با سالمندان چگونه رفتار کنیم؟ + انتظارات سالمندان از اطرافیان

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

انسان‌ها با رسیدن به سنین پیری احساسات متفاوتی نسبت به دوران جوانی از خود بروز کرده و روحیه کاملاً متفاوتی خواهند داشت. ازاین‌رو رفتارهای آن‌ها نیز دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. برای این منظور لازم است تا اطرافیان اطلاعات و آگاهی‌های لازم برای رفتار با این عزیزان را به دست آورده و شرایط مناسبی برای آن‌ها فراهم آورند. در این مقاله هم‌زمان با بررسی اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام پرستار برای نگهداری از سالمندان سعی داریم تا شما را با انتظارات سالمندان بیشتر آشنا نموده و اطلاعات لازم درباره نحوه رفتار با این عزیزان را تشریح نماییم. در انتهای این مقاله شما خواهید توانست تا بهتر از همیشه با سالمندان رفتار کرده و بیشتر از قبل مراقب آن‌ها باشید.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند در لامینگو

قبل از هر چیزی باید شما را با اهمیت استفاده از قرارداد کار برای استخدام پرستار سالمند آشنا کنیم. این مهم می‌تواند در استخدام بهترین افراد برای این منظور شما را یاری نموده و از این گذشته زمینه‌ساز یک رفتار کاملاً حرفه‌ای میان طرفین این قرارداد باشد. با توجه به اینکه چنین قراردادی نیاز به رعایت نکات حقوقی زیادی دارد، ازاین‌رو تنظیم آن نیز نیاز به دانش حقوقی و تجربه در زمینه تنظیم این قراردادها خواهد داشت.

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند تنظیم شده توسط مشاورین ما در لامینگو در بالاترین سطح کیفیت تنظیم شده و تمام نکات حقوقی و قوانین مربوطه در آن لحاظ شده است. همچنین کاربران می‌توانند در هر سطحی از این نمونه قرارداد برای تنظیم قرارداد پرستار سالمند استفاده نمایند. در لینک زیر می‌توانید برای دانلود نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند اقدام کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

اهمیت داشتن رفتار درست با سالمندان

سالمندان در سنین  بالا روحیه بسیار حساسی دارند. هر اشتباهی در رفتار با این عزیزان می‌تواند منجر به بروز مشکلات زیادی در زندگی آن‌ها شود. روحیه این عزیزان تأثیر بسیار زیادی در کیفیت زندگی آن‌ها داشته و حتماً باید دراین‌باره با دقت بالا با آن‌ها رفتار کنید. در ادامه این مقاله نحوه رفتار صحیح با سالمندان را در دو بخش

  • نبایدهای رفتار با سالمندان
  • بایدهای رفتار با سالمندان

مورد بررسی قرار داده‌ایم. دقت به این نکات برای تمام کسانی که سالمند در منزل دارند، امری ضروری است. همچنین در صورتی که به دنبال استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام پرستار در این زمینه هستید نیز اطلاع از این نکات می‌تواند شرایط بهتری را برای روحیه این عزیزان در هنگام ارتباط با شما رقم بزند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید: هر آنچه که لازم است درباره نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند بدانید

 

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

نباید‌های رفتار با سالمندان

بایدها و نبایدهای مختلفی برای رفتار با سالمندان باید مدنظر باشد. در ابتدا به بررسی نبایدهای رفتاری با سالمندان می‌پردازیم. تمام نکات و موارد بیان شده در این مقاله به‌صورت تجربی به‌دست‌آمده و حاصل گزارش‌ها و آزمایشات مختلفی است که در مراکز تحقیقی بزرگ دنیا صورت گرفته است.

 

هرگز و هرگز با سالمندان مانند کودکان رفتار نکنید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در هر خانه‌ای معمولاً شاهد آن هستیم، داشتن رفتار کودکانه با سالمندان و افراد پیر است. این دست از عزیزان به دلیل بالا رفتن سن و سال نمی‌توانند شرایط مناسبی در طول زندگی برای خود رقم بزنند. همین امر باعث می‌شود تا در برخی مواقع اطرافیان کارهای آن‌ها را اصلاح نموده و یا در انجام برخی از کارها به آن‌ها کمک کنند. اما این موضوع نباید با رفتار کودکانه اشتباه گرفته شود. داشتن رفتار کودکانه با سالمندان باعث بروز این حس در آن‌ها می‌شود که به‌خودی‌خود نمی‌توانند کارهای خود را انجام داده و استقلال آن‌ها زیر سؤال می‌برد.

این موضوع می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی روحیه این افراد داشته باشد. ازاین‌رو در این مواقع بهترین رفتار، دوستانه رفتار کردن با این عزیزان است. همچنین شما می‌توانید هم‌زمان با استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند در هنگام استخدام از پرستار نیز بخواهید تا این نکته را رعایت نماید. زیرا این دست از عزیزان نیز معمولاً افراد دل‌رحمی بوده و این دل‌رحمی زیاد در برخی مواقع ممکن است موجب بروز سوء تفاهماتی شود.

 

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

به سالمندان ترحم نکنید و حس توانمندی به آن‌ها القا کنید

رفتار ترحم‌آمیز نیز یکی از رفتارهای اشتباهی است که معمولاً در مقابل سالمندان شاهد آن هستیم. سالمندان به دلیل ناتوانایی‌های بدنی و ضعف در برخی اندام‌ها نمی‌توانند برخی از کارها را به‌خوبی انجام دهند. دراین‌بین داشتن یک رفتار ترحم‌آمیز منجر به آزرده‌خاطر شدن آن‌ها خواهد شد. این رفتار نیز مانند رفتار کودکانه استقلال این عزیزان را زیر سؤال برده و ناتوانایی‌ها و ضعف‌های آن‌ها را به این عزیزان گوشزد می‌نماید. ازاین‌رو رفتار ترحم‌آمیز را نیز باید از نحوه رفتار با سالمندان حذف کنید. این موضوع برای مردان سالمند چند برابر بیشتر از زنان سالمند است.

 

از پرخاشگری نسبت به سالمندان پرهیز کنیم

یکی دیگر از نبایدهای رفتار با سالمندان ممانعت از پرخاشگری با آن‌ها است. شما باید بپذیرید که این عزیزان رفتارهای خاصی دارند. آن‌ها نمی‌توانند مانند دوران جوانی رفتار نمایند. خیلی زود خسته می‌شوند. خیلی سریع کلافه می‌شوند. ممکن است زود عصبانی شوند. ممکن است به دلیل ضعف در بدن دائماً خراب‌کاری نمایند. شکستن لیوان و بشقاب به دلیل ضعف در دستان امری طبیعی برای این عزیزان است و هزاران رفتار دیگر که به دلیل اقتضای سنی در این افراد بروز می‌نماید. در این مواقع یکی از رفتارهای متقابل کاملاً اشتباه و ناجور می‌تواند پرخاشگری باشد. پرخاشگری در مقابل سالمندان را برای همیشه و تحت همه شرایط فراموش کنید.

دقت کنید که یک‌بار داشتن چنین رفتاری می‌تواند تا سال‌ها زخم بزرگی روی قلب این عزیزان رقم بزند. همچنین در زمان استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام مراقب برای این عزیزان نیز باید به این مهم دقت کرده و از وی نیز بخواهید که حتماً از چنین رفتاری با سالمندان تحت هر شرایطی پرهیز نماید.

 

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

رفتار غیرکلامی خود را در برخورد با سالمندان کنترل کنید

در برخی مواقع حتی بدون حرف زدن نیز ممکن است رفتارهای ما باعث آزرده‌خاطر شدن سالمندان باشد. در مواقع روبرو شدن با سالمندان حتماً باید به این نکات دقت کرده و رفتار مناسبی با سالمندان داشته باشید. زبان بدن زبان عمومی است که اطلاع از معنی آن نه نیاز به سواد دارد و نه نیاز به هیچ تجربه و تخصص دیگر. سالمندان نیز به‌خوبی با این زبان آشنا هستند. ازاین‌رو کاربران باید مراقب رفتار غیرکلامی خود نیز باشند. در غیر این صورت ممکن است ناراحتی‌های زیادی برای آن‌ها ایجاد کرده و در روحیه این افراد تأثیر منفی بگذارید.

 

از امر کردن به سالمندان پرهیز کنید

یکی دیگر از رفتارهای نادرست در قبال سالمندان امر کردن به آن‌ها است. اگر مسائل و نکات زندگی این عزیزان را به‌صورت امری به آن‌ها گوشزد کنید، علاوه بر اینکه اثرگذاری در آن‌ها نخواهد داشت، باعث بروز حساسیت‌های رفتاری نیز در آن‌ها می‌شود. حتی لازم است تا در زمان استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام پرستار برای نگهداری از این عزیزان، این مورد را به فرد مورد نظر گوشزد کنید تا شاهد بروز چنین مشکلاتی در زمان نگهداری از آن‌ها نباشید.

 

نگهداری از سالخورده

 

استقلال مالی سالمندان را زیر سؤال نبرید

همچنین لازم است تا شرایطی را فراهم آورید که استقلال مالی سالمندان نیز زیر سؤال نرود. بسیاری از افراد در طول زندگی خود دارای استقلال مالی بوده و ازاین‌رو نمی‌توانند در زمان پیری با نداشتن پول و سرمایه کنار بیایند. این افراد یک عمر هزینه‌های خود را تأمین کرده و علاوه بر این هزینه‌های زندگی اطرافیان را نیز تأمین کرده‌اند. لازم است تا فرزندان در زمان پیری شرایطی را فراهم آورند تا این عزیزان بدون دغدغه نسبت به مسائل مالی زندگی کرده و خیلی خود را وابسته دیگران نکنند. حتی پرداخت حقوق ماهیانه به ازای کارهای بسیار سبک که بیشتر شرایط حمایتی دارد نیز می‌تواند یکی از ترفندهای عالی برای چنین موضوعی باشد.

 

بایدهای رفتار با سالمندان

در کنار رفتارهایی که در بندهای قبلی به‌عنوان نبایدهای رفتاری با سالمندان مرور کردیم، رفتارهایی هم هستند که به‌عنوان بایدهای رفتاری با این عزیزان شناخته می‌شوند. در کنار هم قرار دادن همه این رفتارها برای روحیه دادن به سالمندان اهمیت زیادی دارد. در غیر این صورت باز هم مشکلات مربوط به روحیه این افراد وجود خواهد داشت. در ادامه این موارد را با هم مرور می‌کنیم.

 

نگهداری از سالخورده

 

درباره کارهای مهم و مربوط به خانه با آن‌ها مشورت کنید

یکی از کارهایی که معمولاً فرزندان در ارتباط با والدین مسن و سالخورده خود فراموش می‌کنند، دخالت دادن آن‌ها در مسائل مختلف زندگی است. در این سن معمولاً افراد سالمند از خانواده و تصمیمات مهم کنار گذاشته می‌شوند که این امر می‌تواند تأثیر بسیار بدی روی روحیه آن‌ها داشته باشد. برای جلوگیری از تضعیف روحیه این افراد، لازم است تا فرزندان به‌صورت مرتب با والدین مسن خود مشورت کرده و از آن‌ها برای تصمیم مهم مشورت بگیرند. برای مثال اگر قرار است درباره سفر به منطقه‌ای تصمیم بگیرند، دخالت دادن سالمندان می‌توانند روحیه‌ای چند برابری برای آن‌ها ایجاد نماید.

 

در ارتباط با سالمندان صبر و شکیبایی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین خصیصه‌ای رفتاری که باید در قبال سالمندان به آن دقت کنید، داشتن صبر کافی در این ارتباط است. زمان برای سالمندان بسیار کندتر از شرایط افراد جوان می‌گذرد. آن‌ها هر کار ساده‌ای را با صبر و حوصله زیادی انجام می‌دهند. ازاین‌رو باید در این مواقع شما نیز با صبر و شکیبایی با شرایط آن‌ها روبرو شوید. حتماً لازم است قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام پرستار برای آن‌ها نیز این موارد را به پرستار گوشزد کرده و میزان صبر و شکیبایی را در آن‌ها بررسی و ارزیابی کنید.

 

قرارداد کار

 

از جملات و کلمات روحیه‌بخش در ارتباط با آن‌ها استفاده کنید

در هنگام صحبت کردن با سالمندان باید به نوع کلمات خود نیز دقت کنید. سعی کنید تا از جملات و کلمات احترام‌آمیز، روحیه‌بخش و مثبت برای این منظور استفاده کنید. تأثیر این جملات و کلمات در طولانی‌مدت می‌تواند شرایط فوق‌العاده‌ای برای سالمندان رقم زده و میزان امید به زندگی را نیز در آن‌ها افزایش دهد. دقت به همین نکات ساده می‌تواند شرایط زندگی این عزیزان را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و زندگی شادتری برای آن‌ها رقم بزند. همچنین باید یادآوری کنیم که پول و ثروت هم نمی‌تواند جایگزینی برای این نوع رفتار باشد. ازاین‌رو فارغ از میزان درآمد و شرایط زندگی مالی این افراد باید به این نکات دقت کافی داشته باشید.

 

اطلاعات لازم درباره نحوه رفتار با سالمندان را بیاموزید

کسب اطلاعات لازم برای نحوه رفتار با سالمندان را نیز می‌توان ازجمله وظایف اصلی فرزندان دانست. مطالعه مقالات این‌چنینی می‌تواند در ارائه نکات لازم شرایط بهتری برای کاربران رقم بزند.

 

با عوامل افسردگی و آزرده‌خاطر شدن سالمندان آشنا باشید

چه عواملی باعث بروز افسردگی و ناراحتی در سالمندان می‌شود؟ آیا با این موارد آشنایی دارید؟ مسلماً اتفاق افتادن آن‌ها می‌تواند تهدیدی برای روحیه مثبت این عزیزان باشد. ازاین‌رو لازم است تا کاربران با این موارد نیز آشنا شده و تا جای ممکن مانع از بروز آن‌ها در زندگی سالمندان شوند.

 

با خصوصیات اخلاقی سالمندان آشنا شوید

هر فردی بنا به شرایطی که در زندگی داشته  و تحت تأثیر عوامل محیطی مختلف اعم از شغل، دوستان و اطرافیان، فرهنگ و … خصوصیات رفتاری خاصی دارد. هرچند همه این رفتارها در دوران پیری و سالمندی با تغییراتی همراه می‌شود، اما بااین‌حال لازم است تا فرزندان با خصوصیات خاص رفتاری والدین خود در سنین پیری آشنا بوده و در هنگام ارتباط با آن‌ها این نکات رفتاری را رعایت فرمایید. در غیر این صورت ممکن است باعث آزرده‌خاطر شدن این عزیزان شوید.

 

نگهداری از افراد پیر

 

نسبت به ضعف‌ها و ناتوانایی‌های سنین پیری مطلع باشید

همچنین یکی از ملزومات داشتن یک رفتار عالی با سالمندان آشنایی با ضعف‌ها و ناتوانایی‌های آن است. اگر به این موضع دقت نکنید ممکن است در رفتار خود با سالمندان دچار اشتباه شوید. همچنین لازم است تا قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند برای تنظیم قرارداد کاری پرستار، درباره این ضعف‌ها با وی به گفتگو بنشینید.

 

به دنبال کاهش اضطراب این عزیزان بوده و استرس به زندگی آن‌ها وارد نکنید

یکی از رفتارهای صحیحی که همه سالمندان به آن نیاز دارند، کم کردن اضطراب و استرس‌های این عزیزان است. همان‌طور که لازم است تا در مسائل مختلف زندگی با سالمندان مشورت کنید، لازم است تا در مواقع بروز استرس‌های بزرگ این شرایط را از این عزیزان دور نگه دارید.

 

احساسات دوران پیری و سالمندی را درک کنید

درک احساسات زمان پیری لازمه داشتن رفتار مناسب با این عزیزان است. در غیر این صورت ممکن است با اتخاذ تصمیمات اشتباه شرایط را برای آن‌ها پیچیده کنیم. صرف اینکه دوستان هم سن و سال شما از موضوعی خوشحال می‌شوند و یا مشکلی با آن ندارند، به این معنی نیست که سالمندان نیز رفتار مشابهی با این شرایط داشته باشند. ازاین‌رو لازم است تا فرزندان برای ارتباط مناسب با سالمندان درک مناسبی از احساسات و عواطف آن‌ها داشته و این درک را در رفتارهای خود نیز اعمال نمایند.

 

در طول روز برای بودن با سالمندان وقت بگذارید

سالمندان نیاز به این دارند که با ساری اعضای خانواده در ارتباط و تماس باشند. در غیر این صورت ممکن است احساس تنهایی ناشی از این عدم حضور در میان سایر اعضای خانواده باعث بروز مشکلاتی در روحیه آن‌ها باشد.

 

نگهداری از سالخورده

 

برای سالمندان تفریح و سرگرمی ایجاد کنید

ایجاد تفریح و سرگرمی نیز یکی از نیازهای اساسی برای این عزیزان است. قدم زدن در پارک، رفتن به مکان‌های تفریحی طبیعی و مواردی ازاین‌دست می‌تواند دنیای سرزنده‌ای برای سالمندان به وجود آورد.

 

در جمع‌های صمیمی خانواده جایی برای سالمندان در نظر داشته باشید

همچنین لازم است تا سالمندان را به درون جمع‌های صمیمی خانوادگی خود نیز راه بدهید. در این جمع‌ها این عزیزان می‌توانند به یاد دوران جوانی خود افتاده و انرژی مثبت حاصل از این ارتباط را در زندگی خود وارد نمایند. به خاطر داشته باشید که بی‌توجهی دشمن روحیه در سنین سالمندی است.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

به بررسی نکات مهم رفتار با سالمندان پرداختیم. همچنین اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند را نیز برای استخدام پرستار با هم مرور کردیم. درنهایت این شما هستید که باید برای نوع رفتار خود با سالمندان تصمیم‌گیری کنید. اگر برای آن‌ها اهمیت قائل بوده و ترجیح می‌دهید که سنین پیری خود را با شادابی و سرزندگی پشت سر بگذارند، دقت به این خصایل رفتاری می‌تواند زمینه‌ساز چنین شرایطی باشد. کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می‌توانند سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو که مربوط به این موضوع نگارش شده مطالعه نمایند. همچنین از انتهای این مقاله و از بخش نظرات نیز می‌توانید برای ایراد سؤالات حقوقی خود درباره استخدام پرستار سالمند استفاده کرده و پاسخ مشاورین ما را دراین‌باره جویا شوید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه