یک تایپیست چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

1 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام تایپیست

در دنیای امروز هر فردی به‌تناسب کار و حرفه‌ای که به آن مشغول است می‌بایست مهارت‌هایی ازجمله مهارت کار با کامپیوتر را بیاموزد. تفاوتی نمی‌کند که فرد در کجا و در چه سمتی مشغول به کار است؛ بلکه تمامی افرادی که با کامپیوتر سروکار دارند می‌بایست مهارت‌هایی چون تایپ، کار با انواع نرم‌افزارها و….. را آموخته باشند. حرفه تایپ نیز از این قاعده مستثنا نیست و به دلیل بازار کار و درآمد نسبتاً خوبی که دارد تمامی افرادی که به‌عنوان تایپیست وارد این حرفه می‌شوند می‌بایست به مهارت‌ها و توانایی‌هایی که این حرفه کاری نیاز دارد اشراف کامل داشته باشند. به همین جهت کارفرماها و مسئولین مؤسسات کاری، پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست می‌بایست از مهارت و دانش کافی افراد در این زمینه آگاهی پیدا کنند. در ادامه این مطلب به خلاصه‌ای از مهارت و توانایی‌های یک تایپیست حرفه‌ای می‌پردازیم.

هر فردی برای ورود به حرفه و شغلی نیاز دارد پیش از تنظیم قرارداد استخدام به‌تمامی شرایط، موارد قانونی و محیط حاکم بر کار آگاهی کامل داشته باشد. حرفه تایپ نیز مانند تمامی مشاغل دارای مواد و بندهای قانونی بسیاری است. درصورتی‌که مایل هستید پیش از تنظیم یک نمونه قرارداد استخدام تایپیست با این قوانین آشنا شوید می‌توانید از طریق لینک زیر یک نمونه از این قرارداد را دانلود کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام تایپیست

 

مهارت‌های موردنیاز تایپیست در نمونه قرارداد استخدام تایپیست

برای آنکه فردی در حرفه تایپ بتواند به‌صورت حرفه‌ای کار کند  می‌بایست توانایی و مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهد. مهارت‌های یک تایپیست عبارت است از:

1- مهارت تایپ: تایپیست باید بتواند متن را به‌صورت صحیح و اصولی تایپ کند. درواقع اولین خواسته‌ای که یک کارفرما از تایپیست خود دارد تایپ اصولی متون به‌صورت ده انگشتی است. بدیهی است که فرد هرچه سرعت تایپ بالاتری داشته باشد و بتواند تسلط کافی بر صفحه کیبورد داشته باشد علاوه بر جلب رضایت کارفرما خود نیز می‌تواند در حرفه خود موفق‌تر باشد.

2- مهارت تایپ فرمول‌های ریاضی: تنها داشتن سرعت‌بالا در تایپ متن‌های فارسی ملاک حرفه‌ای بودن در این شغل نیست بلکه فرد متقاضی می‌بایست علاوه بر دانش کافی، در تایپ درست فرمول‌های ریاضی هم بتواند این فرمول‌ها را با سرعت‌بالا تایپ کند.

3- آشنایی با نرم‌افزارهای مخصوص تایپ: علاوه بر توانایی در تایپ متن‌ها، فرد متقاضی می‌بایست با انواع نرم‌افزارهای تایپ آشنایی داشته باشد.

4- آشنایی با اصول نوشتن و نگارش: یکی از مواردی که فرد متقاضی حرفه تایپیست باید درآن مهارت بالایی داشته باشد تایپ متن طبق اصول نگارشی و املائی است. درصورتی‌که فرد از قوانین نگارشی اطلاع کافی نداشته باشد نمی‌تواند در این حرفه موفق باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

5- مدیریت زمان و سرعت در تایپ: فردی که متقاضی این حرفه است علاوه بر تایپ متن‌ها به‌صورت اصولی می‌بایست بتواند در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهد. همچنین او بايد بتواند تمامی کارهای محول شده از سمت کارفرما را مدیریت و با توجه به اهمیتی زمانی آن‌ها را انجام دهد.

6- توانانی تایپ متن‌های انگلیسی:  تايپيست باید بتواند علاوه بر متن‌های فارسی متن‌های انگلیسی را نیز به همراه نکات دستوری و نگارشی به‌درستی تایپ کند.

7- درصورتی‌که پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام تايپيست كارفرما با فرد متقاضی هماهنگی لازم را جهت انجام امور اداری داشته باشد، او می‌بایست دانش کار با سیستم‌های اداری و مدیریتی، کار با پرونده‌ها و سوابق دیگر پرسنل، طراحی فرم‌ها دارا باشد. همچنین او باید با ادبیات نامه‌نگاری‌های اداری آشنا باشد.

8- دقيق و ريز بين بودن: تايپيست بايد در انتخاب كلمات، نوع بيان و نگرش خود نسبت به محيط پيرامون دقت لازم را داشته باشند.

 

سیر تا پیاز نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

ویژگی‌های شخصیتی مناسب تایپیست:

فردي که این حرفه را برای شغل آینده خود انتخاب می‌کنند باید فردي پژوهش گرا، اجتماعی، واقع‌گرا، دغدغه‌مند نسبت به مشکلات دیگران، صادق و درستکار باشند. به دلیل اینکه  این افراد به‌تمامی اطلاعات محرمانه شرکت دسترسی دارند می‌بایست افرادی مسئولیت‌پذیر و قابل‌اعتماد باشند. همچنین تایپیست می‌بایست فردی صبور باشد و بتواند در تمامی شرایط و چالش‌های پیش روی خود آرامش خود را حفظ کند و از هرگونه برخورد پرخاشگرایانه با دیگر همکاران و کارفرمای خود اجتناب کند.

 

 نمونه قرارداد استخدام تایپیست

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

انتخاب یک تایپیست باتجربه یکی از مواردی است که مدیران می‌بایست در زمان استخدام تایپیست به آن توجه کنند. آنها باید بدانند یک تایپیست علاوه بر مهارت‌های بالا می‌بایست در ایجاد و حفظ ارتباطات بین پرسنل هم تلاش کند و سعی کند ارتباطات کاری سازنده‌ای با دیگر اعضای سازمان داشته باشد. افراد متقاضی این حرفه باید توانایی درک نوشتاری، درک شفاهی، توانایی درک گفتار دیگران، بیان شفاهی و توانایی انتقال اطلاعات و نظرات به دیگر پرسنل را داشته باشند. همچنین آنها می‌بایست به انجام وظایف اداری روزانه تسلط کاملی داشته باشد و اهداف و طرح‌های مشخص‌شده از سمت کارفرما را اولویت‌بندی، سازماندهی و به‌دقت انجام دهد. او می‌بایست از تمامی وسایلی که در اختیار او می‌گذارند استفاده بهینه کند و در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشد.

به همین جهت افراد باید پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام تایپیست از شرایط و توانایی های موردنیاز این حرفه آگاهی پیدا کنند. همچنین آنها می‌توانند از متخصصان درزمینه انعقاد قرارداد استفاده کنند. مشاورین ما در وب‌سایت لامینگو در تمام زمینه‌های مشاوره‌ای در کنار شما هستند و می‌توانند در تنظیم قرارداد‌های استخدام شما را راهنمایی کرده و نکات مشاوره‌ای و حقوقی را در اختیار شما قرار دهند. درصورتی‌که شما تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده‌اید دیدگاه خودتان را دراین‌باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد به  وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه