نمونه قرارداد لایروبی چاه و مهم‌ترین نکات حقوقی آن

نمونه قرارداد لایروبی چاه

در این نوشته قرار است با لایروبی و همچنین نمونه قرارداد لایروبی چاه آشنا شوید! چاه‌های آب و فاضلاب به طور معمول، پس از گذشت چند سال از آغاز بهره‌برداری، دچار کاهش بازدهی می‌شوند و کارایی روز اول را ندارند. یکی از راه‌کارهای بهبود این وضعیت، لایروبی و رسوب‌زدایی است که بدین منظور باید به متخصصان این حوزه رجوع کرد. شناخت بیشتر لایروبی و همچنین قرارداد مرتبط با آن، می‌تواند از دردسرهای احتمالی آینده و همچنین نارضایتی از عملکرد افراد یا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات لایروبی جلوگیری نماید. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، تنظیم نمونه قرارداد لایروبی چاه را از کارشناسان قراردادنویسی لامینگو درخواست نمایید:

 

تنظیم قرارداد لایروبی چاه

 

لایروبی چیست؟

لایروبی چاه، عملیاتی است که در آن بخش‌های متعدد چاه را پاک‌سازی می‌نمایند. به طور کلی استخراج گل و لای و لجن موجود در چاه را لایروبی می‌گویند. چاه مورد نظر برای انجام لایروبی یا چاه آب است و یا چاه فاضلاب. در لایروبی چاه آب باید رسوبات چسبیده به دیواره و کف چاه از بین برده شود. با انجام لایروبی چاه آب و پاکسازی آن، آبدهی چاه شدیداً افزایش پیدا خواهد کرد؛ به‌طوری که دیگر نیازی به حفر چاه آب جدید نخواهد بود. در چاه‌های کشاورزی به دلیل استفاده زیاد از چاه و ریزش ماسه به کف آن معمولاً باید هر چند وقت یک‌بار عملیات لایروبی انجام شود. در چاه فاضلاب، لایه‌های فاضلاب طی سال‌ها به دیواره‌ها و کف چاه چسبیده‌اند و مانع جذب آب می‌شوند. پس برای کارکرد بهتر چاه، باید این لایه‌ها از بین بروند. پس از لایروبی، نفوذپذیری چاه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

اهمیت انجام عملیات لایروبی چاه

لایروبی چاه به دلایل متعددی انجام می‌شود که از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

نمونه قرارداد لایروبی چاه

 

1ـ افزایش کارایی و بهره‌وری چاه

دلیل اصلی لایروبی چاه آب و فاضلاب، افزایش کارایی و بهره‌وری آن است. اگر میزان آب خروجی چاه آب و یا میزان جذب چاه فاضلاب کاهش یافته باشد با انجام عملیات لایروبی، چاه کارکرد سابق خویش را بازخواهد یافت.

 

2ـ صرفه‌جویی در هزینه‌ها

با لایروبی به موقع از صرف هزینه‌های دیگر و یا ورود خسارت‌های ناشی از گرفتگی چاه نیز جلوگیری خواهد شد؛ به عنوان مثال در صورتی که چاه آبی برای مدت طولانی لایروبی نشود علاوه بر کاهش حجم آب خروجی، شن و ماسه موجود در کف چاه ممکن است به پمپ آب و تجهیزات مرتبط به آن صدمه وارد نماید. همچنین عدم لایروبی چاه فاضلاب ممکن است هزینه بیشتری به بار آورد زیرا در فواصل زمانی کوتاه‌تری باید تخلیه گردد. در حالی‌که با یک‌بار لایروبی، برای مدت زمانی طولانی از تخلیه چاه بی‌نیاز خواهید بود!

 

3ـ از بین بردن بوی نامطبوع

علاوه بر موارد پیش گفته، چاه‌های مورد استفاده در منازل مسکونی و حتی محیط‌های صنعتی، ممکن است به علت وجود لایه‌های رسوب متعدد بر دیواره و کف آن‌ها بوی بسیار بدی را در اطراف خود ایجاد نمایند؛ به ‌نحوی که این بو حتی با تخلیه چاه نیز برطرف نشده و تنها راه حل برای آن، لایروبی چاه می‌باشد. با انجام این کار لایه‌های رسوب و لجن قرار گرفته بر دیواره چاه تمیز شده و اصطلاحاً چاه نفس می‌کشد. البته به یاد داشته باشید که لایروبی، عملیاتی تخصصی است که باید به صورت استاندارد انجام شود؛ در غیر این صورت، هزینه‌ای که برای آن پرداخت گردیده از بین خواهد رفت. به همین دلیل توصیه می‌شود از افراد ماهر در این حوزه و همچنین نمونه قرارداد لایروبی چاه استفاده نمایید تا از نتیجه کار اطمینان حاصل کنید!

 

نمونه قرارداد لایروبی چاه

 

لایروبی بهتر است یا حفر چاه جدید؟

شاید برای بسیاری از افرادی که با مشکل افت کارایی چاه مواجه می‌شوند، حفر چاه جدید گزینه مناسب‌تری به نظر برسد تا لایروبی چاه قدیمی؛ اما وقتی این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد در صورتی که لایروبی به درستی انجام شود بسیار به صرفه‌تر خواهد بود. در حفر چاه جدید علاوه بر اینکه به دلایل ایمنی، محدوده دیگری نیاز است، زمان و هزینه بیشتری نیز صرف خواهد شد. در حالی‌که لایروبی بدون نیاز به حمل حجم زیادی از خاک و از طریق رسوب‌زدایی، چاه قدیمی را به یک چاه جدید تبدیل می‌کند. همچنین مدت زمان مورد نیاز برای انجام عملیات لایروبی بسیار کمتر از زمانی است که باید صرف حفر چاه شود. علاوه بر این ممکن است به علت جنس خاک و منطقه‌ای که چاه در آن حفر گردیده، چاه جدید نیز پس از گذشت مدتی مشابه به همان وضعیت دچار شود و نیازمند لایروبی باشد.

 

هزینه لایروبی بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟

هزینه خدمات لایروبی چاه آب و فاضلاب به عوامل متعددی از جمله اندازه چاه، عمق چاه، نوع رسوبات و همچنین میزان آن‌ها بستگی دارد. واضح است که هرچه اندازه و عمق چاه بیشتر باشد به مدت زمان بیشتری برای انجام عملیات لایروبی نیاز خواهد بود و در نتیجه، هزینه‌‌ها افزایش خواهد یافت. البته برای کسب اطلاع از حدود هزینه‌ها بهتر است که به نرخ‌نامه مصوب اتحادیه این صنف مراجعه نمایید و حتماً در نمونه قرارداد لایروبی چاه، هزینه‌هایی که باید برای هر جزء از عملیات لایروبی پرداخت گردد را به طور دقیق درج کنید!

 

جزئیات نمونه قرارداد لایروبی چاه

نمونه قرارداد لایروبی چاه، یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری است که بر اساس آن کارفرما، انجام عملیات لایروبی را با شرایط مشخص، در مقابل وجه مشخص و در مدت معینی به شخص پیمانکار واگذار می‌کند. پیش از این به اهمیت انعقاد قرارداد لایروبی چاه اشاره کردیم. در ادامه به مهم‌ترین نکات حقوقی این قرارداد می‌پردازیم.

 

این مطلب را نیز بخوانید: قرارداد پیمانکاری چیست و پیمانکار چه کسی است؟

 

1ـ پیش‌بینی شرایط اجرای تعهدات

یکی از مهم‌ترین مزایای تنظیم قرارداد، جلوگیری از بروز اختلاف میان طرفین است. شاید یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های بسیاری از افرادی که قصد واگذاری لایروبی چاه خود را به اشخاص ارائه دهنده این دسته از خدمات دارند، کیفیت انجام عملیات لایروبی است. در قرارداد باید جزئیات مربوط به شیوه انجام کار، ابزار و وسائل مورد نیاز برای اجرای عملیات، نیروی انسانی مورد نیاز، لزوم رعایت نکات ایمنی، امکان واگذاری عملیات توسط پیمانکار به دیگران و مسئولیت ناشی از خسارات احتمالی به تفصیل مورد توافق طرفین قرار گیرد. در صورت پیش‌بینی و توافق در خصوص جزئیات انجام کار و همچنین نحوه محاسبه هزینه‌ها، طرفین در انتها به خواسته مورد نظر خود خواهند رسید. بنابراین ذکر جزئیات و شرایط انجام کار و همچنین نحوه محاسبه و پرداخت هزینه‌ها، تا حد زیادی از بروز اختلاف جلوگیری خواهد کرد. همچنین تعیین طرفین به طور مشخص، در این قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نمونه قرارداد لایروبی چاه

 

2ـ برنامه زمانی انجام کار در نمونه قرارداد لایروبی چاه

در نمونه قرارداد لایروبی چاه، باید بازه زمانی مشخصی برای انجام عملیات لایروبی در نظر گرفته شود. همچنین می‌توان میزان پیشرفت کار و اجرای عملیات را در این بازه زمانی محدود، مشخص نمود و برای اطمینان از حسن انجام کار و اجرای تعهدات پیمانکار بر اساس معیارها و استانداردهای کارفرما، پرداخت مبلغ قرارداد را مطابق میزان کار انجام شده محاسبه نمود. بر این اساس جزئیات مربوط به مبالغی که باید در تاریخ‌های معین پرداخت گردد و همچنین نحوه پرداخت باید توسط طرفین مورد توافق قرار گیرد.

 

3ـ مرجع رسیدگی به اختلافات احتمالی

علی‌رغم تلاش طرفین در نمونه قرارداد لایروبی چاه برای ذکر تمام جزئیات و پیش‌بینی همه مراحل انجام کار و همچنین توافق در خصوص موارد و نکاتی که احتمال بروز اختلاف را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما غالباً امکان پیش‌‌بینی همه احتمالات و همچنین مشکلات ناشی از روند اجرای قرارداد، وجود ندارد. بنابراین پس از اینکه طرفین بر اساس خواسته، نیاز و تجربه خود در مورد مسائل پیش گفته به توافق رسیدند باید در مورد نحوه حل و فصل اختلافات احتمالی که در قرارداد مورد توجه قرار نگرفته نیز تعیین تکلیف نمایند. حل و فصل اختلاف می‌تواند بر اساس توافقی مبنی بر ارجاع اختلافات به داوری، توسط داور یا هیئتی از داوران مورد رسیدگی قرار گیرد و یا توسط قضات دادگستری و در دادگاه به اختلافات رسیدگی شود.

 

این مطلب را نیز بخوانید: آنچه لازم است در مورد تنظیم قرارداد پیمانکاری بدانید!

 

دریافت تضمین در نمونه قرارداد لایروبی چاه

گاهی اوقات ممکن است کارفرما جزئیات و کیفیت انجام کار را به طور مشخص برای پیمانکار تعیین کرده باشد و پیمانکار نیز انجام عملیات لایروبی را در قالب چنین توافقی پذیرفته باشد اما کارفرما همچنان در این خصوص نگرانی داشته و به دنبال راهی است تا از انجام تعهدات مورد توافق توسط پیمانکار اطمینان حاصل نماید. همچنین ممکن است کارفرما صرف نظر از نگرانی بالا، در مورد زمان انجام کار و تاریخ اتمام عملیات لایروبی دغدغه داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است پیمانکار نیز در خصوص دریافت مبلغ قرارداد و پرداخت به موقع آن نگرانی‌هایی داشته باشد. در این صورت طرفین می‌تواند برای برطرف کردن این دست از نگرانی‌ها و اطمینان از انجام دقیق تعهدات، اقدام به اخذ تضمین از یکدیگر نمایند. بسته به توافق طرفین، تضمین می‌تواند در قالب چک، سفته، وجه نقد و یا دیگر موارد باشد.

 

سایر روش‌های کسب اطمینان در قرارداد

علاوه بر امکان اخد تضمین در نمونه قرارداد لایروبی چاه، راه‌کارهای دیگری نیز برای اطمینان از حسن انجام تعهدات طرفین وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

1ـ وجه التزام و خسارت تأخیر در نمونه قرارداد لایروبی چاه

یکی از این روش‌ها درج وجه التزام و خسارت تأخیر در قرارداد است. به موجب وجه التزام و یا خسارت تأخیر پیش‌بینی شده، در صورتی‌که هر یک از طرفین و یا یکی از آن‌ها ـ بسته به توافق طرفین ـ نتواند تعهدات مندرج در قرارداد را در تاریخ معین شده اجرا کند و یا با تأخیر اجرا نماید، موظف است به طرف مقابل وجه التزام پیش‌بینی شده در قرارداد و یا خسارت تأخیر انجام تعهد را پرداخت نماید.

 

2ـ فسخ در نمونه قرارداد لایروبی چاه

در حالت کلی هیچ کدام از طرفین قرارداد نمی‌توانند به صورت یک‌جانبه اقدام به فسخ قرارداد نمایند اما با پیش‌بینی موارد و شرایطی که امکان فسخ قرارداد فراهم خواهد شد، شخص یا اشخاصی که حق فسخ برای آنان به وجود می‌آید می‌توانند قرارداد را خاتمه داده و از ادامه آن صرف نظر نمایند. به عنوان مثال می‌توان در قرارداد پیش‌بینی کرد در صورت تأخیر پیمانکار بیش از مدتی مشخص و یا عدم اجرای تعهدات مندرج در قرارداد از سوی وی، کارفرما حق فسخ خواهد داشت. همچنین می‌توان در قرارداد، ایجاد حق فسخ برای پیمانکار را در صورت عدم انجام تعهدات کارفرما و یا تأخیر در انجام آن، پیش‌بینی نمود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

توصیه پایانی

همانطور که عملیات لایروبی چاه، امری تخصصی و نیازمند به کارگیری افراد با ‌مهارت و تجربه کافی در این زمینه است، تنظیم یک نمونه قرارداد لایروبی چاه نیز با توجه به موضوع این قرارداد از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. کوتاهی در انتخاب و واگذاری هر کدام از این دو مورد به افراد نامناسب می‌تواند نارضایتی و مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد. بنابراین لازم است تا حد ممکن از مشورت و تجربه متخصصان هر یک از این حوزه‌ها استفاده نمایید!

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین برای مطالعه سایر مطالب و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

 

0
نویسنده مطلب مهدی مهدیان مقدم

دیدگاه شما

بدون دیدگاه