تنظیم قرارداد کار موقت به چه صورت انجام می‌گیرد؟

10 ماه پیش
تنظیم قرارداد کار

قرارداد به معنی عهد و پیمانی است که بین دو طرف بسته شده و برای انجام وظایف خاصی در نظر گرفته می‌شود. این سند در واقع حقوق و تکالیف طرفین معامله را مشخص می‌کند. تنظیم قرارداد در انجام امور مختلف باعث جلوگیری از هرگونه نارضایتی طرفین می‌شود. یکی از موارد بسیار مهم تنظیم و ثبت قرارداد، ثبت قراردادهای کاری است. این نوع قرارداد هم برای کارهای دائم و هم برای کارهای موقت استفاده می‌شود. در ادامه در مورد نحوه تنظیم قرارداد کار موقت و جزئیات این قرارداد صحبت می‌شود.

 

در صورت نیاز به تنظیم قرارداد کار موقت به صورت سفارشی و بر اساس شرایط کسب‌وکار خود، هم‌اکنون می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید. کارشناسان حقوقی و وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور استخدام، در کمترین زمان قرارداد مورنظرتان را تنظیم خواهند کرد.

تنظیم قرارداد کار سفارشی

 

کار موقت و قرارداد کار موقت

کار موقت به کاری گفته می‌شود که زمان شروع و پایان آن کاملا مشخص بوده و فرد استخدام شده پس از پایان یافتن زمان قرارداد نمی‌تواند ادعایی در خصوص ادامه کار داشته باشد. گاهی اوقات فردی برای اولین بار توسط کارفرمایی استخدام می‌شود و یا فرد تجربه و سابقه کار لازم برای انجام کار را ندارد، از این رو قرارداد به صورت موقت تنظیم شده و در صورت رضایت کارفرما فرد برای زمان‌های بیشتر استخدام و مشغول به کار می‌شود.

قرارداد کار موقت مزایایی برای کارگر و کارفرما به همراه دارد. جلوگیری از دعوا بین طرفین اولین و مهم‌ترین مزیت تنظیم قرارداد کار موقت است. با تنظیم این سند تمام نکات و مسائل کاری بین دو طرف توافق شده و در قرارداد ذکر می‌شود. این قرارداد مانع از هرگونه درگیری و اختلاف نظر بین طرفین می‌شود. در صورتی که دعوا و اختلاف نظری بین طرفین پیش آید، وجود یک قرارداد که به طور دقیق و کامل تنظیم شده باشد به حل اختلاف نظر کمک می‌کند.

 

تنظیم قرارداد کار

 

شغل‌هایی که از قرارداد موقت استفاده می‌کنند

قرارداد مشاغل مختلف به دو صورت تنظیم و ثبت می‌شود نمونه اول قرارداد کار استخدامی است که بر اساس قانون کار ثبت می‌شود. این نوع قراردادها به صورت موقت، دائمی و معین تنظیم می‌شوند. برخی از شغل‌ها که ماهیت دائمی نداشته و برای بازه‌های زمانی مشخصی انجام می‌شوند، از قرارداد استخدام موقت استفاده می‌کنند. این نوع قرارداد برای این شغل‌ها ثبت شده و با اتمام کار و اتمام زمان قرارداد، کارفرما تعهدی در قبال کارگر ندارد.

گاهی اوقات در برخی شغل‌های دائمی ابتدا قرارداد به صورت موقت ثبت شده و با گذشت زمان در صورت رضایت کارفرما از کارگر، قرارداد را به صورت دائمی ثبت می‌کنند. در صورتی که قرارداد ابتدا به صورت دائمی ثبت شود کارفرما نمی‌تواند به راحتی و بدون دلیل قرارداد را به نوع موقت تبدیل کند. برخی از کارفرمایان هنگام ثبت قرارداد موقت ذکر می‌کنند که در صورت رضایت قرارداد را تمدید کرده یا به نوع دائمی تبدیل می‌کنند.

 

این مطلب را بخوانید: همه چیز درباره تنظیم قرارداد کار

 

نحوه تنظیم قرارداد کار موقت

بر اساس ماده 7 قانون کار، قرارداد به صورت کتبی یا شفاهی منعقد شده و کارگر بر اساس مدت زمان مشخص شده و در قبال انجام وظیفه خاص میزان دستمزد مشخصی را دریافت می‌کند. قراردادی که به صورت غیر مستمر منعقد شده باشد، قرارداد کار موقت نامیده می‌شود.

 

مواردی که در تنظیم قرارداد کار موقت ذکر می‌شوند

برای تنظیم و ثبت قرارداد موقت موارد مختلفی وجود دارد که باید بعد از توافق بین کارگر و کارفرما در متن قرارداد ذکر شوند. این موارد شامل نمونه‌های زیر هستند:

  • حرفه‌ای که کارگر باید به آن مشغول شود
  • میزان حقوق پایه و موارد اضافه شده به آن شامل حق مسکن، حق اولاد و …
  • نحوه پرداخت حق بیمه کارگر
  • ساعت انجام کار
  • نحوه دریافت مرخصی
  • محل دقیق انجام کار
  • تاریخ شروع و پایان قرارداد
  • موارد دیگری که با توجه به نوع قرارداد ممکن است در قرارداد ذکر شوند

 

تنظیم قرارداد کار

 

شرایط اعتبار تنظیم قرارداد استخدام

هر قراردادی از جمله قرارداد موقت برای معتبر بودن و مشروعیت داشتن باید شرایط و ویژگی‌هایی داشته باشد. برخی از این موارد در ادامه ذکر شده‌اند.

مشروعیت داشتن موضوع قرارداد: در این حالت باید عنوان قرارداد و کاری که کارگر باید انجام دهد قانونی باشد. به عنوان مثال قراردادی که برای استخدام افراد برای سایت شرط بندی باشد از نظر قانونی هیچ اعتباری ندارد.

مشخص بودن موضوع کار: این شرط برای کاری است که کارگر باید انجام دهد. قرارداد باید به صورتی تنظیم شود که کاری که کارگر باید انجام دهد به صورت دقیق و شفاف بیان شده باشد.

 

تنظیم قرارداد کار درصدی و مهم‌ترین نکات حقوقی آن

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

قرارداد استخدام موقت از پر استفاده‌ترین قراردادهای کاری است. همان‌طور که گفته شد علاوه بر کارهایی که ماهیت دائمی ندارند، گاهی اوقات برای کارهای دائمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به عنوان کارفرما یا کارگر قصد ثبت و تنظیم این نمونه قرارداد را دارید حتما به تمام نکات گفته شده توجه داشته باشید. لامینگو یکی از پلتفرم‌های هوشمند ارائه خدمات حقوقی است و می‌توانید برای تمام امور حقوقی خود از جمله تنظیم قرارداد کار موقت از مشاوران و کارشناسان حقوقی مجموعه کمک بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه سایر مطالب مرتبط به مجله حقوقی لامینگو مراجعه فرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه