هر آنچه که لازم است درباره نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند بدانید

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

انسان‌ها با رسیدن به سنین پیری و سالمندی قدرت بدنی خود را از دست داده و دیگر نمی‌توانند مانند دوران جوانی به فعالیت بپردازند. از این گذشته ضعف در سیستم‌های مختلف بدن باعث بروز بیماری‌های مختلفی نیز در این عزیزان می‌شود. ازاین‌رو افراد در سنین سالمندی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند تا فعالیت‌های خود را سپری کرده و خود را از مشکلات این سنین رها سازند. برای این منظور می‌توان از خدمات اجتماعی مانند پرستار سالمند استفاده نمود. البته استخدام پرستار سالمند با چالش‌هایی هم همراه است. با استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند می‌توانید تمام چالش‌های حقوقی و بسیاری از چالش‌های فنی این استخدام را برطرف سازید. برای استخدام افراد بهتر واجد شرایط نیز نیاز به کسب اطلاعات لازم دراین‌باره خواهید داشت که در این مقاله به تفسیر درباره این موضوع به گفتگو می‌پردازیم.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند در لامینگو

اشاره کردیم که یکی از چالش‌های مربوط به استخدام پرستار سالمند، داشتن یک قرارداد حقوقی مناسب و ایده آل است که در آن هم شرایط لازم برای نکات حقوقی و هم شرایط لازم برای نکات فنی در نظر گرفته شده باشد. البته این نمونه قرارداد نمی‌تواند تضمین‌کننده استخدام بهترین فرد باشد و نیاز است در کنار این موضوع از شرایط لازم برای استخدام بهترین فرد نیز استفاده کنید. تنظیم قرارداد استخدام پرستار سالمند راه‌حلی است که با استفاده از آن می‌توانید خیال خود را از بابت مسائل حقوقی مربوط به آن راحت کنید. نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند تهیه شده توسط مشاورین ما در لامینگو این شرایط را به بهترین کیفیت برای شما ارائه می‌نمایند که می‌توانید از آن برای این منظور استفاده نمایید.

نمونه قرارداد ارائه شده در لامینگو دارای مزیت‌ها و شرایط زیر است:

 • این قرارداد مطابق با به‌روزترین قوانین و مقررات مربوط به این استخدام‌ها تنظیم شده است و هر بار در صورت تغییر قوانین، این نمونه قرارداد نیز به‌روزرسانی می‌شود.
 • در کنار تهیه این نمونه قرارداد می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی برای تنظیم آن نیز استفاده کنید.
 • همچنین در تهیه این قرارداد و مفاد آن تمام نکات لازم برای چنین فعالیت‌های درج شده تا خیال کاربران از بابت کیفیت نهایی کار نیز راحت باشد.

کاربران می‌توانند برای تهیه و دانلود نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند از لینک زیر استفاده نمایند.

 

دانلود قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

قرارداد استخدام پرستار سالمند یک قرارداد استخدامی مهم!

قراردادهای استخدامی اهمیت بسیار زیادی دارند و دقت به آنها می‌تواند راهی برای فرار از مشکلات حقوقی در این زمینه باشد. قراردادهای حقوقی گزینه‌ای است تا طرفین چنین قراردادهایی بتوانند در کنار رابطه‌های مسالمت‌آمیز با یکدیگر، از نظر حرفه‌ای نیز شرایط ایده‌الی در کنار هم داشته باشند. استخدام‌هایی هم هستند که اهمیت استفاده از این قراردادها در آنها بیشتر از بقیه است. مواردی مانند استخدام پرستار که بیشتر بین افراد تنظیم می‌شود، نیاز است تا تمام موارد و جوانب آن در نظر گرفته شود. برای این منظور حتماً باید از قراردادهایی استفاده کنید که توسط وکیل و مشاور حقوقی تنظیم شده باشد. در غیر این صورت چالش‌های مربوط به آن همچنان برقرار بوده و مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند تهیه شده در لامینگو این مزیت را برای کاربران به دنبال دارد که می‌توانند به‌راحتی از آن برای قراردادهای حرفه‌ای استفاده نمایند. برای اینکه بتوانید پرستار مناسب برای سالمندان استخدام کنید، نیاز است تا درباره این شغل شناخت بیشتری پیدا نموده و تمام نکات مربوط به این موضوع را بدانید. برای این منظور می‌توانید در ادامه با ما همراه باشید.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

بررسی مفاد نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

یکی از اطلاعاتی که لازم است کاربران قبل از تنظیم قرارداد استخدام پرستار سالمند در اختیار داشته باشند، اطلاع از مفاد نمونه قرارداد مورد استفاده برای این منظور است. با توجه به اینکه لازم است در زمان تنظیم این قرارداد، طرفین به تمام نکات و مفاد آن تسلط داشته و با آگاهی آن را امضاء نمایند، بر آن شدیم تا مفاد اصلی آن را برای شما تشریح کنیم. در ادامه با بررسی مفاد چنین قراردادهایی سعی داریم تا این نکات را برای شما تشریح کرده و نکات مربوط به آن را نیز مطرح نماییم. این مفاد به شرح زیر هستند.

 

عنوان قرارداد

اولین بند از این قرارداد به‌عنوان آن مربوط می‌شود. استخدام پرستار سالمند در منزل می‌توانید بهترین عنوان برای چنین قراردادهایی باشد. دقت کنید که باید از استفاده از عناوین غیر مرتبط برای این قرارداد اجتناب نموده و همچنین از کلمات و عبارت‌های نامناسب نیز برای آن استفاده نکنید.

 

مشخصات طرفین قرارداد استخدام پرستار

دومین بند از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند مربوط به مشخصات طرفین است. در این بند لازم است تا طرفین مشخصات خود را در متن قرارداد درج کنند. دقت کنید که نباید تنها به حرف طرف مقابل اعتماد کرده و حتماً مشخصات درج شده را با مشخصات هویتی موجود روی مدارک شناسایی چک کنید.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

نوع قرارداد

در سومین بند از این قرارداد باید نوع آن را مشخص کنید. انواع قراردادهای معین، موقت، دائمی و … را می‌توان برای تنظیم قراردادهای استخدام به کار برد که باید بسته به شرایط یکی از این موارد را انتخاب نمایید.

 

محل انجام قرارداد

همچنین باید محل انجام کار نیز در متن قرارداد مشخص باشد. در غیر این صورت ممکن است این موضوع در آینده باعث بروز چالش‌هایی گردد.

 

شرح وظایف کارفرما

یکی از بندهای بسیار مهم مخصوصاً برای پرستار سالمند، بند مربوط به شرح وظایف کارفرما است. در این بند تمام وظایفی که کارفرما موظف به اجرای آنها در قبال پرستار است، درج شده و طرفین بر اساس این مفاد توافق می‌نمایند.

 

شرح وظایف پرستار سالمند

نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند دارای متنی کامل بوده و همه‌چیز را دراین‌باره دربر می‌گیرد. شرح وظایف پرستار سالمند نیز ازجمله موارد مهمی است که باید در متن این قرارداد درج گردد. اطلاع از این بند از قرارداد برای کارفرما اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه قبل از تنظیم آن باید تمام این موارد با پرستار مورد بررسی قرار گیرد، ازاین‌رو کارفرما باید از قبل به همه آنها احاطه داشته باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند

 

تاریخ انعقاد قرارداد و مدت اعتبار آن

همچنین لازم است تا تاریخ انعقاد قرارداد و مدت آن نیز در متن آن درج شود. در غیر این صورت ممکن است این موضوع نیز در آینده چالش‌هایی به دنبال داشته و شرایط را برای طرفین سخت نماید. تاریخ شروع و پایان قرارداد را به‌صورت مشخص و دقیق در متن آن درج نمایید.

 

ساعات کاری پرستار سالمند

همچنین ساعات کاری پرستار را نیز باید در متن نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند درج نمایید. این ساعات کاری بسته به شرایط سالمندان می‌تواند به‌صورت شبانه‌روزی و یا … باشد که باید از قبل درباره آن توافقات لازم به عمل آید.

 

حقی السعی یا مبلغ قرارداد

از مهم‌ترین نکات مربوط به تمام قراردادهای استخدام مبلغ قرارداد و یا حق السعی است. درصورتی‌که مبلغ در قرارداد درج نشود، می‌تواند آن را از اعتبار ساقط نمایید. برای رفع تمام چالش‌های حقوقی بایستی حتماً مبلغ توافق شده را به‌صورت دقیق درج نمایید.

 

قرارداد کار

 

بیمه و مزایای پرستار سالمند

بیمه و مزایا نیز ازجمله نیازمندی‌های استخدام پرستار سالمند هستند که باید در متن قرارداد نیز به آنها اشاره شود.

 

عیدی و پاداش سالانه

همچنین عیدی و پاداش سالیانه پرستار سالمند را نیز در صورت طولانی بودن مدت قرارداد باید در آن درج کنید. البته برخی از کاربران ترجیح می‌دهند تا این موارد را به‌صورت توافقات شفاهی باقی بگذارند که این مهم می‌تواند از نظر حقوقی مشکلاتی را برای آنها ایجاد نماید.

 

حق سنوات و مرخصی‌ها

تعیین مرخصی‌ها در زمان تنظیم قرارداد استخدام پرستار یکی از نکات بسیار مهم محسوب می‌شود. ازاین‌رو به کاربرانی که درصدد استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار هستند، توصیه می‌کنیم که از قبل توافقات لازم دراین‌باره را با پرستار سالمند داشته و سپس نسبت به پر کردن همه این موارد با دقت بالا اقدام کنند.

 

قرارداد کار

 

شرایط و موارد فسخ قرارداد

موارد مربوط به فسخ این قراردادها نیز اهمیت زیادی دارد. مسلماً هر تعامل حرفه‌ای می‌تواند با چالش‌هایی هم روبرو باشد. فارغ از اینکه مقصر این چالش‌ها کدام طرف خواهد بود، بایستی طرف مقابل این شرایط را در متن قرارداد برای خود در نظر گرفته باشد تا در این مواقع برای فسخ قرارداد اقدام کند. شرایط مختلفی را می‌توان برای فسخ قرارداد استخدام پرستار سالمند در نظر گرفت. مواردی مانند عدم اجرای صحیح وظایف توسط طرف مقابل و یا عدم حضور به‌موقع در محل کار و مواردی ازاین‌دست می‌توانند ازجمله شرایط فسخ این قرارداد باشند.

 

فورس ماژور

بند فورس ماژور در نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند به مسائل و شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی اشاره دارد. بروز مشکلاتی که مانع از اجرای دقیق تعهدات توسط هر یک از طرفین شود، موارد مربوط به این بند هستند. مشکلاتی مانند بلایای طبیعی و یا حوادث غیرمترقبه دیگر که مانع از حضور پرستار در محل کار می‌شود را می‌توان از این جمله موارد دانست.

 

محرمانگی و عدم افشای اطلاعات

همچنین محرمانگی و عدم افشای اطلاعات نیز یکی از موارد مهم در تنظیم قرارداد استخدام پرستار سالمند است. با توجه به اینکه پرستار سالمند در محل بایستی ساعات زیادی را در طول روز در محیط خانه کارفرما سپری نماید، ازاین‌جهت ناخواسته ممکن است با مسائل پیش آمده در خانه نیز آشنا شود. کاربرانی که این موضوع برای آنها اهمیت داشته و نمی‌خواهند مسائل زندگی آنها افشاء گردد، بایستی شرایط مربوط به آن را در متن قرارداد استخدام پرستار سالمند در نظر بگیرند. برای این منظور باید از بند مربوط به محرمانگی و عدم افشای اطلاعات استفاده نمود.

 

قرارداد کار

 

ضمانت حسن انجام کار

پرستار مکلف است تا وظایف خود را در قبال کارفرما به نحو احسنت و با حسن نیت انجام دهد. ازاین‌رو ممکن است بابت ضمانت حسن انجام کار نیز مدارکی از وی اخذ شود. این ضمانت‌ها بیشتر برای ارتقاء سطح کیفیت خدمات پرستاری اخذ شده و به‌عنوان ضمانت نزد کارفرما باقی می‌مانند.

 

نسخ قرارداد

تعداد نسخ قرارداد را نیز باید در یک بند مشخص نمایید. این موضوع باعث می‌شود تا امکان جعل این قرارداد کمتر شده و نمونه‌های معتبر و قابل استناد آن مشخص گردند.

 

محل امضای طرفین قرارداد

محلی برای امضاء طرفین نیز باید در قرارداد استخدام پرستار سالمند در نظر گرفته شود. امضای طرفین باید در تمام صفحات این قرارداد درج شود.

 

قرارداد

 

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

لازم است درباره پرستار سالمند در منزل یک نکته مهم را با شما عزیزان در میان بگذاریم. دقت کنید که این رده شغلی یک شغل تخصصی محسوب می‌شود که نیاز به طی کردن دوره‌های مختلف آموزشی توسط پرستار داشته و بدون این دوره‌ها عملاً امکان انجام برخی از امور توسط پرستار وجود نخواهد داشت. مخصوصاً برای سالمندانی که به مراقبت‌های درمانی و پزشکی هم نیاز داشته باشند، این موضوع با چالش و اهمیت بیشتری هم همراه است. ازاین‌رو شرح وظایف پرستار سالمند در منزل را نیز باید در دو رده وظایف تخصصی و وظایف عمومی تقسیم‌بندی نمود. از مهم‌ترین این وظایف می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مراقبت از سالمندان در محیط خانه
 • انجام کارهای جزئی مراقبتی این عزیزان در منزل
 • نصب سرم و آمپول زدن برای سالمندان
 • شستشو دادن زخم‌ها و انجام اعمال مناسب پزشکی برای زخم‌های بدن در سالمندان
 • کمک به حرکت کردن سالمندان در محیط منزل
 • کنترل دائم علائم حیاتی سالمندان مانند گرفتن نبض، فشار خون، قند خون و …
 • ارتباط برقرار کردن با پزشک سالمند و اجرای وظایف پزشکی مربوطه در منزل

البته وظایف برشمرده شده به‌صورت کلی هستند و می‌توان آنها را به بخش‌های جزئی‌تری نیز تقسیم کرد. اهمیت آشنایی با این وظایف در این است که قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند بایستی مهارت‌های مورد نیاز برای آنها در پرستار مورد بررسی قرار گیرد.

 

پرستاری در منزل یا نگهداری در خانه

هرچند در باور عامیانه و در نگاه عمومی پرستار سالمند در منزل و نگهداری از سالمندان می‌تواند وظیفه یکسانی به نظر برسد، اما این دو تفاوت‌هایی با هم دارند. پرستار سالمندان نیاز به تخصص‌هایی دارد که افراد عمومی نمی‌توانند وظایف مربوط به آن را انجام دهند. سالمندان در سنین بالا معمولاً در کنار مشکلات معمول جسمی که مانع از فعالیت‌های عادی آنها می‌شود، با مشکلات پزشکی نیز روبرو می‌شوند. این مشکلات نیاز به پرستاری و نگهداری تخصصی دارند. ازاین‌رو لازم است تا در این مواقع دست به استخدام پرستار حرفه‌ای بزنید. برای سالمندانی که خیلی با مشکلات پزشکی روبرو نیستند، امکان استخدام پرستاران عمومی که تخصصی در امور پزشکی ندارند، وجود دارد.

 

قرارداد

 

شرایط نگهداری از سالمندان

شرایط مختلفی برای نگهداری از سالمندان وجود دارد. اهمیت تعریف این شرایط برای کاربران در این است که لازم است تا در زمان استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند همه این موارد با پرستار به بحث گذاشته و درباره آنها توافق شود. نگهداری از سالمندان باید تحت شرایط مختلف بر اساس مشکلات سالمندان تنظیم شود. شرایط جسمی سالمندان، سلامت روحی و روانی سالمندان، شرایط تغذیه سالمندان، وظایف مربوط به امور منزل برای آنها و مواردی ازاین‌دست ازجمله شرایطی هستند که می‌توانند روی کیفیت نگهداری از سالمندان و شرایط این شغل تأثیر داشته باشند.

مهارت‌های پرستار سالمند نیز نسبت به این شرایط می‌تواند متفاوت بوده و برای استخدام پرستار سالمند باید به همه این موارد دقت شود. حتی این شرایط می‌توانند در شرح وظایف پرستار نیز تأثیر مستقیم داشته باشند. لازم است تا طرفین با چنین شرایطی آشنا بوده و قبل از استخدام پرستار و استفاده از قرارداد استخدام پرستار سالمند برای استخدام وی، این شرایط را در مهارت‌های وی در نظر بگیرند.

 

مشکلات نگهداری از سالمندان

نگهداری از سالمندان با مشکلاتی همراه است. بسته به اینکه شرایط سالمندان به چه صورت بوده و نیاز به چه مراقبت‌هایی داشته باشند، مشکلات مختلفی نیز برای این رده شغلی قابل تعریف است. برخی از مهم‌ترین مشکلات نگهداری از سالمندان به قرار زیر است:

 • عدم داشتن فرصت کافی در طول روز برای این منظور
 • دور بودن بچه‌ها از والدین در شهرهای بزرگ
 • نیاز به ارائه مراقبت‌های تخصصی پزشکی

همچنین پرستاران نیز برای ارائه خدمات پرستاری سالمندان با مشکلاتی روبرو هستند که باید قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند و تنظیم آن به این موارد پرداخته شود.

 

قرارداد

 

هزینه پرستاری از سالمند در منزل

یکی از مهم‌ترین چالش‌های مربوط به پرستاری از سالمند به هزینه آن برمی‌گردد. هزینه پرستاری از سالمند در منزل به موارد مختلفی بستگی دارد. دو جنبه مهم در تعیین این حقوق و هزینه تأثیرگذار هستند. در درجه اول تخصص و مهارت‌های پرستار و در درجه دوم شرایط و سختی کار می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین این حقوق داشته باشند. به‌صورت کلی موارد زیر را می‌توان برای تعیین این هزینه در نظر گرفت:

 • میزان تجربه پرستار سالمند
 • تخصص‌های پرستار سالمند
 • دوره‌های آموزشی پشت سر گذاشته پرستار
 • شرایط کار و نگهداری از سالمندان
 • نوع مراقبت‌هایی که در نگهداری از سالمند لازم است نیز می‌تواند در تعیین این قیمت تأثیر داشته باشد.

 

چرا نباید سالمندان را به خانه سالمند ببریم؟

در سال‌های اخیر استفاده از خدمات خانه سالمندان برای نگهداری از این عزیزان بسیار رواج پیدا کرده است و خیلی از فرزندان والدین خود را در سنین بالا به این مراکز می‌سپارند. در چنین مراکزی سعی می‌شود تا سالمندان با مراقبت‌های مختلفی اعم از مراقبت‌های بهداشتی، پزشکی و … روبرو باشند. هرچند استفاده از خدمات این مراکز مزیت‌های خاص خود را دارد، اما معایبی که برای آن شمرده می‌شود، ممکن است آسیب‌های بزرگی به روحیه سالمندان برساند. مواردی مانند:

 • عدم امکان نگهداری و مراقبت‌های ویژه از سالمندان با توجه به بالا بودن تعداد افراد در این مراکز
 • عدم دسترسی این مراکز به بهترین امکانات
 • تأثیر منفی بزرگ ناشی از تنهایی در این مراکز روی روحیه سالمندان

گزارش‌ها و تحقیقات زیادی ثابت کرده که تنهایی و دوری از محیط‌های خانوادگی، باعث ضعیف شدن سالمندان شده و شرایط بدی را در زندگی این افراد ایجاد می‌نماید. ازاین‌رو استخدام پرستار سالمند در منزل به‌مراتب می‌تواند شرایط بهتری نسبت به استفاده از خدمات چنین مراکزی باشد.

 

با سالمندان چگونه رفتار کنیم؟

سالمندان سرمایه‌های گران‌قدر زندگی ما هستند. این عزیزان تلاش بسیار زیادی برای فرزندان خود نموده و اکنون در سنین پیری به حمایت‌های آنها نیاز دارند. جلوگیری از شکست روحیه این افراد وظیفه اصلی فرزندان است. ضربات و مشکلات روحی به‌مراتب می‌توانند بیشتر از بیماری‌ها و مشکلات جسمی در این دسته از افراد آسیب‌زا باشد. ازاین‌رو بهتر است با احترام و صمیمیت بیشتری با سالمندان رفتار کرده و در سنین بالا تکریم بیشتری برای آنها قائل باشیم.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید دوباره اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار سالمند در منزل را به شما یادآوری کرده و توضیح دهیم که لازم است تا کاربران برای تحکیم شرایط حرفه‌ای مربوط به این رده شغلی از این قرارداد استفاده نمایند. در تنظیم این قرارداد اصلی‌ترین امر داشتن اطلاعات کافی و لازم است که سعی کردیم در این مقاله اطلاعات جامعی از استخدام پرستار سالمند را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین کاربران می‌توانند از سایر مقالات ما در بلاگ حقوقی لامینگو استفاده کرده و اطلاعات خود را دراین‌باره تکمیل نمایند. در انتهای این مقاله نیز امکان درج نظرات و سؤالات برای کاربران در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز بتوانید با مشاورین ما در لامینگو به بحث و گفتگو بپردازید.

4
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

4 دیدگاه