قرارداد کار معین و نکات کلیدی آن

2 سال پیش
قرارداد کار معین

برای همکاری با افراد از قالب‌های متفاوتی می‌توان استفاده کرد که هر کدام قرارداد مخصوص به خود را دارا است. یکی از متداول‌ترین قالب‌های همکاری استفاده از قراردادهای استخدامی است. قراردادهای استخدامی هم انواع مختلفی دارند. در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد قرارداد کار معین توضیح بدهیم.

قرارداد کار معین به چه معناست؟

شبیه‌ترین قرارداد استخدامی به قرارداد استخدام موقت قرارداد کار معین است. درواقع  این قرارداد بیانگر این موضوع است که کارفرما انجام یک کار مشخص را از کارگر را تقاضا دارد. شاید در وهله اول این موضوع به ذهن شما متبادر شود که این قرارداد بیشتر به قرارداد پیمانکاری شباهت دارد اما با توضیحاتی که در ادامه خواهیم داد بیشتر با ماهیت این قرارداد  آشنا خواهید شد.برای دانلود نمونه قرارداد کار معین لینک زیر را دنبال کنید.

 

دانلود نمونه قرارداد کار معین

 

ویژگی‌های قرارداد کار معین

قرارداد کار معین مانند قرارداد استخدام موقت تحت شمول قانون کار است. این بدان معنا است که به طرفین عنوان کارفرما و کارگر داده می‌شود. حقوق و دستمزد کارگر نمی‌تواند از حداقل میزانی که در قانون کار مشخص شده است کمتر در نظر گرفته شود. همچنین کارفرما ملزم است کارگر را نزد شعب بیمه تامین اجتماعی بیمه کند. درواقع تمامی حقوق و مزایایی که در قانون کار بدان اشاره شده است در مورد  این قرارداد کار  هم باید رعایت شود.همچنین ساعات کار و مرخصی کارگر باید با مقررات قانون کار متناسب باشد.

 

همه آنچه درباره قرارداد کار معین باید بدانید

 

قرارداد کار معین

موضوع قرارداد همانطور که از نام آن پیدا است، محول کردن یک کار مشخص به کارگر است به عنوان مثال تجهیز آزمایشگاه یک کارخانه. نکته‌ای که اینجا قابل ذکر است در نظر گرفتن مدت برای این قرارداد است. این امر کاملا اختیاری است و می‌توان برای این نوع قرارداد کار مدت زمانی هم منظور کرد که در این صورت با یک قرارداد تلفیقی روبه‌رو هستیم، تلفیقی از قرارداد استخدام موقت و کار معین!

همانطور که پیشتر اشاره کردیم این قرارداد کاری بسیار به قرارداد استخدام موقت شباهت دارد. از این رو در هر دو قرارداد طرفین نمی‌توانند قرارداد را فسخ کنند.

در صورتی‌که اختلافی در خصوص این قرارداد پیش بیاید مرجع حل و فصل اختلاف همان هیات تشخیص اداره کار خواهد بود که در قانون صراحتاً به آن اشاره شده است.

 

چند نکته در مورد تضمین در قرارداد کار معین

در این قرارداد استخدامی هم مانند سایر قراردادهای استخدامی معمول است که کارفرما جهت حسن اجرای تعهدات از کارگر درخواست تضمین کند که معمولا به صورت سفته دریافت می‌شود. در این مورد هم قرارداد کار معین با سایر قراردادهای استخدامی تفاوتی ندارد. اما زمانی که سفته را امضا می‌کنید و به کارفرما تحویل می‌دهید حتما عنوان کنید که این سفته جهت تضمین حسن انجام خدمت بابت قرارداد شماره ….. به کارفرما داده می‌شود. در رابطه با نام کارفرما هم حتما توجه داشته باشید که سفته را به نام مجموعه یا کارفرمای اصلی صادر کنید.

کانال تلگرام لامینگو

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

یک دیدگاه