راهنمای مصاحبه با پرسنل رستوران

2 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

زمانی که مدیر رستوران اقدام به راه‌اندازی و افتتاح رستوران می‌کند، نیاز به تیمی قوی متشکل از افراد متخصص درزمینه آشپزی و مهمانداری دارد. استخدام پرسنل خود یکی از چالش‌های اساسی برای مدبران رستوران است؛ زیرا آنها خالق مؤثرترین تجربیات و خاطرات در مشتریان هستند و نقش تعیین‌کننده‌ای در رضایت مشتری و درنتیجه پیشرفت و برندسازی رستوران‌ها دارند. حال این سؤال مطرح می‌شود که مدیران از چه طریق می‌توانند پرسنل مد نظر خود را استخدام کنند. آن‌ها چه نکاتی را باید در زمان مصاحبه مد نظر بگیرند و چه ملاک‌هایی را برای کارکنان خود باید مشخص کنند. عموماً مدیر و سرپرست یک رستوران می‌بایست تمامی ویژگی‌هایی را که نیاز است یک کارمند زبده و فعال دارا باشد، در نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران بیان کند تا افراد متقاضی بتوانند از آن‌ها مطلع شوند. در ادامه، موارد و سؤالاتی را که احتمالاً در مصاحبه استخدام پرسنل رستوران از آن‌ها پرسیده می‌شود بیان می‌کنیم.

 

عموماً در هر رستوران مدیران مطابق با سلیقه خود با متقاضیان مصاحبه می‌کنند؛ اما برخی سوالات در تمامی مصاحبه‌ها یکسان است. درصورتی‌که مایلید از موارد ذکرشده در یک نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران مطلع شوید، می‌توانید یک نمونه از این قرارداد را از وب‌سایت لامینگو دریافت کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

چه سؤالاتی در زمان مصاحبه از افراد متقاضی پرسیده می‌شود؟

در زمان مصاحبه، مدبران علاوه بر وظایف و ملزومات کار در رستوران باید به‌صورت حرفه‌ای با افراد متقاضی صحبت کنند تا اطمینان حاصل کنند فرد استخدام‌شده می‌تواند لحظات خوشی را برای مشتری تداعی کند. آن‌ها عموماً این موارد را از قبل در نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران مشخص می‌کنند تا اشراف کاملی بر کار خود داشته باشند و از ایجاذ هرج‌ومرج در زمان مصاحبه جلوگیری کنند. در ادامه، بخشی از این موارد را به‌صورت خلاصه بیان می‌کنیم.

 

نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

ارتباط با مشتری و مهمان‌نوازی

در بسیاری از موارد، مدیران از افراد متقاضی سؤالات غیر مرتبط با کار در رستوران می‌پرسند تا متقاضی را مشتاق به صحبت درباره آن کنند. این کار برای درک توانایی فرد در ارتباط با مشتری صورت می‌گیرد. همچنین، از آن‌ها درمورد تعریف مهمانداری نیز سؤال پرسیده می‌شود تا دیدگاه آن‌ها را نسبت به کار و هدف خود در ارائه خدمات به مشتری ارزیابی کنند. زیرا از دیدگاه بسیاری از مدیران، اصول کار را می‌توان به افراد آموزش داد اما رفتار خوب و خوش‌رویی امری ذاتی است که نمی‌توان آن را آموزش داد.

 

صفر تا صد آنچه كه بايد در مورد نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران بايد بدانيم

 

نحوه تعامل با دیگر افراد رستوران

در زمان مصاحبه، علاوه بر گفتار فرد، زبان بدن نیز در تعامل با مشتریان بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. زیرا درصورتی‌که زبان بدن با رفتار و گفتار فرد تناقض داشته باشد، نه‌تنها مشتری جذب رستوران و خدمات کارکنان نمی‌شود؛ بلکه خود عاملی دفع‌کننده برای مشتری محسوب می‌شود. در مرحله بعد، مدیران فرد را به‌صورت آزمایشی در محیط کار قرار می‌دهند تا نحوه برخورد و تعامل فرد با دیگر افراد رستوران سنجیده شود. درصورتی‌که فرد نتواند با دیگران ارتباط خوبی برقرار کند، می‌تواند باعث ایجاد هرج‌ومرج و بی‌نظمی در یک رستوران شود.

 

نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

مصاحبه برای استخدام نیروی آشپزخانه

مدیران برای استخدام آشپز و دیگر کارکنان آشپزخانه، به‌صورت آزمایشی، آن‌ها را در نوبت‌های متعدد مشغول به‌ کار می‌کنند تا نحوه تعامل با دیگر افراد، استفاده از ابزار و مواد غذایی، تمیزی میز و … را مورد ارزیابی قرار دهند. این روش بیشتر از مصاحبه مورد علاقه مدیران رستوران است؛ زیرا در این روش رفتار رسمی فرد از بین می‌رود و خود واقعی او برای مدیر مشخص می‌شود. همچنین، مدیران شاهد تعامل و انتقال تجربه متقاضی با دیگر افراد آشپزخانه هستند.

 

قوانين و مقرراتي كه پرسنل رستوران بايد در محل كار رعايت كنند

 

بیان توانایی و نقاط ضعف افراد در مصاحبه پرسنل رستوران

بیان توانایی‌های فردی توسط مصاحبه‌شونده، باعث می‌شود مدیر رستوران از میزان اعتمادبه‌نفس او مطلع شود؛ البته به‌شرطی که این توانایی مربوط به کار در رستوران باشد. در مورد نقاط ضعف نیز چگونگی بیان این موضوع و صداقت فرد متقاضی بیشتر برای مدیران و مصاحبه‌کنندگان مطرح است.

 

نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

 بیان تجربه خدمات به مشتری در مصاحبه پرسنل رستوران

مطرح‌ شدن این سؤال توسط مصاحبه‌کنندگان، دو هدف را در پی دارد؛ اول این‌که مدیر متوجه شود فرد چه خدماتی را برای مشتری می‌پسندد و دوم این‌که مصاحبه‌شونده چقدر به جزئیات اهمیت می‌دهد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

موارد بالا تنها بخشی از نکاتی است که در زمان مصاحبه مدیر به آن باید توجه کند. سؤالات زیادی هستند که مدیران از مصاحبه‌شوندگان می‌پرسند. سؤالاتی از قبیل این‌که چرا علاقه دارید در رستوران فعالیت کنید؟ چگونه با تنش‌های مابین کارکنان برخورد می‌کنید؟ در صورت مواجهه با مشتری ناراضی چه برخوردی می‌کنید؟ و در آخر در مورد ساعت کاری، میزان حقوق و مزایا با او گفت‌وگو می‌کنند. در پایان، مدیران تمامی این موارد را جمع‌بندی می‌کنند و با دیگر مسئولان بخش مانند سرپیشخدمت و سرآشپز رستوران برای استخدام فرد صحبت می‌کنند. این موارد بخشی از نکات و سؤالاتی است که می‌تواند در مصاحبه پرسنل رستوران مورد توجه قرار بگیرد و فرد قبل از مصاحبه می‌تواند از افراد باتجربه در این زمینه مشاوره بگیرد تا خود را برای چالش‌های پیش رو آماده کند. شما می‌توانید نظرات خود را در این زمینه در وبلاگ لامینگو با ما به اشتراک بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه