برای تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی چه باید کرد؟

4 ماه پیش
تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

هر فرد، به‌عنوان شهروند یک جامعه، موظف است که نسبت به پرداخت مالیات اقدام نماید و این مسئله، بخشی از زندگی مدنی است. به همین ترتیب، در داخل کشور ما، تمامی امور مربوط به مالیات به سازمان امور مالیاتی ایران سپرده شده است و این سازمان تنها مرجعی است که تمامی امور مربوط به مسائل مالیاتی را پیگیری می‌نماید. ازآنجایی‌که مالیات یکی از پرداخت‌های مردم جامعه به دولت است، به همین ترتیب تمامی امور و اصول سازمان امور مالیاتی لازم است که بر اساس قوانین و مقرراتی که برای این سازمان وجود دارد شکل بگیرد و روند کار این سازمان برای مردم جامعه شفاف و قانونی باشد.

در برخی موارد، ممکن است برای سازمان مالیاتی مسائلی رخ بدهد و به همین ترتیب، این سازمان با خطا و مشکلاتی روبرو شود که لازم باشد ازنظر قانونی مورد پیگرد قرار بگیرد. در همین راستا، برای پیگیری قانونی مشکلات و مسائل رخ‌داده، لازم است که مالیات‌دهندگان در جهت ارائه شکایت خود نسبت به تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی برای ارائه به مراجع قانونی ذیربط اقدام نمایند. به همین ترتیب از آنجایی که ممکن است هرکسی به طریقی با مسائل امور مالیاتی روبرو شود، و یا حتی خود مسئول امور مالیاتی باشد، لازم است که درباره تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی بیشتر بدانیم. ما در ادامه، دراین‌باره صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

 

درصورتی‌که شما به دنبال تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی هستید، می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان حقوقی و وکلای پایه یک که در این مرکز حضور دارند، در تماس باشید و از خدماتی که این افراد در جهت تنظیم یک لایحه دفاعیه برای شما در نظر گرفته‌اند، استفاده نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی

 

در چه شرایطی افراد دفاعیه مالیاتی ارائه می‌کنند؟

ازآنجایی‌که پرداخت مالیات یکی از وظایف هرکسی در سطح جامعه است، قوانین و مقرراتی به این موضوع پرداخته‌اند. به همین ترتیب، مالیات‌دهندگان می‌توانند در صورت بروز هر نوعی از مشکلات مالیاتی، با تنظیم یک لایحه دفاعیه مالیاتی شکایت و درخواست خود را به مراجع قانونی گزارش دهند. ازآنجایی‌که لایحه، درخواستی مکتوب به مراجع قانونی است، هر نوعی از دادخواست و درخواست از دادگاه و مراجع قانونی، لازم است که بر اساس موازین و مقررات قانونی تنظیم شود. در کل برای مالیات‌دهندگان، تنها راه درخواست و اعتراض بر مشکلاتی که در روند ارائه خدمات مالیاتی وجود دارد، ارائه یک لایحه دفاعیه به دادگاه به‌منظور ارائه نظر و درخواست، با رعایت اصول لایحه‌نویسی است.

 

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را مطالعه کنید: نکاتی که باید درباره تنظیم لایحه کیفری بدانید!

 

تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

 

برای این که دفاعیه مالیاتی مؤثر واقع شود، چه باید کرد؟

دفاعیه مالیاتی لازم است که بر اساس محتوای صحیح تنظیم شود تا بتواند تأثیر خود را بر روند اقدامات قانونی داشته باشد. ازآنجایی‌که تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی یک اقدام بسیار حساس است و در پی تقدیم آن، سازمان امور مالیاتی موظف است که پاسخ درخواست مالیات‌دهندگان را به آن‌ها ارائه کند، این تنظیم لایحه می‎بایست مطابق با مقررات مربوطه صورت گیرد. به همین ترتیب، افراد بسیار کمی ممکن است خودشان بتوانند این لایحه را تنظیم نمایند. بهترین و منطقی‌ترین کار برای ایجاد یک لایحه دفاعیه مالیاتی این است که از یک وکیل مالیاتی که سابقه درخشانی در این حیطه دارد کمک بگیرید و با استفاده از راهنمایی‌های وی، درخواست خود را به اطلاع مراجع قانونی برسانید.

دلیل اینکه تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی اهمیت دارد، آن است که سازمان امور مالیاتی کشور، یکی از بخش‌های پراهمیت است و تمامی اقدامات وی ضرورت اجرا دارد. به همین ترتیب لازم است که در صورت داشتن یک دفاعیه مالیاتی، این دفاعیه بسیار دقیق تنظیم شود و دقت بالایی داشته باشد.

 

چگونه یک دفاعیه مالیاتی تنظیم کنیم؟

درصورتی‌که یک شخص حقیقی به دنبال تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی باشد، لازم است که خود وی یا وکیل او نسبت به تنظیم این لایحه اقدام نمایند؛ اما اگر طرف تنظیم لایحه یک شخص حقوقی باشد، این کار توسط مدیرعامل شرکت انجام می‌گیرد.

نکته‌ای که در تنظیم دفاعیه مالیاتی وجود دارد، این است که لازم است با توجه به مرجعی که دفاعیه به وی تقدیم می‌شود لایحه را تنظیم نمود؛ چراکه صلاحیت‌های هر یک از این مراجع می‌تواند متفاوت باشد. درنهایت نیز متن لایحه دفاعیه لازم است مفید و مختصر باشد و باوجود به مختصر بودن آن، از ارائه اصول قانونی و حقوقی سرباز نزند. چنانچه لایحه تنظیم‌شده بر اساس قانون و با استناد به مواد قانونی و اسناد و مدارک معتبر باشد، می‌توان انتظار داشت که بیشتر مورد توجه واقع شود. همچنین، توجه لازم به مواد قانونی و اصول حقوقی نبایست موجب این مسئله شود که افراد از ارائه اطلاعات کافی درباره موضوعی که بر سر آن شکایت داشته‌اند غافل شوند و فراموش نشود که این لایحه به چه قصدی تنظیم‌ شده است.

 

تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

 

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: نکاتی که درباره تنظیم لایحه تجدید نظر باید بدانیم!

 

در پایان به یاد داشته باشید

سازمان امور مالیاتی یک سازمان بزرگ است که تمامی امور مالیات کشور را بر عهده دارد. به همین ترتیب، اگر افراد نسبت به تنظیم لایحه‌ای برای ارائه اعتراض و شکایت در این مرجع اقدام می‌کنند، لازم است که بر اساس تمامی قوانین و مقرراتی که درباره تنظیم لایحه وجود دارد، اقدام به تنظیم لایحه نمایند و این لایحه به‌مقدار کافی دربرگیرنده موضوعات لازم باشد. به همین ترتیب، وکلای حاذقی وجود دارند که می‌توانند در روند تنظیم لایحه دفاعیه به مالیات‌دهندگان کمک کنند و به همین ترتیب، با انتخاب یک وکیل که درباره موضوع مورد شکایت شما اطلاعات کافی دارد، می‌توان یک لایحه مفید و مختصر و درعین‌حال، جامع و کامل به مراجع قانونی ارائه کرد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت تنظیم یک لایحه دفاعیه مالیاتی، از خدماتی که این مرکز برای شما در نظر گرفته است، استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب را مطالعه نمودید، دیدگاه خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین، می‌توانید با مراجعه به بلاگ لامینگو از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد، استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه