نگاهي به حقوق و مزاياي شغل اپراتور توليد در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

3 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

هر کارفرما و مدیری برای افزایش بهره‌بری و سرمایه خود به نیروی کار خبره و باتجربه نیاز دارد. از آن‌سو افراد متقاضی شغل ترجیح می‌دهند، در مشاغل تمام‌وقت و با حقوق و مزایای بالا فعالیت کنند. در غیر این صورت نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود و خانواده را تأمین کنند. به همین جهت صحبت از هزینه و درآمد یکی از موارد مهم و تأثیرگذار در زمان تنظیم قرارداد محسوب می‌شود. مدیران نیز می‌بایست علاوه بر توجه به تعهدات و وظایف کارکنان، خود به نیازها و خواسته‌های آنها توجه کنند. حرفه اپراتور تولید نیز از این قضیه مستثنا نیست.با توجه به نقش مؤثری که اپراتور تولید در ساخت و مونتاژ‍ محصول باکیفیت ایفا می‌کند، نیاز است مدیران در جذب و استخدام آنها توجه لازم را داشته باشند. همچنین به دلیل مواجه‌شدن اپراتور با چالش‌های بسیار در مدت‌زمان کار، می‌بایست حقوق و دستمزد او به‌صورت بخش جداگانه‌ای در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید توسط سرپرست یا مدیر شرکت گنجانده شود. در این مقاله موضوع بحث ما حقوق و دستمزد اپراتور و نحوهٔ تعیین آن می‌باشد.

 

تمامی قراردادهای کاری از مجموعه‌ای از شرایط و ضوابط قانونی تشکیل شده است که افراد می‌بایست پیش از انعقاد قرارداد از تمامی مفاد و بندهای آن آگاهی کامل داشته باشند. شغل اپراتور تولید نیز از این قضیه مستثنا نیست. درصورتی‌که مایلید یک نمونه از این قرارداد را دریافت کنید و با شرایط و ضوابط آن آشنا شوید می‌توانید یک نمونه از قرارداد استخدام اپراتور تولید از طریق لینک زیر از وب‌سایت لامینگو دریافت کنید.

 

دانلود قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

نکات حقوقی حقوق و دستمزد در قانون کار

دستمزد و حقوق یکی از عوامل تأثیرگذار در همکاری میان کارگر و کارفرما محسوب می‌شود. مفاد و بندهای قانونی در مورد حقوق و مزایا برای کارکنان الزاماتی را برای کارفرما در نظر می‌گیرد که او باید به آن عمل کند. هدف از عمل به مفاد و بندهای قانون کار در مورد دستمزد کارگر تأمین امنیت، عدالت و نظم اجتماعی می‌باشد. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که قانون کار مشمول افرادی که به‌صورت مستقل فعالیت می‌کنند یا کارکنان دولت نمی‌شود. طریقه محاسبه میزان دستمزد بسته به نوع قرارداد متفاوت است. در ادامه طریق محاسبه سه نوع از قراردادهای مشخص شده در قانون کار می‌پردازیم.

 

سير تا پياز آنچه نياز است در مورد استخدام اپراتور توليد بدانيم

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

پرداخت دستمزد در انواع قرارداد در قانون کار

قراردادهای پروژه‌ای: در قراردادهای پروژه‌ای کارمند بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهد دستمزد می‌گیرد. میزان دریافتی این افراد می‌تواند یکجا یا در چند قسط به فرد پرداخت شود. همچنین این افراد طبق قانون کار می‌بایست از سمت کارفرما بیمه شوند.

قراردادهای پاره‌وقت: در مورد دستمزد افرادی که به‌صورت پاره‌وقت مشغول می‌شوند، طبق توافق اولیه با کارفرما حقوق و دستمزد آن‌ها بر اساس زماني  است كه در كارگاه مشغول به كار هستند. همچنين پرداخت حق بیمه کارگران و کارمندان در قراردادهای استخدام پاره‌وقت، الزامی است؛ حتی اگر کارگر به‌صورت کتبی رضایت خود را در خصوص عدم دریافت بیمه ابراز کند.

قراردادهای تمام‌وقت: حقوق در مورد قراردادهای تمام‌وقت بر اساس حضور آنها در محیط کار طبق زمان مشخص‌شده در قانون كار (44 ساعت) محاسبه می‌شود. درصورتی‌که بیش از این میزان در محل کار خود حضور داشته باشد متناسب با ساعات اضافی، مستحق مبلغی تحت عنوان اضافه‌کاری خواهد بود. همچنین، چنانچه کارگر روز تعطیل رسمی غیر از جمعه کار کند، مشمول دریافت اضافه‌کاری خواهد بود.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

دیگر موارد پرداختی حقوق و دستمزد

کارفرما می‌بایست علاوه بر پرداخت حقوق به کارکنان خود مواردي مانند کسورات مشخص‌شده در قانون کار مانند: کسورات بیمه سهم کارگر، مالیات حقوق یا اقساط وام‌هایی که کارفرما به کارگر داده است را از حقوق او کسر و بقیه آن را به کارمند خود پرداخت کند. علاوه بر موارد ذکرشده طبق قانون کار کارفرما موظف است مواردی که هرساله توسط شورای عالی کار مشخص می‌گردد مانند حق مسکن و خواربار، حق اولاد، حق ناهار، ایاب و ذهاب کارکنان را نیز به کارکنان خود پرداخت کنند.

 

میزان حقوق و دستمزد در سال 1400

طبق گزارش‌های به‌عمل‌آمده از سوی شورای عالی کار و وزارت کار در مورد میزان دریافتی کارمندان و کارگران در سال 1400، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه می‌شود و به‌این‌ترتیب حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ برای آنها به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید. همچنين میزان دستمزد روزانه هرکارمند و کارگر که به‌صورت دائم یا موقت فعالیت می‌کنند، برابر با ۸۸۵ هزار و ۱۶۵ ریال خواهد بود. همچنين که مبلغ ماهانه سنوات از ۱ میلیون ریال در سال ۹۹ به ۱ میلیون ۴۰۰ هزار ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است. حق اولاد کارگران به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال در سال جدید برابر با ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ ریال است.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید

 

میزان حقوق و دستمزد اپراتور تولید

با توجه به اهمیت و حساس بودن حرفه اپراتور، مديران و سرپرست‌های شرکت‌های تجاری می‌بایست تمامی نکات حقوقي مهم را در زمان تنظیم نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید ذکر کنند. یکی از این موارد میزان دستمزد و حقوق کارکنان است. با توجه به این‌که قرارداد استخدام اپراتور یک قرارداد کاری است و تمامی قراردادهای کاری که میان کارفرما و کارکنان منعقد می‌گردد از قانون کار تبعیت می‌کند؛ می‌بایست تمامی شرایط ذکرشده در مورد حقوق و دستمزدی که در قانون کار برای افراد استخدام‌شده بیان‌شده است را برای افراد مشغول به‌کار در حرفه اپراتور تولید نیز لحاظ شود. همچنین در این قرارداد کارفرما می‌تواند با استفاده از المان‌هایی مانند تجربه، تحصیلات فرد، دوره‌های تخصصی گذرانده شده توسط فرد متقاضی ميزان دريافتي او را تغيير دهد. علاوه بر این می‌تواند میزان تشویقی که مایل است برای اپراتور اختصاص دهد را در متن نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید نیز ذکر کند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه‌گیری مشاوره حقوق و دستمزد اپراتور تولید

این نکته را نباید فراموش کرد که تمامی کارکنان و کارگرانی که قرارداد استخدام آنها مشمول قانون کار می‌شود علاوه بر دریافت حقوق پایه‌ای که به‌عنوان دستمزد به آنها پرداخت می‌شود مزایا رفاهی دیگری نیز دریافت می‌کنند. پرداخت این مزایای رفاهی بر عهدهٔ کارفرما است که باید در زمان مقرر خود به کارگرانش بپردازد. لازم است که تمام افرادی که به دنبال کار و تمام اشخاصی که به‌عنوان کارفرما به دنبال نیروی کار هستند، از قوانینی که برای آن‌ها تعیین‌شده است، اطلاع داشته باشند. فرد متقاضی شغل اپراتور تولید و کارفرما می‌توانند برای اطلاع از شرایط و نکات مهم در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تولید از مشاورین و متخصصین در این زمینه راهنمایی بگیرند.

در انتها بدانید که شما می‌تواند با مراجعه به بخش مشاوره حقوقی آنلاین لامینگو سؤالات خود را با کارشناسان و متخصصان مجرب لامینگو مطرح کنید تا کارشناسان مجرب و حرفه‌ای ما در کمترین زمان شما را راهنمایی کنند. درصورتی‌که این مطلب را مطالعه نمودید، نظر خودتان را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین، جهت استفاده از سایر مطالب می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه