سیر تا پیاز نمونه قرارداد استخدام تایپیست

2 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام تایپیست

اغلب افرادی که مدرک تحصیلی متناسب بامهارت خود یا زمان کافی برای مشاغل تمام وقت را ندارند، به دنبال مشاغلی هستند که به‌جز تحصیلات بر روی ديگر مهارت‌های فردي تکیه کند. امروزه مشاغل بسیاری چون طراحی سایت، برنامه‌نویسی، رونویسی و… بین افراد جامعه جایگاه خود را به‌عنوان یک شغل نیمه‌وقت اما با درآمد بالا پیدا کرده است. حرفه تایپیستی نیز یکی از این مشاغل پاره‌ وقت محسوب می‌شود. این حرفه به دلیل افزایش نامه‌ نگاری‌ها، قوانین و مقررات نگارشی در زمان تایپ بسیار موردتوجه قرارگرفته و بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است. این در حالی است این حرفه مانند تمامی حرفه‌‌های تمام‌ وقت و پاره‌ وقت دارای موارد و نکات قانونی است که فرد در زمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست باید به آن توجه کند. در این مطلب سعی شده به خلاصه‌ای از شرایط مندرج در قرارداد، میزان درآمد و مزایای این حرفه پرداخته شود.

 

دانلود قرارداد استخدام تایپیست

 

تایپیست کیست؟

تایپیست به فردی گفته می‌شود که در محیط کار یا منزل باتوجه به مهارت خود در کار با صفحه‌کلید رایانه، متون الکترونیک را در کمترین زمان ممکن تایپ می‌کند. امروزه به دلیل افزایش تنوع در اسناد اداري و هم‌چنین نوشته‌هاي الکترونیکی حرفه‌ی تایپیست در شرکت‌ها و مراکز اداری از اهمیت بالايي برخوردار است. به همین جهت فرد متقاضی این حرفه باید دارای مهارت‌‌های بالایی ازجمله مهارت کار با صفحه‌ کلید رایانه باشد. برای آنکه یک تایپیست بتواند کار خود را به‌ درستی انجام دهد نیاز به ابزارهایی نظیر کامپیوتر، پرینتر، اسکنر و صندلی و میز خوب و راحت دارد.

 

فردی که به‌عنوان تایپیست شروع به فعالیت می‌کند نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارد بااین‌حال او می‌بایست دارای مهارت و دقت کافی باشد تا بتواند کار خود را باعلاقه و صبر فراوان انجام دهد. درصورتی‌که شما نیز مایل به کار در این حرفه هستید؛ از طریق لینک زیر می‌توانید یک نمونه از این قرارداد را دریافت و از شروط و موارد قانونی این قرارداد آگاه شوید.

 

 نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

وظايف تايپيست در نمونه قرارداد استخدام تایپیست

هر فردی برای آنکه شغلی را به‌صورت حرفه‌ای آغاز کند نیاز است پیش از تنظیم قرارداد با شرکت استخدام‌کننده با تمامی شرایط ازجمله وظایف خود آشنا شود. حرفه تایپ نیز از این قاعده مستثنا نیست و لازم است فرد پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست با وظایف و تعهدات خود آشنا شود. باید به این نکته نیز توجه کرد که فرد متقاضی نسبت به حرفه‌ای که وارد می‌شود وظایف متفاوتی را بر عهده می‌گیرد. به‌عنوان نمونه فردی که به عنوان تایپیست یک مدير عامل مشغول به کار می‌شود با فردی که در یک مجله خبری شروع به کار می‌کند متفاوت است. در ادامه خلاصه‌‌ای از وظایفی که تایپیست عموماً باید از آن‌ها مطلع باشد عبارتند از:

1- تایپیست می‌بایست املا درست کلمات و قواعد نگارشی متون را به‌درستی به كار ببرد.

2- او باید مطالب تایپ‌شده را با پیش‌نویس مربوطه تطبیق دهد.

3- تایپیست لازم است تمامی برنامه‌‌های کاری حوزه مربوطه را از سرپرست خود دریافت كند، آن را آماده و در اختیار دیگر کارکنان قرار دهد.

4- او می‌بایست برنامه‌ریزی دقیقی برای تایپ نامه‌ها بر اساس اولویت‌‌های تعیین‌شده انجام دهد و برای کسب رضایت ارباب‌رجوع و همکاران استاندارد‌های اولیه در تایپ یک متن را رعایت کند.

5- او موظف است تمامی صورت‌‌جلسه‌ها، نامه اداری، قراردادها و رسم جداول مختلف در برنامه‌های ورد و اکسل را به‌درستی انجام دهد.

 

 نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

مهارت‌هایی که یک تایپیست باید کسب کند چیست؟

هر فردی برای شروع در حرفه‌ای نیاز به تخصص و مهارت‌‌هایی دارد که پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست مدیر شرکت درخواست دهنده می‌بایست از توانایی‌‌ها و مهارت‌‌های فرد متقاضی اطمینان حاصل کند . مهارت‌هایی که یک تایپیست باید داشته باشد به شرح زیر است :

1- او باید مهارت کار با کیبورد را به‌صورت حرفه‌ای (تایپ ده انگشت)داشته باشد.

2- او می‌بایست توانایی نوشتن متون انگلیسی و فارسی را هم‌زمان داشته باشد.

3- فرد متقاضی باید اصول اولیه ویراستاری را بداند و حین تایپ رعایت کند.

4- او بايد بتواند زمان را مدیریت کند و در کمترین زمان ممکن متن را آماده کند.

5- تایپیست باید تسلط کافی در استفاده از علائم و حروف ریاضی و دیگر اصول نگارشي موقع تایپ را داشته باشد.

 

حقوق و مزایای تایپیست در نمونه قرارداد استخدام تایپیست

هر شغل و حرفه‌‌ای متناسب با درآمد و ویژگی‌‌های خود دارای معایب و مزایای به‌ خصوصی است. به همین منظور است که افراد می‌بایست با آگاهی از شرایط کاری و میزان درآمد آن با شرکت‌های متقاضی قرارداد همکاری منعقد کنند. حرفه تایپ نیز دارای مزایایی مانند موارد زیر است.

1- مدت‌زمان فعالیت بسته به درخواست فرد متقاضی است.

2- فرد متقاضی این حرفه می‌تواند فعالیت خود را به‌دور از محل کار انجام دهد. (دورکاری)

3-نیاز به تحصیلات دانشگاهی خاصی ندارد.

4- این شغل نیاز به بودجه چندانی ندارد و می‌توان با تهیه یک کامپیوتر در این حرفه مشغول به این کار شد.

 

 نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

همچنین حرفه تایپ نیز دارای درآمد و حقوق مشخصی است که مدیران برای جلوگیری از اختلافات احتمالی با تایپیست در طول زمان قرارداد این موارد را در متن قرارداد ذکر می‌کنند. میزان درآمد و حقوق یک تایپیست به عوامل متفاوتی بستگی دارد. عواملی نظیر سرعت تایپ، زبان متن، تایپ از دست‌نوشته‌ها، تایپ از عکس، حجم فایل، سؤالات چهار گزینه‌ای، تعداد کلمات انگلیسی در متن فارسی و زمان تحویل متن .

همچنین فرد متقاضی این حرفه بسته به محل کار می‌تواند حقوق و دستمزد متفاوتی را دریافت کند. به‌عنوان نمونه فردی که به‌عنوان تایپیست مدیر عامل در یک شرکت تجاری شروع به فعالیت می‌کند و مدت‌ زمان مشخصی را در هفته مشغول به کار است میزان دستمزد ثابت را دریافت می‌کند. این احتمال وجود دارد که میزان دستمزد در مراکزی که فرد به‌ صورت ثابت و بر اساس ساعت حضور خود حقوق دریافت می‌کند بر اساس قانون کار و کارگری محاسبه شود. در بسیاری از مواردی که تایپیست به‌صورت ثابت فعالیت می‌کند می‌تواند از تمامی حقوق و مزایای مندرج در قانون کار بهره‌مند شود.

 

در مصاحبه با تایپیست باید به چه نکاتی توجه کرد؟

عموماً مدیران شرکت‌های درخواست‌کننده تایپیست پیش از انعقاد نمونه قرارداد استخدام تایپیست با فرد متقاضی سؤالاتی را مبنی بر توانایی و مهارت‌ های او مطرح می‌کنند. همچنین در بسیاری از موارد از فرد متقاضی خواسته می‌شود متنی را به‌صورت انگلیسی یا فارسی در زمان مشخص تایپ کند تا میزان توانایی‌های او در عمل برای مدیر محرز شود. پس‌ از آن در مصاحبه از تجربه و سوابق کاری فرد سؤال مطرح می‌شود و از مصاحبه‌شونده درخواست می‌شود در رابطه با بهترین تجربه خود در این حرفه صحبت کند. سپس مدیر شرکت در مورد میزان حقوق و دستمزد، بیمه، زمان ورود و خروج و …. با فرد متقاضی صحبت می‌کند.

 

تایپیست

 

تایپیست در چه مشاغلی می‌تواند فعالیت کند؟

شاید در نگاه اول حرفه تايپ حرفه‌ای باشد که دارای آینده‌ای روشن نیست اما با نگاه دقیقی می‌توان متوجه شد که این حرفه آینده خوب و پردرآمدی را برای علاقه‌مندان این حوزه ایجاد می‌کند. یکی از مشاغلی که به حرفه‌ی تایپیست نیازمند است، کار در شرکت‌‌های تجاری یا پزشکی به‌عنوان رونویس است. رونویس فردی است که هم‌زمان با شنیدن یک صوت چه به‌صورت زنده یا ضبط‌ شده آن را به متن تبدیل می‌کند. از این حرفه در مشاغل متفاوت مانند دادگاه‌ها، سمینارها، در حوزه خبرنگاری، نویسندگی زیرنویس فیلم و ویراستاری استفاده می‌شود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

در بازار کار امروز بسیاری از افراد علاقه به حضور مستمر در محل کار خود را ندارند یا بسیاری از افراد به دنبال مشاغلی هستند که نیاز به مدرک تحصیلی خاصی نداشته باشد و بیشتر مایل هستند از مهارت‌های خود برای کسب درآمد استفاده کنند، به این نوع مشاغل روي می‌آورند. فرد در این حرفه مانند بسیاری از مشاغل می‌تواند درآمد خوبی را کسب کند. کسب درآمد در این حرفه بیشتر به محل کار فرد بستگی دارد. درصورتی‌که فرد در مراکزی مانند خبرگزاری‌ها یا شرکت‌های معتبر شروع به فعالیت کند و ساعات ورود و خروج مشخصی داشته باشد میزان دریافتی او بسته به قانون کار و شرایطی است که در زمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست ذکر می‌گردد. افرادی که علاقه‌مند به فعالیت در این شغل هستند می‌بایست دارای ویژگی‌های شخصیتی مانند دقیق بودن، منظم بودن و دارای سرعت عمل بالا باشند.

ازآنجایی‌که استخدام به‌عنوان تایپیست در مشاغل و حرفه‌های متفاوت دارای شرایط و نکات متفاوتی است، افراد می‌بایست با دریافت مشاوره حقوقی استخدام این نکات را به‌صورت اصولی‌تر و قانونی‌تر در نظر داشته باشند و موارد مربوط به آن را در زمان انعقاد قرارداد پیگیری نمایند.

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت مشاوره در زمینه استخدام تایپیست یا دریافت قرارداد آن از خدمات این مرکز استفاده نمایید. درصورتی‌که شما این مطلب را تا انتها همراه ما بوده‌اید دیدگاه خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالب به وبلاگ لامينگو  مراجعه نمایید.

 

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

2 دیدگاه