برای اثبات خیانت در امانت چه باید کرد؟

5 روز پیش
مشاوره حقوقی خیانت در امانت

جرائمی که به صورت عینی قابل تشخیص نباشند و نتوان به استحضار عموم رساند که این جرم به واقع اتفاق افتاده است نیاز دارند تا با اتکا به موارد و یا شواهدی این مسئله را اثبات نمود. اثبات یک اتفاق این امکان را ایجاد می‌کند که بتوان گفت این اتفاق افتاده است و می‌توان هر نوعی از پیگیری را در راستا آن انجام داد. درباره جرم خیانت درامانت به علت این که این جرم یک جرم مشهود نبوده لازم است که این موضوع به اثبات رسیده و مورد پیگیری قرار گیرد. بنابراین درادامه برای شما خواهیم گفت راه‌هایی که برای اثبات خیانت در امانت وجود دارند کدام هستند.

 

اصطلاحات در بحث خیانت در امانت به چه معنا هستند؟

امین: فرد امین کسی است که مالک با اعتماد به وی مالی را تحت مالکیت خودش می‌باشد نزد خود به صورت امانت نگه دارد و یا اینکه در جهت معینی استفاده نماید.
مال مورد امانت: آن بخشی از اموال که به صورت امانت به نزد فرد امین واگذار می‌شود.
خائن: فردی که به سبب اعتماد مالی نزد وی قرار داده می‌شود و وی به دلایلی که می‌تواند سهوی یا عمدی باشد باعث تلف شدن مال می‌شوند و یا این که از اموال مالک در جهتی غیر از آنچه از او خواسته شده است استفاده می‌نماید.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: جرم خیانت در امانت چیست؟

 

اثبات خیانت در امانت چگونه ممکن می‌شود؟

یکی از مواردی که لازم است در جرم خیانت در امانت بدانیم این موضوع است که مانند برخی از جرائم خیانت در امانت یک جرم مستمر نیست و به این معنا نیست که باید در طی زمان و مدت زیادی اتفاق بیفتد تا بتوان اقدام به اثبات ان کرد. به همین ترتیب هرگاه یکی از اشکال خیانت در امانت رخ داد می‌تواند آن را گزارش نمود و پیگیری کرد.
هنگامی که خیانت در امانت رخ داده باشد مالک اموال می‌تواند با در دست داشن اظهارنامه که به این موضوع اذعان دارد که مالی را به فردی به امانت گذاشته است مال خود را مطالبه کند. در صورتی که این مال به تصاحب فرد امین در آمده باشد می‌تواند در جهت جرم خیانت در امانت به مراجع قضایی اقدام کند.

برای این که بتوان این موضوع را اثبات کرد لازم است که قرار دادی بین دوطرف شکل گرفته باشد و در آن قید شده باشد که آن اموال به واقع به فرد سپرده شده است و تا زمان مقرر لازم بوده است که مورد استفاده قرار گیرد. به معنای کلی این موضوع زمانی می‌تواند مورد پیگیری قرار گیرد که سپردن یک مال به فردی بر اساس مراجع قانونی ثبت شده باشد تا بتوان وجود ان اموال را احراز نمود.

 

این مطلب را بخوانید: آنچه درباره خیانت در امانت لازم است بدانید

 

چه شرایطی برای اثبات خیانت در امانت لازم است؟

یکی از شروط لازم برای این که اثبات شود یک خیانتی در امانت رخ داده است این است که بین یک فرد امانت‌ گذار و فردی که امانت‌دارمال آن فرد بوده است رابطه‌ای در این جهت وجود داشته باشد. این رابطه امانی می‌بایست بر اساس قراردادی اثبات شود.
همچنین باید بتوان با ارائه مدارک و شواهدی اثبات کرد که برای فرد مالک اموال در نتیجه عمل فرد خائن ضررهای فیزیکی یا مادی که از جمله می‌توان به تصاحب، استعمال، و اتلاف اموال اشاره کرد؛ رخ داده است. یا این که بتوان سو نیت فرد را در جهت رساندن آسیب‌های معنوی که در پی این عمل برای فرد به دنبال داشته و خدشه‌ای آبرویی و یا هر نوعی دیگر آسیب‌هایی که مربوط به فرد است را برای وی به دنبال داشته است را اثبات نمود.

 

مشاوره حقوقی خیانت در امانت

 

چه مدارکی برای شکایت از جرم خیانت در امانت لازم است؟

لازم است برای ثبت شکایت با در دست داشتن مدارک شناسایی که شامل شناسنامه و کارت ملی است به مراجع قانونی و یا در جهت پیگیری قانونی توسط وکیل برای ثبت شکایت مراجعه نمود و تمامای مستندات را برای ثبت شدن در پرونده و پیگیری قاضی پرونده به همراه داشت. این مدارک باید مواردی باشد که ثابت کند اموالی تحت امانت کسی قرار گرفته اند. همچنین ارائه شواهدی و مدارکی که به خیانت فرد امین در نگهداری اموال مالک دلالت دارند.

 

در صورتی که شما نیز نیاز به مشاوره حقوقی خیانت در امانت دارید؛ می‌توانید با مراجعه به لینک زیر از خدمات وکلا پایه یک و کارشناسان خبره در این حوزه استفاده نمایید:

دریافت مشاوره حقوقی خیانت در امانت

 

برای شکایت چه کنیم؟

برای به ثبت رساندن یک شکایت کیفری درباره جرم خیانت در امانت می‌بایست مراحلی را طی نمود. برای ثبت شکایت لازم است که یک شکواییه در این جهت تنظیم شود. این مورد را باید با مشورت یک وکیل حاذق به انجام رساند.

بنابراین اگر شواهد و مستندات درباره وقوع این جرم در دسترس قرار دارد می‌توان به صورت تلفنی نسبت به دریافت یک مشاوره حقوقی اقدام نمود و یا اگر شواهد کافی در دست نباشد با یک مشاوره حضوری می‌توان از کمک وکیل چه در جهت اثبات و کشف شواهد و چه در جهت ثبت شکایت استفاده کرد. وکیل می‌تواند با در دست داشتن مدارکی که موکل به وی واگذار می‌کند به جای فردی شاکی پرونده است در دادگاه حاضر شود و مابقی مراحل را مورد پیگیری قرار دهد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

این گونه از جرائم که برای وقوع و اثبات نیاز به ارائه شواهد دارند؛ لازم است پس از شکل‌گیری رابطه‌ای که ممکن است منجر به این قبیل از جرائم شود تمامی جوانب را به خوبی رعایت نمود و به نوعی هر گونه اقدامی که می‌تواند جان مال و یا شرف را به گونه ای درگیر کند با نهایت ملاحظات قانونی به پیش برد. تیم حقوقی لامینگو همواره جهت ارائه مشاوره حقوقی خیانت در امانت در کنار شما خواهد بود.

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است فراموش نکنید که دیدگاه خودتان را در این باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین با مراجعه به بلاگ لامینگو می‌توانید از سایر مطالبی که ممکن است برای شما مفید باشد استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه