مبنای قانونی قرارداد کار فصلی چیست؟

2 سال پیش
قرارداد کار فصلی

 

برای شکل‌گیری همکاری میان افراد در قالب قراردادهای استخدامی، از عناوین و نام‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از عنوان‌های قرارداد استخدامی قرارداد استخدام فصلی است. در این مقاله بیشتر به توضیح قرارداد کار فصلی و نکات حقوقی مربوط به آن می‌پردازیم.

چه فعالیت‌هایی عنوان فصلی می‌گیرند؟

بسیاری از مشاغل و فعالیت‌ها تنها در برهه زمانی خاصی جریان دارند. درواقع ماهیت این گونه مشاغل به شکلی است که باید در یک فصل یا زمان خاص به انجام برسند. به عنوان مثال مشاغلی مثل کشاورزی یا برنج کوبی از جمله کارهایی هستند که فقط در فصل مخصوص کشاورزی یا درو کردن محصول امکان فعالیت دارند. به همین دلیل پس از اتمام زمان مشخص این فعالیت‌ها، عملا کارگرانی که به این فعالیت‌ها اشتغال دارند بیکار می‌شوند.

برای انعقاد قرارداد کار فصلی از چه قالب قراردادی باید استفاده کرد؟

وقتی که رابطه میان افراد رابطه کارگر و کارفرمایی باشد قطعا باید از یکی از انواع قراردادهای استخدام برای تبیین روابط طرفین استفاده کرد. برای قراردادهای کار فصلی قالب مشخص و جداگانه‌ای وجود ندارد. درواقع برای تنظیم قرارداد کار فصلی می‌توان از انواع قراردادهای استخدام موقت دائم، موقت یا کار معین استفاده کرد.

قرارداد کار فصلی

سوابق کاری کارگران فصلی چگونه محاسبه می‌شود؟

کارگرانی که مشمول قراردادهای کار فصلی هستند به دلیل ماهیت فعالیت و موضوع قراردادشان طبیعتا زمان مشخصی از سال را بیکار هستند. برای محاسبه سوابق و سنوات خدمت این دسته از کارگران، باید ملاک و مبنا را بر مدتی که کارگر به کار اشتغال دارد قرار داد. پس درواقع مجموع زمان فعالیت کارگر روی هم، مدت سنوات او را تشکیل می‌دهد.

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

لازم به ذکر است که مزد پرداختی به کارگران فصلی تنها برای مدت زمان اشتغال خواهد بود و در زمان تعطیل شدن فصلی فعالیت، نیازی به پرداخت دستمزد به کارگر نیست.

پس نتیجه می‌گیریم که ملاک اصلی در قراردادهای کار فصلی مدت زمانی است که کارگر به کار مشغول است. به عنوان مثال برای احتساب مدت مرخصی یا پایه سنوات کارگران فصلی هم باید مبنا را بر اساس مجموع مدت فعالیت آن‌ها قرار داد.

کارگران فصلی هم مانند تمام کارگران مشمول مقررات قانون کار هستند. لذا باید به تمام آن‌ها  حقوق و مزایایی که در قانون کار ذکر شده است پرداخت گردد.

درصورتی که برای شفاف سازی روابط میان خود و کارگران فصلی تحت استخدام‌تان به قرارداد کار فصلی نیاز دارید همین حالا از قالب‌های قراردادی ما استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تخصص و تجربه مشاوران حقوقی ما هم بهره‌مند شوید.

کانال تلگرام لامینگو

چهت مطالعه سایر مطالب ما، به بلاگ لامینگو مراجعه بفرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه