قوانين و مقرراتي كه پرسنل رستوران بايد در محل كار رعايت كنند

2 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

در یک مجموعه پذیرایی مانند رستوران، تنها کیفیت غذا برای كسب رضايت مشتري ملاك نیست؛ نظم و انضباط در تمامی بخش‌های رستوران یکی از عواملی است که در پیشرفت کار تأثیر بسزایی دارد و باعث می‌شود دفعات مراجعه مشتری به رستوران افزایش يابد و او زمان شاد و بانشاطی را سپری کند. در بسیاری مواقع، مشتری از کیفیت غذا رضایت کافی دارد اما از محیط رستوران و انضباط کارکنان ناراضی می‌باشد. به همین علت، در زمان تنظیم قرارداد استخدام پرسنل رستوران، مدیر رستوران علاوه بر وظایفی که برای فرد متقاضی شرح می‌دهد، لازم است مقرراتی را که آن‌ها ملزم به رعایت هستند نیز به‌طور کامل بیان کند. همچنین، باید به این نکته توجه کرد که برخی از قوانین مختص کلیه کارکنان و برخی دیگر مختص عده‌ی خاصی از کارکنان می‌باشد. در ادامه این مطلب، ما به ذکر قوانین عمومی و قوانین هر بخش از رستوران می‌پردازیم.

 

هر فردی در هر شغلی که شروع به‌ کار کند، برای آنکه در آن حرفه موفق شود، باید قوانین و مقررات حاکم بر آن حرفه یا شغل را رعایت کند. بسیار اتفاق افتاده که فرد به‌دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات، باوجود تخصص و استعداد کافی در حرفه و شغل انتخابی، با شکست مواجه می‌شود. در صورتی که مایلید با قوانین حاکم بر رستوران آشنا شوید، می‌توانید از طریق سایت لامینگو یک نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران را دریافت کنید.

دانلود قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

نحوه برخورد پرسنل رستوران با مشتري بايد چگونه باشد؟

 

قوانین عمومی کارکنان رستوران در نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

کار به‌عنوان پرسنل رستوران نیز، مانند تمامی مشاغل، قوانین مشخصی دارد که فرد برای پیشرفت و موفقیت باید آن‌ها را رعایت کند. در یک رستوران برخی قوانین به‌صورت عمومی مشخص می‌گردد و تمامی افراد حاضر باید آن را رعایت کنند. اما برخی از قوانین بسته به محل کار تعیین‌شده متفاوت است و تمامی افراد ملزم به رعایت آن نیستند. در ادامه، خلاصه‌ای از قوانین عمومی که کارکنان رستوران باید رعایت کنند، بیان می‌شود.

تمامی لباس‌های پرسنل رستوران باید مرتب و تمیز باشد. همچنین، مو و ناخن‌های آن‌ها نیز می‌بایست مرتب و کوتاه باشد. در برخی از رستوران‌ها تمامی پرسنل موظف به استفاده از کلاه در محیط کار هستند. ورود به محیط کار در زمان حضور مشتری با لباس شخصی ممنوع است و در ساعات کاری باید از یونیفرم مشخصی استفاده کنند. هیچ‌کدام از افراد حق صحبت با زبان محلی را ندارند. پرسنل هر بخش در آخر زمان کاری باید لوازمی را که در اختیار دارند، به مدیر یا سرپرست خود تحویل دهند. همچنین، افراد باید از داشتن قرارهای دوستانه در زمان کاری پرهیز کنند.

 

 

قوانینی که کارکنان آشپزخانه ملزم به رعایت آن هستند

غذای خوب و مطبوع به عوامل مختلفی مانند مهارت، دقت و وظیفه‌شناسی افراد آشپزخانه بستگی دارد و کارکنان آشپزخانه، ازجمله سرآشپز که یکی از عوامل اصلی در رضایت و برندسازی یک رستوران محسوب می‌شود، ملزم هستند علاوه بر رعایت قوانین عمومی حاکم بر رستوران، قوانین خاصی را در آشپزخانه رعایت کنند. افرادی که متقاضی این مشاغل هستند، باید موارد زیر را در نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران مطالعه و به‌صورت کامل رعایت کنند.

 

صفر تا صد آنچه كه بايد در مورد نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران بايد بدانيم

 

در یک رستوران، مواد اولیه در کیفیت غذا تأثیر بسزایی دارد. به همین علت، تمامی سبزی‌ها و موادی که وارد آشپزخانه می‌شوند، باید تمیز و ضد عفونی شوند. همچنین، تمامی دستگاه‌ها مانند چرخ‌گوشت بعد از هر بار استفاده باید تمیز شوند. تمامی پرسنل هرروز باید استحمام کنند و لباس‌های تمیز و مخصوص به خود را داشته باشند. تمامی افراد آشپزخانه ملزم به رعایت سکوت هستند. ظروف و کاشی و دیوارهای آشپزخانه باید بعد از هر وعده غذایی تمیز شود. در شست‌وشوی ظروف باید دقت لازم را افراد داشته باشند. همچنین در روزهای تعطیل هیچ ظرفی روی میزها نباید باشد و زباله‌ها نیز بایستی در انتهای روز از آشپزخانه خارج شود.

 

نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

قوانینی که کارکنان سالن غذاخوری باید آن‌ها را رعایت کنند

افراد مشغول در سالن غذاخوری در ساعات کاری از خوردن و آشامیدن و جویدن آدامس باید اجتناب کنند. پرسنل باید 15 دقیقه زودتر از زمان تعیین‌شده در محل کار خود حاضر شوند. آنها باید در حفظ و نگهداری لوازم مخصوص کار خود کوشا باشند. استفاده از تلفن همراه، شوخی کردن، خندیدن با صدای بلند، استفاده از زیورآلات، سیگار کشیدن برای تمامی پرسنل ممنوع است. هیچ پرسنلی حق دور ریختن غذا یا ترک مسئولیت خود یا تغییر آن را بدون هماهنگی با سرپرست خود نداشته و نیز حق استفاده شخصی از مواد غذایی آشپزخانه را ندارد. پرسنل اجازه ورود به بخش‌های انبار و اتاق مدیر را بدون هماهنگی ندارند. افراد در صورت داشتن تأخیر باید با سرپرست خود هماهنگی لازم را انجام دهند. همچنین، افراد سالن حق تغییر منوی غذا را ندارند.

 

نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در پایان به یاد داشته باشید

باتوجه به اهمیت موارد بهداشتی و سلامت مشتریان، رستوران یکی از مشاغل حساس محسوب می‌شود و سهل‌انگاری در کیفیت غذا و رعایت بهداشت محیط، باعث ورود خسارات جبران‌ناپذیری به برند رستوران خواهد شد. از این‌ رو، لازم است اصول و مقررات مربوطه توسط مدیر و کلیه کارکنان با حداکثر دقت رعایت شود. رعایت نکات و مقررات عمومی و خاص در یک رستوران، علاوه بر رضایت کافی کارکنان از محیط کاری خود، از انجام اعمال مخرب توسط کارکنان رستوران، مانند کم‌توجهی به محیط حاکم بر رستوران و مشتری، جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است در پایان هر ماه مدیر رستوران می‌تواند ارزیابی از کار پرسنل انجام دهد تا مشخص گردد افراد چه میزان به قوانین مشخص‌شده توسط مدیر در زمان تنظیم قرارداد استخدام پرسنل رستوران اهمیت می‌دهند. در پایان، شما می‌توانید برای ارسال نظرات خود در این خصوص به وبلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه