نحوه ابطال شناسنامه متوفی

2 ماه پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

در این مطلب سعی بر آن بوده است تا به ارائه توضیحاتی در ارتباط با ابطال شناسنامه متوفی بپردازیم. این کار جزء اموری است که همگان با آن آشنایی ندارند. برای این که افراد بتوانند این کار را بدون سردرگمی انجام بدهند، نیاز به دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه متوفی دارند. اگر شما عزیزان به مشاوره حقوقی در این زمینه یا سایر زمینه‌ها نیاز دارید، مراجعه به مجموعه حقوقی لامینگو می‌تواند برای شما کمک بسیار بزرگی باشد. لطفاً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مجموعه حقوقی لامینگو یکی از مراکز معتبر برای ارائه خدمات مشاوره‌ای است. اگر در زمینه ابطال شناسنامه به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از کارشناسان و مشاوران حقوقی این مجموعه استفاده نمایید. برای دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

لزوم ابطال شناسنامه

همان‌طور که می‌دانید، شناسنامه جزء مدارک شناسایی افراد به‌شمار می‌رود. زمانی که این مدرک در دستان شخص دیگری قرار بگیرد، می‌تواند مقدمات سوء استفاده را برای سایر افراد فراهم کند. ابطال شناسنامه متوفی به‌قدری حائز اهمیت می‌باشد که در ماده 22 قانون ثبت احوال به آن اشاره شده است.

فوت هر فرد تأثیراتی را بر روی سایر افراد و وابستگان از نظر حقوقی دارد. یکی از این تأثیرات را می‌توان انحصار وراثت و تقسیم ارث به‌شمار آورد. استفاده از شناسنامه باطل‌نشده فرد متوفی، جرم محسوب شده و می‌تواند باعث محکومیت قضایی برای فرد استفاده‌کننده شود. همچنین فروش یا واگذاری این مدرک به افراد دیگر نیز برخورد قضایی را به‌دنبال خود خواهد داشت.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

چه کسانی می‌توانند برای ابطال شناسنامه متوفی اقدام کنند؟

برای ابطال شناسنامه متوفی، افراد مختلفی می‌توانند اقدام کنند. دسته اول را نزدیک‌ترین خویشاوندان و بستگان تشکیل می‌دهند. این افراد برای اقدام به ابطال شناسنامه باید مدرک شناسایی همراه خود داشته باشند. اگر فرد متوفی در محلی فوت کند که دارای متصدی مأمور انتظامی باشد، این افراد می‌توانند اقدام به ابطال شناسنامه فرد متوفی کنند.

افراد دیگری نظیر مقامات قضایی، گروه‌های امدادی و مقامات نظامی نیز می‌توانند با شرایطی دست به اقدام برای ابطال شناسنامه بزنند.

 

مدارک مورد نیاز برای ابطال شناسنامه متوفی

برای ابطال شناسنامه ضروری‌ترین مدرک، شناسنامه متوفی می‌باشد. علاوه بر شناسنامه فرد متوفی باید کارت ملی او نیز همراه فرد اقدام‌کننده باشد. مدارک بیان‌شده جزء مدارک بدیهی و ضروری است که باید به‌همراه داشته باشید. گواهی فوت یکی از موارد دیگری است که شما باید برای اقدام به ابطال شناسنامه همراه خود داشته باشید. گواهی فوت را می‌توانید از پزشک یا بیمارستان دریافت کنید. در صورت عدم دریافت این گواهی از این افراد، مسئولین گورستان نیز می‌توانند این گواهی را صادر کنند.

حال این سؤال ممکن است پیش بیاید که اگر گواهی فوت را از هیچ‌یک از این افراد دریافت نکرده بودید، چه اقدامی می‌توانید بکنید؟ در پاسخ به این سؤال، باید گفت شما می‌توانید با به‌همراه بردن 2 شاهد آن هم با مدرک شناسایی، در ثبت احوال اقدام مورد بحث را به انجام برسانید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

پس از فوت چقدر زمان برای ثبت وفات در اختیار ورثه می‌باشد؟

زمان مشخص‌شده برای ثبت فوت و ابطال شناسنامه 10 روز در نظر گرفته شده است. ورثه یا افرادی که قادر هستند تا به ابطال شناسنامه متوفی اقدام کنند، باید فوت متوفی را در طی این دوره 10 روزه به اداره ثبت اعلام کنند.

در انتهای مطلب سؤال‌های مختلفی ممکن است برای شما عزیزان پیش بیاید. از جمله این سؤال‌ها می‌توان به مواردی نظیر به هنگام گم شدن شناسنامه متوفی چه اقدامی می‌توان کرد، عدم وجود امکان تحویل شناسنامه و فوت فرد در خارج از ایران و اقدامات لازم در این مورد اشاره کرد.

در صورت گم شدن شناسنامه، ورثه می‌توانند تمامی مدارک لازم غیر از شناسنامه را ارائه دهند و به‌دنبال صدور گواهی فوت باشند. پس از این کار، امکان پیگیری باطل شدن شناسنامه از طریق دادگاه امکان‌پذیر خواهد بود. در صورت عدم وجود امکان تحویل شناسنامه فرد متوفی، باید مدارک شناسایی را به اداره ثبت ارائه کرد تا از طریق آن متوفی شناسایی شده و به صدور گواهی فوت اقدام شود. اگر فردی در خارج از کشور فوت کرد، فوت فرد باید بلافاصله و نهایتاً در مدت تعیین‌شده به کنسولگری‌های ایران اطلاع داده شود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

همان‌طور که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد، ما قصد داشتیم اطلاعاتی کامل و جامع در ارتباط با ابطال شناسنامه متوفی در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم که اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق مطالعه این مطلب دریافت کرده باشید. در صورت وجود ابهاماتی در ارتباط با موضوع مورد بحث، شما عزیزان می‌توانید با دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه از کارشناسان مجموعه حقوقی لامینگو به سؤالات و ابهامات خود پاسخ دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه