قرارداد مشارکت مدنی را بهتر بشناسیم.

1 هفته پیش
قرارداد مشارکت مدنی

 

شاید شما هم اسم قراردادهای مشارکت را شنیده باشید. معمولا زمانی‌که افراد تصمیم به همکاری با یکدیگر می‌گیرند و قدم در شروع یک کسب‌وکار می‌گذارند، خواهان انعقاد قرارداد مشارکت هستند. این بدان دلیل است که طرفین تصمیم به شراکت و تسهیم سود و زیان دارند. این نوع تعاملات به دلیل اوضاع نابسامان اقتصادی و عدم توانایی افراد در راه‌اندازی کسب‌وکار فردی، بسیار بیشتر شده است. پایه و مبنای این گونه قراردادهای مشارکت، قرارداد مشارکت مدنی است. در ادامه به شرح کامل این قرارداد می‌پردازیم.

قرارداد مشارکت مدنی یعنی چه؟

مشارکت مدنی شاید عنوان پیچیده‌ای داشته باشد اما با توضیح بیشتر در مورد آن متوجه خواهید شد که روزانه و در بسیاری از روابط کاری، از آن استفاده می‌کنید. به طور کلی مشارکت زمانی رخ می‌دهد که افرادی تصمیم می‌گیرند در یک چیز با هم شریک شوند. این عنوان شراکت ممکن است یک عین معین و مال ملموس باشد، مانند مشارکت در یک ساختمان و همچنین ممکن است در چیزی شراکت اتفاق بیافتد که قابل مشاهده عینی و ملموس نباشد، مانند کسب‌وکار اینترنتی.

زمانی‌که حقوق مالکانه چند فرد در یک چیز واحد با یکدیگر مخلوط می‌شود، حاصل به وجود آمدن یک مالکیت مشاعی خواهد بود. درواقع مالکیت مشاعی نتیجه قرارداد مشارکت مدنی است. در ادامه تشکیل مالکیت مشاعی، افراد در سود و زیان و هر حقی که از مال مورد شراکت ساطع شود، شریک خواهند بود.

این مطلب را بخوانید: قرارداد مشارکت مدنی، راهگشای مشکلات قراردادی!

چه قراردادهایی در زیرمجموعه قرارداد مشارکت مدنی قرار می‌گیرند؟

با توضیح بالا حتما متوجه شده‌اید که بسیاری از قراردادهای روزمره جامعه ما درواقع از قالب قرارداد مشارکت مدنی استفاده می‌کنند. یکی از پرطرفدارترین قراردادهای مشارکت که روزانه بین افراد زیادی امضا می‌شود، قرارداد مشارکت در ساخت است.

قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی است که به منظور احداث یک ساختمان نوساز با کاربری‌های متفاوت میان سازنده و مالکین یک ملک منعقد می‌گردد.  با امضای قرارداد مشارکت در ساخت، مالک یا مالکین با سازنده (سازنده‌ها) در یک ساختمان (شیء واحد) شریک می‌شوند. اگر به دنبال یک نسخه قرارداد مشارکت در ساخت حرفه‌ای هستید می‌توانید همین الان از طریق سامانه حقوقی لامینگو، این قرارداد را به صورت آنلاین تنظیم کرده و در لحظه نسخه آن را دریافت کنید.

قرارداد مشارکت مدنی

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های قرارداد مشارکت مدنی، قراردادهای شراکتی است که در جهت ایجاد یک کسب‌وکار تنظیم می‌شوند. کسب‌وکار موضوع قرارداد مشارکت ممکن است سنتی و یا حاصل یک ایده نو باشد. در دنیای استارتاپ‌ها یک قرارداد مهم و بنیادین وجود دارد که کارآفرینان آن را با نام قرارداد هم‌بنیان‌گذاران می‌شناسند. این قرارداد که به تشریح روابط هم‌بنیان‌گذاران تا زمان ثبت شرکت ‌می‌پردازد، یکی از قالب‌های قرارداد مشارکت مدنی است.

اگر به تازگی یک کسب‌وکار نوپا ایجاد کرده‌اید و هنوز میان شرکای خود قراردادی امضا نکرده‌اید می‌توانید همین حالا نسخه قرارداد هم‌بنیان‌گذاران لامینگو را با مراجعه به وبسایت www.lawmingo.com دریافت کنید. این قرارداد حاصل تلاش مشاوران حقوقی متخصص در امور استارتاپ‌ها است.

به طور کلی تمام قراردادهایی که برای مشارکت در راه‌اندازی انواع کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و سایر کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ منعقد می‌شوند نوعی قرارداد مشارکت مدنی به حساب می‌آیند. برای دریافت نسخه قرارداد مشارکت مدنی می‌توانید همین حالا به سایت لامینگو مراجعه بفرمایید. همچنین در صورت احتیاج به مشاوره حقوقی می‌توانید از دانش و تجربه مشاوران ما بهره‌مند شوید.

برای مطالعه سایر مطالب به مجله حقوقی لامینگو مرتجعه بفرمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید کانال تلگرام لامینگو

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه