مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه + جرم داشتن شناسنامه اضافی

6 روز پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

شناسنامه سندی است که افراد برای احراز هویت خود از آن استفاده می‌کنند و همان‌طور که می‌دانید، اتفاق‌های مهم زندگی همچون ازدواج، صاحب فرزند شدن و فوت در آن ثبت می‌شود. مفقود شدن شناسنامه در صورت مراقبت نادرست، امری بسیار طبیعی و محتمل است. دولت برای این مشکل راه‌حلی در نظر گرفته که آن هم اقدام برای دریافت شناسنامه المثنی می‌باشد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های لازم در این مورد به مراکز مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه مراجعه نمایید.
نکته قابل‌توجه اینجا است که امکان پیدا شدن شناسنامه اصلی پس از دریافت شناسنامه المثنی وجود دارد که ممکن است افراد در این خصوص دچار سردرگمی شوند و اقداماتی را که لازم است انجام دهند، ندانند و همان باعث انجام جرم نیز شود. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین‌باره، بهتر است تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

مشاوره حقوقی با لامینگو

برخی از مراکز و مؤسسات حقوقی در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای فعالیت می‌کنند. لامینگو از بهترین و جامع‌ترین پلتفرم‌های ارائه خدمات حقوقی است که خدمات مشاوره‌ای را در زمینه ابطال شناسنامه در اختیار شما قرار می‌دهد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

ضرورت اخذ شناسنامه المثنی

اقدام برای دریافت شناسنامه المثنی، زمانی کاربرد دارد که شناسنامه اصلی خود را گم کرده باشید. باید توجه داشته باشید که شناسنامه المثنی همچون شناسنامه اصلی دارای اعتبار است؛ پس جای هیچ نگرانی نیست. لازم به ذکر است که برای پیدا کردن شناسنامه اصلی نیازی به انتشار آگهی در روزنامه نیست و با دریافت شناسنامه المثنی می‌توان آن مشکل را حل کرد.
زمانی که شما قصد اقدام برای دریافت شناسنامه المثنی دارید، باید تمامی مدارک لازم را به‌همراه داشته باشید که ازجمله شامل فرم اظهارنامه مخصوص، سایر مدارک عکس‌دار و فیش تعرفه جاری در این زمینه است.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

اعلام مفقودی

برای اقدام، لازم است تا فردی که شناسنامه خود را گم کرده، فرم‌های رایگان استشهادیه و اظهارنامه را دریافت کند و با دقت کامل فرم را پر کند و به ثبت احوال تحویل دهد و این‌گونه است که مفقود شدن شناسنامه فرد به ثبت می‌رسد. در حال حاضر، مشاور‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند که شما می‌توانید در صورت عدم داشتن اطلاعات کافی دراین‌باره، از آن‌ها کمک بگیرید.

اگر شما پس از دریافت شناسنامه المثنی شناسنامه اصلی خود را تا قبل از یک سال پیدا کردید، باید به ثبت احوال مراجعه کرده و شناسنامه المثنی خود را تحویل دهید؛ اما اگر بیش از یک سال از اخذ شناسنامه المثنی شما گذشته باشد و شناسنامه اصلی خود را پیدا کرده باشید، حال باید شناسنامه اصلی خود را به ثبت احوال تحویل دهید. چنانچه همزمان از دو شناسنامه استفاده کنید و برای باز پس دادن هیچ کدام اقدامی نکنید، به جرم استفاده از دو شناسنامه محکوم شده و مجازات می‌شوید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

جریمه عدم ابطال شناسنامه اضافی

افرادی که در زیر نام برده‌ایم، به 91 روز تا یک سال حبس، جریمه نقدی 200000 تا 1000000 ریال و یا هر دو محکوم می‌شوند:

  • افرادی که با وجود شناسنامه اصلی خود اقدام به دریافت شناسنامه المثنی می‌کنند.
  • افرادی که شناسنامه خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.
  • افرادی که از شناسنامه افراد مرده و یا حتی زنده برای احراز هویت خود استفاده می‌کنند.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، داشتن دو شناسنامه به‌صورت همزمان در مقررات کشور ما جرم‌انگاری شده و برای فرد خاطی همراه با مجازات خواهد بود.

لازم به ذکر است که زمان مراجعه شما به ثبت احوال در جهت اقدام برای دریافت شناسنامه المثنی، چنانچه یک بار ازدواج کرده باشید و طلاق گرفته باشید، در شناسنامه المثنی نام همسر اول شما حذف می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که در صورت داشتن فرزند از آن همسر، نام فرزند همچنان باقی می‌ماند و تنها نام همسر حذف می‌شود.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

در آخر باید گفت که مفقود شدن شناسنامه اصلی، امری تقریباً طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی ندارد؛ زیرا با گرفتن شناسنامه المثنی مشکل مفقود شدن حل‌ شده و همچون شناسنامه اصلی اعتبار دارد. جهت دریافت مشاوره و اطلاعات لازم دراین‌باره، می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه کمک بگیرید. درصورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر، به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه