همه چیز درباره نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

یکی از شغل‌هایی که در همه کسب‌وکارها مورد نیاز بوده و نقش تعیین‌کننده‌ای هم می‌تواند در نتیجه نهایی کار داشته باشد، اپراتور تلفن است. اما استخدام این رده شغلی با چالش‌هایی همراه است. در این مقاله سعی داریم تا با تشریح تمام نکات مربوط به نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن شرایط استخدام این رده شغلی را تفسیر نموده و نکات مهمی را دراین‌باره با کاربران در میان بگذاریم. کسب‌وکارها و شرکت‌هایی که برای استخدام اپراتور تلفن نیاز به قرارداد کار دارند، بایستی تمام جوانب را در نظر گرفته و با رعایت همه نکات برای این منظور اقدام نمایند. دقت به این نکات حقوقی در نهایت می‌تواند بهترین شرایط کار را برای کاربران رقم بزند.

به‌صورت کلی قراردادهای استخدام و قرارداد کار با چالش‌های زیادی همراه است. چه کسانی که تجربه کافی دراین‌باره دارند و چه کسانی که برای دفعات اول به دنبال استخدام کارمندان خود مانند اپراتور تلفن هستند، بایستی از نظر حقوقی نیز این شرایط را بررسی کنند. استخدام اپراتور تلفن از دو جنبه قابل بررسی است. در وهله نخست از نظر شرایط فنی و حرفه‌ای نیاز است تا فرد داوطلب مورد ارزیابی قرار گیرد. از طرف دیگر شرایط حقوقی نیز در این استخدام باید در نظر گرفته شود. در ادامه این مقاله تمام نکات حقوقی مربوط به این استخدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین نکاتی مهم درباره شرایط حرفه‌ای استخدام این رده شغلی را نیز ارزیابی می‌نماییم.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن در لامینگو

یکی از خدمات عالی که در موسسه حقوقی لامینگو برای کاربران ترتیب داده‌ایم، تنظیم قرارداد‌های حقوقی و استخدام است. این قراردادها نیاز به بررسی‌های کاملی دارند تا تمام موارد حقوقی و قانونی در آنها لحاظ شده و از این طریق مشکلات حقوقی مربوط به این موارد در جامعه به حداقل برسد. برای تنظیم قرارداد استخدام اپراتور تلفن نیز مشاورین حقوقی و وکلای ما در لامینگو بررسی‌های لازم را انجام داده و تمام تجربیات و موارد لازم را در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن جمع‌آوری نموده‌اند. ازاین‌رو کاربران می‌توانند با تهیه و دانلود این نمونه قرارداد از آن در هر سطحی برای استخدام استفاده کنند.

درباره این نمونه قرارداد باید متذکر شویم که:

 • بر اساس به‌روزترین قوانین مربوط به استخدام در قانون کار تهیه و تنظیم شده است.
 • تمام جوانب و موارد در آن در نظر گرفته شده است.
 • امکان استفاده از آن برای هر شرکت و کسب‌وکاری وجود دارد.
 • تمام نکات حقوقی لازم در آن در نظر گرفته شده است.

ازاین‌رو کاربران می‌توانند با خیال راحت برای استفاده از این نمونه قرارداد اقدام نمایند. از این گذشته خدمات بررسی قراردادهای در حال تنظیم و همچنین تنظیم صفر تا صد قرارداد کار اپراتور تلفن نیز در دسترس کاربران قرار دارد. در لینک زیر برای دریافت این خدمات منتظر شما هستیم.

 

دانلود قرارداد استخدام اپراتور تلفن

 

معرفی شغل اپراتور تلفن

پشتیبانی و هدایت مشتریان ازجمله مهم‌ترین موارد در هر کسب‌وکاری است. هم برای کارهای خدماتی و هم برای مراکزی که نیاز به فروش کالا برای کسب درآمد دارند، پشتیبانی و پاسخگویی به نیازهای کاربران امری ضروری است. البته این موضوع در سال‌های جدید با تنوع بالاتر روبرو بوده و کارمند پشتیبانی تنها کار با تلفن را در پیش نمی‌گیرد. امروزه ابزارهای دیگری نیز برای ارتباط با مشتریان به وجود آمده‌اند. شبکه‌های اجتماعی، چت آنلاین و راه‌های دیگری که همراه با تلفن قرار است ایجاد کننده ارتباط میان شغل‌ها و کاربران باشند. اگر سری به استراتژی‌های بازاریابی و مدیریت فروش زده و اهمیت ارتباط با مشتریان را درک کنید، به اهمیت شغل اپراتور تلفن نیز پی خواهید برد.

ارتباط دهنده میان شرکت‌ها و مشتریان و کاربران، اپراتور تلفن است. هر کسی به هر صورتی که اقدام به تماس و ارتباط با شرکتی نماید، در وهله اول با اپراتور تلفن هم کلام شده و نقش وی در جذب مشتری می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. اگر دقت کافی به استخدام این رده شغلی نداشته باشید و یا از نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن استفاده نکنید، بایستی خود را برای کم شدن تعداد مشتریان نیز آماده نمایید. با توجه به اینکه کلید اصلی موفقیت در کسب‌وکارهای مختلف، نحوه ارتباط با مشتریان و کاربران است، ازاین‌رو لازم است تا بهترین افراد برای این منظور استخدام شوند.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

 

اهمیت شغل اپراتور تلفن برای کسب‌وکارهای امروزی

رعایت اصول مشتری مداری یکی از ارکان اصلی موفقیت برای کسب‌وکارهای امروزی است. همه ما اگر خود را به جای مشتریان قرار دهیم، اهمیت اپراتور تلفن را درک خواهید کرد. اگر این فرد رفتار مناسبی با مشتریان نداشته و یا به اصول گفتگو با مشتری و کاربر آگاه نباشد، به‌زودی شاهد افت شدید مشتریان و کاربران خود خواهید شد. ازاین‌رو لازم است تا در هنگام استخدام این فرد دقت بسیار بالایی داشته باشید. آمارها و اطلاعات و مصاحبه‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که مشتریان امروزی به اخلاق‌مداری و تکریم مشتری در شرکت‌ها حتی بیشتر از قیمت‌ها اهمیت می‌دهند. ازاین‌رو هیچ چیزی اعم از تخفیف‌ها و قیمت‌های مناسب هم نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای شغل اپراتور تلفن باشند.

تصور کنید که شما با شرکتی تماس گرفته و خواهان دریافت خدمات و یا کالایی از آنها هستید. رفتار فرد پاسخگو به تماس شما در همان اولین قدم چقدر می‌تواند روی تصمیم شما تأثیرگذار باشد؟ این رفتار در بلندمدت می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی ارتباط کاربران ایجاد کرده و تعیین‌کننده‌ترین نقش را در برقراری ارتباط سازنده با کاربران خواهد داشت. یک پشتیبان تلفنی حرفه‌ای می‌تواند برگ برنده‌ای برای هر کسب‌وکاری باشد. برای در اختیار داشتن نیروهای حرفه‌ای در این رده شغلی نیاز به استفاده از حرفه‌ای‌ترین نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن نیز خواهید داشت که درد ادامه مفاد آن را تشریح می‌کنیم.

 

مفاد نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

برای کاربرانی که قصد استفاده از قرارداد کار برای استخدام اپراتور تلفنی را دارند، لازم است تا از قبل با اصلی‌ترین مفاد این قرارداد آشنا شده و قبل از هر اقدامی با چالش‌های این امر نیز آشنا باشند. البته باید متذکر شویم که مفاد چنین قراردادی بسته به شرایط می‌تواند مفاد اختصاصی نیز داشته باشد. ازاین‌رو بیان مفاد زیر به این معنی نیست که دیگر هیچ ماده و بندی را نمی‌توان به آنها اضافه نمود. در ادامه با بررسی مفاد مربوط به این قرارداد دید بهتری نسبت به آن برای شما ایجاد خواهیم نمود.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

 

عنوان قرارداد

اولین بند از هر قراردادی مربوط به‌عنوان آن است. شاید به خیال خود تصور کنید که عنوان موضوع خیلی مهمی در قراردادها نیست؛ اما عدم دقت به‌عنوان قرارداد نیز می‌تواند مصیبت‌های حقوقی زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. یکی از این مشکلات عوض شدن مرجع رسیدگی‌کننده به حل اختلافات خواهد بود. ازاین‌رو در درج عنوان قرارداد کار استخدام نیروهای خود حتماً دقت کرده و از عبارت‌ها و واژگان غیر مرتبط برای این منظور استفاده نکنید.

 

مشخصات طرفین قرارداد

مشخصات طرفین قرارداد را نیز باید در همان دو بند اول آن درج کنید. در درج مشخصات طرفین چنین قراردادهایی به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

 • در درجه اول حتماً مشخصات را از روی مدارک شناسایی پر کرده و به صرف حرف طرفین استناد نکنید.
 • مشخصات طرفین را به‌صورت کامل پر کنید و هیچ پسوند و پیشوندی را جا نگذارید.
 • آدرس محل سکونت طرفین را نیز باید به‌صورت کامل و دقیق درج نمایید.
 • درج شماره‌های تماس نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • اگر در حال تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی هستید، بایستی چک کنید که مشخصات به‌درستی پر شود و نام اشخاصی که اعتبار کافی در شرکت مربوطه ندارند، در قرارداد قید نگردد.

 

موضوع قرارداد

قرارداد کار استخدام اپراتور تلفن موضوع قرارداد شما است. این موضوع را قید کرده و باید آن را در یک بند به‌صورت جداگانه درج کنید. باز تکرار می‌کنیم که در استفاده از عبارت‌ها و عناوین غیر مرتبط برای موضوع قرارداد نیز خودداری نمایید. دقت کنید که رعایت ساده‌نویسی یکی از مهم‌ترین اصول در قراردادهای حقوقی مانند قرارداد استخدام است. تا جای ممکن تا زمانی که نیازی به استفاده از الفاظ حقوقی سنگین وجود نداشته باشد، از درج آنها خودداری کنید.

 

نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

 

مدت قرارداد

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن مدت قرارداد است. قراردادهای این‌چنینی معمولاً به‌صورت یک‌ساله تنظیم می‌شود. با این حال زمان دقیق شروع و پایان قرارداد را باید در متن درج کنید. دقت کنید که درج نکردن مدت قرارداد می‌تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی شده و طرفین را با مسائل حقوقی درگیر نماید.

 

مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد که به‌صورت شفاهی احتمالاً برای آن توافق شده است را باید در متن قرارداد درج کنید. ممکن است برای اپراتور تلفن از حقوق ماهیانه استفاده نموده و یا روند دیگری را برای آن در نظر بگیرید. هر توافقی درباره مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن باید در این قسمت درج شود. دقت کنید که عدم درج مبلغ قرارداد نیز مشکلات حقوقی زیادی برای خود قرارداد به وجود می‌آورد. ازاین‌رو حتماً باید این بند را نیز بدون هیچ شرایطی پر کنید.

 

شرح وظایف و تعهدات اپراتور تلفن

نکته مهم بعدی مربوط به شرح وظایف و تعهدات اپراتور است. دقت کنید که برخی از کاربران خیلی به این بند نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن اهمیت نداده و ترجیح می‌دهند آن را ساده‌تر پر کنند. اما لازم است تا تمام شرح وظایف توافق شده و در نظر گرفته شده برای اپراتور به‌صورت کامل در این بند گنجانده شود. عدم دقت به این موضوع می‌تواند باعث عدم اجرای این تعهدات توسط طرف مقابل شده و با توجه به متن قرارداد هیچ اجباری هم برای آن وجود نخواهد داشت.

 

قرارداد کار

 

شرح تعهدات کارفرما

شرح تعهدات کارفرما نیز یکی دیگر از بندهایی است که لازم است در متن قرارداد به آن اشاره شود. مواردی مانند پرداخت به‌موقع حقوق کارکنان، فراهم نمودن ابزارهای لازم برای اجرای وظایف و مواردی ازاین‌دست می‌توانند ازجمله تعهدات کارفرما باشند.

 

حل‌وفصل اختلافات

در این بند شما باید به شرایط حل‌وفصل اختلافات اشاره نمایید. اختلافاتی که به‌صورت پیش‌بینی نشده بروز می‌نمایند، نباید وقت و هزینه زیادی از شما بگیرند. برای این منظور نیاز است تا شرایط حل‌وفصل اختلاف را در قرارداد درج کرده و در انتهای آن داوری برای این مورد در نظر بگیرید. داور قرارداد می‌تواند شخصی حقیقی یا تیمی متشکل از 3 یا 5 نفر فرد عاقل و بالغ باشد.

 

موارد فسخ قرارداد استخدام اپراتور تلفن

موارد مربوط به فسخ قرارداد که به طرفین اجازه می‌دهد در صورت عدم رعایت تعهدات توسط طرف مقابل اقدام به فسخ نماید، را نیز باید در یک بند جداگانه تنظیم کنید. در این بند عدم اجرای تعهدات توسط طرفین می‌تواند دلیل مناسبی برای فسخ باشد. از این گذشته سایر توافقات را نیز می‌توانید در این بند بگنجانید.

 

قرارداد کار

 

فورس ماژور

فورس ماژور اشاره به مواردی دارد که طی آنها طرفین می‌توانند از اجرای تعهدات خود به دلایل قهری خودداری نمایند. برای مثال طوفان‌های خیلی شدید و یا بروز جنگ می‌تواند از این موارد باشد.

 

محرمانگی و عدم افشای اطلاعات

یکی از نکات بسیار مهم که هم اهمیت زیادی در نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن دارد و هم استفاده از این نمونه قرارداد برای تنظیم قرارداد کار اپراتور تلفن را مهم و با اهمیت جلوه می‌نماید، محرمانگی و عدم افشای اطلاعات است. دقت کنید که کارمندانی مانند اپراتور تلفن معمولاً به اطلاعات سری شرکت‌ها و کسب‌وکارها دسترسی دارند. این موضوع می‌تواند باعث نگرانی مدیران شرکت گردد. درج بند مربوط به عدم افشای اطلاعات و محرمانگی باعث می‌شود تا کارمندان در این مورد احتیاط بیشتری داشته و مانع از فاش شدن اطلاعات مهم شرکت شود.

البته شاید تصور کنید که اطلاعات خیلی خاصی در اختیار این دست از عزیزان قرار نمی‌گیرد؛ اما ساده‌ترین موضوعی که می‌تواند از طریق این افراد به بیرون از شرکت درز کند، استراتژی‌های به کار گرفته شده برای فروش و یا عرضه خدمات است که می‌تواند رقبای شما را نسبت به این نوع رفتار شما کاملاً آگاه سازد.

 

نسخ قرارداد

تعداد نسخ قرارداد را نیز باید در یک بند درج کنید. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که تعداد نسخ معتبر قرارداد مشخص شده و امکان جعل آن کمتر خواهد شد.

 

قرارداد کار

 

امضای طرفین قرارداد

در انتها طرفین باید قرارداد را امضا نموده و اثر انگشت بزنند. البته باید دقت کنید که محل امضا و اثر انگشت طرفین را باید در تمام صفحات قرارداد درج نمایید تا از این نظر مشکلی پیش نیاید.

 

شرح وظایف اپراتور تلفن

لازم دانستیم تا به بررسی کامل شرح وظایف اپراتور تلفن نیز بپردازیم تا امکان درج این مسئولیت‌ها در قرارداد برای کاربران وجود داشته باشد. البته قبل از هر چیزی باید متذکر شویم که مسئولیت‌ها و وظایف اپراتور بسته به محل کار و شرایط آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال اپراتور تلفن یک بیمارستان را در نظر بگیرید که می‌تواند چه مسئولیت‌های متفاوتی نسبت به اپراتور یک شرکت خصوصی داشته باشد. ازاین‌رو درج همه مسئولیت‌های این رده شغلی برای همه مراکز امکان‌پذیر نیست. اما با این حال به شرح وظایف عمومی این رده شغلی می‌پردازیم تا کاربران دید مناسبی نسبت به این موضوع داشته باشند.

برخی از مهم‌ترین وظایف اپراتور تلفن در شرکت‌ها به شرح زیر است:

 • دریافت و مخابره پیام‌های تلفنی از سوی مشتریان به مدیران
 • پاسخگویی به نیازهای مشتریان و ارائه راهکارهای فوری برای حل مشکلات و مسائل مربوط به آنها
 • وصل کردن تلفن به بخش‌های مختلف شرکت برای پاسخگویی
 • حفظ و نگهداری ابزارها و تجهیزات مربوط به اپراتور
 • ثبت شماره تلفن‌های ضروری برای تماس‌های بعدی و پیگیری تلفنی آنها
 • رعایت اصول ادب و نزاکت با مشتریان
 • استفاده از ترفندهای جذب مشتری برای خرید و استفاده از خدمات شرکت
 • پاسخگویی به چت‌های آنلاین مشتریان با توجه به زمان از پیش تعیین شده
 • کنترل دستگاه‌ها و ابزارهای مربوط به اپراتور از نظر خرابی و گزارش به‌موقع خرابی آنها برای تعمیر و یا تعویض

 

قرارداد

 

حقوق و مزایا اپراتور تلفن

همچنین لازم دانستیم تا درباره حقوق و مزایا اپراتور تلفن نیز مواردی را مطرح کنیم. به‌صورت کلی حقوق این رده شغلی میان طرفین توافق می‌شود. اما با توجه به اینکه باید این توافق در متن نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن درج شود، لازم است تا نکاتی را درباره آن گوشزد کنیم.

 • برخی از مدیران برای اپراتورهای تلفن برای ایجاد انگیزه بیشتر اقدام به قرار دادن حقوق و مزایای درصدی از فروش شرکت می‌نمایند. این مورد را نیز باید در متن قرارداد درج کرده و مقدار درصد مد‌نظر نیز به‌صورت دقیق مشخص گردد.
 • حقوق این دست از عزیزان در شرکت‌های خصوصی معمولاً به‌صورت توافقی است. اما با این حال تجربه و تخصص اپراتور می‌تواند نقش اصلی را در تعیین این حقوق داشته باشد.
 • مزایایی مانند مرخصی‌ها، سنوات و پاداش‌ها ازجمله دیگر مواردی است که در متن قرارداد کار اپراتور باید به آنها اشاره شود.

 

اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن

نکات مهم مربوط به قرارداد کار اپراتور تلفن را با هم مرور کردیم. بایستی یادآوری کنیم که استفاده از قرارداد کار حرفه‌ای هم باعث می‌شود تا طرفین رفتار حرفه‌ای با هم داشته باشند، هم اجرای تعهدات را توسط هر کدام از طرفین با دقت بیشتری موجب می‌گردد. اگر به این موضوع دقت نداشته باشید، ممکن است مسائل و مشکلات حقوقی مختلفی را در آینده شاهد باشید. از این گذشته این قرارداد می‌تواند عاملی  بسیار مهم و تأثیرگذار در افزایش بازدهی و راندمان کاری کارکنانی مانند اپراتور تلفن داشته باشد.

 

قرارداد

 

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که استفاده از قرارداد کار در سطوح مختلف برای کارمندان شرکت‌های خصوصی اهمیت بسیار زیادی دارد. مدیران کسب‌وکارهای امروزی به‌خوبی می‌دانند که دیگر فرصت برگشت به عقب برای استخدام نیروهای جدید و پرورش آنها را نداشته و این مهم می‌تواند تأثیرات منفی زیادی روی روند شرکت داشته باشد. از این گذشته نیروهای جدید هزینه‌های بیشتری را نیز روی دست مدیران خواهد گذاشت. ازاین‌رو لازم است تا در همان شروع کار با استفاده از نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن بهترین شرایط کاری را با کارمند این رده شغلی ایجاد نموده و خود را از مشکلات این‌چنینی دور نمایید.

کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات کامل‌تر و بیشتر در این زمینه هستند، می‌توانند سایر مقالات مربوط به این موضوع را از بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نموده و اطلاعات خود را تکمیل کنند. همچنین در انتهای این مقاله نیز مکانی برای درج نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در نظر گرفته شده است. با استفاده از این بخش می‌توانید به‌صورت مستقیم با کارشناسان ما در لامینگو در ارتباط باشید و  نظرات آنها را درباره مسائل مختلف مربوط به نمونه قرارداد استخدام اپراتور تلفن و قرارداد کار وی جویا گردید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

یک دیدگاه