نکاتی که باید در مورد قرارداد مدیریت شبکه های اجتماعی بدانید

مدیریت شبکه های اجتماعی

معمولاً کسب‌وکارهای مختلف و یا افراد پرمشغله برای توسعه شبکه‌های اجتماعی خود از افراد و یا گروه‌های فعال در این حوزه کمک می‌گیرند. برای این منظور قرارداد مدیریت شبکه‌های اجتماعی بین طرفین امضا می‌شود تا از همان ابتدا تعهدات و توقعات هر کس مشخص‌شده و بر مبنای شاخص‌های معین‌شده در متن قرارداد نسبت به عملکرد و نتیجه تلاش‌های انجام‌شده تصمیم‌گیری شود.
در این متن به‌صورت مختصر به نکاتی پرداخته‌ می‌شود که رعایت آن‌ها از سوی هریک از طرفین الزامی است.

اگر شما به‌عنوان فردی که نیازمند دریافت خدمات در حوزه شبکه‌های اجتماعی است به قرارداد ورود پیدا می‌کنید باید این نکات را مدنظر قرار دهید:1- شما به‌عنوان کارفرما باید شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مدیر شبکه‌های اجتماعی خود را تعیین کنید. بدین معنی که دقیقاً معین کنید در یک بازه زمانی مشخص به‌عنوان‌مثال سه‌ماهه، چه تعداد پست با چه محتوایی تهیه شود؟ یا تعداد دنبال کنندگان شما در این مدت‌زمانی به چه حدنصابی برسد؟ چه میزان از مشارکت افراد را در صفحات اجتماعی‌تان انتظار دارید؟ شما با تعیین این شاخص‌ها میزان عملکرد طرف مقابل خود را می‌سنجید و می‌توانید قسمت‌هایی از پرداخت مبلغ قرارداد را منوط به حصول این نتایج کنید.
2- نکته مهم دیگری که شما به‌عنوان کارفرما حتماً باید در قرارداد خود به آن توجه کنید شروط حفظ محرمانگی اطلاعات واصله به‌طرف مقابل و عدم رقابت و اقدام موازی است. کسی که به‌واسطه امضای قرارداد، مدیر شبکه‌های اجتماعی شما می‌شود درواقع به اطلاعات زیادی از کسب‌وکار شما و یا زندگی شخصی‌تان دسترسی پیدا خواهد کرد. شما با درج شرط محرمانگی اطلاعات و به دنبال آن ذکر وجه التزام مناسب به‌عنوان ضمانت اجرا، از حفظ اطلاعات خود اطمینان خاطر حاصل پیدا می‌کنید.
اگر اطلاعاتی که به‌طرف مقابل (مدیر شبکه‌های اجتماعی) می‌دهید آن‌قدر برای شما حائز اهمیت است که شمارا نگران همکاری مدیر شبکه‌های اجتماعی‌تان با رقبایتان کند پس حتماً در قرارداد خود، شرط عدم رقابت و عدم اقدام موازی را در تمام مدت همکاری و بازه زمانی مناسبی پس از خاتمه همکاری ذکر کنید.
3- زمانی که همکاری شما به اتمام می‌رسد طرف مقابل موظف است تمامی رمز عبورها و دسترسی‌ها را به شما عودت دهد و شما هم در اسرع وقت برای حفظ امنیت این اطلاعات نسبت به تغییر رمز عبورها اقدام نمایید.

اگر شما به‌عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی و یا ارائه‌دهنده خدمت، طرف دیگر این قرارداد هستید حتماً موارد ذیل را در قرارداد خود لحاظ نمایید:


1-نقش شما به‌عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی به چه مواردی خلاصه می‌شود؟ یا به‌عبارت‌دیگر شرح وظایف شما چیست؟ تأمین محتوای شبکه‌های اجتماعی موضوع قرارداد با چه کسی است؟ اگر محتوا از طرف کارفرما و یا هر فرد منتسب از سوی او نامین می‌گردد لازم است حتماً به این نکته بپردازید که مسئولیت این اطلاعات و دعاوی مطروحه از جانب دیگران و ادعای آن‌ها نسبت این محتواها با شخص کارفرما خواهد بود.
2-حتماً برای دریافت اطلاعاتی که نیاز است از سوی کارفرما به شما ابلاغ گردد مهلت مناسبی در نظر بگیرید تا در صورت قصور و دیرکرد کارفرما در تحویل اطلاعات، این مدت به زمان مشخص‌شده جهت عملکرد شما اضافه نگردد.
3-در مورد امنیت شبکه‌های اجتماعی و حدود مسئولیت خود در این حوزه، به‌دقت با کارفرما مذاکره کنید.
این‌ها تنها نکات مختصری هستند که می‌توان در قرارداد عنوان کرد. قطعاً نکات بیشتری را باید مدنظر داشت. شما چه تجربه‌هایی در این زمینه داشته‌اید؟

شما می‌توانید این قرارداد را هم‌اکنون در لامینگو دریافت نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه