نحوه ابطال شناسنامه جعلی

1 هفته پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

همان‌طور که می‌دانید، شناسنامه هر فرد دارای اطلاعاتی مانند نام پدر، نام مادر، تاریخ تولد و … است که نشان‌دهنده هویت فرد است. همان‌طور که شناسنامه برای هر فرد لازم است، برای دولت نیز فوایدی دارد؛ برای مثال، شناسنامه‌ نشان‌دهنده تعداد افراد هر جامعه و تعداد جنسیت افراد است. گاهی برخی از افراد جامعه دست به جعل برخی اسناد ازجمله شناسنامه می‌زنند. ما در این مقاله به‌اختصار به موضوع ابطال شناسنامه می‌پردازیم. اگر شما در مورد ابطال شناسنامه جعلی سؤالی دارید و یا نیاز به مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه دارید، بهتر است در این مقاله با ما همراه شوید.

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

شناسنامه چیست؟

شناسنامه یک سند هویتی است که توسط مسئولان و کارمندان دولتی تنظیم می‌شود و یک سند رسمی اطلاق می‌شود. این اسناد که به آن اسناد ثبت احوال، هویتی و سجلی گفته می‌شود، نشان‌دهنده احوال شخص مانند ولادت، نسب، ازدواج، طلاق و وفات است.

گاهی افراد با قصد سوءاستفاده، مجرمانه و انجام اقدامات متقلبانه دست به جعل شناسنامه می‌زنند. در این مواقع قانون‌گذار این اقدام را جرم و برای آن قوانینی وضع کرده است.

 

چگونه می‌توان جعلی بودن شناسنامه را تشخیص داد؟

در ابتدا به تعریف جعل می‌پردازیم. جعل، به‌معنی تغییر دادن یا ساختن آگاهانه سند یا نوشته‌ای است که با آن به ارتکاب جرم و یا عمل غیرقانونی بپردازند.

باید بدانید که برای درست کردن یک شناسنامه جعلی، اعمال حرفه‌ای زیادی بر روی آن انجام می‌شود که شباهت زیادی به شناسنامه اصلی پیدا می‌کند و به‌راحتی جعلی بودن آن قابل تشخیص نیست. اگر شما به جعلی بودن یک شناسنامه شک کردید، در ابتدا باید برای طرح دعوای کیفری اقدام کنید و سپس طی مراحل دادرسی، متخصص این زمینه یعنی کارشناس رسمی دادگستری، توسط روش‌هایی که نشان‌دهنده اصلی یا جعلی بودن اسناد است، این قضیه را برای دادگاه و شما مشخص می‌کند.

جعل شناسنامه به‌خاطر تأثیر منفی که بر روابط حقوقی شخص دارد و نیز در نظم و امنیت کشور مؤثر است، هم از جنبه عمومی و هم از جنبه خصوصی دارای اهمیت است.

اگر شما نیاز به مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه داشتید، می‌توانید با مشاوران و متخصصان خبره ما در این زمینه مشورت کنید.

 

این مطلب را نیز بخوانید: صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

چگونه باید شناسنامه را باطل کرد؟

زمانی که قصد دارید شناسنامه‌ای غیر از زمان فوت را باطل کنید، باید همراه با دلایل قانع‌کننده به دادگاه رفته و دادخواست ابطال شناسنامه ارائه دهید.

دادخواست ابطال شناسنامه

همان‌طور که گفتیم برای رسیدگی به ابطال شناسنامه نیاز به ارائه دادخواست به دادگاه است. دادخواست، فرم‌های چاپی آماده‌ای است، که در آن باید مشخصات خواهان، خوانده و در صورت نیاز وکیل را وارد ‌کرد. همچنین باید خواسته و بهای آن تعیین شود و مدارک اثبات‌کننده و ادله ادعای خواهان باید در آن وارد شود. برای آشنایی با نحوه تنظیم این دادخواست، از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه بهره‌گیری نمایید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

در چه صورت می‌توان درخواست ابطال شناسنامه را داد؟

زمانی می‌توان برای ابطال شناسنامه اقدام کرد و درخواست شناسنامه جدید داد، که شخص ادعا کند شناسنامه مزبور متعلق به او نبوده و دلایل کافی برای آن داشته باشد و به‌نوعی برای این ادعا گواهی لازم را ارائه دهد.

 

اثبات این که شناسنامه نیاز به باطل شدن دارد، به چه صورت است؟

توسط گواهی پزشکی قانونی و استشهادیه محلی می‌توان این ادعا را اثبات کرد.

همچنین باید گفت دعوای باطل نمودن شناسنامه قدیم از نوع دعاوی غیرمالی است و دادگاه محل زندگی خواهان باید به دعوای ابطال شناسنامه قدیم و صدور شناسنامه جدید رسیدگی کند.

درصورتی‌که شما با مطالعه مطالب فوق باز هم سؤالی در ذهنتان به وجود آمده، می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه بهره‌گیری کنید.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: نحوه ابطال شناسنامه متوفی

 

جعل شناسنامه بعد از طلاق

گاهی اوقات افراد بعد از طلاق، اقدام به جعل شناسنامه می‌کنند؛ به این صورت که زن یا مرد زمانی که طلاق می‌گیرند، اصرار دارند نام همسر قبلی خود را از شناسنامه حذف کنند و این امر ممکن است دلیلی برای جعل شناسنامه باشد.

باید توجه داشته باشید اگر برای این کار از چه از روش غیرقانونی و چه از روش قانونی استفاده کنید، این مشکل حل نمی‌شود؛ زیرا در بانک اطلاعاتی ثبت احوال تمامی اطلاعات مربوط به ازدواج و طلاق، ثبت و ضبط می‌شود و با یک استعلام همه اطلاعات قابل تشخیص است. توصیه می‌کنیم که با این هدف هرگز اقدام به جعل شناسنامه خود نکنید، زیرا علاوه بر این‌که نتیجه قابل قبولی به شما نمی‌دهد، بلکه شما مرتکب جرم جعل‌ شده‌اید و مجرم شناخته می‌شوید. دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه در این مسیر شما را کمک خواهد کرد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

امیدوارم مطالب فوق راجع به ابطال شناسنامه جعلی مورد قبول شما واقع‌ شده باشد. اگر شما در این زمینه باز هم سؤالی دارید و یا نیاز به مشاوره حقوقی دارید می‌توانید با متخصصان خبره ما در زمینه مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه مشورت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه