قرارداد استخدام داروساز و مهارت‌های مورد انتظار از داروساز

9 ماه پیش
قرارداد استخدام داروساز

صنعت پزشکی امروزه با تغییرات بسیار گسترده‌تری نسبت به گذشته مواجه شده که باعث پیشرفت در زمینه درمان بیماران و بهبود شرایط درمانی و روش‌های نوین پزشکی شده است. این تغییرات اساسی در حوزه‌های تجهیزات پزشکی، دارو‌های درمانی، گسترش بیمارستان و دارو‌خانه‌ها قابل مشاهده است. یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بخش درمانی، صنعت دارو‌سازی است که برای دسترسی راحت‌تر مردم به دارو‌ها، گردش دارو در داخل کشور، عدم مواجهه با کمبود دارو به دلیل تحریم‌هایی که در مورد دارو نسبت به کشورمان اعمال می‌گردد، صادارت دارو‌های خاص و کشف فرمول دارو‌های جدید نیازمند اختصاص دادن بودجه مناسب، وضع قوانین خاص در این زمینه و دقت چند برابری در مورد تنظیم قرارداد استخدام داروساز به عنوان بدنه اصلی این صنعت است.

قرارداد استخدام داروساز در بیشتر موارد میان دکتر داروساز و دارو‌خانه‌های دولتی و خصوصی تنظیم می‌شود، اما بسته به نیاز ممکن است این قرارداد مهم میان دارو‌ساز به عنوان یک طرف قرارداد و کار‌خانه‌های تولید دارو به عنوان طرف دیگر منعقد شود.

برای آن‌که بهتر در جریان مندرجات این قرارداد خاص قرار بگیرید و به پاسخ پرسش‌هایی از قبیل اینکه قرارداد به کار گرفتن داروساز چه اهمیتی دارد، نکات کاربردی تنظیم این قرارداد مهم چیست و همچنین چگونه یک قرارداد استخدام داروساز قانونی و جامع تنظیم کنیم، برسیم لطفاً در این مقاله با ما همراه باشید.

 

دریافت مشاوره حقوقی

 

دارو‌ساز کیست و چه وظایفی دارد؟

شخص داروساز فردی است که به طور تخصصی در مورد تولید دارو، کشف و بررسی فرمول شیمایی دارو‌ها، آشنایی با مزایا و عوارض دارو‌ها، تحقیق در رابطه با تأثیر دارو‌های مختلف با ترکیبات متنوع بر روی اشخاصی که بیماری‌های خاص و بیماری‌های رایج در میان عموم مردم را دارند، مشاوره برای انتخاب دارو‌ی مناسب با ویژگی جسمانی افراد، تولید محصولات آرایشی بهداشتی دارای استاندارد‌های ضروری حوزه سلامت و به‌طور کلی هر نوع فعالیت مرتبط با تولید دارو برای عرضه در شبکه سلامت کشور به تحقیق و مطالعه و تولید می‌پردازد.

شخص دارو‌ساز بسته به اینکه در چه محیطی اعم از دارو‌خانه یا کارخانه تولید دارو استخدام شود یک مجوعه وظایف مشترک برای همه قرارداد‌های استخدامی دارد و یک مجموعه وظایف خاص که بنا به نوع و محتوای قرارداد، مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد.

 

وظایف داروساز در قرارداد استخدام داروساز در کارخانه

از آنجایی که فرد داروساز مسئول اصلی تولید دارو‌های کاملاً استاندارد و با کم‌ترین عوارض جانبی برای کارخانه است و از جهتی دیگر هر دارویی که فرد بیمار مصرف می‌کند با سلامت او ارتباط مستقیم دارد و در صورت بی‌دقتی و عدم توجه کافی ممکن است برای کارخانه‌ تولید دارو (به عنوان جایی که اصلی‌ترین نقش را در تولید دارو دارد) وظایف خاصی برای دارو‌سازی که در کارخانه‌ی تولید دارو استخدام شده است وجود دارد.

برای آن‌که این وظایف، شکل قانونی به خود بگیرد و همچنین در صورت تخلف طرفین، اعم از داروساز و کارفرما از بند‌های قرارداد و توافقات ما‌بین ایشان، مدرک قابل اتکایی به عنوان یک سند قانونی در دسترس طرفین باشد، بهتر است تمام مواردی که در زمره‌ تعهدات طرفین است به شکل بند‌های مندرج در قرارداد آورده شود.

 

نخستین تعهد داروساز در قرارداد استخدام داروساز

این تعهدات اصولاً می‌تواند به انتخاب کافرما و داروساز و با توجه به شرایط خاص ایشان و خواسته‌های آن‌ها از این قرارداد باشد. اما برخی از تعهدات پیشنهادی ما به شما به عنوان بخشی از بند تعهدات داروساز می‌تواند شامل این موارد باشد:

اولین وظیفه‌ یک داروساز به عنوان مسئول تولید دارو در کارخانه، داشتن دانش و مهارت کافی برای همه مراحل تولید دارو از نوشتن فرمول و بررسی اثرات دارو تا تولید انبوه آن می‌باشد. درست است که داشتن دانش و مهارت کافی، شرط لازم برای کلیه قرارداد‌های استخدامی اعم از قرارداد‌های تحت شمول قانون کار و قانون مدنی و قرارداد‌های مشاغل مختلف است، اما باید توجه کنیم که به دلیل خطرپذیری بالای تولیدات دارویی، این ویژگی در چنین قراردادی اهمیت دو‌ چندانی پیدا می‌کند؛ چرا که در صورت بروز اشتباه داروساز، ممکن است اثرات و خسارات جبران ناپذیری به بیماران وارد شود. چنین اتفاقاتی می‌تواند علاوه بر خسارات مالی، اعتبار کارخانه را هم زیر سؤال ببرد. بنا‌بر‌این شایسته است که دانش و مهارت داروساز بررسی گردد.

داشتن سابقه کاری می‌تواند بیانگر مهارت‌های داروساز باشد، اما به دلیل ایجاد بیماری‌های جدید و افزایش تعداد بیماران و به تبع آن نیاز روز‌افزون به دارو باید به داروسازان جوان هم فرصت داد.

 

سایر تعهدات داروساز

یک دارو‌ساز به جز دانش و مهارت کافی، وظایف دیگری هم دارد که چند مورد از این تعهدات را صرفاً به عنوان مصادیقی از این تعهدات در قرارداد استخدام داروساز یاد‌آوری می‌کنیم، اما توجه داشته باشیم که اصولاً همه تعهدات فرد داروساز محدود به این موارد نیست:

 • پایبندی به زمان تحویل داروها در موعد مندرج در قرارداد
 • حضور منظم و به موقع در کارخانه
 • ارائه گزارش هفتگی یا ماهیانه به هیئت مدیره در صورت درج به صورت شرط ضمن عقد یا توافق شفاهی
 • تعهد به ارائه بهترین نمونه و داشتن حسن رفتار و ارائه تلاش و عملکرد حداکثری
 • وفاداری به متن قرارداد و احترام به بخشنامه‌های وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و سایر نهاد‌ها و ارگان‌های مرتبط با حوزه دارو و بهداشت و درمان
 • تعهد به حفظ شرط محرمانگی؛ گاهی اوقات ممکن است شرایطی پیش بیاید یک کارخانه با صرف هزینه و وقت و امکانات و ایجاد بستر لازم برای داروساز این امکان را فراهم آورد که داروساز فرمول شیمایی جدیدی را کشف کند و دارویی برای یک بیماری به‌خصوص بسازد و آن کارخانه قضد داشته باشد امتیاز فروش این دارو را برای مدت کوتاهی برای خود حفظ کند. در این صورت دارو‌ساز از لحاظ حقوقی و اخلاقی وظیفه دارد به این شرط محرمانگی در قرارداد استخدام داروساز وفادار باشد.
 • تهیه دارو‌هایی استاندارد، سلامت و مؤثر در درمان بیماری با کارایی هرچه بیشتر و عوارض جانبی کمتر به جهت بهبودی و تسریع روند درمان افرادی که با استفاده از آن داروها امیدوار به بهتر شدن شرایط جسمانی خود هستند.

 

قرارداد استخدام داروساز

 

توجه به نیاز‌‌های داخلی و خارجی و همکاری با تیم نیاز‌سنجی کارخانه

اصولاً از آنجایی که احتمالاً کارخانه بخواهد به صادرات دارو در کنار پشتیبانی و حمایت از بازار داخلی و در اولویت قرار دادن نیاز‌های مصرف داخلی بپردارد یا از آن جهت که گاهی به دلیل شیوع بیماری خاصی نیاز به یک نوع داروی خاص بیشتر نمایان می‌شود، داروساز باید خود را از طریق مشورت با تیم نیازسنجی کارخانه برای تولید دارو‌های ضروری و مناسب با نیاز بازار آماده نماید. به عبارت ساده‌تر یکی از وظایف داروساز توجه به وضعیت بیماری‌ها و اولویت‌های تولید کارخانه می‌باشد.

 

مهم‌ترین وظایف داروساز در قرارداد استخدام داروساز در داروخانه

اشخاص داروساز صرفاً با کارخانه‌های تولید دارو همکاری ندارند، بلکه گاهی اوقات محیط دیگری چون دارو‌خانه، ‌وزرات بهداشت یا شرکت‌های خصوصی و دولتی تولید دارو را به عنوان محل کار خود انتخاب می‌کنند. برخی از وظایف داروساز شاغل در دارو‌خانه به شرح ذیل است:

 • تهیه‌ دارو‌‌هایی با قیمت بهتر و کیفیت بالاتر در مقایسه با نمونه‌های داخلی مشابه
 • مشاوره و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی باکیفیت و عدم تست حیوانی محصولات آرایشی؛ به این معنا که برای ادای احترام به محیط زیست از آزمایش محصولات آرایشی بهداشتی بر روی حیوانات خودداری گردد.
 • صبوری و پاسخگویی علمی و درست به سؤال‌های بیماران در مورد نحوه استفاده از دارو و تداخل آن با دارو‌های دیگر و عوارض دارو
 • حفظ نظم محیط و برقراری ارتباط محترمانه با سایر همکاران دارو‌‌‌‌خانه

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام داروساز

هر قراردادی که تنظیم می‌شود در صورتی منصفانه است (و از دو طرف انتظار می‌رود به تعهدات خود پایبند باشند) که متن اصلی قرارداد برای هر دو طرف مناسب باشد و انتظارات آنان از چنین قراردادی را برآورده نماید.

پس قرارداد استخدامی یک رابطه دو طرفه است و همان‌گونه که کارفرما از داروساز انتظار انجام وظایف خودش را در زمان مناسب و به شیوه‌ صحیحی دارد، متقابلاً کارفرما نیز با تعهد به مواردی که در قرارداد استخدام داروساز، ملتزم به انجام آن شده است زمینه‌ یک همکاری مفید برای خود و داروساز را فراهم می‌کند.

 

مباحث مالی در قرارداد استخدام داروساز

برخی از وظایفی که در مفاد قرارداد بر آن توافق می‌شود به شرح ذیر است:

 • اولین نکته‌ای که در قرارداد‌های پیمانی و استخدامی به چشم می‌خورد بحث حقوق و مزایا است. کار‌‎فرما وظیفه دارد حقوقی منتاسب با مهارت، دانش، تجربه و سابقه‌ کاری و کارایی داروساز در نظر بگیرد و همچنین همیشه حقوق و مزایای داروساز را به موقع پرداخت نماید. همچنین داروساز می‌تواند برای تضمین حقوق خود در عقد، شرطی را درج نماید که در صورت تأخیر در پرداخت حقوق، مبلغی را به عنوان خسارت دریافت نماید که به این مبلغ، وجه التزام گفته می‌شود.
 • بسته به توافق طرفین در این خصوص، به جهت افزایش انگیزه داروساز، ممکن است پاداشی برای مواردی که داروساز عملکرد خاصی مانند کشف یک فرمول شیمایی جدید و تولید یک داروی‌ تازه و یا اصلاح مشکلات نمونه دارو‌های موجود در بازار از خود نشان می‌دهد، تعیین شود.
 • از دیگر بحث‌های مالی که ممکن است در قرارداد استخدام داروساز مطرح شود بحث بیمه است. کارفرما باید داروساز را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه کند.

 

آماده‌سازی محیط کاری برای داروساز

همه وظایفی که کارفرما به عهده دارد صرفاً مرتبط با مباحث مالی نیستند، بلکه کارفرما باید زمینه اجرای تعهدات داروساز را هم با چنین اقداماتی فراهم آورد:

 • داروساز برای تولید دارو به محیطی مناسب، برخی ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی و وسایل خاصی نیاز دارد که تهیه این ابزار و تجهیزات عموماً بر عهده کارفرما است.
 • همانطور که پیش از این گفنه شد از دیگر وظایف داروساز، کشف و تحقیق در زمینه داروهای جدید و همچنین تحقیق در مورد دارو‌های در دست تولید است. این تحقیقات مستلزم مطالعه کتاب‌ها، مقاله‌ها و جست‌و‌جو است که کارفرما وظیفه دارد این موارد را جهت انجام این امر مهم در اختیار داروساز قرار دهد یا هزینه آن را بپردازد تا منابع مورد نیاز را تأمین نماید.
 • دریافت مجوز‌های لازم

 

سایر تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام داروساز

 • حسن خلق و احترام به افرادی که به عنوان نیروی کار مشغول به کار داروسازی هستند.
 • عدم تبعیض میان داروسازان کار‌خانه یا دارو‌خانه
 • شنیدن انتقادات و پیشنهادات داروسازان

 

از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را نیز مطالعه نمایید: قرارداد استخدام مسئول فنی شرکت دارویی و نکاتی در خصوص وظایف این شخص

 

نمونه قرارداد استخدام داروساز چه ماهیتی دارد؟

البته که قرارداد‌‌های استخدامی که زیر مجموعه قانون کار هستند تحت شمول و حمایت این قانون قرار می‌گیرند و دو طرف، اختیار کمتری برای شرایط موجود در بند‌های قرارداد دارند. اما ممکن است قرارداد میان داروساز و کارفرما به شکل قراردادهای تحت شمول قانون مدنی از جمله ماده 10 آن باشد. در این صورت، آزادی عمل ذینفعان و طرفین قرارداد تا جایی است که مفاد قرارداد، مخالف واضح و آشکار قانون نباشد.

 

قرارداد استخدام داروساز

 

مندرجات اصلی متن قرارداد استخدام داروساز شامل چه مواردی است؟

متن قرارداد، اصلی‌ترین قسمت قرارداد است که در قرارداد‌های استخدامی باید به نحوی نوشته شود که تمام موارد لازم از جمله توافق بر ساعات کاری و حقوق و مزایا و شروط ضمن عقد و هر آنچه که در یک قرارداد کسب‌وکار می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد را شامل شود.

 

مشخصات طرفین قرارداد

مشخصات طرفین باید کاملاً دقیق در متن قرارداد درج شود؛ چرا که احراز هویت طرفین قرارداد با استناد به همین مشخصات انجام می‌شود. در صورتی‌که طرفین، شخص حقیقی هستند باید نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، شماره تماس، کد پستی و نشانی دقیق محل سکونت خود را در قسمت مشخصات درج کنند و در صورتی‌که طرف قرارداد یک شخص حقوقی از جمله کار‌‌خانه یا شرکت باشد باید مشخصاتی همچون نام شرکت یا کار‌خانه، شماره ثبت، شماره ملی شخص حقوقی و اقامتگاه درج شود.

 

تعهدات اصلی طرفین

در این بند از قرارداد وظایف اصلی که طرفین قرارداد در برابر یکدیگر بر عهده گرفتند مشخص می‌شود تا علاوه بر قرارگرفتن در یک قالب قانونی و ایجاد التزام برای انجام تعهد، به عنوان سند و دلیل در صورت عدم انجام تعهد از سمت یک طرف قرارداد بتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

زمان، مکان و شیوه انجام تعهدات

باید میزان ساعات کاری، روز‌های تعطیل و میزان مرخصی در ماه در قرارداد استخدام داروساز قید شود. در ضمن، محل اجرای عقد که نشانی دقیق شرکت یا داروخانه یا کار‌خانه تولید دارو است به عنوان محل حضور داروساز در متن قرارداد ذکر می‌شود. همچنین باید نحوه انجام کار مانند زمانی که کار‌فرما انتظار دارد که پروژه ساخت دارو پایان یابد نیز ثبت شود.

 

حقوق و مسائل مالی

درست است که در مورد روابط استخدامی، اختلافات گوناگونی در مورد ضمانت‌ها، وظایف طرفین، حسن انجام کار و کیفیت اجرا یا تأمین مواد و ابزار و تجهیزات ایجاد می‌شود، اما بیشتر اوقات عمده اختلافات طرفین به دلایل مالی و شیوه پرداخت و میزان حقوق و مزایای در نظر گرفته شده به عنوان دستمزد است. به همین دلیل، اهمیت مسائل مالی و این بند بر کسی پوشیده نیست. ضرورت دارد که بحث‌های مالی به ویژه میزان حقوق و دستمزد، شیوه تعیین دستمزد به شکل حقوق ثابت یا به شکل ساعتی و پاداش و مزایای داروساز، بیمه و همچنین تضمینات طرفین به عنوان حسن انجام کار از طرف داروساز یا وجه التزام از طرف کار‌فرما به گونه‌ای که هیچ شبهه‌ای باقی نماند برای پیشگیری از بروز اختلافات درج شود.

 

شروط ضمن عقد

این شروط در قانون برای این مطرح شده است که اگر هر کدام از طرفین خواسته‌ای داشت که در دیگر بند‌های قرارداد نمی‌توان ذکر کرد، در ذیل این بند نوشته شود. این شروط در حوزه توافق‌های خصوصی داروساز و کارفرما است که شما می‌توانید هر خواسته‌ای که خلاف قانون نباشد را به شکل شرط ضمن عقد در متن قرارداد ذکر کنید. به عنوان مثال پاداشی که برای داروساز در نظر گرفته می‌شود یا امتیازاتی که برای کافرما پیش‌بینی می‌شود، مانند اینکه در صورت کشف یک داروی جدید، داروساز تا سه سال اول با هیچ کار‌فرمای دیگری همکاری نداشته باشد.

 

تضمین انجام تعهد

بنای هر قراردادی بر پایه اعتماد است و به همین دلیل گرفتن تضمینات جهت انجام تعهد کاملاً اختیاری است و به طرفین قرارداد بستگی دارد. معمولاً گرفتن تضمین امر رایجی در قرارداد است و فرد داروساز، سفته‌ای که بر روی آن نوشته شده «تنها به دلیل ضمانت حسن انجام کار» را فقط و فقط در صورت توافق طرفین و به عنوان شرط ضمن عقد یا یکی از مفاد قرارداد در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. از طرف دیگر کار‌فرما نیز تعهد می‌کند تا در صورت عدم پرداخت حقوق و مزایا خساراتی را به داروساز بپردازد.

 

نحوه جبران خسارات

در قرارداد استخدام داروساز ممکن است خساراتی به داروساز به جهت عدم پایبندی کارفرما به تعهدات خود وارد گردد که در این صورت کارفرما باید خساراتی را که مورد توافق طرفین است به داروساز بپردازد. همچنین ممکن است در اثر اشتباه در تولید دارو خسارات مالی و معنوی زیادی به کار‌فرما یا بیماران وارد شود که جبران این خسارات به عهده داروساز است.

 

چگونگی فسخ قرارداد

قرارداد‌های استخدامی اصولاً توسط هیچ یک از دو طرف بدون رضایت طرف دیگر، قابل فسخ نیستند؛ چرا که این امر لازمه اعتبار هر عقدی است و اگر هر کدام از طرفین بتواند به دلخواه خود چنین عقد مهمی را فسخ کند اعتباری برای عقد باقی نمی‌ماند. از سمت دیگر گاهی خاتمه دادن به قرارداد برای داروساز یا کار‌فرما به دلایلی مانند عدم رضایت کار‌فرما از داروساز یا عدم امکان ادامه همکاری برای داروساز می‌تواند هدف مشترکی باشد. شیوه‌ فسخ اصولاً به این شکل است که:

یک: دو طرف، خواهان فسخ قرارداد هستند که در این صورت طرفین، عقد جدیدی منعقد ‌می‌کنند که موضوع این عقد، فسخ قرارداد استخدامی است.

دو: داروساز یا کار‌فرما به عنوان یک شرط ضمن عقد برای خود، حق فسخ در نظر می‌گیرند که در این صورت با استفاده از این حق قانونی می‌توانند عقد را فسخ کنند.

سه: آخرین روش فسخ این است که اگر هر کدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکرد بعد از طی کردن مراحل قانونی مندرج در ماده 239 قانون مدنی، طرف دیگر حق دارد قرارداد را فسخ کند. ماده 239 قانون مدنی در این مورد می‌گوید «هر گاه اجبار مشروط به انجام فعل مشروط ممکن نباشد و فعل مشروط هم از جمله اعمالی نباشد که دیگری بتواند از جانب او واقع سازد؛ طرف مقابل حق فسخ معامله را خواهد داشت». این یعنی در صورتی‌که به عنوان مثال داروساز نتوانست دارو‌ها را در زمان مقرر در قرارداد به کارفرما تحویل دهد و شخص دیگری هم که دانش و تخصصی برابر داروساز داشت نتوانست این کار را انجام دهد، کار‌فرما حق فسخ دارد.

 

همچنین بخوانید: قرارداد استخدام مسئول فنی تجهیزات پزشکی و شرح وظایف این موقعیت شغلی

 

شیوه تنظیم قرارداد استخدام داروساز

یک قرارداد خوب، قراردادی است که همه نیاز‌ها و تقاضا‌های طرفین در بند‌های قراردادی ذکر شود، منطبق با قوانین و مقررات مرتبط از جمله قانون مدنی و قانون کار باشد، تمامی مواردی که جهت اعتبار بخشیدن به متن قرارداد لازم است از جمله بیمه و حداقل حقوق را رعایت کند و از لحاظ اعتبار امضا و معتبر بودن سند قرارداد برای طرفین اطمینان خاطر لازم را به همراه داشته باشد. برای تنظیم چنین قراردادی شیوه‌های مختلفی وجود دارد.

 

قرارداد استخدام داروساز

 

تنظیم قرارداد استخدام داروساز توسط خود طرفین قرارداد

اولین روش تنظیم قرارداد این است که متن سند را خودتان به عنوان داروساز و کارفرما با توجه به آگاهی از خواسته‌های خود تنظیم کنید. درست است که این شیوه هزینه کمتری را به همراه دارد، اما توجه داشته باشید که به دلیل حساسیت قرارداد‌‌های استخدامی و ارتباط با حق و حقوقی که دارید و همچنین پیچیدگی‌های خاص قرارداد‌های کسب‌و‌‌کار بهتر است با کمک یک مشاور حقوقی یا وکیل دادگستری قرارداد خود را تنظیم کنید!

 

تنظیم قرارداد استخدام داروساز توسط مشاور حقوقی

مشاوران حقوقی به دلیل آشنایی کامل با قوانین و داشتن تجربیات کافی در حوزه قرارداد‌ها می‌توانند یکی از بهترین افراد به عنوان راهنما و پاسخگوی سؤالات شما در مورد قرارداد باشند. از جمله نکاتی مورد توجه مشاور حقوقی عبارت است از تنظیم صحیح متن قرداد، ذکر حقوق اصلی و وظایف طرفین، ضمانت اجرای تعهدات و در نهایت شرایط فسخ قرارداد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌ حقوقی در خصوص قرارداد استخدام داروساز روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی

 

تنظیم قرارداد استخدام توسط وکیل

بهترین و قابل اعتماد‌ترین راهی که شما را به هدفتان برای انعقاد یک قرارداد استخدام قانونی می‌رساند انعقاد عقد توسط یک وکیل دادگستری متخصص در حوزه قرارداد‌نویسی است. وکلای دادگستری به موجب مطالعه کتاب‌ها و مقاله‌های حوزه قرارداد‌ها با نگارش و تدوین صفر تا صد قراردادی جامع، شفاف، معتبر و قانونی آشنایی دارند. شما می‌توانید با کمک یک وکیل دادگستری از این مسیر به آسانی عبور کنید.

 

استفاده از قراردادهای هوشمند

با هوشمند شدن دنیای امروزی، امور حقوقی نیز به شکل مجازی و هوشمند قابل دسترسی هستند. بنا‌بر‌این بر‌ خلاف گذشته، تنطیم قرارداد به شکل سنتی تنها راه استفاده از یک قرارداد با دقت بالا به شمار نمی‌رود. این روز‌ها سایت‌های حقوقی معتبری وجود دارند که شما می‌توانید قرارداد مورد نیازتان را با در اختیار قرار دادن اطلاعات خاص آن قرارداد به شکل کاملاً اختصاصی  دریافت کنید یا از قالب‌های قراردادی که با نهایت دقت، توسط کارشناسان حقوقی تنظیم شده‌اند استفاده نمایید. شما می‌توانید برای دریافت قرارداد استخدام داروساز از بانک قرارداد مجموعه‌ لامینگو و یا درخواست تنظیم این قرارداد به‌صورت سفارشی به این لینک مراجعه نمایید:

 

تنظیم قرارداد آنلاین

 

نکات پایانی برای کارفرما

از آنجایی که قرارداد استخدام داروساز با سلامت مردم در ارتباط است و نقش مهمی در بهداشت و درمان مردم دارد و هر نوع کوتاهی یا قصور، خسارات و صدمات جبران ناپذیری را هم به بیماران و هم به اعتبار معنوی کارفرما وارد می‌نماید و در ضمن ضرر‌های مالی قابل توجهی را به دنبال دارد، شما به عنوان کارفرما باید قبل از استخدام داروساز به سابقه وی در زمینه تحقیقات علمی و کار عملی، توجه شایانی داشته باشید. در ضمن بدیهی است که برای پیش‌بینی ضرر‌های مالی احتمالی و حفظ سرمایه خود لازم است تا در محتوای قرارداد، خساراتی را در صورت بروز ضرر مالی ناشی از تقصیر داروساز در نظر بگیرید.

 

نکات پایانی برای داروساز

اگر به عنوان داروساز، قرارداد استخدام داروساز را امضا می‌کنید در ابتدای امر حتماً به تمامی موارد قرارداد و به‌طور ویژه بند‌های مرتبط با میزان مسئولیت شما و بند‌های مرتبط با حقوق و مزایا و بیمه توجه داشته باشید و برای اطمینان از حقوق خود از کارفرما تضمین معتبری بخواهید.

بدیهی است که شما به عنوان فردی که همواره با سلامت مردم در ارتباط است، مسئولیت چندین برابری که نسبت به برخی مشاغل دیگر دارید و سال‌ها مطالعه و تحقیق و صرف عمرتان جهت خدمت به بهداشت عمومی و ارتقای سلامت کشور، این حق را دارید که حقوق و مزایایی شایسته با این تلاش خاص را در نظر بگیرید.

 

در انتها بدانید!

تلاش ما بر این بود که در این فرصت اندک با ارائه این مطالب برای شما کارفرمایان بزرگوار که در زمینه رشد اقتصادی فعالیت دارید، شما داروسازان عزیز که بخش مهمی از زنجیره سلامت کشور هستید و شما مردم گرامی که تمام این فعالیت‌ها با هدف بهبود و آسایش شما بزرگواران است، آشنایی نسبی با این قرارداد مهم فراهم آوریم.

از اینکه وقت ارزشمندتان را در اختیار ما قرار دادید و تا به اینجای مطلب با ما همراه بودید، قدردان شما هستیم. همکاران ما در بلاگ حقوقی لامینگو مقاله‌های علمی و مفیدی را هم در حوزه‌ی قراردادها و هم در حوزه‌‌های کیفری، خانوادگی، حقوقی و شغلی برای پاسخگویی به سؤالات شما درج نموده‌اند.

در پایان در صورتی‌که پرسش یا پیشنهاد یا نظری در مورد مطالب بلاگ یا مسائل حقوقی داشتید می‌توانید در قسمت دید‌گاه‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین مشاوران حقوقی ما به صورت بیست‌و‌چهار ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. سپاس از همراهی همیشگی شما همراهان مجموعه حقوقی لامینگو.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهستی موسوی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه