در رابطه با معیارهای لازم برای استخدام کارمند چه می‌دانید؟

نمونه قرارداد استخدام کارمند

انواع کسب‌وکارها در زمان جذب اشخاص برای شغل کارمندی و پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام کارمند با آن‌ها می‌باید معیارها و استانداردهایی را در نظر داشته تا دست به انتخاب بهترین و مناسب‌ترین شخص برای فعالیت در آن مجموعه بزنند. این معیارها شامل انواع ویژگی‌های شخصیتی و روحی، مهارت‌ها و تجربیات مخصوص، تحصیلات و یا داشتن علم و دانشی مرتبط با حوزه فعالیت آن کسب‌وکار و در برخی موارد حتی سن و جنسیت شخص نیز برای کار در آن مجموعه حائز اهمیت خواهد بود. در ادامه به شرح و بررسی برخی از انواع این معیارها در استخدام کارمند خواهیم پرداخت.

دانلود نمونه قرارداد استخدام کارمند

 

نیازهای مجموعه‌تان را ارزیابی کنید

 

برای گزینش اشخاص در سمت کارمندی در یک مجموعه پیش از هر چیز باید ابتدا نیازهای آن کسب‌وکار موردبررسی واقع گردد. برای مثال باید ببینید که در استخدام کارمند در کسب‌وکار شما جنسیت و یا سن شخص کارمند دارای اهمیت است یا خیر، از طرفی مهارت‌هایی که شخص کارمند می‌باید آن‌ها را برای انجام فعالیت در مجموعه شما دارا باشد شامل چه مواردی بوده و یا میزان تحصیلات شخص باید تا چه اندازه باشد. توجه داشته باشید که برای استخدام مناسب‌ترین شخص به‌عنوان کارمند تطابق ایشان با نیازهای مجموعه شما اولین گام در این زمینه است. پس از ارزیابی و تحلیل نیازها، در آگهی استخدام کارمند حتماً به این موارد اشاره نمایید تا نزدیک‌ترین اشخاص به شرایط و معیارهای مدنظر شما برای مصاحبه و گزینش حاضر گردند.

این مطلب را از دست ندهید: کلیه نکات حقوقی که باید درباره‌ استخدام کارمند بدانید

ویژگی‌های شخصیتی کارمند

ویژگی‌ها و خصوصیات افراد در فعالیت و میزان کارآمدی آن‌ها تأثیر بسزایی دارد، بنابراین فراموش نکنید که پیش از هر چیز معیارهای شخصیتی را در نظر گرفته و باتوجه به آن دست به استخدام کارمند بزنید.

  • مسئولیت‌پذیری: شاید مهم‌ترین ویژگی کارمندان موفق و مفید برای محل کارشان کارمندانی باشند که دارای روحیه مسئولیت‌پذیری بوده و در انجام امور محوله به خود نهایتاً تلاششان را کرده و خود را موظف به اتمام کار در زمان‌های مشخص‌شده از جانب کارفرمایشان می‌دانند.
  • داشتن روحیه همکاری: یک کسب‌وکار از مجموعه‌ای از افراد با سمت‌ها و وظایف شغلی مختلف و متنوعی تشکیل می‌گردد. هر یک از این افراد مهره‌های اصلی برای پیشبرد باکیفیت فعالیت‌های آن مجموعه و عملکرد آن هستند. اساسی‌ترین نکته برای داشتن مجموعه‌ای قوی و فعال داشتن تیمی از اشخاص مختلف بوده که هریک دارای روحیه همکاری و فعالیت در کنار یکدیگر هستند.
  • خلاقیت و نوآوری: شاید در نگاه اول شغل کارمندی مانند بسیاری از مشاغل اداری شغلی فاقد خلاقیت تلقی گردد، اما برخلاف این باور غلط در هر شغلی ازجمله کارمندی وجود خلاقیت و نوآوری در حوزه فعالیت می‌تواند منجر به انجام کارها با کیفیت بیشتر و درنتیجه با نتایج بهتری بشود.
  • باانگیزه بودن: وجود انگیزه در انجام فعالیت‌های مرتبط با امور کارمندی، علاوه برافزایش راندمان کاری، شخص کارمند را نیز نسبت به عملکرد خود راضی نگه‌داشته و درنتیجه منجر به ایجاد علاقه دوچندان نسبت به شغل خود نیز می‌گردد.

نمونه قرارداد استخدام کارمند

شناسایی مهارت‌ها و میزان تحصیلات کارمند

امروزه دارا بودن مهارت‌هایی همچون کار با کامپیوتر و ترجیحاً داشتن مدرک ICDL که نشان‌دهنده مهارت شخص در کار با برنامه‌هایی همچون Word، Office،Excel و مواردی ازاین‌دست است از طرفی و همچنین دانستن زبان خارجی و به‌طور خاص زبان انگلیسی ازجمله مهارت‌هایی است که برای انجام هر شغلی با توجه به نیاز و ماهیت آن الزامی و بسیار کمک‌کننده خواهد بود. شخص کارفرما می‌باید هنگام استخدام کارمند از وجود چنین مهارت‌هایی نیز اطمینان حاصل نماید.

 

بیشتر بخوانید : چقدر از حقوق و وظایف کارمندان در سازمان‌ها اطلاع دارید؟

 

سابقه کاری کارمند مهم است اما همه‌چیز نیست!

برخی مجموعه‌ها برای استخدام کارمند شرط داشتن سابقه کاری را از شرایط الزامی خود قرار می‌دهند. توجه داشته باشید گرچه در برخی موارد داشتن سابقه کاری نشان از وجود تجربیات زیاد فرد در آن حوزه شغلی است اما هستند افرادی که باوجود نداشتن سابقه شغلی دارای خلاقیت زیاد بوده و توانایی و استعدادهای فراوانی را نیز دارای هستند. توجه داشته باشید که در کنار ارزیابی سابقه شغلی شخص بررسی میزان خلاقیت، پرتلاش بودن و توانایی شخص را نیز در نظر بگیرید.

نمونه قرارداد استخدام کارمند

 

سخن آخر

درنهایت توجه داشته باشید که متناسب با نیازها و ماهیت فعالیت کارمند در مجموعه شما، معیارهای استخدام کارمند با یکدیگر متفاوت و از هر شرکتی به شرکت دیگر متغیر هستند. فراموش نکنید که پس از انتخاب مناسب‌ترین شخص در جایگاه کارمند، برای استخدام فرد نیاز به انعقاد قرارداد استخدامی با ایشان دارید و در همین راستا از راهنمایی مشاوران حقوقی غافل نشوید.

کانال تلگرام لامینگو

در صورت نیاز به نمونه قرارداد استخدام کارمند، می‌توانید با مراجعه به سایت لامینگو درخواست تنظیم قراردادتان را به ثبت برسانید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع گردیده و در صورت نیاز به مطالعه مطالب بیشتر در رابطه با استخدام کارمند به بلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب نیلوفر جهانفر

دیدگاه شما

بدون دیدگاه