صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

3 ماه پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

شناسنامه سندی بسیار مهم برای زندگی اشخاص است و نشان‌ از هویت هر فرد دارد. در تمام کشورهای دنیا داشتن شناسنامه نشان‌دهنده هویت، مشخصات، محل تولد و وابستگی‌های خانوادگی افراد است. قوانین بسیار مهمی برای ثبت و نگهداری از شناسنامه وجود دارد که آشنایی با این قوانین و پیروی از آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. در طول عمر، چالش‌های مختلفی در زمینه تعویض، ثبت و به‌خصوص ابطال شناسنامه برای افراد وجود دارد. این امر با دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه می‌تواند بسیار آسان و بدون دردسر باشد.

مراکز حقوقی و مؤسسات مختلفی در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای فعالیت می‌کنند. یکی از بهترین و جامع‌ترین پلتفرم‌های آنلاین ارائه خدمات مشاوره‌ای، لامینگو است. این مرکز با استفاده از دانش و تخصص وکلای پایه یک دادگستری و مشاوران حقوقی خود، هرگونه اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه از لامینگو بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

ماهیت شناسنامه و چگونگی ابطال آن

شناسنامه سندی رسمی است که برای معرفی و شناسایی افراد حقیقی به کار برده می‌شود. این سند حاوی اطلاعات شناسایی، سن، وضعیت تأهل، فرزندان و … است. تنظیم این سند رسمی توسط مأموران ثبت احوال در زمان تولد فرد صورت می‌گیرد. موارد مختلفی برای ابطال شناسنامه وجود دارد که در هر حالت باید از طریق ثبت احوال و ثبت درخواست اقدام به ابطال شناسنامه نمایید. با دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه می‌توانید با مراحل ثبت درخواست ابطال شناسنامه بیشتر آشنا شوید.

 

این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: مراحل اخذ شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی

 

مراکز ابطال شناسنامه

همان‌طور که گفته شد این سند رسمی ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شده و نیازمند ابطال باشد. به عنوان مثال پس از فوت فرد باید شناسنامه او باطل شود. حال مسئله‌ مهم مراجعه به مراکز رسمی ابطال شناسنامه است. این مراکز کدام‌اند؟ ابطال شناسنامه مراحل مختلفی دارد و به همین جهت در ابتدا باید درخواست ابطال خود را به دادگاه تحویل دهید. پس از بررسی مدارک و شواهد ارائه شده مبنی بر ابطال شناسنامه، این سند باطل می‌شود. دادگاه و ثبت احوال ازجمله مراکز مهم درگیر در پروسه ابطال شناسنامه هستند.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

نحوه ابطال شناسنامه

حال که با توضیحات کلی پیرامون موضوع آشنا شدید، این سؤال پیش می‌آید که نحوه ابطال شناسنامه به چه صورت است؟ ابطال شناسنامه به دلایل مختلفی انجام می‌گیرد که در هرکدام از موارد فرد باید درخواست خود را به همراه مدارک موردنیاز به مراکز ثبت احوال و یا دادگاه ارائه دهد. پس از بررسی درخواست مربوطه برای ابطال شناسنامه اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

 

ابطال شناسنامه متوفی

شناسنامه سند رسمی و هویتی افراد برای زندگی در جامعه است. زمانی که فردی از دنیا می‌رود، دیگر به شناسنامه نیازی نداشته و این سند باید باطل شود. انجام هرگونه فعالیت با استفاده از شناسنامه افراد متوفی جرم بوده و فرد متخلف تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. به همین دلیل به محض اینکه فرد فوت می‌کند، نزدیکان باید درخواست ابطال شناسنامه را ثبت نمایند تا در کمترین زمان ممکن این سند باطل شود.

 

ابطال شناسنامه جعلی

جعل شناسنامه کاری خلاف قانون بوده و افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مجرم شناخته می‌شوند. استفاده از شناسنامه جعلی می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای افراد به دنبال داشته باشد. در صورتی که فردی بنا به هر دلیل، هرگونه سند رسمی ازجمله شناسنامه جعلی داشته باشد باید هرچه سریع‌تر برای ابطال آن اقدام نماید.

 

ابطال شناسنامه اضافی

گاهی اوقات افراد به دلایل مختلفی ازجمله مفقود شدن شناسنامه درخواست شناسنامه المثنی به دادگاه و ثبت احوال ارائه می‌دهند. در این صورت شناسنامه دیگری با همان مشخصات ثبت شده قبلی برای فرد صادر می‌شود. حال اگر شناسنامه مفقود شده پیدا شود، فرد شناسنامه اضافی در اختیار خواهد داشت. در این حالت باید سریعاً درخواست ابطال شناسنامه اضافی خود را به مراکز ابطال تحویل نماید. داشتن شناسنامه اضافی جرم بوده و هر فرد تنها اجازه استفاده از یک شناسنامه را خواهد داشت. ابطال شناسنامه اضافی نیز ازجمله مواردی است که نیازمند دریافت مشاوره حقوقی است. در این مورد نیز می‌توانید از کارشناسان و مشاوران لامینگو کمک بگیرید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

جرم باطل نکردن شناسنامه متوفی

شناسنامه سندی هوتی برای افراد است و به محض فوت شدن باید باطل شود. گاهی اوقات افراد پس از فوت یکی از اعضای خانواده از باطل کردن شناسنامه فرد پرهیز می‌کنند. این کار با اهداف مختلفی ازجمله سوء‌استفاده از شناسنامه صورت می‌گیرد. به همین دلیل به محض فوت فرد باید این موضوع به اطلاع ثبت احوال رسانده شود. مدت زمان قانونی برای این کار 10 روز است و یکی از اعضای خانواده و یا بستگان نزدیک با استفاده از مدارک لازم برای این کار اقدام می‌کند. درصورتی که افراد برای باطل شدن شناسنامه متوفی اقدام نکنند، ثبت احوال نسبت به آن‌ها اعلام جرم می‌کند.

 

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد شناسنامه سندی بسیار مهم برای افراد است. این سند در تمام مراحل زندگی از جمله تحصیل، کار، ازدواج، فرزندآوری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناسنامه در بدو تولد توسط ثبت احوال صادر شده و در اختیار افراد قرار می‌گیرد. هر فرد باید در حفظ و نگهداری از شناسنامه خود دقت داشته و هرگز شناسنامه خود را در اختیار دیگران قرار ندهد، زیرا این کار جرم بوده و مسیر سوء‌استفاده را برای افراد هموار می‌کند. ابطال شناسنامه نیز همانند صدور آن از موارد بسیار مهمی است که در شرایط مختلفی لازم می‌شود. برای این کار می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه استفاده نمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

مؤسسات حقوقی مختلفی ازجمله لامینگو در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای و ابطال شناسنامه فعالیت می‌کنند. با کمک مشاوران حقوقی فعال در این مؤسسه فعالیت موردنظر خود را انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

5
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

5 دیدگاه