همه آنچه که باید درباره قرارداد پیمانکاری ساختمان بدانید

5 ماه پیش
نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

در فعالیت‌های ساخت و ساز ساختمانی و یا مهندسی مربوط به ساختمان همواره واژه پیمانکاری به گوش می‌خورد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شاید لازم باشد که بدانیم این واژه و کاربرد چه معنایی دارد. شاید بتوان گفت هرگاه از پیمانکاری ساختمان یاد می‌کنیم منظور ما هر گونه فعالیتی است که توسط افراد حقیقی و حقوقی انجام می‌گیرد و مربوط به انجام هر گونه فعالیت مربوط به ساخت و ساز ساختمان می‌شود. مقصود از پیمانکار در هر قرارداد و یا پروژه این است که یک نفر به عنوان کار فرما به شخص دیگری این امکان را می‌دهد تا روند و ساخت و ساز ساختمان را با توجه به توانایی خود و آنچه که در قرارداد وجود دارد به پیش ببرد.

بنابراین در پی این فرصت‌ها که برای پیمانکاری یک ساختمان برای افراد بوجود می آید برخی از وظایف نیز بر عهده آن‌ها خواهد بود. البته این که پیمانکار ساختمان چه وظایف و فرصت‌هایی را می‌تواند به خود اختصاص دهد همه منوط بر قراردادی است که بین خود و کارفرما شکل می‌دهد. آشنایی با چند و چون پیمانکاری ساختمان شاید بتواند دیدگاهی به افراد اعطاء کند تا بتوانند در شرایط مشابه با دیدگاه صحیح‌تری اقدام نمایند.

 

 

وظایف یک پیمانکار چیست؟

پیمانکار ساختمان یک فرد حقیقی است که شاید بنابر آنچه که می‌خواهد بر اساس قرارداد به پیش ببرد متفاوت باشد اما در تعریف نخست باید گفت ویژگی مشترکی که بین همه پیمانکارها وجود دارد قدرت تصمیم گیری بالا و قاطعیت است. این قاطعیت و تصمیم گیری در اثر تجربه‌های مختلف به دست می آید و به همین جهت با وجود این دو ویژگی یک پیمانکار می‌تواند با تسلط کافی بر پروژه، پروژه را با کیفیت و سرعت بالایی به پیش ببرد و به پایان برساند.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

 

به دلیل نقش مهمی که پیمانکار در عملیات ساخت و ساز بر عهده می‌گیرد وظایفی نیز بر او متحمل می‌شود که در ازا عمل کردن به همان وظایف است که می‌توان گفت پیمانکاری ساختمان به صورت صحیح رخ داده است. پیمانکار ساختمان در ابتدا و پیش از انجام هر کار وظیفه دارد که مشخص کند چه نوع قراردادی برای انجام عملیات نیاز است. در ادامه پس از شکل گیری قرارداد وظایف دیگری بر دوش وی خواهد بود که دانستن این وظایف چه برای خود پیمانکار و چه کارفرما می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

درصورتی که شما نیاز به دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان دارید می‌توانید با مراجعه کردن به لینک زیر از خدمات کارشناسان ما در این حوزه استفاده نمایید:

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

 

قرارداد پیمانکاری چگونه است؟

قرارداد پیمانکاری به توافق و قراردادی گفته می‌شود که کارفرما با پیمانکار منعقد می‌کند و در آن قرارداد مشخص می‌شود که در برابر دریافت کار معین و در زمانی مشخص مبلغی مورد توافق را به فردی پرداخت نمایند. بنابراین شاید بتوان گفت که قرارداد پیمانکاری در هر نوعی از ساخت و ساز و یا بازسازی و تعمیرات منعقد می‌گردد و شاید لازم باشد که افراد درباره انواع مختلف این قرارداد مطلع شوند تا بتوانند در موقعیت‌های مختلف تصمیم‌های درستی بگیرند. در قرارداد پیمانکاری طرفین از لحاظ ماهیت و آنچه که هستند لازم است بررسی شوند و موقعیت هر یک مشخص شود.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

 

بنابراین پس از مشخص شدن آنچه که قرارداد بر اساس آن تنظیم شده است مراحلی برای انعقاد قرارداد پیمانکاری لازم است که طی شود. به همین جهت شاید بتوان گفت که در قرارداد پیمانکاری یک برآورد اولیه و دقیق از آنچه که قرار است طی شود انجام میگیرد و تمامی حقوق مبوط به افراد حقیقی و هزینه های احتمالی لازم است قید شود.

 

در پایان به یاد داشته باشید

هرگونه پروژه مربوط به ساخت و ساز خواه بخش بازسازی ساختمان باشد خواه تعمیرات و یا حتی ساخت و ساز از ابتدا یک ملک لازم است که شما به عنوان یک کارفرما بهترین موقعیت را بری پیمانکاری پروژه خودتان انتخاب کنید. این مسئله را می‌توانید با پرس و جو و تحقیق درباره سابقه و کارهای ارائه شده از پیش یک شرکت پیمانکاری به دست بیاورید. این نکته را به یاد داشته باشید که این تحقیق شاید مدت زمان زیادی شما را درگیر کند اما می‌تواند همان نتیجه‌ای را به دنبال داشته باشد که شما انتظار دارید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان از خدمات ما بهره‌مند شوید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است دیدگاه خودتان را در این باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به بلاگ لامینگو از سایر مطالب نیز استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه