نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی از نظر قوانین ایران چه نکاتی دارد؟

1 سال پیش
قرارداد اجاره زمین ورزشی

نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی یکی از انواع قراردادهای اجاره است. این قرارداد با هدف استفاده از زمین ورزشی برای انجام ورزش‌های مختلف مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس و غیره منعقد می‌گردد. طرفین قرارداد اجاره زمین ورزشی که یک اجاره‌نامه است، مالک زمین ورزشی و افرادی هستند که تمایل به استفاده از این محیط برای یک یا چند روز یا چند هفته یا چند ماه دارند. در تنظیم قرارداد زمین ورزشی، باید نکاتی را مد نظر قرار داد و الزاماتی را رعایت نمود. جزئیات این قرارداد باید به‌صورت کامل در متن قرارداد ذکر شود و این قرارداد باید مطابق با مقررات قانون مدنی در ارتباط با عقد اجاره منعقد و اجرا گردد. همانطور که مشخص است، تنظیم یک قرارداد مکتوب و قانونی، شرطی اساسی در آغاز رابطه قراردادی طرفین است و این قرارداد حافظ منافع طرفین خواهد بود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا این قرارداد را بررسی کنیم.

 

قرارداد اجاره زمین ورزشی

 

کاربرد تنظیم و عقد نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی

نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی، قراردادی رایج میان اشخاص مختلف است. هر فردی که اقدام به استفاده از زمین‌های ورزشی می‌کند، پیش از آن قراردادی را به‌صورت کتبی یا شفاهی منعقد نموده است. این قرارداد ممکن است میان اشخاص حقیقی و حقوقی منعقد می‌گردد و آثاری نسبت به هر دو طرف دارد. برای مثال زمانی که شما تصمیم می‌گیرید با دوستان خود آخر هفته را فوتبال بازی کنید و در این راستا با پرداخت مبلغی زمین چمنی را کرایه می‌کنید، در واقع شما یک قرارداد اجاره زمین چمن منعقد کرده‌اید که در این قرارداد جزئیات کاملاً ذکر شده است. بر اساس این قرارداد مشخص است که شما برای چه مدت زمانی زمین ورزشی را اجاره کردیده‌اید و مبلغ اجاره آن به چه میزان بوده است.

در مثال بالا اجاره‌نامه زمین ورزشی برای مدتی محدود و کوتاه منعقد شده است، اما این قرارداد بعضاً ممکن است برای مدت زمان بیشتری تنظیم شود. برای مثال در مدرسه‌هایی که فضای کافی برای ورزش کردن دانش‌آموزان وجود ندارد، کادر مدرسه اقدام به اجاره یک زمین ورزشی خارج از مدرسه می‌نماید. در این مورد، قرارداد اجاره زمین ورزشی ممکن است برای یک سال تحصیلی منعقد گردد که مثالی برای اجاره زمین ورزشی به مدت طولانی‌تر می‌باشد. در هر حال، اینکه زمین ورزشی برای چه مدتی و با چه شرایطی اجاره می‌شود، بستگی به توافق طرفین این قرارداد دارد.

 

قانون حاکم بر قراردادهای اجاره زمین ورزشی

قرارداد اجاره زمین ورزشی با توجه به مقررات قانون مدنی منعقد گردد. قانون مدنی در یک باب مجزا به بیان مقررات و شرایط اجرا و انعقاد قراردادهای اجاره پرداخته است. قانون مدنی قرارداد اجاره زمین ورزشی را معتبر دانسته است و تنظیم این قانون هیچ مانع قانونی ندارد. با توجه به قانون مدنی، اجاره عقدی است که به‌موجب آن یک طرف، منافع عین مال خود را در برابر أخذ اجرت با دیگری معامله می­کند. به‌عبارت دیگر، مالک مال، منافع مال خود را برای مدتی در قبال دریافت پول یا مال معینی در اختیار طرف دیگر قرارداد می­‌گذارد، بدون اینکه در مالیکت عین مال، تغییری ایجاد شود. موضوع اجاره ممکن است محل کسب‌و‌کار، محل سکونت، اتومبیل، حیوان یا انسان باشد. این قرارداد برای مدت زمان مشخصی منعقد می‌گردد و مبلغ اجاره‌بها باید حتماً مشخص باشد.

با توجه به این توضیحات، قرارداد اجاره یک قرارداد معین است. در پاراگراف پیش نیز بیان شد که در قانون مدنی به قرارداد اجاره اشاره شده است و قانون‌گذار در ذیل این قانون، مقررات و قوانین تنظیم و اجرای این قرارداد را مشخص کرده است. بر همین اساس، نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی یک قرارداد معین است و به‌طور کلی، آن دسته از عقود که قانون صراحتاً درباره آن‌ها توضیح داده است، یک قرارداد معین است. در همین راستا، اشخاصی که قصد تنظیم قرارداد اجاره زمین ورزشی را دارند، باید به مقررات قانون مدنی مراجعه نمایند و طرفین این قرارداد، اجازه تراضی و توافق برخلاف مقررات مدون قانونی را نخواهند داشت.

 

نکات مهم نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی

همانطور که بیان شد، قرارداد اجاره زمین زورشی بر اساس ماده 466 قانون مدنی و مقررات عقد اجاره منعقد می‌شود. طرفین این قرارداد موجر و مستأجر هستند که موجر، شخصی است که مالک زمین ورزشی است و زمین خود را در ازای دریافت مبلغ اجاره‌بها، برای مدت زمان مشخصی اجاره می‌دهد و مستأجر نیز شخصی است که زمین ورزشی را با پرداخت مبلغ آن، برای مدت مشخصی اجاره می‌کند. طرفین این قرارداد باید در متن قرارداد مفادی را ذکر نمایند و نکات حقوقی را رعایت کنند. در ادامه به بررسی نکات این قرارداد خواهیم پرداخت و مفاد این قرارداد را بررسی می‌کنیم.

 

1. معرفی طرفین اجاره‌نامه زمین ورزشی

در ذیل این بند از قرارداد اجاره، باید نام و مشخصات شخصی که مالک زمین ورزشی است و قصد اجاره دادن آن را دارد به همراه مشخصات شخصی که زمین را برای مدتی مشخص اجاره می‌کند، ذکر شود. این بند، یکی از مهم‌ترین بندهای قرارداد اجاره و به‌صورت کلی هر قراردادی است، زیرا هر یک از طرفین قرارداد تعهداتی دارند که باید آن‌ها را انجام دهند و به همین دلیل، لازم است تا مشخصات این اشخاص در قرارداد ذکر شود تا مسئولیت انجام تعهدات قراردادی بر افراد درستی بار گردد. طرفین نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی ممکن است اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. برای مثال موجر که مالک زمین ورزشی است ممکن است یک سازمان، شرکت یا نهادی مانند دانشگاه باشد و همچنین مستأجر نیز ممکن است یک شخص حقوقی مانند مدرسه باشد.

 

 قرارداد اجاره زمین ورزشی

 

2. موضوع قرارداد اجاره زمین ورزشی

موضوع این قرارداد به‌صورت کلی اجاره زمین ورزشی است، اما طرفین قرارداد باید موضوع قرارداد را به‌صورت دقیق‌تر و جزئی‌تر در قرارداد بنویسند، زیرا ممکن است مالک زمین ورزشی شرایطی برای اجاره زمین یا باشگاه داشته باشد و مستأجر نیز زمین را برای موضوع خاصی اجاره کرده باشد. برای مثال ممکن است فردی اقدام به اجاره یک فضای ورزشی برای انجام ورزش بدنسازی نماید و در کنار آن، باشگاه ورزشی دارای امکاناتی برای انجام سایر ورزش‌ها مانند یوگا، پیلاتز و غیره باشد و در این شرایط اگر مستأجر قصد دارد تا تنها از امکانات ورزش بدنسازی استفاده کند، این موضوع نیز باید در ذیل بند موضوع قرارداد ذکر گردد تا ابعاد این قرارداد مشخص باشد. تعیین صحیح موضوع قرارداد، تأثیر زیادی در تعیین تعهدات طرفین قرارداد دارد و به همین دلیل، اگر طرفین قرارداد موضوع را به‌اشتباه بنویسند، ممکن است وظایف اشتباهی نیز بر آن‌ها بار گردد.

 

3. تعیین مدت در قرارداد اجاره، نکته‌ای مهم و ضروری!

یکی از مهم‌ترین نکات و الزامات تنظیم قراردادهای اجاره، تعیین مدت در این قراردادها است. این موضوع به‌اندازه‌ای حائز اهمیت است که ضمانت اجرای عدم تعیین آن در قانون مدنی، باطل بودن عقد اجاره ذکر شده است. طرفین نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی باید مشخص کنند که مدت زمان آغاز تا اتمام این قرارداد چه میزان بوده است و مالک زمین ورزشی این فضا را برای چه مدت زمانی به مستأجر اجاره داده است. قراردادهای اجاره زمین‌های ورزشی ممکن است برای چند ساعت، چند روز یا چند ماه منعقد شوند و این موضوع بستگی به توافق طرفین قرارداد دارد. در مواردی ممکن است مستأجر، باشگاه ورزشی را برای ساعات مشخصی در هفته اجاره کند و یا ممکن است یک مربی ورزشی، فضا و مکان ورزشی را به‌صورت کامل برای یک ماه یا یک سال اجاره کند.

در طی مدت زمان قرارداد اجاره زمین ورزشی، موجر حق ممانعت از استفاده از زمین ورزشی به‌وسیله مستأجر را ندارد و مستأجر پس از اتمام مدت زمان اجاره، دیگر حق استفاده از منافع زمین ورزشی را نخواهد داشت. همانطور که مشخص شد، محدودیتی در تعیین مدت زمان اجاره زمین ورزشی وجود ندارد و تنها الزام حقوقی در این مورد، تعیین حتمی و قطعی مدت زمان اجاره است و اینکه این مدت زمان به چه میزان باشد، به توافق طرفین قرارداد بستگی خواهد داشت.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

4. اجاره‌بهای نمونه قرارداد اجاره مکان ورزشی

یکی دیگر از نکات حقوقی تنظیم قرارداد اجاره، تعیین مبلغ اجاره‌بها است. اجاره‌بها مبلغی است که از سوی مستأجر به موجر قرارداد در ازای استفاده از منافع عین مستأجره پرداخت می‌شود. در قراردادهای اجاره زمین ورزشی نیز طرفین قرارداد باید این مبلغ را در قرارداد ذکر کنند. تعیین میزان اجاره‌بها در این قرارداد به توافق طرفین و امکانات باشگاه یا زمین ورزشی بستگی دارد. با این وجود اما رویه به این صورت است که مبلغ اجاره و کرایه مکان ورزشی از پیش مشخص است و مستأجر اگر با این مبلغ موافق باشد، می‌تواند از منافع آن استفاده نماید. علاوه بر میزان اجاره‌بها، طرفین قرارداد باید نحوه پرداخت مبلغ اجاره را نیز در قرارداد مشخص کنند. برای مثال ممکن است مستأجر زمین ورزشی در شرایطی، هزینه اجاره را به‌صورت ساعتی پرداخت کند و در شرایطی ممکن است تمام مبلغ اجاره‌بها در هنگام تنظیم قرارداد اجاره از مستأجر أخذ گردد.

 

5. مشخصات مورد اجاره در نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی

در متن اجاره‌نامه‌ای که طرفین قرارداد اجاره تنظیم می‌کنند، باید مشخصات دقیق مورد اجاره (عین مستأجره) ذکر گردد. در قرارداد اجاره زمین ورزشی، مورد اجاره، زمین یا باشگاه یا هر مکان ورزشی دیگر است. در ذیل این بند از قرارداد، باید مشخصات این مکان مانند متراژ زمین، امکانات مورد استفاده، نشانی زمین ورزشی و غیره تعیین و مشخص شود. موجر قرارداد که مالک زمین ورزشی است، باید فضایی را به مستأجر برای اجاره تحویل دهد که دقیقاً مطابق با اوصاف تعیینی در قرارداد است و اگر مکانی که به مستأجر تحویل داده می‌شود مطابق با اوصاف از پیش تعیین‌شده نباشد، مستأجر می‌تواند الزام مالک زمین به تحویل و در اختیار گذاشتن مکان توافق‌شده را بخواهد و یا قرارداد اجاره را فسخ نماید.

 

 قرارداد اجاره زمین ورزشی

 

6. تعهدات طرفین قرارداد اجاره مکان ورزشی

در قرارداد اجاره زمین ورزشی هر یک از طرفین قرارداد تعهدات و وظایفی دارند. مستأجر در قرارداد اجاره ورزشی مکلف است تنها استفاده‌ای از زمین ورزشی کند که در قرارداد ذکر شده است. علاوه بر این، مستأجر زمین ورزشی باید پس از اتمام مدت زمان عقد اجاره، مورد اجاره که همان مکان ورزشی است را همانطور که تحویل گرفته، به مالک آن تحویل دهد. مستأجر همچنین تعهد دارد تا اجاره‌بها را در موعد قرارداد و به همان نحوی که توافق شده است، به موجر پرداخت نماید. این موارد همگی تعهدات اصلی و کلی مستأجر در قراردادهای اجاره است و طرفین قرارداد اجاره زمین ورزشی، می‌توانند تعهدات دیگری را نیز در قرارداد ذکر نمایند. در صورتی‌که مستأجر اجاره‌بها را نپردازد، به زمین ورزشی آسیب برساند و یا استفاده ممنوعه‌ای از این مکان داشته باشد، مالک زمین ورزشی حق دارد که قرارداد را فسخ نماید.

مالک زمین ورزشی که موجر قرارداد است نیز تعهد دارد که زمین ورزشی را در موعد مشخص و مطابق با اوصاف قراردادی به مستأجر تحویل دهد و شرایط استفاده مستأجر از مورد اجاره را فراهم نماید. مالک زمین ورزشی حق ندارد در طی مدت زمان قرارداد اجاره، قرارداد را به اشخاص دیگری اجاره دهد؛ البته اگر این موضوع مغایرتی با استفاده مستأجر اول از منافع زمین ورزشی نداشته باشد، بلامانع است. یکی دیگر از وظایف موجر، تعمیر زمین ورزشی در صورت ایجاد ایراد در آن است. البته توجه داشته باشید که اگر این ایراد در نتیجه استفاده نامناسب مستأجر از زمین ورزشی باشد، تعمیر آن بر عهده مستأجر خواهد بود. اگر مالک زمین ورزشی در طی مدت قرارداد اقدام به ممانعت از استفاده مستأجر از مکان ورزشی نماید، مستأجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

 

این مطلب را نیز بخوانید: تعریف متمم اجاره‌نامه و نکات آن

 

7. فسخ نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی

قرارداد اجاره یک عقد لازم است؛ عقود لازم قراردادهایی هستند که طرفین آن حق فسخ قرارداد و خروج یکجانبه از آن بدون داشتن حق فسخ قانونی را ندارند. طرفین قرارداد اجاره زمین ورزشی، پس از امضای قرارداد، مکلف به اجرای تعهدات خود تا پایان مدت زمان قرارداد هستند و حق ندارند تا در میانه مدت زمان قرارداد، از اجرای تعهدات و وظایف خود امتناع نمایند. به‌عبارت دیگر، مالک زمین ورزشی موظف است تا پایان مدت زمان قرارداد، زمین را در اختیار مستأجر بگذارد و مستأجر نیز مکلف است تا اجاره‌بهای زمین ورزشی را تا پایان زمانی که از آن استفاده می‌کند بپردازد. این موضوع تا اندازه‌ای حائز اهمیت است که اگر موجر قصد فروش زمین ورزشی را داشته باشد، باید با خریدار زمین بر امتداد استفاده مستأجر از زمین ورزشی توافق کند تا حق مستأجر تضییع نگردد.

همانطور که بیان شد، موجر و مستأجر حق خروج یکجانبه از قرارداد را ندارند، اما اگر هر دو طرف قرارداد رضایت به خاتمه قرارداد داشته باشند، می‌توانند با تراضی یکدیگر قرارداد اجاره زمین ورزشی را اقاله نمایند. اقاله، مختص به عقود لازم است و در قراردادهای جایز راه ندارد و دلیل آن نیز این است که در عقود جایز، طرفین قرارداد حق دارند هر زمان مایل بودند از قرارداد خارج شوند و به آن خاتمه دهند.

 

8. اجاره دادن زمین ورزشی به‌وسیله مستأجر

یکی از حقوق مستأجر در ذیل قرارداد اجاره این است که مستأجر می‌تواند مورد اجاره را در محدوده مدت زمان قرارداد اجاره، به شخص ثالث اجاره دهد. قانون مدنی این حق را برای مستأجر به رسمیت شناخته است و موجر اگر با این موضوع مخالف است، باید در هنگام تنظیم قرارداد اجاره، صریحاً موضع خود را در این زمینه اعلام نماید. بسیاری از افراد یک مکان ورزشی را از مالک آن اجاره می‌کنند و پس از تجهیز این مکان و ایجاد امکانات در آن، مکان ورزشی را به سایر اشخاص اجاره می‌دهند.

اگر موجر در ذیل قرارداد اجاره این حق مستأجر را محدود نکند، در ادامه قرارداد حق مخالفت با این موضوع و یا حق فسخ قرارداد با استناد به این موضوع را نخواهد داشت. به همین دلیل است که مشاوران حقوقی به افراد توصیه می‌کنند تا جزئیات دقیق روابط قراردادی خود را در قرارداد ذکر نمایند، زیرا پس از امضای قرارداد، دیگر امکان این موضوع فراهم نخواهد بود مگر با رضایت طرفین قرارداد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی را از لامینگو بخواهید!

یکی از الزامات آغاز یک رابطه قراردادی، تنظیم یک قرارداد قانونی و معتبر است. در واقع، اگر طرفین قرارداد بتوانند قراردادی صحیح و قانونی تنظیم کنند، ایجاد اختلاف در روابط قراردادی این اشخاص در طی مدت قرارداد به حداقل خواهد رسید. به همین منظور، پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد عقد یک قرارداد اجاره را دارید، پیش از آن از مشوت مشاوران حقوقی استفاده کرده و یا تنظیم قرارداد خود را به این اشخاص بسپارید. تیم حقوقی لامینگو این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید با ورود به سامانه تنظیم قرارداد لامینگو، قرارداد مد نظر خود را تنظیم و مورد استفاده قرار دهید. در طی این مسیر شما از پشتیبانی همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو برخوردار هستید و کارشناسان حقوقی لامینگو آماده پاسخگویی به سؤالات شما می‌باشند.

در ارتباط با قرارداد زمین ورزشی نیز شما می‌توانید وارد سامانه تنظیم قرارداد لامینگو شده و قرارداد مد نظر خود را تنظیم نمایید و علاوه بر این، می‌توانید با کلیک بر روی نمونه قرارداد اجاره زمین ورزشی، این قرارداد را به‌صورت مستقیم از بانک قرارداد لامینگو دریافت کرده و مورد استفاده قرار دهید.

 

بلاگ حقوقی لامینگو را دنبال کنید!

مطلب بالا یکی از هزاران محتوای حقوقی بلاگ لامینگو است که روزانه منتشر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد. همکاران ما در تیم تولید محتوای حقوقی لامینگو، مطالب متعددی را با موضوعات حقوقی مختلف تهیه و در این بلاگ منتشر کرده‌اند. چنانچه به مطالعه مطالب حقوقی و افزایش دانش حقوقی خود از این طریق علاقه‌مند هستید، می‌توانید وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و مطالب این بلاگ را مطالعه کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید پرسش‌های حقوقی خود را در انتهای هر مطلب با ما به اشتراک گذاشته و پاسخ این پرسش‌ها را از همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو درخواست نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه