نحوه خروج کارمندان در یک نمونه قرارداد استخدام کارمند چگونه است؟

1 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام کارمند

 

در هر استخدامی قرار نیست رابطه همکاری تا پایان زمان بازنشستگی افراد به طول بیانجامد. دلایل زیادی وجود دارد که طرفین یک نمونه قرارداد استخدام کارمند را مجاب به ترک همکاری می‌کند. این دلایل ممکن است منتسب به کارمند باشد یا کارفرما. اما هرچه هست باید نحوه خروج افراد از یک سازمان در رابطه همکاری پیش‌بینی شود. در این نوشتار سعی داریم به بررسی نحوه خروج و امکان آن در قراردادهای استخدام کارمند بپردازیم.

این مطلب را بخوانید: در رابطه با معیارهای لازم برای استخدام کارمند چه می‌دانید؟

اخراج از کار توسط کارفرما

خاتمه همکاری به دو صورت انجام می‌پذیرد که اگر این خاتمه از سوی کارفرما پیشنهاد شود درواقع رنگ اخراج به خود می‌گیرد. زمانی که به هر دلیلی کارفرما از روند کاری و عملکرد کارمند خود ناراضی باشد تصمیم به اخراج یکی از نتایج آن خواهد بود. عملی که امروزه با نام تعدیل نیرو هم شاهد آن هستیم.

دانلود نمونه قرارداد استخدام کارمند

در دید عوام اخراج در دو حالت اتفاق می‌افتد: 1- زمانی‌که پس از خاتمه قرارداد استخدام، کارفرما اقدام به تمدید آن نمی‌کند. 2- زمانی‌که با وجود مهلت قرارداد و فرا نرسیدن تاریخ سررسید، کارفرما به همکاری متقابل خاتمه می‌دهد.

در حالت اول یک امر بدیهی و البته قانونی اتفاق افتاده است. هر کارفرما یا کارمندی حق دارد پس از پایان مدت قرارداد، آن را تمدید نکند. در این حالت کارفرما موظف است تمامی حقوق کارمند را که شامل حق سنوات، عیدی یا حقوق پرداخت نشده می‌گردد، به ایشان پرداخت نماید.

در خصوص سنوات این مطلب را بخوانید:پایه سنوات یا حق سنوات چیست؟

اما حالت دوم اتفاقی کاملا خلاف قانون است. از آنجایی که امروزه قالب قراردادهای استخدامی اغلب به شکل استخدام موقت است، هیچ‌کدام از طرفین حق فسخ آن را در تاریخ اعتبار قرارداد ندارند. پس اگر کارفرمایی در این شرایط اقدام به اخراج کارمندی کند کار خلاف قانون انجام داده و کارمند می‌تواند با مراجعه به اداره کار مربوطه نامه بازگشت به کار خود را گرفته و مجدد در همان سازمان تا پایان مدت اعتبار قرارداد فعالیت کند. مگر اینکه خود شخصا مایل به خروج از سازمان باشد که در این حالت طبق توافق میان طرفین و پس از تسویه حساب با کارمند، رابطه همکاری خاتمه می‌یابد.

نمونه قرارداد استخدام کارمند

خروج با میل کارمند یا استعفا!

در بسیاری موارد شاهد استعفای کارمندان در یک سازمان هستیم. همانطور که در بالا اشاره شد فسخ در قراردادهای استخدام موقت محلی از اعراب ندارد. بنابراین کارمند نمی‌تواند به یکباره تصمیم به ترک همکاری بگیرد.

این مطلب را بخوانید: کلیه نکات حقوقی که باید درباره‌ استخدام کارمند بدانید

قانونگذار یکی از راه‌های ختم قرارداد استخدام را استعفا شناخته است اما با آداب مشخص شده در قانون.

برای آنکه بتوانید به صورت قانونی با کارفرمای خود خداحافظی کنید باید ابتدا متن استعفای خود را به صورت مکتوب به ایشان تقدیم کنید. پس از آن موظف هستید به مدت یک ماه در سازمان بمانید و نیروی جایگزین خود را آموزش دهید. مگر اینکه کارفرما با خروج شما در لحظه استعفا مشکلی داشته باشد. فراموش نکنید که پس از استعفا کارفرما باید حق و حقوق شما را پرداخت کند و چنانچه تضمینی نزد ایشان دارید به شما مسترد نماید.

همانطور که ملاحظه فرمودید رابطه استخدام فراز و نشیب‌های بسیاری دارد و یکی از راه‌های جلوگیری از بروز مشکل در این مسیر، تنظیم و امضای یک نمونه قرارداد استخدام کارمند استاندارد و قانونی است. خوشبختانه پلتفرم هوشمند لامینگو این امکان را به شما می‌دهد تا همین حالا این نسخه از قرارداد استخدام را دانلود کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

برای مطالعه سایر مطالب ما به مجله حقوقی لامینگو مراجعه بفرمایید و نظرات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه