عدم اثبات خیانت در امانت چه شرایطی را ایجاد می‌کند؟

4 ماه پیش
مشاوره حقوقی خیانت در امانت

برای متهم برشمردن افراد لازم است که در این راستا اتهام وارده اثبات گردد. تنها در صورت اثبات یک جرم است که می‌توان متهم را مجرم دانست و برای او مجازات یا جریمه ای را متصور شد. بنابراین اگر اتهام بدون اثبات باقی بماند و مدارک و شواهد نتواند مجرم بودن فرد را اثبات کند این عوامل دال بر بی گناهی فرد متهم است بنابراین وی می‌تواند از این قضیه شکایتی داشته باشد. این مورد می‌تواند درباره جرم خیانت در امانت نیز صدق کند به این صورت که از فردی در جهت خیانت در امانت شکایت نمود اما توان این مورد را اثبات کرد. در ادامه درباره این موضوع خواهیم گفت که برای این قبیل از شکایات که در جهت اعاده حیثیت است چه باید کرد.

 

شاید مطالعه این مطلب به شما کمک کند: آنچه درباره خیانت در امانت لازم است بدانید

 

اعاده حیثیت به چه معناست؟

اعاده حیثیت یکی از قوانینی است که در جهت تامین و جبرات خسارت وارده بر حیثیت و آبروی افراد تعیین می‌شود. در قوانین اسلامی همواره حیثیت افراد یکی از موارد پر اهمیت بوده و در جهت جبران آن مجازات‌هایی برای فردی که باعث خدشه دار شدن آن شده است؛ در نظر گرفته شده است. این مورد می‌تواند دربردارنده ضررهای مادی و معنوی‌ای باشد که طی یک پرونده مجرمانه به فردی القا شده باشد و در طی مراحل بی گناهی وی اثبات شود.

 

مشاوره حقوقی خیانت در امانت

 

بنابراین مطابق با ماده 698 قانون مجازات اسلامی <<هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا‌توزیع هر گونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به‌غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا (۷۴) ضربه محکوم شود>>. یکی از مواردی که می‌توان برای اعاده حیثیت از دست رفته افراد اقدام کرد درج آگهی در مطبوعات و جراید است.

 

جهت دریافت مستقیم مشاوره حقوقی خیانت در امانت می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از خدمات وکلا و کارشناسان خبره در این حوزه استفاده نمایید:

دریافت مشاوره حقوقی خیانت در امانت

 

آیا شرایط متهم پس از اعاده حیثیت عادی خواهد شد؟

هنگامی که با اعاده حیثیت محکومیت کیفری فرد از پرونده وی حذف می‌شود؛ فرد به مانند کسی که مرتکب هیچ‌گونه عمل بزهکارانه ای نشده می‌تواند به کلیه حقوق اجتماعی خود بازگشته وهمچنین در انجام تمامی اعمال خود،اجتماعی و یا سیاسی و هر نوعی از مناسبات روزمره خود، اهلیت تمام داشته باشد.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: خیانت در امانت چگونه جرم به حساب می آید؟

 

اعاده حیثیت در جهت اتهام جرم خیانت در امانت به چه صورت است؟

حق اعاده حیثیت برای فردی که به اتهام خیانت در امانت مشمول مجازات‌هایی شده است در صورتی امکان پذیر می‌شود که وی مدت معینی از مجازات خود را گذرانده باشد و در این مدت مرتکب عمل مجرمانه دیگری نشده باشد. به دلیل این که جرم خیانت در امانت به موجب قانون جرم محسوب شده است و مشمول جرائم قانونی و تکمیلی قانونی می‌شود در صورت دریافت حق اعاده حیثیت آثار و مجازات‌هایی که برای آینده فرد مجرم در نظر گرفته شده است زایل خواهد شد. ولی مجازات‌های تکمیلی که به صورت قطعی بر فرد اعمال شده است در طی زمان و یا در صورتی که فرد متهم آن‌ها را گذرانده باشد می‌تواند باعث مبری شدن فرد از جرم خود باشد.

 

این مطلب را حتما بخوانید: برای اثبات خیانت در امانت چه باید کرد؟

 

اگر اتهام خیانت در امانت اثبات نشود چه خواهد شد؟

اگر کسی به ناحق با اقامه دعوی درباره خیانت در امانت و یا اتهام به فردی باعث هتک حرمت و خدشه دار شدن حیثیت کسی شده باشد هنگاهی که با اعاده حیثیت فرد متهم بی‌گناهی‌اش ثابت شد و این مورد نیز ثابت شود که فرد شاکی به قصد سو نیت اقدام به این عمل نموده است به جرم افترا مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت. بنابراین فردی که به ناحق متهم به جرم خیانت در امانت شده با اثبات کذب این مسئله می‌تواند جهت شکایت درباره افترا به دادسرا مراجعه نموده و تقاضا تعقیب و دستگیری فردی که مرتکب جرم افترا شده است را داشته باشد.

اگر سوء نیت فرد برای افترا به کسی ثابت شود مجازاتی که در انتظار وی خواهد بود شامل مجازات حبس از یک ماه تا یک سال خواهد بود همچنین حکم ضرب شلاق تا 74 ضربه متغیر برای وی اعمال خواهد شد. در نهایت نیز لازم است جهت بازگشت حیثیت فرد با نشر اگهی به این موضوع اذعان داشته باشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

کلام آخر

برای اتهام و یا اعمال مجازات بر یک فرد لازم است که شاهد لازم برای اثبات وجود داشته باشد. چرا که هر نوعی از اتهام اگر بدون اثبات باقی بماند فردی که متهم به هر نوعی از جرائم شده باشد می‌تواند در جهت اتلاف وقت و یا خدشه دار شدن ابروی خود به مراجع قانونی شکایتی داشته باشد. بنابراین بهتر است برای هر نوعی از پیگیری‌های قانونی که نیاز به اثبات و شرایط خاص دارد از کمک‌های یک وکیل حاذق بهره گرفت که در این مورد اگر نیازبه این خدمات داشته وجود داشته باشد می‌توان برای دریافت مشاوره حقوقی خیانت در امانت اقدام نمود.

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است می‌توانید دیدگاه خودتان را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید. همچنین با مراجع به بلاگ لامینگو ازسایر مطالبی که برای شما وجود دارد استفاده نمایید. فراموش نکنید کارشناسان و وکلا حاضر در این مرکز آماده برای اعطا مشاوره حقوقی خیانت در امانت به شما هستند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه