همه چیز درباره‌ی نمونه قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

11 ماه پیش
قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

یکی از موقعیت‌های شغلی که در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها وجود دارد، نمونه گیر آزمایشگاه (سمپلر) است. نمونه گیر کسی است که وظیفه‌ی کلیه‌ی امور مربوط به نمونه گیری از مراجعین را بر عهده دارد. برای استخدام نمونه گیر مانند دیگر پوزیشن‌های شغلی، نیاز به تنظیم قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه است.

این قرارداد حدود اختیارات و وظایف نمونه‌گیر را در قبال حقوق قانونی‌اش مانند دستمزد، بیمه تأمین اجتماعی و غیره، تعیین می‌کند. از سویی دیگر، تنظیم یک قرارداد استخدام سمپلر برای کارفرما، جهت حسن انجام کار نمونه‌گیر مهم است. دو طرف برای جلوگیری از هرگونه چالش باید توافقنامه‌ای قانونی با یکدیگر امضا کنند. در این بررسی، ما به نکات مهم برای نوشتن قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه اشاره می‌کنیم.

 

قرارداد استخدام نمونه‌گیر آزمایشگاه

 

قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه چیست؟

قرارداد استخدام سمپلر آزمایشگاه، یک سند قانونی است که به‌موجب آن، کارفرما با یک نمونه‌گیر جهت انجام امور نمونه‌گیری در آزمایشگاه به امضا می‌رساند. این توافقنامه حاوی وظایف و تعهدات هر دو طرف نسبت به یکدیگر است که با توجه به مفاد قانونی نوشته می‌شود. با امضای این قرارداد، نمونه‌گیر موظف می‌شود تا طبق دستمزد و سایر مزایا، عملیات مربوط به حوزه کاری خود را طبق بندهای داخل قرارداد انجام دهد. بندهای توافقنامه موارد شغلی و عرفی را شامل خواهد شد.

 

لطفاً بخوانید: نکات مهم در نمونه قرارداد استخدام مدیر فنی آسانسور

 

اهمیت تنظیم قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

اصولاً انعقاد قراردادهای شغلی، جهت محکم‌کاری و تعهدبخشی به روند کار است. اگر قراردادی منعقد نشود، ممکن است کارفرما دستمزدی به نمونه‌گیر پرداخت نکند؛ در مقابل هم ممکن است نمونه‌گیر وظایف مرتبط با نمونه گیری را انجام ندهد. انعقاد قرارداد استخدام سمپلر آزمایشگاه از این جهت مهم است که کارفرما برای انجام امور سازمانی باید نسبت به مسئولیت‌پذیری نمونه‌گیر اطمینان حاصل نماید و از سویی دیگر، سمپلر نیز باید نسبت به پرداخت حقوق و دستمزدش از جانب کارفرما مطمئن باشد.

پس هر دو طرف برحسب اقتضای شرایط خود، نیاز به نوشتن یک قرارداد اصولی دارند. اگر در زمان تنظیم قرارداد موارد مهم قانونی لحاظ نشود، ممکن است هریک از طرفین به‌سادگی نقض تعهد نماید و دیگری را متحمل خسارت کند؛ برای مثال، بارها پیش آمده است که کارفرما بیمه نمونه گیر را پرداخت نکرده است یا به هر دلیلی، دستمزد سمپلر را پرداخت نکند.

از طرف دیگر نیز موارد بسیاری پیش آمده که نمونه‌گیر در حسن انجام کار تخطی کرده و باعث خسارت مالی و معنوی به کارفرما شده است. با وجود این، آنچه در قرارداد ذکر می‌شود، الزام‌آور خواهد بود و اینجاست که اهمیت قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه بیش از پیش مهم جلوه می‌کند.

 

قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

 

نکات مهم در تنظیم قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

لازم است در زمان نوشتن قرارداد استخدام سمپلر آزمایشگاه به نکات مهم زیر توجه شود:

 

مشخصات طرفین قرارداد استخدام نمونه گیر

در وهله اول، مشخصات دو طرف قرارداد باید به‌طور دقیق و واضح ذکر شوند؛ این مشخصات شامل اطلاعات شناسایی مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، آدرس، شماره تماس و غیره است. لازم است کارفرما در قسمت مشخصات، نام و اطلاعات ثبتی مربوط به محل کار نمونه گیری را، که ممکن است بیمارستان، درمانگاه یا آزمایشگاه باشد، به‌همراه آدرس ذکر کند.

 

تعهدات طرفین

شرح تعهدات و وظایف دو طرف از موارد مهم قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه است. فراموش نکنید مواردی از تعهدات طرفین الزام قانونی است؛ به این‌معنی که عدم ذکر آن در قرارداد موجب رفع تکلیف نخواهد شد. بااین حال، توافق هنگام عقد قرارداد باعث جلوگیری از اختلاف و صرفه‌جویی در وقت و هزینه خواهد شد.

 

حتماً بخوانید: از نکات حقوقی استخدام پزشک در مراكز درماني چه می‌دانید؟

 

تعهدات نمونه گیر

ازجمله تعهدات نمونه گیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام نمونه گیری ها طبق نوع آزمایش ارجاع‌شده؛
 • ارائه توضیحات لازم به مراجعین قبل و بعد از انجام نمونه گیری؛
 • رعایت استانداردهای نمونه گیری؛
 • حسن برخورد با مراجعین؛
 • رعایت ضوابط محل کار؛
 • حفظ اصول بهداشتی و مراقبتی؛
 • انجام امور محوله در ساعت کاری.

 

تعهدات کارفرما

تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه نیز عبارتند از:

 • پرداخت به‌موقع دستمزد؛
 • انجام امور مربوط به بیمه تأمین اجتماعی؛
 • ارائه تجهیزات و وسائل مورد نیاز نمونه‌گیری؛
 • ایجاد فضایی امن و منظم برای انجام امور؛
 • پرداخت حق سنوات، عیدی و غیره.

 

قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه

 

تعیین ساعت کاری نمونه گیر

ساعت کاری نمونه‌گیر طبق قانون کار برابر با 8 ساعت کاری در روزهای غیرتعطیل است. به‌طور کلی، نمونه گیر باید 44 ساعت در هفته کار کند. ساعت کار نیز باید در قرارداد به‌طور دقیق ذکر شود؛ غالباً ساعت کار از 8 صبح تا 5 عصر به‌همراه یک ساعت ناهار و استراحت است. در مورد ساعات اضافه‌کاری نیز کارفرما باید با توافق نمونه گیر، مبلغ 40 درصد علاوه‌بر مزد هر ساعت کاری، بپردازد.

 

تعیین میزان دستمزد نمونه گیر

در قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه، باید مقدار مبلغ دستمزد به‌صورت دقیق بیان شود. مقدار دستمزد به توافق دو طرف مربوط می‌شود؛ اما نباید از حداقل حقوق کمتر باشد. زمان پرداخت دستمزد هم باید در قرارداد بیان شود. برای مثال، ذکر شود که: «مبلغ … در فاصله زمانی اول تا پنجم هر ماه به شماره حساب … به نام آقا یا خانم … پرداخت می‌شود.» بهتر است مبلغ دستمزد هم به عدد و هم حروف در قرارداد نوشته شود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

کلام آخر

استخدام نیروی کاری از مهمترین مسئولیت‌های منابع انسانی هر سازمان، به‌ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. از آن جایی‌که مراجعین و بیماران بسیاری به این مراکز مراجعه می‌کنند، لازم است نیروی کار از لحاظ رفتاری و ارائه خدمات سلامتی، به‌خوبی آموزش دیده باشند. لذا تنظیم قرارداد استخدام نمونه گیر آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. این مهم هم برای سمپلر و هم برای کارفرما باید طبق مفاد قانون کار انجام شود. درحقیقت، نمونه قرارداد استخدام سمپلر آزمایشگاه به طرفین توافق کمک می‌کند تا بتوانند از حقوق خود دفاع کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب کیوان کاری

دیدگاه شما

2 دیدگاه