تنظیم قرارداد خریدوفروش

تنظیم قرارداد خریدوفروش که از تنظیم قرارداد فروش ملک گرفته تا تنظیم انواع مبایعه‌نامه‌ها را شامل می‌شود، دارای موارد حقوقی و قانونی خاصی است. عقد بیع که در میان مردم با عنوان خریدوفروش شناخته می‌شود یکی از انواع عقود مندرج در قانون مدنی بوده که در رابطه با آن احکام الزامی ویژه‌ای وجود دارد. درنهایت شخص خریدار و فروشنده ممکن است بنا به دلایل مختلفی قصد تنظیم قرارداد خریدوفروش میان خودشان را به‌صورت اختصاصی داشته باشند. پلتفرم هوشمند حقوقی لامینگو این امکان را برای شما عزیزان فراهم نموده تا بتوانید انواع قراردادهای خریدوفروش موردنظرتان را توسط تیم حقوقی مجرب این مجموعه به صورت سفارشی و کاملا اختصاصی تنظیم نمایید.

تنظیم قرارداد خریدوفروش

چگونه کار می‌کند؟

جزئیات درخواست خود را مطرح و آن را ثبت کنید

در عرض یک روز هزینه و زمان آن را به شما اعلام می‌کنیم

قرارداد خود را دریافت کنید و تا 1 هفته از خدمات پشتیبانی لامینگو استفاده کنید

تنظیم قرارداد خریدوفروش

تنظیم قرارداد خریدوفروش که از تنظیم قرارداد فروش ملک گرفته تا تنظیم انواع مبایعه‌نامه‌ها را شامل می‌شود، دارای موارد حقوقی و قانونی خاصی است. عقد بیع که در میان مردم با عنوان خریدوفروش شناخته می‌شود یکی از انواع عقود مندرج در قانون مدنی بوده که در رابطه با آن احکام الزامی ویژه‌ای وجود دارد. درنهایت شخص خریدار و فروشنده ممکن است بنا به دلایل مختلفی قصد تنظیم قرارداد خریدوفروش میان خودشان را به‌صورت اختصاصی داشته باشند. پلتفرم هوشمند حقوقی لامینگو این امکان را برای شما عزیزان فراهم نموده تا بتوانید انواع قراردادهای خریدوفروش موردنظرتان را توسط تیم حقوقی مجرب این مجموعه به صورت سفارشی و کاملا اختصاصی تنظیم نمایید.

نکاتی که پیش از تنظیم قرارداد خرید و فروش باید بدانید!

از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع قراردادهایی که میان افراد یک جامعه تنظیم می‌گردد انواع قراردادهای خرید و فروش است. خرید و فروش انواع اشیا، کالاها، محصولات، املاک و امثالهم بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی بشر بوده و یکی از کلیدی‌ترین عوامل حیات یک جامعه نیز این نوع از معاملات است. هنگامی‌که شما برای خرید مایحتاج روزمره خانه خود به یک مغازه می‌روید و اقدام به خرید می‌نمایید درواقع دست به انجام معامله خرید و فروش زده‌اید، در کنار این امر هنگامی‌که شما اقدام به خرید یا فروش یک خودرو، ویلا، ملک و مواردی ازاین‌دست نیز می‌زنید معامله صورت گرفته فی‌مابین شما و طرف مقابلتان یکی از انواع خرید و فروش‌ها است. برای پیشبرد قانونی و مطمئن‌تر معاملات خرید و فروش اولین گامی که در این راه باید بردارید تنظیم قرارداد خرید و فروش است. با توجه به اهمیت ویژه این نوع از معاملات ازیک‌طرف و همچنین بحث مالی و اقتصادی مطرح در آن، تنظیم قرارداد خرید و فروش می‌باید توسط اشخاصی صورت بگیرد که دارای دانش حقوقی و تجربه کافی در این زمینه باشند. شما می‌توانید در صورت نیاز به یک قرارداد خرید و فروش اقدام به ثبت درخواست تنظیم قرارداد سفارشی خرید و فروش توسط تیم حقوقی لامینگو نمایید.

خرید و فروش در قانون مدنی ایران

در قانون مدنی ایران یک مبحث به موضوع خرید و فروش و مسائل حقوقی مربوط به آن اختصاص یافته است. خرید و فروش که در اصطلاح حقوقی با عنوان بیع از آن یاد می‌شود مطابق ماده ۳۳۸ این قانون عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم. برای شرح و بررسی این تعریف قانونی از معاملات مرتبط با خرید و فروش، ابتدا باید به تعریف تک‌به‌تک کلمات بکار رفته در این ماده بپردازیم.

1) تملیک در قرارداد خرید و فروش: عبارت تملیک که از واژه ملک برگرفته شده است، به معنای صاحب چیزی شدن و به مالکیت درآوردن آن است.
2) عین به چه معنا است؟ این واژه را عموماً در کنار کلمه منفعت نیز می‌شنویم به‌طورکلی یک مال دارای دو قسم اصلی از لحاظ حقوقی است. این دو قسم شامل عین و منفعت مال می‌شود. عین یک مال، به جسم و وجود خارجی آن مال گفته می‌شود درحالی‌که منفعت به معنای بهره‌برداری و استفاده از آن مال است.
3) عوض معلوم در برابر تملیک عین: حال که با معنای تملیک عین آشنا شدیم دریافتن مفهوم عوض نیز ساده‌تر خواهد بود. هنگامی‌که شخصی پس از تنظیم قرارداد خرید و فروش صاحب یک مال می‌شود در برابر این تصاحب مبلغی را به شخص فروشنده پرداخت می‌کند، در گذشته نیز هنگامی‌که کالایی خریداری می‌شد در برابر آن کالای دیگری دریافت می‌شد. امروزه عموماً آنچه که در برابر تملیک عین گرفته می‌شود مبلغی پول به اندازه ارزش آن عین است؛ به این مبلغ در قانون مدنی عوض گفته می‌شود.

تفاوت تنظیم قرارداد خرید و فروش، مبایعه‌نامه و قولنامه

هنگام خرید و فروش یک مال، ممکن است با اصطلاحاتی همچون قرارداد، مبایعه نامه و قولنامه برخورد کنید اما معنای دقیق هر یک از این موارد و تفاوت آنها را متوجه نشوید و در همین راستا نیز دست به انجام اشتباهاتی اساسی بزنید. برای روشن‌تر شدن این مطلب ابتدا باید به ارائه تعریفی از این اصطلاح بپردازیم. قرارداد در واقع سندی است که طرفین را ملزم به انجام معامله در رابطه با موضوع قرارداد موردنظرشان می‌نماید این قرارداد دارای شروط، مواد و بندهای خاصی است که تعهداتی را برای هر یک از طرفین ایجاد می‌نماید. از طرفی مبایعه نامه نیز در واقع همان قرارداد است اما قراردادی که تنها مختص به انواع خرید و فروش‌ها بوده و در نتیجه در اصطلاح حقوقی به آن مبایعه نامه گفته می‌شود. به‌عبارت‌دیگر سندی که فی‌مابین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود و در آن تعهدات هر یک از طرفین، زمان‌بندی انجام خرید و فروش، مبلغ قرارداد و مواردی از این قبیل درج می‌گردد مبایعه نامه یا قرارداد خرید و فروش گفته می‌شود. از طرفی اصطلاح قولنامه نیز یکی از عبارات رایج هنگام انجام معامله خرید و فروش است درحالی‌که قولنامه دارای تفاوت‌های اساسی با قرارداد خرید و فروش و مبایعه نامه است. قولنامه در اصل نه خود قرارداد خرید و فروش بلکه توافق بر سر تنظیم قرارداد خرید و فروش و انجام عقد بیع است. همان‌طور که از نام آن پیدا است قولنامه در واقع قولی است که طرفین به یکدیگر می‌دهند تا در تاریخ مشخصی اقدام به انجام معامله خرید و فروش فی‌مابین خود نمایند. اما باید توجه داشت که قولنامه طرفین را ملزم به انجام خرید و فروش نمی‌کند و تنها ممکن است شخصی که قولنامه را نقض کرده ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان خسارت به طرف مقابل گردد.

فسخ قرارداد خرید و فروش

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که در میان افراد در رابطه با تنظیم قراردادهای خرید و فروش مطرح می‌شود، بحث چگونگی فسخ معامله خرید و فروش و عواقب حقوقی آن است. قرارداد خرید و فروش نیز مانند هر قرارداد حقوقی دیگری با توافق طرفین و مطابق مفاد مندرج در آن بنا به شرایطی قابل‌فسخ خواهد بود. به‌طورکلی فسخ یک قرارداد به دو دسته فسخ قراردادی و فسخ قانونی تقسیم می‌شود. زمانی که موارد فسخ یک معامله در قرارداد و با توجه به قصد و اراده طرفین تعیین گردد به آن فسخ قراردادی گفته می‌شود درحالی‌که شرایطی نیز مطابق قانون برای فسخ برخی از قراردادها تأیید شده که به آنها فسخ قانونی قرارداد گفته می‌شود. خیاراتی که در قانون مدنی تعیین گردیده است از موارد فسخ یک قرارداد مطابق قانون خواهد بود، در مقابل اگر شما هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش این‌گونه بیان کنید که اگر شخص خریدار ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ عقد قرارداد مبلغ معامله را پرداخت نکرد شخص فروشنده می‌تواند قرارداد را فسخ نماید، این نوع از فسخ یکی از موارد فسخ قراردادی است.

اسقاط کافه خیارات در قرارداد خرید و فروش

اصطلاح اسقاط کافه خیارات شاید به گوش شما خورده باشد. همان‌طور که گفتیم یکی از شیوه‌های فسخ قرارداد استفاده از خیارات مندرج در قانون مدنی است. خیار که در واقع همان اختیار فسخ و برهم زدن یک معامله است ازجمله شامل خیار غبن، خیار تدلیس، خیار مجلس، خیار حیوان، خیار تأخیر ثمن، خیار رؤیت و تخلف وصف و امثالهم می‌شود. اگر شخص خریدار و فروشنده در زمان تنظیم قرارداد خرید و فروش فی‌مابین خود، کلیه خیارات مندرج در قانون مدنی را که حق قانونی‌شان است از خود سلب نمایند، به اصطلاح دست به اسقاط کافه خیارات نسبت به موضوع معامله‌شان زده‌اند.

تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک

یکی از پرطرفدارترین انواع قراردادهای خرید و فروش، قرارداد خرید و فروش املاک است این نوع از قرارداد شامل قرارداد خرید و فروش ویلا، قرارداد خرید و فروش ملک کلنگی، قرارداد خرید و فروش خانه، قرارداد خرید و فروش املاک تجاری و مواردی از این قبیل می‌شود. با توجه به اینکه قراردادهای خرید و فروش به‌طورکلی دارای یک سری اصول مشترک بوده اما با توجه به مبیع و آنچه که مورد معامله قرار می‌گیرد تفاوت‌های اساسی در مواد قرارداد ایجاد می‌گردد در نتیجه باید هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش به کلیه این اصول توجه داشت. یکی از نکات حقوقی بسیار مهم در قراردادهای خرید و فروش املاک، بحث اوقافی نبودن ملک و احراز مالکیت شخص فروشنده است. در نگارش متن این قرارداد باید یکی از وظایف اصلی شخص فروشنده ملک را تعهد به داشتن حق مالکیت یا وکالت در فروش ملک دانست. از دیگر موارد مهم در قراردادهای خرید و فروش املاک بحث تعیین مشخصات دقیق ملک مورد معامله، تاریخ به رؤیت رسیدن ملک توسط شخص خریدار و همچنین درج کد پستی دقیق ملک و علاوه بر آن دریافت کد رهگیری ملک از سامانه ایران املاک و درج آن در متن قرارداد است. به‌طورکلی با توجه به پیچیدگی نکات حقوقی خرید و فروش املاک و اهمیت ویژه‌ای که تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک دارد این کار باید به دست افراد متخصص و دارای دانش و تجربه در این زمینه سپرده شود.

تنظیم قراردادهای خرید و فروش جدید

جوامع هرروز در حال تغییر و تحول از هر لحاظ هستند، یکی از این تغییرات بحث موضوعات مطرح‌شده در انواع قراردادها و شیوه تنظیم آن‌ها است. همان‌طور که محصولات مورداستفاده برای افراد دچار تغییرات اساسی شده است، در نتیجه انواع جدیدی از معاملات خرید و فروش نیز مطرح گردیده که برای انعقاد آن‌ها علاوه بر داشتن دانش حقوقی و قانونی کافی، لزوم اطلاع از تکنولوژی و فناوری‌های نوین را نیز می‌طلبد. برای مثال در گذشته اگر قراردادهای خرید و فروش بیشتر در رابطه با مورد معامله قرار دادن محصولات فیزیکی بوده است، امروزه محصولات اینترنتی و اموال فکری بیش‌ازپیش مورد معامله قرار می‌گیرند. برای مثال یکی از انواع این قراردادها، قرارداد خرید و فروش نرم‌افزار است؛ برای تنظیم این قرارداد ضمن رعایت اصول کلی در تنظیم قراردادهای خرید و فروش، موارد و نکات حقوقی مختص این نوع از محصول نیز باید موردتوجه شخص قرارداد نویس، قرار بگیرد. از دیگر انواع قراردادهای خرید و فروش جدید می‌توان به قرارداد خرید دامنه برای سایت، قرارداد خرید و فروش کالای اینترنتی و مواردی از این قبیل اشاره نمود. در نهایت به یاد داشته باشید همان‌طور که برای تنظیم قراردادهای خرید و فروش رایج و قدیمی‌تر لزوم استفاده از راهنمایی وکلا و مشاوران حقوقی ضروری است به‌طریق‌اولی تنظیم قراردادهایی که موضوع مورد معامله آنها نسبتاً جدیدتر است باید توسط شخص یا اشخاص متخصص حقوقی صورت پذیرد.

اهمیت مشاوره حقوقی پیش از عقد قرارداد خرید و فروش

خرید و فروش یا همان عقد بیع با وجود رواج بسیاری که دارد اما باتوجه به موردمعامله می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین قراردادها از لحاظ حقوقی باشد. این پیچیدگی ناشی از ظرایف و نکات خاص حقوقی و قانونی موجود برای عقد بیع مطابق قانون مدنی است. همچنین با توجه به اهمیت مالی و اقتصادی که این نوع از معاملات برای افراد دارد، برای پیشبرد صحیح و قانونی آن در گام اول باید از کمک به اشخاص متخصص و متبحر در زمینه حقوقی استفاده نمود و سپس تنظیم قرارداد خرید و فروش را به دست وکلا و مشاوران حقوقی خبره سپرد. امروزه با توجه به افزایش سرعت زندگی در جوامع و کمبود وقت استفاده از خدمات آنلاین علاوه بر صرف وقت کمتر، هزینه‌های کمتری را نیز به شما تحمیل خواهد نمود. ما در مجموعه لامینگو با ارائه انواع خدمات حقوقی نوین از طریق وکلا و مشاوران حقوقی باتجربه و متبحر سعی در رفع انواع نیازهای قانونی و قراردادی شما عزیزان داریم. امیدواریم با استفاده از این خدمات تجربه موفق و خوشایندی را برایتان به ارمغان بیاوریم.

تنظیم قرارداد خرید و فروش به‌صورت حرفه‌ای توسط مجموعه حقوقی لامینگو

لامینگو ضمن ارائه انواع خدمات حقوقی از طریق وکلا و مشاوران حقوقی حرفه‌ای و باتجربه، برای اولین بار در کشور این امکان را در بستر فضای مجازی و اینترنت ایجاد نموده تا شما عزیزان با صرف هزینه کمتر در سریع‌ترین زمان ممکن خدمات حقوقی موردنیازتان را به صورت کاملاً حرفه‌ای و استاندارد دریافت نمایید. امیدواریم با استفاده از این خدمات ضمن داشتن خیالی مطمئن برای انجام معاملاتتان تجربه موفق و خوشایندی نیز برایتان رقم بخورد. فراموش نکنید که تیم لامینگو در هرلحظه کنار شما بوده تا قدم در مسیر قانونی و حرفه‌ای برای انجام معاملات خود بگذارید.

مطالعه بیشتر

قراردادهای خود را به دست بهترین‌ها بسپارید

همین حالا درخواست تنظیم یا بررسی قرارداد خود را ثبت کنید

با ثبت درخواست خود مبنی بر تنظیم قرارداد سفارشی یا بررسی قراردادهای ارجاعی، همین حالا از خدمات حقوقی متمایز ما بهره‌مند شوید.