صفر تا صد تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو و نکات حقوقی

2 هفته پیش
تنظیم قرارداد خرید و فروش

تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو مانند سایر قراردادهای حقوقی مربوط به خرید و  فروش دارای جنبه‌های حقوقی و فنی مختلفی است. این قرارداد هم از نظر فنی و هم از نظر حقوقی با چالش‌هایی همراه است که عدم دقت به آن‌ها چیزی جز پشیمانی برای طرفین به دنبال نخواهد داشت. پس اگر به دنبال داشتن یک قولنامه خودرو معتبر و محکم هستید و از بروز اتفاقاتی مانند:

 • فروش خودرو سرقتی
 • فروش خودرو خراب شده و مشکل‌دار
 • گران‌فروشی
 • بر هم نخوردن معامله خرید و فروش خودرو

اگر شما نیز نگران بروز چنین مواردی هستید، بهتر است در این مقاله همراه با مشاوران حقوقی لامینگو باشید. در این مطلب سعی داریم تا زیروبم کامل تنظیم مبایعه نامه خودرو را برای شما تشریح کنیم. نکاتی که هرکسی در هنگام تنظیم این مبایعه نامه باید بداند. نکاتی که عدم دقت به آن‌ها می‌تواند ضرر‌های مالی و حقوقی سنگینی برای هر کدام از طرفین به دنبال داشته باشد. همچنین به بررسی استفاده از نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو و شرایط تنظیم دستی این قرارداد نیز خواهیم پرداخت تا کاربران در مواقع ضروری بتوانند از این اطلاعات برای بالا بردن سطح اطمینان خود استفاده نمایند.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو در لامینگو

موسسه حقوقی لامینگو با در اختیار داشتن نیروهای حرفه‌ای و باتجربه در زمینه تهیه و تنظیم انواع قراردادهای خرید و فروش و حقوقی، در حال حاضر بالاترین سطح کیفیت را در این امر برای کاربران خود به وجود آورده است. تنظیم هر قراردادی نیاز به تجربه و تخصص دارد. هر چند اکثر وکلا و مشاورین حقوقی دانش و تخصص لازم برای تنظیم قراردادهای حقوقی را دارند، اما نبود تجربه در این امر می‌تواند مشکلات متعددی را در هنگام عمل به وجود آورد. در لامینگو اما تیمی حرفه‌ای که تجربه بالایی در امر تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو دارد، علاوه بر تهیه نمونه قرارداد لازم برای این موضوع، ارائه‌دهنده خدمات مشاوره حقوقی در این زمینه نیز است. کاربران می‌توانند برای استفاده از این خدمات با ما از طریق لینک زیر در تماس باشند. یک‌بار برای همیشه نگرانی‌های خود را درباره قرارداد خرید و فروش خودرو از بین ببرید.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

مبایعه نامه، قولنامه یا قرارداد خرید و فروش خودرو؟

در همین ابتدای کلام و قبل از پرداختن به شرایط تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو لازم است تا یک موضوع خیلی مهم که ممکن است برای خیلی از کاربران مشغله ذهنی به وجود آورده باشد، صحبت کنیم. استفاده از واژه‌های مختلف برای تنظیم قول و قرار فروش خودرو در بین کاربران رواج دارد.

 • قولنامه فروش خودرو
 • مبایعه نامه فروش خودرو
 • قرارداد خرید و فروش خودرو
 • و…

ابتدا باید عرض کنیم که فارغ از میزان اعتبار و شرایط تنظیم هر یک از این موارد، اهمیت این اسناد و همچنین نکات حقوقی مربوط به آن‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد، اما با این حال استفاده از هر کدام از این موارد نیز جایگاه خاص خود را داشته  و اهمیت بیشتر یک مورد به این معنی نیست که دیگر بقیه موارد مورد نیاز نخواهند بود. اطلاع از تعریف هر یک از این موارد می‌تواند آگاهی کاربران را نسبت به این موضوع بیشتر کند.

 

خودرو

 

قولنامه فروش خودرو

قولنامه یکی از اسناد معتبر حقوقی است اما یک سند رسمی محسوب نمی‌شود. لازم است تا موارد استفاده از قولنامه را بدانید. قولنامه فروش خودرو همانطور که از اسمش پیداست، حالت قولنامه‌ای دارد. به این مضمون که با امضای این سند فروشنده این قول را به‌صورت کتبی به خریدار می‌دهد تا تحت شرایطی مالکیت خودرو مورد نظر را به وی بسپارد. البته قولنامه برای کالاها و موارد دیگری مانند ملک، زمین و… نیز استفاده می‌شود که در جای خود باید درباره آن صحبت کنیم.

با تنظیم قولنامه فروش خودرو سند خودرو به نام خریدار نخواهد بود و این سند اصلاً چنین معنی را نمی‌دهد. اما در این سند برای مثال فروشنده متعهد می‌شود که درصورتی‌که تا تاریخ مقرر خریدار مبلغ مورد توافق را به وی بسپارد، خودرو را به کس دیگری نفروشد و بیشتر در این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام تنظیم قولنامه فروش خودرو معمولاً مبلغی ردوبدل نشده و تنها ممکن است مبلغی به عنوان بیعانه از طرف خریدار به فروشنده پرداخت شود.

 

تمامی نکات ارزنده تنظیم قرارداد خرید و فروش و انواع آن

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

مبایعه نامه فروش خودرو

مبایعه نامه نامی آشناتر برای تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو برای کاربران است. اگر در بنگاه‌های خرید و فروش خودرو تشریف برده باشید، احتمالاً با نام این سند روی برگه‌های آماده ارائه شده توسط اتحادیه آشنا هستید. سندی که در سه برگ تنظیم شده و مفاد آن با قرار دادن کاربن روی هم قرار می‌گیرند. در تنظیم مبایعه نامه فروش خودرو دقت کنید که حتماً امضاء در هر برگه  به‌صورت دستی بوده و از کاربن برای این موضوع استفاده نشود. مبایعه نامه هم یک سند رسمی محسوب می‌شود که امکان استفاده از آن برای خرید و فروش خودرو وجود دارد. این سند تقریباً مفادی مشابه با قرارداد خرید و فروش خودرو داشته و از نظر حقوقی مشابه آن است.

 

قرارداد خرید و فروش خودرو

اگر شرایط فروش خودرو را کمی رسمی‌تر و با رعایت کامل نکات حقوقی تنظیم کنیم، بهتر است از قرارداد خرید و فروش خودرو استفاده نماییم. این قراردادها معمولاً توسط مشاور حقوقی و وکیل تنظیم شده و تقریباً شرایطی مشابه با مبایعه نامه فروش خودرو دارد. در ادامه با بررسی مفاد قرارداد خرید و فروش خودرو می‌توانید با همین مفاد اقدام به تنظیم مبایعه نامه خرید و فروش خودرو نیز نمایید.

 

آیا قولنامه دست‌نویس خودرو اعتبار دارد؟

یکی دیگر از مسائل مهمی که قبل از بررسی شرایط تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو باید به آن بپردازیم، قولنامه‌ها و قرارهای دست‌نویسی است که در قدیم خیلی رواج داشته و اکنون نیز در بین برخی از کاربران به دلیل شرایط اضطراری و یا موارد دیگر استفاده می‌شود. در وهله اول باید ذکر کنیم که چنین اسنادی از نظر میزان اعتبار  اختلاف بسیار زیادی با قرارداد خرید و فروش دارند اما با این حال این موضوع به معنی نامعتبر بودن آن‌ها نیست. قولنامه‌های دست‌نویس هم هر چند با مشکلات و اشکالات حقوقی زیادی روبرو هستند، اما با این حال قابل استناد بوده و معتبر هستند.

برای تنظیم قولنامه دست‌نویس بهتر است مفاد و موارد مدرج در قرارداد خرید و فروش خودرو را مطالعه نموده و در این مواقع از این مفاد برای نوشتن این قولنامه استفاده کنید.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

مباحث مهم در خرید و فروش خودرو

خرید و فروش خودرو و مباحث مربوط به آن در حال حاضر یک تخصص محسوب می‌شود. جالب است بدانید که شرکت‌های بسیار زیادی در زمینه تشخیص و ارائه مدارک فنی خودرو در زمان خرید و فروش این کالا فعالیت می‌نمایند. به این معنی که درصورتی‌که کاربر اطلاعات و تخصص لازم برای بررسی وضعیت فنی خودرو را نداشته باشد، می‌تواند با تماس با این مرکز از خدمات کارشناسان آن‌ها استفاده نماید. به‌صورت کلی در هنگام خرید و فروش خودرو دو دسته مسائل باید مورد بررسی قرار گیرند:

 • مباحث فنی خرید و فروش خودرو

این مسائل بیشتر به شرایط فنی خودرو مانند سالم بودن موتور، کیفیت لاستیک‌ها، لنت ترمز، بررسی سایر اجزای داخلی خودرو و مواردی از این دست برمی‌گردد. برخی از این شرایط به‌صورت چشمی حتی توسط افراد ناوارد نیز امکان بررسی دارند. برای مثال رنگ بدنه، آفتاب‌سوختگی و مواردی از این دست را می‌توان بدون نیاز به تخصص خیلی بالا بررسی کرد. اما بررسی کامل مسائل فنی خودرو نیاز به تخصص و تجربه بسیار بالا دارد که هرکسی نمی‌تواند در این امر صاحب‌نظر باشد. اگر در این موارد تخصص و تجربه ندارید، از کارشناسان و تعمیرکاران سطح شهر کمک بگیرید.

 • مباحث حقوقی و قرارداد خرید و فروش خودرو

همچنین علاوه بر مسائل فنی، مسائل حقوقی نیز در هنگام تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو اهمیت دارند. مسائلی مانند بررسی اسناد و مدارک خودرو، شرایط فروش، شرایط پرداخت مبلغ و مواردی از این دست در این بحث قرار می‌گیرند. برای اطلاع از این شرایط می‌توانید اطلاعات لازم را در این مقاله کسب کرده و در صورت نیاز هم از خدمات مشاوره حقوقی برای این منظور استفاده نمایید.

 

مهم‌ترین نکات حقوقی در خرید و فروش خودرو که باید به آن توجه کنیم.

 

اهمیت استفاده از خدمات مشاوره حقوقی برای تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو

مشاوره حقوقی برای تنظیم چنین قراردادی شاید در نکاه اول یک هزینه اضافی محسوب شود اما اگر به ضرر و زیان‌های نشای از اشتباه در تنظیم این قراردادها اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که این هزینه ناچیز می‌تواند شما را از مشکلات حقوقی عدیده‌ای نجات دهد. برای اینکه قراردادی موفق و از این گذشته خرید و فروشی موفق داشته باشید، این خدمات را جدی بگیرید.

 

مدارکی که باید قبل از تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو چک کنید

برای تنظیم قرارداد خرید و یا فروش خودرو قبل از هر چیزی و البته بعد از بررسی مسائل فنی خودرو باید اقدام به بررسی اسناد و مدارک وسیله نمایید. در حال حاضر مدارک متعددی را باید برای این منظور مورد بررسی قرار داده و حتی در صورت نیاز برای برخی از آن‌ها از سازمان‌های ذیربط استعلامات لازم را اخذ نمایید. اسنادی که برای قرارداد خرید و فروش خودرو باید به بررسی آن‌ها بپردازید، به شرح زیر هستند:

 • کارت خودرو
 • اصل سند خودرو
 • استعلام سند خودرو
 • برگ معاینه فنی
 • برگه تسویه‌حساب با شهرداری
 • بیمه خودرو

دقت کنید که نبود و یا مشکل داشتن هر یک از این اسناد و مدارک می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات حقوقی زیادی برای شما بعد از خرید باشد. از این رو هرگز به این بهانه که با قیمت مناسبی در حال خرید یک وسیله نقلیه هستید، بدون بررسی این اسناد هیچ چیزی را امضاء نکرده و هیچ پولی هم پرداخت نکنید. چنین بررسی‌هایی می‌تواند شما را از خرید اموال سرقتی نجات دهد. علاوه بر اینکه صحت این اسناد را بررسی می‌کنید، حتماً باید دقت کنید که همه این اسناد به نام فروشنده بوده و یا از صاحب آن‌ها وکالت معتبر داشته باشد. اگر تخصص لازم برای بررسی این اسناد را دارید، از متخصص و یا افراد باتجربه کمک بگیرید.

 

 

مفاد قرارداد  و قولنامه خرید و فروش خودرو

برای تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو ابتدا باید با مفاد این قرارداد آشنا باشید. البته مفاد چنین قراردادهایی ممکن است بسته به شرایط و توافقات طرفین تغییراتی داشته باشد. برای مثال در خرید از شرکت‌های لیزینگی و یا خریدهای شرایطی و قسطی این مفاد بسیار متفاوت‌تر خواهند بود. اما به‌صورت کلی مفاد مهم و اصلی که شما می‌توانید در تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو دست دوم نیز از آن‌ها استفاده کنید، موارد زیر هستند:

 • طرفین معامله
 • موضوع قرارداد
 • مشخصات و آدرس طرفین قرارداد
 • مشخصات مورد معامله (خودرو)
 • مبلغ و ثمن معامله
 • تعهدات طرفین
 • توافقات قرارداد
 • حق‌الزحمه بنگاه
 • موارد فسخ قرارداد
 • چگونگی پرداخت مبلغ قرارداد
 • تاریخ تنظیم سند
 • نسخ قرارداد
 • وضعیت فنی خودرو
 • زمان مراجعه برای تنظیم پلاک
 • بیعانه قولنامه

اگر دقت کرده باشید به مواردی در این مفاد اشاره کردیم که شاید خیلی تاکنون مورد توجه قرار نمی‌گرفت. برای مثال بیعانه یا نحوه پرداخت مبلغ و حق‌الزحمه بنگاه که معمولاً در متن قرارداد درج نمی‌شدند. اما باید بدانید که درج این مطالب در قرارداد می‌تواند به محکم‌تر شدن آن کمک نماید. از این رو در این امر سعی کنید به‌صورت کامل به این نکات دقت کنید.

 

نکات استفاده از نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو

نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو یکی دیگر از شرایطی است که می‌توان از آن هم برای خودروهای صفر و هم برای خودروهای کارکرده استفاده نمود. اما استفاده ‌از این نمونه قرارداد دارای شروطی است. در درجه اول باید بدانید که قوانین حقوقی دائماً در حال تغییر بوده و قرارداد خرید و فروش خودرو نیز به همین ترتیب دستخوش تغییراتی به‌مرورزمان می‌شود. ازاین‌جهت حتماً باید از نمونه قراردادی استفاده نمایید که به‌روز باشد. از این گذشته شما تنها می‌توانید از نمونه‌هایی استفاده کنید که از جانب مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری تنظیم شده باشند. این قراردادها بر اساس شرایط تجاری بازار امروز ایران تنظیم شده و در آن‌ها نکات مربوط به بازار نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در غیر این صورت ممکن است معایب زیادی را در این قرارداد تجربه نمایید.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

محل تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو و اهمیت آن

همچنین لازم است تأکید کنیم که محل تنظیم این قرارداد نیز اهمیت شایانی دارد. اگر به دنبال قرارداد رسمی و معتبر هستید که در طی آن مشاور حقوقی نیز در کنار شما باشد، توصیه می‌کنیم که این قرارداد را در دفاتر حقوقی و یا دفاتر ثبت اسناد امضاء نمایید. البته با توجه به شرایط امروز بازار معمولاً چنین امکانی کمتر در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. با این حال بهتر است در هنگام تنظیم قرارداد یک مشاور حقوقی باتجربه را همزمان در کنار خود داشته باشید.

 

حق‌الزحمه تنظیم قولنامه فروش خودرو در بنگاه و مواردی حقوقی مربوط به آن

یکی از چالش‌های مهم در زمان تنظیم مبایعه نامه فروش خودرو، حق‌الزحمه یا کمیسیون بنگاه‌های معاملاتی است. هر چند این دوستان نیز به جهت زحماتی که متقبل می‌شوند، بایستی طبق شرایط تعیین شده دستمزد خود را دریافت نمایند، اما عدم سخت‌گیری‌ها در این باره باعث سوءاستفاده برخی شده است. به طریقی که برخی‌ها هزینه‌های چند برابری از کاربران تقاضا می‌نمایند. اولاً کاربران بهتر است قبل از اقدام برای تنظیم قولنامه فروش خودرو، ابتدا با قوانین مربوط به این موضوع آشنا شوند.

برای این کار می‌توانید هزینه‌ها را از اتحادیه استعلام بگیرید. همچنین یکی دیگر از ترفندها این است که مبلغ کمیسیون در متن قرارداد درج شود. از بنگاه‌دار بخواهید که مقدار این مبلغ را به عنوان یکی از بندها در قرارداد و یا در بخش توضیحات آن درج کنید. این مهم باعث می‌شود تا کمتر دچار سوءاستفاده شوید. همچنین حتماً بابت مبلغ دریافت شده رسید دریافت نمایید. زیرا در این صورت شما می‌توانید با تنظیم شکایت علیه بنگاه‌دار به اتحادیه، مبلغ اضافی دریافت شده را پس بگیرید.

 

خودرو

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو کارکرده و دست دوم

تمام نکات و مواردی که در این مقاله بیان کردیم، درباره شرایط تنظیم قولنامه فروش خودرو دست دوم نیز صادق است. اگر به دنبال خرید این‌چنین خودروهایی هستید، بهتر است در رعایت این نکات دقت به‌مراتب بیشتری داشته باشید. زیرا احتمال سوءاستفاده در چنین خودروهایی بسیار بیشتر از خودروهای صفر است. خودروهای دست دوم هم ممکن است از نظر فنی با ایراداتی روبرو باشند و هم ممکن است از نظر حقوقی امکان فروش آن از جانب فروشنده وجود نداشته باشد. از این رو باید به این نکات نیز دقت نمایید.

 

نکات حقوقی مربوط به مبایعه نامه خودرو

در انتها نیز قصد داریم نکات حقوقی مهمی را درباره تنظیم مبایعه نامه خودرو با شما عزیزان در میان بگذاریم. نکاتی که می‌تواند در تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو شرایط بهتری را برای طرفین رقم بزند. این نکات را با دقت مطالعه کنید:

 • حتماً زمان و شرایط تحویل را در قرارداد مشخص نمایید.
 • همچنین برای دیرکرد در زمان تحویل و عدم اجرای تعهدات از سوی هر کدام از طرفین در قرارداد ضرر و زیان قرار دهید. می‌توانید در قرارداد قید کنید که خودرو مورد نظر به‌هیچ‌وجه دارای تصادف، نقاشی و یا ایرادات فنی نیست. البته این موضوع برای خودروهای دست دوم صادق است. همچنین میزان مسافت طی شده خودرو را نیز طبق اعلام فروشنده در قرارداد درج کنید.
 • درباره هزینه تعمیرات لازم توافق کنید.
 • حتماً چک کنید که سند خودرو در رهن نباشد.
 • به‌طور عرف هزینه تنظیم سند رسمی انتقال یا به عهده فروشنده یا به‌صورت نصف است.
 • از نوشتن و به کار بردن عبارتی با مضمون “خودرو تا زمان وصول شدن چک‌ها در نزد خریدار در امانت است” جدا خودداری کنید.

با یک جمله حقوقی در این قرارداد نیز آشنا شوید:

“کلیه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان به اقرار طرفین به علم و اطلاع کامل نسبت به عرف بازار اسقاط گردید. موارد تقلب و تدلیس به‌طور واضح و آشکار علت غبن باشد، مستثنی است.”

معنی این جمله حقوقی این است که بعد از امضای قرارداد هیچکدام از طرفین اجازه فسخ مبایعه نامه را نداشته و تنها در صورت کلاه‌برداری، تدلیس و نیرنگ این اجازه برای طرف مقابل وجود خواهد داشت.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو باوجود اینکه توسط بسیاری از بنگاه‌دارها و یا افراد، ساده گرفته می‌شود، می‌تواند دارای چالش‌های بسیار زیادی باشد. از این رو هرگز سرمایه‌های خود را در معرض ریسک‌های بزرگ این‌چنینی قرار ندهید. استفاده از خدمات مشاوره حقوقی را در این باره را جدی گرفته و حتماً شرایط تنظیم قولنامه خودرو را از قبل با وکیل در میان بگذارید. همچنین کاربران می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قرارداد خرید و فروش، سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایند. در انتهای این مقاله نیز امکان درج نظرات برای کاربران وجود دارد تا از این طریق ابهامات خود را با مشاورین ما در میان بگذارند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه