آشنایی با کارشناس آزمایشگاه و وظایف او در قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه

1 سال پیش
قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه

کارشناس و یا تکنسین آزمایشگاه، در واقع شخصی است که در رشته علوم آزمایشگاهی دارای مدرک تحصیلی باشد. این شخص می‌تواند، در آزمایشگاه‌های خصوصی و یا در آزمایشگاه‌های تحت نظر مجموعه‌ای مثل بیمارستان‌ها مشغول به کار شود. آزمایشگاه‌های مختلفی در خصوص انجام امور تخصصی وجود دارند که بر حسب نوع کاربری آزمایشگاه، تکنسین مربوط به آن حوزه باید استخدام شود. از این جهت اگر نیازمند قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه هستید، می‌توانید از طریق لینک زیر وارد بانک قراردادی مجموعه لامینگو شوید و قرارداد مورد نظر خود را تهیه فرمایید:

 

قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه

 

اهمیت شغلی کارشناس آزمایشگاه چیست؟

مشغول شدن در این رشته، در عین حال که در حوزه خدمت‌رسانی به افراد بسیار مفید و کمک‌کننده است دارای حساسیت بالایی نیز می‌باشد. اولین قدم برای آغاز درمان و یا موارد دیگر غیرپزشکی، تشخیص درست است. حال فرض کنید این تشخیص اولیه نادرست ثبت شود! در این شرایط، ممکن است عواقب جبران ناپذیری به بار آید. از این جهت بهتر است هنگام مصاحبه در خصوص فرد انتخابی برای استخدام در آزمایشگاه، به صورت دقیق‌، تخصص و مهارت او را بررسی کنیم تا بتوانیم به میزان قابل توجهی از مشکلات احتمالی جلوگیری نماییم. بنابراین، اگر به قراردادی جامع در خصوص تکنسین آزمایشگاه احتیاج دارید با ورود به بانک قراردادی مجموعه، قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه را تهیه فرمایید!

 

در آزمایشگاه‌های طبی چه فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد؟

هر آزمایشگاه بر اساس نوع فعالیت خود می‌تواند در حوزه‌های متفاوتی خدمات ارائه دهد. شما می‌توانید با تهیه قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه بر حسب نوع آزمایشگاه و بر اساس نیازتان، قسمت‌هایی را ویرایش نمایید! در ادامه بخش‌هایی از یک آزمایشگاه طبی را ذکر می‌کنیم. این موارد عبارتند از:

 • پاتولوژی و یا آسیب‌شناسی
 • هماتولوژی و یا خون‌‌شناسی
 • میکروبیولوژی و یا میکروب و انگل‌شناسی
 • هورمون‌شناسی
 • ایمونولوژی و یا ایمن‌شناسی
 • سرولوژی و یا سرم‌شناسی
 • ژنتیک
 • بیوشیمی
 • متابولیک
 • و…

 

قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه

 

افراد با چه تخصص‌هایی در آزمایشگاه‌ها فعالیت دارند؟

هر آزمایشگاه علاوه بر تکنسین و یا کارشناس آزمایشگاه، به شخصی با عنوان شغلی مسئول بخش و یا سوپروایز و مسئول فنی احتیاج دارد. هر کدام از این افراد طبق قوانین تصویب شده، وظایق مختص به خود را دارند. این افراد می‌توانند در مکان‌های مختلفی مانند آزمایشگاه‌های بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، درمانگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی مثل دانشگاه‌ها و مراکز مراقبتی مشغول به کار شوند. افراد با حداقل مدرکی که می‌توانند به عنوان تکنسین فعالیت کنند، مدرک کاردانی است. البته قابل ذکر است در بعضی از بخش‌های آزمایشگاه، مدرک تحصیلی بالاتری نیز مدنظر است.

در ادامه مطلب از وظایف کارشناس آزمایشگاه مواردی را ذکر خواهیم کرد. همچنین اگر به یک قرارداد مطمئن در این حوزه احتیاج دارید، از طریق لینک روبه‌رو وارد صفحه قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه شوید و در صورت تمایل، فایل قرارداد را تهیه فرمایید!

 

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درباره‌ی نمونه قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

 

وظایف کارشناس و یا تکنسین آزمایشگاه چیست؟

شخص استخدامی در این حوزه شغلی، علاوه بر اینکه ملزم به انجام وظایف مشخص شده خود در قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه است، ویژگی‌هایی را بهتر است، دارا باشد که این موارد عبارتند از:

 • دارای مدرک تحصیلی مرتبط
 • علاقه‌مند به انجام تست‌های مختلف
 • مهارت داشتن در خصوص کار با دستگاه‌های مختلف (در صورت عدم آگاهی از استفاده دستگاه‌ها می‌توانند در دوره‌های مربوط به این بخش شرکت کنند.)
 • دقت بالا به منظور انجام امور آزمایشگاهی
 • در صورت نیاز، تهیه گزارش‌های مربوطه برای هر بخش
 • داشتن سلامت جسمانی، به منظور ایستادن‌های طولانی مدت
 • تحلیل خون، ادرار، نمونه‌های بافتی و ثبت مشاهدات
 • بررسی نمونه‌های خونی
 • مهارت در استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری
 • ثبت نتایج آزمایشگاهی اشخاص مراجعه‌کننده

با توجه مطالب ذکر شده تا به اینجا، اگر خودتان تصمیم دارید در این جایگاه شغلی فعالیتتان را آغاز نمایید و یا برای آزمایشگاه‌تان نیازمند تکنسین آزمایشگاه هستید؛ از طریق لینک فوق وارد بانک قراردادی مجموعه شوید و نمونه قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه را تهیه کنید! همچنین در صورتی که بعد از خرید قرارداد و بررسی آن، احتیاج داشتید که بندهایی از قرارداد برای شما شخصی‌سازی شود؛ در قسمت بررسی قرارداد سایت لامینگو درخواست و شماره تماس خود را ثبت فرمایید تا از تیم حقوقی مجموعه برای ویرایش قرارداد بر اساس نیازتان، با شما ارتباط بگیرند!

 

قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه

 

خدمات آزمایشگاهی در منزل

در هنگام شیوع کرونا، بسیاری از مراکز بیش از قبل، خدمت آزمایش در محل را رواج دادند. این در حالی بود که افراد مبتلا به ویروس کرونا، برای عدم پخش این ویروس در اطرافشان، از این خدمت استفاده می‌کردند و چه بسا راحتی این روند باعث شد افراد برای آزمایشی، غیر از تست PRC نیز از آزمایشگاه‌های حضور در محل استفاده نمایند. همچنین افراد سالمندی که توانایی رقتن به آزمایشگاه‌ها را ندارند، می‌توانند از این خدمت استفاده نمایند. در این خصوص اگر قصد استخدام نیرویی تکنسین جهت انجام امور آزمایشگاهی در محل را دارید، می‌توانید از قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه استفاده کنید!

 

رعایت اصول ایمنی در آزمایشگاه

فضای آزمایشگاه دارای قوانینی است که افراد مشغول در آن محیط، ملزم به انجام آن هستند. شخص تکنسین بر اساس نوع آزمایشگاهی که در آن فعالیت می‌کند، باید قوانین آن محل را بداند و مطابق با آن عمل کند، به طور مثال اگر در بخش‌هایی از تجهیزات و وسایل، تعمیری نیاز است صورت گیرد به کارشناس مدنظر ارجاع دهد، با اصول ایمنی کاملاً آشنا باشد و یا در هنگام استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی، نهایت دقت خود را به خرج دهد تا از آسیب رساندن به آن‌ها جلوگیری کند. از این جهت اگر قصد دارید، فردی را در این حوزه استخدام نمایید، قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه را برای جلوگیری از مشکلات احتمالی به شما کاربران گرامی پیشنهاد می‌دهیم!

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن پایانی

ضمن عرض تشکر از صرف وقت ارزشمندتان برای مطالعه موارد ذکر شده، امیدواریم توانسته باشیم تا حدی، اطلاعات کاربردی را در اختیارتان قرار داده باشیم! اگر در خصوص قرارداد تنظیم شده در بانک قراردادی سایت، سوالی دارید تیم پشتیبانی مجموعه به صورت 24 ساعته از طریق چت آنلاین و در ساعات کاری از طریق شماره‌های درج شده روی سایت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند! در صورت تمایل می‌توانید قرارداد استخدام کارشناس آزمایشگاه را از طریق لینک‌های مربوطه تهیه فرمایید و یا در خصوص تنظیم سفارشی در مورد این قرارداد و یا سایر قراردادها، از طریق شماره تماس سایت و یا چت آنلاین با ما در ارتباط باشید!

همچنین اگر به خواندن مطالب و مقالات حقوقی در زمینه‌های مختلف علاقه دارید، با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو مطلب موردنظر خود را پیدا کرده و آن را مطالعه فرمایید و در آخر با کامنت خود ما را جهت رشد و بهبود مجموعه و احترام به شما کاربران گرامی یاری فرمایید!

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب فروزان قاضی

دیدگاه شما

یک دیدگاه