چگونه با کارمندی که درست کار نمی‌کند برخورد کنیم؟

نمونه قرارداد استخدام کارمند

کارفرمایان و اعضای اصلی یک مجموعه هنگام تنظیم نمونه قرارداد استخدام کارمند با اشخاص، با وجود تعیین انواع ضمانت اجراها و حق فسخ برای نقض تعهدات و عملکرد نادرست کارمند می‌باید احتمال اینکه کارمند ممکن است باوجوداین قرارداد نیز به‌درستی کار خود را پیش نبرد را در نظر داشته باشند. یکی از اساسی‌ترین شیوه‌ها برای جلوگیری از ناکارآمدی کارمند آشنایی با نحوه برخورد با شخص در هنگام داشتن عملکرد نادرست است. در ادامه به این سؤال پاسخ‌خواهیم داد که با کارمندی که درست کار نمی‌کند چه برخوردی باید داشته باشیم؟ و همچنین برای بهبود عملکرد شخص چه راهکارهایی وجود دارد؟

 

گزارشی از عملکرد کارمند تهیه کنید

 

به‌طورکلی یکی از اصولی‌ترین راهکارها برای پیشبرد حرفه‌ای و باکیفیت کار، تهیه گزارش‌های روزانه، هفتگی و یا ماهیانه از عملکرد کارمندان یک مجموعه توسط کارفرما است. این گزارش‌ها ضمن آگاه کردن شخص کارفرما نسبت به نحوه و کیفیت عملکرد کلی کارمندان، به شخص کارمند نیز دیدگاهی در رابطه با شیوه فعالیتش ارائه می‌دهد که درنهایت طرفین می‌توانند بر اساس این گزارش‌ها در جهت بهبود هر چه بیشتر کارایی و کارآمدی کلی مجموعه برنامه‌ریزی کرده و دست به تلاش‌های لازم در این زمینه بزنند.

اگر کارمند شما در کار خود عملکرد لازم را نداشته و به‌اصطلاح درست کار نمی‌کند بهتر است برای ایشان گزارش‌هایی را تهیه نموده و سپس با شخص ایشان آن را تحلیل و ارزیابی نمایید.

 

نمونه قرارداد استخدام کارمند

 

برگزاری جلسات روزانه با کارمند را فراموش نکنید!

یکی دیگر از راهکارهای بهبود کیفیت کار کارمند، برگزاری جلساتی هرچند کوتاه و به‌صورت روزانه با کارمند به‌صورت انفرادی و یا گروهی با سایر اعضای مجموعه‌تان است. در طی این جلسات شما می‌توانید روزانه در رابطه با نحوه کار شخص و اعمالی که توسط ایشان صورت پذیرفته است بحث کرده و نظراتتان را به ایشان منتقل نمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استخدام کارمند به لینک زیر مراجعه کنید: کلیه نکات حقوقی که باید درباره‌ استخدام کارمند بدانید 

 

مدت‌زمانی را برای اصلاح کار برای شخص تعیین نمایید!

 

گاهی نه برگزاری جلسات توجیهی و نه تهیه گزارش از عملکرد کارمند در عمل فایده‌ای نداشته و شخص کارمند همچنان به وظایف و تعهدات شغلی خود به‌درستی عمل نمی‌کند. در چنین مواقعی شخص کارفرما می‌تواند مدت‌زمانی را برای شخص کارمند تعیین نموده و به ایشان فرصت بهبود عملکرد و بالا بردن کیفیت کارش را بدهد و همچنین برای ایشان روشن نماید که در صورت عدم بهبود عملکرد کارمند در این بازه‌ی زمانی شخص کارفرما اقدام به اخراج نمودن وی خواهد نمود و به‌عبارت‌دیگر دست به فسخ قرارداد استخدام با کارمند خواهد زد.

 

نمونه قرارداد استخدام کارمند

 

با کارمندتان گفتگویی صمیمانه داشته باشید

 

درست کار نکردن شخص کارمند از عواملی است که ممکن است شخص کارفرما را عصبانی نموده و همچنین باعث نارضایتی شخص خواهد شد، اما فراموش نکنید که برای برخورد با کارمندی که به‌درستی کار نمی‌کند باید جلسه‌ای برگزار نموده و با ایشان گفتگو کنید. فراموش نکنید که بر اعصاب خود مسلط باشید و تحت هیچ شرایطی اقدام به توهین به شخص کارمند نکنید. به یاد داشته باشید که اخراج نمودن شخص کارمند کاری بسیار منطقی‌تر است تا توهین نمودن به وی!

سعی کنید در طول جلسه به ایشان اجازه صحبت کردن بدهید و علت عدم کارآمدی ایشان را ریشه‌یابی کنید و پس‌ازآن پیشنهادها و نظرات خود را به ایشان منتقل نمایید.

 

برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید : همه چیز درباره‌ی مهارت‌های لازم کارمندان برای مشاغل اداری

 

گاهی اخراج تنها چاره است!

 

اخراج نمودن کارمندان یکی از دشوارترین وظایف کارفرمایان است پس از طی تمامی مراحل فوق اگر هیچ‌یک از راهکارها تأثیری در فعالیت شخص کارمند نداشت شما چاره‌ای جز اخراج فرد نخواهید داشت. جلسه اخراج کارمند را درنهایت آرامش و احترام برگزار نموده و کلیه دلایل خود را برای کارمند توضیح دهید و به ایشان نیز اجازه صحبت بدهید. درنهایت کلیه حق‌وحقوق ایشان را تسویه نموده و دست به اخراج ایشان مطابق مفاد مقرر در نمونه قرارداد استخدام کارمند فی‌مابین خودتان بزنید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در صورت نیاز به نمونه قرارداد استخدام کارمند می‌توانید با مراجعه به سایت لامینگو قرارداد مدنظرتان را دریافت نمایید. همچنین شما می‌توانید نظرات و پرسش‌های خود درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید و سایر مطالب بلاگ لامینگو را مطالعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب نیلوفر جهانفر

دیدگاه شما

بدون دیدگاه