد بود اما برخی به دلایل نحوه کار می‌توانند این روز را به روز دیگری موکول کنند. اگر فردی در روز تعطیل هفتگی نیز مشغول به کار باشد باید به میزان 40 درصد اضافه بر مزد دریافت کند. علاوه بر روز تعطیل در هفته و تمام روزهای تعطیل رسمی، روز کارگر نیز تعطیل خواهد بود.

مرخصی سالانه کارگران جمعا یک ماه است. اگر کار کمتر از یک سال باشد میزان مرخصی نیز بر اساس آن تعیین می‌شود. در صورتی که فرد برای انجام کار واجب مانند سفر حج یا انجام امورات پزشکی به مرخصی نیاز داشته باشد، کارفرما باید با مرخصی موافقت نماید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

برای تنظیم قرارداد کار معین باید تمام مسائل و نکته‌های ذکرشده را در نظر بگیرید تا قراردادی استاندارد و اصولی تنظیم و ثبت شود. لامینگو پلتفرمی هوشمند برای انجام خدمات و امور حقوقی است. این مجموعه با بهره‌گیری از دانش و تخصص تیم حقوقی خود به شما در زمینه تنظیم قرارداد کار به صورت‌های مختلف دائم، موقت، معین و… کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دسترسی به مطالب مرتبط، وبلاگ لامینگو را دنبال نمایید. همچنین در بخش نظرات، آماده دریافت نظرات و تجربیات شما در خصوص این قرارداد هستیم.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه