سير تا پياز آنچه نياز است در مورد استخدام اپراتور توليد بدانيم

5 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

بسیاری از ابزارها و لوازمی که ما در طول روز از آنها استفاده می‌کنيم توسط مواد اولیه و دستگاه‌های پیچیده‌ای تولید و در اختیار ما قرارگرفته مي‌شوند. مسئولین و مدیران شرکت‌ها و کارخانه‌ها تلاش می‌کنند با به‌کارگیری ماشین‌آلات پپیشرفته و افزایش کاربری آن‌ها عملکرد لوازم ساخته‌شده را افزایش دهند. در این‌ بین تنها استفاده از تجهیزات به‌روز در بهره‌وری لوازم ساخته‌شده اهمیت ندارد بلکه افرادی که به‌عنوان اپراتور تولید در ساخت و فرآوري لوازم نقش خود را به‌درستی ایفا می‌کنند نیز حائز اهمیت هستند. حال سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که این افراد می‌بایست چه خصوصیاتی داشته باشند و چه نکات و موارد قانوني توسط كارفرما درزمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید باید مدنظر گرفته شود.

هر شخصی در هر سمت و مقامی دارای مسئولیت‌های به‌خصوصی است كه مي‌بايست تعهدات خود را نسبت به کارفرما به‌درستی انجام دهد. در مقابل کارفرما نيز باید تمامی شرایط مورد درخواست فرد متقاضی حرفه اپراتور تولید را در قرارداد ذکر کند. درصورتی‌که مایلید از تمامی شرایط حقوقی و تعهدات اپراتور تولید در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید آگاه شوید می‌توانید از طریق لینک زیر یک نمونه از این قرارداد را دریافت کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

اپراتور تولید به چه کسی گفته می‌شود؟

اپراتور تولید فردی است که بر عملکرد دستگاه و ماشین‌آلات نظارت دارد. همچنین او دستگاه را ازنظر صدا و حرکت تنظیم می‌کند. در برخی موارد بدون استفاده از ابزار خاصی یا به کمک تجهیزات به‌خصوصی قطعات ماشین‌آلات را تعویض یا تعمیر می‌کند. همچنين پس از ساخت محصول توسط دستگاه اپراتور وسیله را آزمایش می‌کند و سپس نتیجه فعالیت خود را به مهندسین یا سرپرست خود گزارش می‌دهد.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

انواع اپراتور تولید

اپراتورها عموماً دو نوع هستند. در نوع اول اپراتور عموماً پیش از شروع به‌کار دستگاه آن را چک و تنظیم می‌کند و دستگاه را برای ساخت لوازم باکیفیت آماده می‌کند که به این دسته اپراتورهای تنظیم کننده نیز گفته می‌شود. اما اپراتورهای گروه دوم عموماً در حین کار بر روی دستگاه نظارت می‌کنند و عملکرد دستگاه را مورد آزمایش قرار می‌دهند.

 

اپراتور تولید چه وظایفی دارد؟

برای آنکه یک محصول بتواند به بازار عرضه شود می‌بایست مراحل زیادی را طی کند. گاهی یک محصول چندین بار مونتاژ و سپس بسته‌بندی می‌شود. در هرکدام از مراحل مونتاژ باید سلامتی محصول مورد ارزیابی قرار بگیرد. این کار به عهده اپراتور تولید است. اپراتورهای تولید موظفند به‌تمامی دستورالعمل‌های ایمنی پایبند باشند و اطمینان حاصل کنند که محصولات نهایی از استانداردهای کیفیت بالا برخوردار هستند. وظایف آن‌ها شامل توجه به جزئیات، پیروی از دستورالعمل‌ها و اطمینان از عملکرد ایمنی تأسیسات در همه زمان‌ها است. همچنین این افراد می‌بایست در زمان‌های حساس و زمان‌هایی که دستگاه با مشکل مواجه شده است آرامش خود را حفظ کنند و عملکرد دستگاه را به خوبی تنظیم کنند.

به‌طورکلی آن‌ها مسئولیت دارند از استانداردها و مقررات صنعت ،شناخت کاملی داشته باشند تا بتوانند با کارآمدی ماشین‌آلات در محیط کار ،حداکثر بهروری را داشته باشند. همچنین یک اپراتور تولید باید بتواند میزان خروجی را ثبت کند و آن را با یک برنامه تولید مقایسه کند.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

نکات حقوقی که در استخدام اپراتور تولید باید رعایت کنیم؟

پیش از بیان هر نکته‌ای باید متذکر شد که به دلیل اهمیت انعقاد قرارداد کاری مابین طرفین معامله، کارفرما و فرد متقاضی این شغل نیز موظف هستند همکاری خود را به‌صورت کتبی و کاملاً قانونی منعقد کنند. نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید نیز مانند تمامی قراردادهای کاری دارای بندها و مفادی است که می‌بایست در زمان تنظیم آن توسط طرفین معامله به هرکدام از این مفاد توجه شود. همچنین در اکثر قراردادهای کاری، جملاتی وجود دارد که ممکن است برای افراد عادی مبهم باشد، ازاین‌رو طرفین قرارداد می‌بایست از معنی عبارات و اصطلاحات حقوقی داخل قرارداد آگاه شوند و  قرارداد کار باید برای آنها  کاملاً شفاف باشد.

در این قرارداد موضوع آن، مدت‌زمان قرارداد، زمان شروع وپایان قرارداد، اطلاعات طرفین قرارداد، میزان حقوق و دستمزد، موارد اختلافی، تعهدات طرفین و موارد فسخ و فورس‌ماژور باید به‌دقت بیان شود. در انتها نیز قرارداد به امضای دو طرف معامله رسیده و به هریک از طرفین آن یک نسخه از قرارداد داده شود.استفاده از یک قرارداد رسمی از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند.

 

حقوق و مزایای دریافتی اپراتور تولید چقدر است؟

بدون شک نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید یک نمونه قرارداد کاری محسوب می‌شود. در این قرارداد فردی به‌عنوان کارفرما اشخاصی را به مدت معین یا غیر معین به ازای دریافت حق‌الزحمه‌ی مشخصی برای کار معینی استخدام می‌کند.  این قرارداد می‌تواند به‌صورت قرارداد کار موقت، قرارداد کار مدت معین، قرارداد کار معین،  قرارداد کار دائمی منعقد گردد. تمامی حقوق و مزایای دریافتی این قرارداد از قوانین و مفاد قانون وزارت کار تبعیت می‌کند. به همین جهت فردی که به‌عنوان اپراتور تولید مشغول به‌کار می‌شود از تمامی مزایا و حقوق مشخص‌شده در قانون کار بهره‌مند می‌شود.

به‌عنوان نمونه بر اساس قانون کار، حق‌الزحمه یا مزد می‌تواند هم وجه نقد و هم وجه غیر نقدی باشد که این مقدار می‌بایست در زمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید مشخص گردد. اگر مزد بر اساس میزان انجام کار یا محصول تولیدی باشد به آن کارمزد گفته می‌شود. اگر در متن قرارداد مزد بر مبنای انجام کار در زمان معین باشد به آن کارمزد ساعتی می‌گویند و اگر مزد به‌صورت ساعتی پرداخت شود به آن مزد ساعتی گفته می‌شود. همچنین این افراد از دیگر حقوق مشخص‌شده در قانون کار نظیر حق بیمه،، حق مسکن، حق اولاد و حق مرخصی بهره‌مند می‌شوند.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

به یاد داشته باشید برای ورود به این حرفه نیاز به تحصیلات آکادمیک خاصی نیست و بسیاری از افراد مشغول در این حرفه به‌صورت تجربی کار خود را شروع کرده‌اند. بااین‌حال بسیاری از مدیران مایل هستند افرادی را استخدام کنند که از حداقل تحصیلات برخوردار باشند. در پایان باید به این نکته نیز اشاره کرد که بسیاری از افرادی که در ابتدا کار به‌عنوان اپراتور تولید استخدام می‌شوند می‌توانند به‌عنوان ناظر تولید یا مدیر تولید در شرکت‌های خود نظارت و آموزش کارگران جدید را بر عهده بگیرند. همچنین برخی دیگر از این افراد می‌توانند در آینده درزمینه عیب‌یابی یا تعمیر ماشین‌آلات متخصص شوند. به همین جهت افراد متقاضی این حرفه می‌بایست پیش از تنظیم نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید به تمامی شرایط و آینده کاری این حرفه آگاهی پیدا کنند و از متخصصین در این زمینه راهنمایی بگیرند. همچنین آن‌ها باید شرایط خود را برای کارفرما شرح دهند و از وظایف و خواسته‌های کارفرما نیز آگاه شوند.

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی استخدام اپراتور تولید یا دریافت نمونه قرارداد آن از خدماتی که این مرکز برای شما در نظر گرفته است استفاده نمایید. درصورتی‌که شما این مطلب را تا انتها همراه ما بوده‌اید دیدگاه خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

3
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

3 دیدگاه