شرایط فسخ اجاره پیش از موعد توسط مستأجر و موجر چیست؟

4 ماه پیش
فسخ اجاره پیش از موعد

اگر بخواهیم به‌طور دقیق محاسبه کنیم، تعداد زیادی اجاره نامه در روز در دفاتر رسمی و همچنین بنگاه‌ها به امضا می‌رسد. در این میان، ممکن است یکی از طرفین قرارداد که مستأجر یا موجر هستند، از بستن قرارداد پشیمان شوند. در این صورت است که می‌بایست نسبت به فسخ اجاره پیش از موعد اقدام کنند. سؤالی که در این جا ممکن است برای شما پیش آید، مرتبط با شرایط فسخ اجاره نامه پیش از موعد است. در این مقاله قصد داریم به تمامی این موارد و همچنین مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه اشاره کنیم. اگر فکر می‌کنید این اطلاعات می‌تواند برای شما مفید واقع شود، در ادامه مقاله با ما باشید.

قبل از هر چیز لازم است بگوییم کمک گرفتن از افراد حقوقی و متخصص می‌تواند راه‌گشای خوبی باشد. از این رو، بسیاری از افراد در کارهای حقوقی خود از وکلا و مشاورین کمک می‌گیرند. تیم حقوقی لامینگو با وکلای پایه یک دادگستری و همچنین اعضای باتجربه و متبحر می‌تواند در زمینه حقوقی خدمات باکیفیتی را ارائه دهد.

دریافت مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

فسخ اجاره پیش از موعد به چه معناست؟

در ابتدا بهتر است تعریف فسخ اجاره نامه را بدانید. زمانی که یکی از طرفین قرارداد، موجر یا مستأجر، با ذکر دلیل با وجود شرایط قانونی تصمیم بگیرد که پیش از موعد مقررشده قرارداد را به اتمام برساند، فسخ قرارداد محقق می‌شود.

قانونگذار برای جلوگیری از هرج‌ومرج و مشکلات متعدد، قوانینی را وضع کرده است که افراد می‌بایست در زمان فسخ اجاره پیش از موعد به آن توجه کنند. در ضمن، قوانینی که برای مستأجر و موجر موجود است، کاملاً متفاوت تنظیم شده است.

در صورتی مستأجر یا موجر می‌تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کند که در اجاره نامه شرایطی برای این مواقع ذکر شده باشد. همچنین، هر دو طرف قرارداد آن را امضا کرده باشند و نسبت به این شرایط رضایت داده باشند. در واقع، طرفین قرارداد نمی‌توانند نسبت به فسخ قرارداد بدون دلایل قانونی و قراردادی اقدام نمایند و تنها می‌توانند نسبت به شرایط و ضوابطی که در اجاره‌نامه ذکر شده است، برای فسخ آن اقدام کنند.

همچنین، قانون مدنی شرایطی را برای فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر و مستأجر پیش‌بینی نموده است. اگر طرفین در قرارداد استفاده از موارد قانونی حق فسخ را از خود سلب نکرده باشند، می‌توانند از این موارد قانونی بهره‌مند گردند.

 

حتماً بخوانید: همه چیز درباره ابطال و فسخ اجاره نامه رسمی

 

شرایط فسخ اجاره پیش از موعد توسط موجر

مطابق با قانون مدنی، تمامی موارد زیر نشان‌دهنده آن است که موجر می‌تواند پیش از موعود، قرارداد اجاره را فسخ نماید:

  • مستأجر بدون در جریان گذاشتن موجر، ملک را در فعالیت‌هایی غیر از مواردی که در اجاره نامه ذکر شده است به کار گیرد؛
  • زمانی که مستأجر مانع اعمال تعمیرات لازم توسط موجر در عین مستأجره شود؛
  • تعدی یا تفریط مستأجر در بهره‌برداری از عین مستأجره.

 

فسخ اجاره پیش از موعد

 

شرایط فسخ قرارداد اجاره توسط مستأجر

برخی افراد فکر می‌کنند که همیشه فسخ قرارداد از طرف موجر است؛ درصورتی‌که در نیمی از مواقع مستأجر می‌خواهد قرارداد اجاره را فسخ کند و قبل از زمان تعیین‌شده، ملک را تخلیه کند.

لازم است بدانید که اگر در اجاره نامه حق فسخ به مستأجر داده شده باشد، وی می‌تواند در زمان مورد نظر نسبت به فسخ آن اقدام کند. پس بهتر است که دلایل فسخ قرارداد از طرف مستأجر در اجاره‎‌نامه ذکر شود تا در صورت نیاز مستأجر بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین، در قانون مدنی مواردی پیش‌بینی شده که درصورت تحقق آن، حق فسخ برای مستأجر پیش‌بینی خواهد شد. ازجمله این موارد:

  • هرگاه معلوم شود عین مستأجره در حال اجاره معیوب بوده؛
  • مزاحمت اشخاص ثالث برای انتفاع از عین مستأجره قبل از قبض.

 

حتماً بخوانید: تمام موارد ابطال اجاره نامه که باید بدانید + تبیین تفاوت‌های دو مفهوم ابطال و انفساخ

 

اهمیت دریافت مشاوره حقوقی سند اجاره نامه در فسخ اجاره چیست؟

گاهی برای فسخ سند اجاره پیش از موعد نه به مشاور املاک نیاز است و نه به مراجعه کردن به شورای حل اختلاف برای از بین بردن مشکل. در این مواقع نیاز است که از یک مشاوره حقوقی سند اجاره نامه بهره گرفت. از این رو به شما توصیه می‌کنیم در این شرایط فردی را در تنظیم قرارداد دخیل کنید که از دانش کافی در زمینه حقوقی برخوردار باشد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن نهایی

در این مقاله، سعی کردیم به‌طور کامل به شرایط فسخ اجاره نامه پیش از موعد بپردازیم. همان‌طور که گفته شد، زمانی طرفین قرارداد می‌توانند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کنند که از نظر قانونی کاملاً درست باشد. همچنین، بهتر است که در زمان تنظیم قرارداد به شرایط فسخ نیز اشاره کرد تا هرکدام از طرفین قصد فسخ آن را داشتند با استناد به قرارداد بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مؤثر و مفید بوده باشد و توانسته باشیم نکات اصلی را در خصوص فسخ اجاره پیش از موعد به شما انتقال داده باشیم. به یاد داشته باشید که برای افزایش اطلاعات خود به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید و پاسخ سؤالات خود را در بین مقالات موجود پیدا کنید. در نهایت فراموش نکنید که انتقادات، پرسش‌ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مطهره راضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه