درباره قرارداد پیمانکاری ساختمان بیشتر بدانید

2 هفته پیش
نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

در یک پروژه ساخت و ساز همه افرادی که مشغول هستند از حقوقی برخوردار هستند. همچنین یک عملیات سخت و ساز لازم دارد که بر اساس یک برنامه و روند جلو برود. همه این مسائل و جزییاتی که می‌تواند روند پروژه را درگیر کند به قراردادی برمی‌گردد که افراد پیش از شروع آن را مورد توافق قرار داده اند. قرارداد در پروژه‌های ساخت و ساز عاملی برای استناد و دریافت و حق و یا انتظارات است. بنابراین لازم است که توجه کافی نسبت به آن لحاظ شود و افراد بدانند که قرارداد پیمانکاری ساختمان دقیقا چیست و برای هر شکلی از عملیات از کدام قرارداد و به چه صورت استفاده نمود. ما در ادامه مطلب در این باره صحبت‌هایی خواهیم داشت.

 

این مطلب را مطالعه کنید: همه آنچه که باید درباره قرارداد پیمانکاری ساختمان بدانید

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

قرارداد پیمانکاری در واقع یک تعهد و قراردادی است که به موجب مفادی که در آن بر اساس نوع پروژه و انتظارات و درخواست ها وجود دارد؛ یک نفر به عنوان کارفرما در مقابل دریافت خدمات بین خود و فردی که به عنوان پیمانکار پروژه منعقد می‌نماید و بنابر همان پروژه پیمانکار موظف می‌شود که انتظاراتی که از وی می‌رود را برآورده سازد. قرارداد پیمانکاری ساختمان می‌تواند برای موارد مختلف منعقد گردد؛ به این صورت که قرارداد پیمانکاری ساختمان تنها به ساخت و ساز خانه مربوط نمی‌شود و می‌تواند پروژههای تجاری و اداری را در برگیرد.

نکته‌ای که در قرارداد پیمانکاری ساختمان می‌بایست مورد توجه قرارداد این است که طرفین قرارداد به صورت دقیق مشخص شوند و همچنین درخواست‌های هر یک از افراد دخیل در قرارداد به صورت دقیق قید شود. هر گونه مسئله‌ای که ممکن است در طی عملیات پیش بیاید لازم است که مورد توجه قرار گیرد این مسائل می‌تواند مربوط ضمیمه کردن مسائل مربوط به عدم افشا و حالت محرمانگی پروژه باشد و یا مربوط به شرایطی که می‌تواند در اثر آن همکاری و قرارداد فسخ شود.

 

شرایط عمومی و خصوصی قرارداد پیمانکاری چیست؟

هرگاه درباره قرارداد پیمانکاری صحبت شود فارغ از این که قرارداد پیمانکاری مربوط به چه موضوعی است مسئله شرایط عمومی و خصوصی مطرح می‌شود. شرایط عمومی در یک قرارداد پیمانکاری مربوط به همان مسائل اصلی یک قرارداد است که در آن حقوق هر یک از طرفین مشخص شده و حد و حدود کلی پروژه بر اساس آن‌ها تعیین می‌شود.

بر اساس همین تعریف می‌توان گفت که شرایط عمومی بر همه قراردادهای پیمانکاری اعمال می‌شود و شاید عامل تمایز شرایط خصوصی و عمومی همین مسئله باشد که شرایط عمومی شرایطی است که در همه قراردادهای پیمانکاری لحاظ می‌شود ولی شرایط خصوصی مسائلی است که با توجه به شرایط موجود افراد خودشان برخی از شرایط را بر قرارداد ضمیمه کرده اند. بنابراین هر چقدر هم شرایط خصوصی متفاوت به نوع معمول قرارداد باشد نمی‌تواند ناقض شرایط عمومی باشد.

 

 

انواع قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

همانطور که گفتیم قرارداد پیمانکاری ساختمان قراردادی است که بر اساس آن کارفرما از یک فرد حقیقی یا یک شرکت پیمانکاری درخواست می‌کند تا پروژه ساخت و ساز و مدریریت آن را بر عهده بگیرد. قرارداد پیمانکاری ساختمان لازم است که بر اساس قوانین باشد در صورتی که قرارداد تنظیم شده ناقض قوانین نباشد می‌تواند به اشکال مختلفی منعقد گردد:

 

قرارداد مدیریت پیمان یا قرارداد درصدی

قراردادی که بر اساس مدیریت پیمان منعقد می‌گردد بر این اساس به پیش می‌رود که بنا بر خواست کارفرما یک فرد حقیقی و یا حقوقی موظف می‌شود که صفر تا صد پروژه ساخت و ساز را به پیش ببرد و دستمزد وی درصدی از تمامی اقداماتی است که در راستا تهیه مصالح و یا استخدام نیرو هزینه کرده است.

بر همین اساس تمامی برنامه‌ها و روند اجرا پروژه و چگونگی تقسیم کار نیروها و تعیین دستمزد آن‌ها نیز بر عهده پیمانکار خواهد بود. پیمانکار پروژه و یا شرکت پیمانکاری که در یک قرارداد پیمانکاری درصدی حضور پیدا کرده است در صدی از هزینه کل را به عنوان دستمزد خود دریافت می‌کند؛ که این میزان نیز در قرارداد و پیش از انجام پروژه لازم است که مورد توافق قرار بگیرد.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی

بر اساس این قرارداد کارفرما خود به استخدام افرادی می‌پردازد تا پروژه ای کوچک را به پیش ببرد. مسئولیت مدیریت پروژه نیز بر عهده خود کارفرما خواهد بود و افرادی که به استخدام در امده است؛ وظیفه اجرا پروژه را بر عهده می‌گیرند. در این روش قراردادی با پیمانکار خارجی و یا شرکت‌های پیمانکاری بسته نمی‌شود و افرادی که حاضر به فعالیت در این پروژه می‌شوند حقوق خود را از کارفرما دریافت می‌کنند. یکی از مزایایی که در این روش وجود دارد این است که سود شرکت‌های پیمانکاری یا پیمانکاری حقیقی از هزینه‌ها حذف می‌شود.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی

قرارداد پیمانکاری دستمزدی به این صورت خواهد بود که پیمانکار پروژه وظیفه خرید مصالح را بر عهده نمی‌گیرد و کارفرما خود مصالح و امکانات مورد نیاز را تامین کرده و شرکت پیمانکاری و یا پیمانکار حقیقی تنها هزینه‌ای که دریافت می‌کنند دستمزد خودشان است که بر اساس قرارداد تعیین خواهد شد. تهیه ابزار و وسایلی که در روند عملیات ممکن است مورد نیاز واقع شود بر عهده پیمانکار است.
این قرارداد می‌تواند به نفع پیمانکار و کارفرما واقع شود چرا که کارفرما خود با توجه به میزان هزینه‌ای که در نظر گرفته است مصالح را تامین کرده و در صورت بروز مسئله مالی می‌تواند پروژه را تعطیل کند. پیمانکار نیز از آن جهت که تنها می‌بایست هزینه نیروی انسانی پروژه را پرداخت کند با تعطیلی پروژه مشکل اساسی در کار آن‌ها پیش نخواهد آمد.

 

 

در صورتی که شما نیاز به دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان دارید می‌توانید به مراجعه کردن به لینک زیر از خدمات کارشناسان ما در جهت ارائه یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان استفاده نمایید:

دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

 

قرارداد پیمانکاری ساختمانی مقطوع

بر اساس این قرارداد پیمانکار می‌تواند به دو صورت از کارفرما انتظار داشته باشد تا دستمزد دریافت کند:

– پیمانکار هزینه کل عملیات را از کارفرما دریافت کند.
– پیمانکار در قرارداد قید کند که برای انجام هر واحد از کل کار، مبلغی را دریافت نماید.

 

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان با مصالح و بدون مصالح

در قرارد پیمانکاری با مصالح بر هرگونه عملیات مربوط به قرارداد فراهم نمودن مصالح مورد نیاز در آن پروژه برعهده پیمانکار است. و در قرارداد بدون مصالح پیمانکار وظیفه ای در قبال تامین مصالح ندارد. این که قرارداد پیمانکاری مربوط به ساخت و ساز است و یا هر بخش دیگری را درگیر کرده است این انواع قرارداد ممکن است که منعقد گردد.

 

این مطلب ممن است برای شما مفید باشد: پیمانکار ساختمان چه وظایفی دارد؟

 

کلام آخر

پیمانکاری یکی از بخش های مهم یک پروژه ساخت و ساز است و تمامی اقداماتی که در پیش برد عملیات اتفاق می‌افتد بر اساس قراردادی که پیمانکار و کارفرما بین خود تنظیم و منعقد می‌کنند؛ به پیش می‌رود. بنابراین دانستن دقیق این که در هر شرایط چه نوعی از قرارداد می‌تواند بهتر و سودمندتر باشد؛ برای صرفه جویی و یا کیفیت بالا هدف پروژه بسیار کمک کننده خواهد بود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان از خدمات این مرکز بهره‌مند شوید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است ما را از نظرات خود مطلع سازید. همچنین با مراجعه به بلاگ لامینگو از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه