قرارداد بهینه سازی سایت به چه مواردی می‌پردازد؟

3 هفته پیش
قرارداد بهینه سازی سایت

 

قطعا برای شروع هر کسب‌وکار اینترنتی نیازمند وجود یک سایت یا اپلیکیشن هستید. برای اینکه کسب‌وکار شما بیشتر دیده شود باید سایت یا درگاهی که از طریق آن با مشتریان در ارتباط هستید ویژگی‌های خاصی را داشته باشد. ویژگی‌هایی که از منظر فنی علم مخصوص به خود را دارند و در اصطلاح به آن‌ها اصول سئو گفته می‌شود. امروزه به دلیل تخصصی شدن این امور، موسساتی پدید آمده‌اند که کار بهینه سازی وبسایت‌ها را انجام می‌دهند. برای اینکه بتوانید در یک بستر قانونی با این افراد یا موسسات همکاری داشته باشید نیازمند یک قرارداد حقوقی مناسب هستید. در این نوشتار به مهم‌ترین اصول یک قرارداد بهینه سازی وبسایت می‌پردازیم.

بهینه سازی سایت به چه معناست؟

بهینه سازی سایت یا سئو از زیرمجموعه‌های علم دیجیتال مارکتینگ است. همه افراد برای اینکه به سایت‌های مورد نظر خود دسترسی داشته باشند از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. مهم‌ترین و معروف‌ترین موتور جستجو گوگل است. برای آنکه وبسایت شما در صفحه اول گوگل به عنوان نتایج جستجو ظاهر شود نیازمند رعایت اصول سئو در ساختار وبسایت خود هستید.

در علم سئو اصول و الگوریتم‌هایی وجود دارد که رعایت آن‌ها باعث می‌شود گوگل به عنوان یک موتور جستجوی هوشمند به این موارد توجه کرده و وبسایت‌هایی را در صفحات اول نمایش دهد که این ویژگی‌ها در آن‌ها بیشتر و بهتر رعایت شده باشد.

این مطلب را بخوانید: قرارداد برنامه نویسی، یک ضرورت خوشایند

با توجه به اهمیت روزافزون اصول بهینه سازی سایت، امروزه متخصصین بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند. از طرفی تمامی کسب‌وکارهای اینترنتی هم با عطش دیده شدن در گوگل، به دنبال تخصص این افراد هستند. به همین منظور لازم است میان ارائه‌دهنده خدمت و دریافت‌کننده آن، قراردادی منعقد گردد. امضای قرارداد به افراد این کمک را می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری تعامل کنند و  حقوق و تعهدات یکدیگر را به صورت شفاف بدانند. قراردادی که برای اینگونه تعاملات میان افراد امضا می‌شود، قرارداد بهینه سازی سایت است. در ادامه به ذکر مهم‌ترین نکات این قرارداد می‌پردازیم.

تنظیم قرارداد

5 نکته مهم حقوقی در خصوص قرارداد بهینه سازی سایت:

  • مدت و هزینه قرارداد

برای هر قراردادی طبیعتا باید مدت و حق‌الزحمه‌ای درنظر گرفته شود. در خصوص قرارداد بهینه سازی سایت این دو عامل تا حدودی از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند. بدین نحو که انجام موضوع قرارداد در بازه های زمانی مشخصی زمان‌بندی می‌گردد. در هر دوره زمانی یک عملکرد خاصی از مجری مورد انتظار است که با انجام آن مبلغ در نظر گرفته برای آن قسمت به ایشان پرداخت می‌گردد. البته در قراردادهای بهینه سازی سایت، یک قسمتی از مبلغ اصلی قرارداد باید تحت عنوان پیش‌پرداخت از سوی کارفرما به مجری پرداخت شود.

  • تعیین KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد

برای آنکه از روند عملکرد مجری در طول مرت قرارداد بهینه سازی سایت اطلاع داشته باشید و بتوانید آن را درست ارزیابی کنید لازم است مجموعه‌ای از شاخص‌های کمی و کیفی عملکردی برای ایشان تعریف کنیم تا بر اساس آن‌ها بتوانیم مسیر پیشرفت پروژه را بررسی کنیم. به عنوان مثال سرعت رشد رتبه سایت در گوگل یا افزایش تعداد بازدیدهای سایت می‌تواند از نمونه KPIهای تعریف شده در قرارداد بهینه سازی سایت باشد.

این مطلب را بخوانید: نکاتی که باید در مورد قرارداد مدیریت شبکه های اجتماعی بدانید

  • آیا مجری از سوی کارفرما بیمه خواهد شد؟

از آنجایی که قرارداد بهینه سازی سایت جزء قراردادهای پیمانکاری محسوب می‌شود، بیمه مجری یا به عبارت دیگر پیمانکار، بر عهده کارفرما نخواهد بود. البته فرض بر این است که این قرارداد در قالب یک قرارداد پیمانکاری تک‌نفره تنظیم شده باشد. چنانچه قرارداد بهینه سازی وبسایت در قالب یک قرارداد پیمانکاری گروهی تنظیم و امضا گردد رعایت مقررات مندرج در ماده 38 قانون تامین اجتماعی لازم‌الرعایه خواهد بود.

قرارداد بهینه سازی سایت

  • حفاظت از اطلاعات محرمانه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در متن قرارداد بهینه سازی سایت رعایت شود، درج شرط محرمانگی اطلاعات و ضمانت اجرای متناسب با آن است. مجری قرارداد موظف است کلیه اطلاعاتی که در راستای اجرای موضوع قرارداد از کسب‌وکار کارفرما بدست می‌آورد محرمانه تلقی کرده و نسبت به حفاظت و عدم افشای آن‌ها نهایت تلاش خود را به عمل آورد. درصورت افشای اطلاعات از سوی مجری، ایشان موظف است تمامی خسارت وارده به کارفرما را جبران کند.

  • راه حل رسیدگی به اختلافات

در هر رابطه‌ای ممکن است میان طرفین اختلافاتی حاصل گردد. بهترین کار برای حل و فصل مناسب این اختلافات، درنظر گرفتن یک روش مناسب است. معمولا برای قراردادهایی نظیر قرارداد بهینه سازی سایت، از روش داوری برای حل تعارضات استفاده می‌شود.

اگر شما هم به دنبال رشد کسب‌وکار خود از طریق دیجیتال مارکتینگ و متد آن هستید، حتما به قراردادهای این حوزه احتیاج خواهید داشت. مشاورین حقوقی ما آماده خدمت رسانی به شما در تمام زمینه‌های مذکور هستند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

برای مطالعه سایر مطالب حقوقی می‌توانید به بلاگ لامینگو مراجعه بفرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه