معرفی مراکز ابطال شناسنامه

7 روز پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

شناسنامه تنها سند رسمی است که مردم برای اثبات هویت خود از آن استفاده می‌کنند. برای ابطال شناسنامه متوفی باید به یکی از ثبت احوال‌های کشور رفت. جهت ابطال شناسنامه به سایر دلایل، حسب مورد باید به دادگاه یا مراکز ثبت احوال مراجعه کرد. جهت دریافت اطلاعات لازم در این زمینه، می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه کمک بگیرید. در این مقاله به بررسی مراکز ابطال شناسنامه می‌پردازیم.

مؤسسات حقوقی بسیار زیادی در زمینه ارائه خدمات حقوقی مشاوره‌ای فعالیت می‌کنند. لامینگو یکی از بهترین و جامع‌ترین پلتفرم‌های ارائه خدمات مشاوره حقوقی است که با استفاده از تخصص و تجربه کارشناسان و وکلای خود خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه از لامینگو، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

مرکز ابطال شناسنامه

همان‌طور که در مطالب فوق گفته شد، برای ابطال شناسنامه باید با دلیلی منطقی به ثبت احوال مراجعه کرد و هر گونه تخلفی در ابطال آن با مجازات نقدی و کیفری همراه می‌باشد. از جمله دلایل ابطال شناسنامه می‌توان به ترک تابعیت و فوت فرد اشاره کرد. در برخی موارد، ثبت احوال برای ابطال شناسنامه نیازمند حکم دادگاه خواهد بود. در این حالت، باید ابتدائاً در دادگاه محل اقامت خواهان دعوی ابطال شناسنامه مطرح نمود.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

مدارک لازم برای ابطال شناسنامه

برخی مدارک مورد نیاز برای ابطال شناسنامه عبارتند از:

  • شناسنامه فرد مورد نظر؛
  • در صورت فوت فرد، گواهی پزشک یا بیمارستان یا مسئولین گورستان یا معرفی و حضور دو نفر گواه با ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال محل وقوع یا محل سکونت؛
  • کارت ملی در صورت داشتن سن قانونی؛
  • از جمله مدارک ابطال شناسنامه در جهت ترک تابعیت می‌توان به حکم وزارت امور خارجه اشاره کرد.

زمانی که شما به یکی از مراکز ثبت احوال کشور در جهت ابطال شناسنامه بر اثر فوت شخصی مراجعه می‌کنید، با ارائه مدارک مورد نیاز گواهی فوت داده می‌شود. لازم به ذکر است برای صدور گواهی فوت و ابطال شناسنامه هزینه‌ای باید پرداخت شود که طبق تعرفه جاری محاسبه می‌شود.

اگر به هر دلیلی به شناسنامه فرد دسترسی ندارید، می‌توانید با ارائه مدارکی دیگر که نشان‌دهنده هویت شخص است، در جهت ابطال شناسنامه اقداماتی را انجام دهید.

  • جهت دریافت اطلاعات لازم در این زمینه و مشاوره می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه کمک بگیرید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

مراحل ابطال شناسنامه متوفی

در ابتدا باید به ثبت احوال مراجعه کرد و پس از ارائه مدارک مورد نیاز، مسئولین به بررسی مدارک، صحت و اصالت آن می‌پردازند. اگه برای اطلاع فوت شخصی به ثبت احوال مراجعه کرده باشید، پس از بررسی مدارک به تنظیم سند فوت پرداخته و سپس نوبت به ابطال شناسنامه می‌رسد. در نهایت گواهی فوت را در اختیار مراجعین قرار می‌دهند.

لازم به ذکر است که اگر تمامی مدارک مورد نیاز را در جهت ابطال شناسنامه همراه داشته باشید، تمامی مراحل و ابطال آن در یک روز انجام می‌شود.

افرادی که برای ابطال شناسنامه فرد فوت‌شده می‌توانند اقدام کنند، شامل نزدیک‌ترین خویشاوندان، مأموران نیروی انتظامی، گروه‌های امدادی، هر شخصی که در زمان فوت فرد در محل حضور داشته است، مقامات قضایی و نظامی و صاحب منزلی که فرد در آن منزل فوت شده هستند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

در آخر باید گفت که شناسنامه سندی معتبر در جهت اثبات شخصیت بوده که در ثبت احوال کشور صدور و باطل می‌شود. برای ابطال شناسنامه نیاز به وجود مدارکی است که در مطالب فوق آن‌ها را نام برده‌ایم و باید تمامی مدارک وجود داشته باشد تا ابطال انجام شود. در جهت ابطال شناسنامه به غیر از فوت، باید دلیلی بسیار محکم و منطقی داشته باشید و از نظر دادگاه یا مرجع مربوطه این دلیل موجه باشد. جهت دریافت اطلاعات لازم در این زمینه و مشاوره می‌توانید از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه کمک بگیرید.

با دریافت خدمات مشاوره‌ای از مراکز معتبر مانند لامینگو می‌توانید با تمام شرایط و مراحل ابطال شناسنامه آشنا شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه