تومان 210,000
قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت، قراردادی است که فی‌مابین سازنده یا سازندگان یک پروژه اعم از مسکونی، اداری یا تجاری و مالک یا مالکین آن منعقد می‌گردد. این قرارداد به شرح مفصلی از جزئیات و روند اجرای پروژه می‌پردازد که معمولا تفصیل این مطالب به عنوان ضمیمه به قرارداد پیوست می‌گردد. ضمائم این قرارداد بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهند لذا در تهیه آن‌ها دقت لازم را مبذول فرمایید...

آخرین بروزرسانی: 1402/10/03

قرارداد مشارکت درساخت، پرمخاطب ترین قرارداد مشارکت!

احیای بافت فرسوده و نوسازی ساختمان‌ها چندی است که موج عظیمی از فعالیت‌های ساختمان سازی کشور را به خود اختصاص داده است. به دلیل هزینه بالای ساخت و ساز و تخصصی بودن این کار افراد معمولا به تنهایی به این کار مبادرت نمی‌کنند. برای انجام بهتر یک پروژه ساخت و ساز بهترین گزینه پیش روی افراد معمولا انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت است. در این نوشتار برآن هستیم از نکات ضروری یک قرارداد مشارکت در ساخت، بیشتر بگوییم.

تعریف و مبنای قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

همانطور که می‌دانید مبنای حقوقی قراردادهای مشارکت در ساخت همان قرارداد مشارکت مدنی است. قرارداد مشارکت مدنی از اجتماع حقوق مالکین متعدد به صورت شراکت در یک شیء واحد ایجاد می‌شود. این بدان معنا است زمانی که حقوق مالکانه افراد در یک شیء واحد مثل ساختمان با یکدیگر پیوند می‌خورد و آن‌ها با هم شریک تلقی می‌شوند درواقع عقد مشارکت اتفاق افتاده است. قرارداد مشارکت در ساخت هم از همین مبنا نشأت می‌گیرد. درواقع حقوق مالکیتی سازنده و مالک در ملک مورد نظر با یکدیگر گره می‌خورد و هر کدام از آن‌ها در قبال انجام وظایفی با یکدیگر شریک می‌شوند.

در یک قرارداد مشارکت در ساخت به چه مواردی پرداخته می‌شود؟

برای اینکه یک قرارداد مشارکت در ساخت استاندارد داشته باشیم لازم است به یک سری از نکات مهم حقوق توجه داشته باشیم. در ادامه به شرح این نکات میپردازیم:

1-     معرفی طرفین قرارداد

در قرارداد مشارکت در ساخت معرفی طرفین باید با دقت و وسواس انجام پذیرد. چون در بسیاری از موارد تعداد مالکین و یا گاهاً تعداد سازنده‌ها بیشتر از یک نفر است. پس لازم است با دقت بیشتری این افراد را معرفی کنیم.

2-     موضوع قرارداد

موضوع قرارداد باید دربردارنده نکات مهمی باشد. به عنوان مثال نوع کاربری ساختمان باید مشخص شود و دقیقا به امر مشارکت اشاره شود.

3-     میزان سهم افراد در مشارکت

در یک قرارداد مشارکت در ساخت، میزان سهم افراد از مشارکت پیش رو مساله بسیار مهمی است. نیاز است که میزان سهم هر فرد به دقت مشخص و بیان شود.

4-     تعهدات هریک از طرفین

برای اینکه عمل مشارکت به خوبی اتفاق بیافتد لازم است که هریک از طرفین مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهد. از این رو لازم است قبل از هر چیز این وظایف به درستی و روشنی تبیین گردد. البته در یک قرارداد مشارکت در ساخت بار اصلی تعهدات بر عهده سازنده است و تعهدات مالک در مقابل سازنده بسیار ناچیز است. اما شفاف سازی تمام آن‌ها بسیار ضروری و در مواقع اختلاف، بسیار راه‌گشا است.

5-    

ضمایم

قرارداد مشارکت در ساخت از آن جمله قراردادهایی است که ضمایم بسیاری دارد و ذکر تمامی آن‌ها هم واجب است. در ضمیمه یک قرارداد مشارکت در ساخت از تمام مواد سازنده، کیفیت و برندها باید به تفکیک سخن گفته شود تا در صورت تناقض بتوان به آن‌ها رجوع کرد.

6-     تضامین

یکی از مواردی که در یک قرارداد مشارکت در ساخت بسیار رایج است دریافت تضمین از سازنده است. معمولا تضامین در یک قرارداد مشارکت این‌چنینی به صورت مرحله‌ای اخذ می‌شود. درواقع کل پروسه ساخت و ساز به چند مرحله اصلی تقسیم می‌شود و برای حسن اجرای هر کدام از آن‌ها یک تضمین جداگانه اخذ می‌شود.

معمولا تضامین نزد یک مرجع معتبر بین طرفین که در بیشتر مواقع یک بنگاه معاملات ملکی است، گذارده می‌شود.

7-     ضمانت اجراهای مناسب

برای اینکه تعهدات حاصل از یک قرارداد مشارکت در ساخت به خوبی اجرا شود لازم است ضمانت اجراهای متناسب با هر تعهد هم در متن قرارداد درج شود. چیزی که به محکم شدن یک توافقنامه این چنینی کمک می‌کند، ذکر هر تعهد به تفصیل و با جزئیات است. شاید به همین علت باشد که معمولا قراردادهای مشارکت در ساخت بسیار طولانی و مفصل هستند.

8-     ناظر

شاید نظارت دائمی مالک بر کارهای سازنده در روند کار اختلال ایجاد کند. از طرفی بسیاری از مالکان دید فنی و تخصصی نسبت به امور ندارند. به همین منظور در متن قرارداد مشارکت در ساخت یک نفر به عنوان ناظر مشخص می‌گردد تا از سوی مالک بر روند کار و اعمال سازنده نظارت داشته باشد.

9-     دوره ضمانت

معمولا مشکلات موجود در یک ساختمان تازه ساخته شده در همان ابتدای ساخت بروز پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل لازم است یک دوره ضمانت مناسب در نظر بگیرید تا در این دوره ایرادات احتمالی خود را نشان دهند.

10- حل و فصل اختلافات

در یک قرارداد مشارکت در ساخت به دلیل حجم پروژه و تنوع اقداماتی که باید انجام پذیرد از یک سو و از سوی دیگر تفاوت سلیقه‌ها باعث بروز اختلافاتی میان مالک و سازنده می‌شود. بدین منظور لازم است که در متن قرارداد یک راه حل مناسب برای حل اختلافات میان طرفین درنظر گرفته شود.

قرارداد مشارکت در ساخت لامینگو

تیم متخصصان حقوقی لامینگو با توجه به اهمیت و استقبال روزافزون اشخاص از قراردادهای مشارکت در ساخت، با مشورت افراد خبره در زمینه ساختمان سازی قرارداد استانداردی را تنظیم کرده است که حاصل آن پیش روی شما قرار دارد. در این قرارداد مشارکت در ساخت به تمام نکات و ظریف کاری‌های لازم در یک قرارداد مشارکت پرداخته شده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه مشارکت خوبی داشته باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.