تفاهم نامه

60,000 تومان

تفاهم‌نامه در واقع توافقی است که افراد در ابتدای همکاری‌هایشان بین خود منعقد می‌کنند تا به صورت اجمالی روند توافقات و همکاری‌ها را شرح دهند، وظایف هر کس مشخص شود و سیرفعالیت‌ها معلوم گردد. تفاهم‌نامه‌ها ممکن است برای همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلفی نظیر مسائل آموزشی، مقاصد تجاری یا هر فعالیت دیگری امضا شوند.

عده‌ای از افراد بین قرارداد و تفاهم‌نامه قائل به تفاوت بوده و عده‌ای هم آن‌ها را یکی می‌پندارند اما حقیقت این است که عنوان یک توافق چه قرارداد باشد چه تفاهم‌نامه در اصل تابعی از روح مواد و محتویات آن خواهد بود.

معمولاً محتوای تفاهم‌نامه‌ها الزام‌آور نیستند. در واقع اگر به الزامی بودن تعهدات مندرج در تفاهم‌نامه تصریح نشده باشد، مندرجات برای طرفین الزامی در نظر گرفته می‌شوند. اما اگر می‌خواهید تعهداتی که در تفاهم‌نامه‌تان درج می‌کنید الزام‌آور نباشند باید حتما به این مسأله اذعان داشته باشید، لذا هنگام پاسخ‌دهی به سوالات مربوط به تفاهم‌نامه به این مسأله توجه داشته باشید. (در واقع اگر به الزامی بودن تعهدات نوشته شده در تفاهم‌نامه اشاره ای نشده باشد، آن تعهدات برای برای طرفین الزامی در نظر گرفته می‌شوند.)

در قسمت ثبت اطلاعات تکمیلی تفاهم‌نامه تعهدات و وظایف طرفین را با دقت وارد نمایید و چنانچه در این مسیر به مشاوره متخصصان حقوقی ما نیاز داشتید حتماً با ما تماس بگیرید.

پرسش های متداول

پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.