نکاتی که باید درباره تنظیم لایحه کیفری بدانید!

4 ماه پیش
لایحه کیفری

همواره در حوزه‌های مختلف قانونی، شاهد برخی واژه‌ها هستیم که تکرار می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما ما اطلاعاتی درباره آن‌ها نداریم. لایحه یکی از انواع این کلمات است که در موارد بسیار زیادی استفاده می‌شود اما ما شاید درک درستی درباره آن نداریم. به همین ترتیب، برای اطلاع از نحوه تنظیم یک لایحه کیفری، لازم است بدانیم لایحه دقیقاً چیست و یک لایحه کیفری چه ویژگی‌هایی دارد. درنهایت باید بدانیم که یک لایحه کیفری چگونه تنظیم می‌شود. معمولاً اکثر افراد در طول زندگی خود به‌نوعی با مضامین قانونی و حقوقی روبرو می‌شوند؛ به همین منظور، ما در ادامه درباره نحوه تنظیم یک لایحه کیفری صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

 

درصورتی‌که به دنبال تنظیم یک لایحه کیفری هستید؛ می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان حقوقی و وکلای حاذقی که در این مرکز آماده ارائه خدمات حقوقی به شما هستند، در ارتباط باشید و از خدماتی که برای شما درنظر گرفته‌اند استفاده نمایید:

دریافت مشاوره حقوقی

 

لایحه چیست؟

لایحه، عبارت است از یک درخواست مکتوب که ممکن است ازسوی دو طرف دعوا به دادگاه ارائه شود؛ لایحه می‌تواند حقوقی یا کیفری باشد. لایحه بیان‌کننده ادعا یا دفاعیات هرکسی است که آن را به دادگاه ارائه می‌کند. به همین ترتیب، تنظیم لایحه، لازم است که با رعایت تمامی نکات قانونی و حقوقی انجام گیرد. در یک پرونده حقوقی و کیفری، افراد لازم است که برای پیشبرد کار خود، برخی اسناد و نوشته‌ها را به دادگاه ارائه کنند؛ به همین ترتیب، ممکن است علاوه بر طرح شکایات اولیه در دادگاه، درروند قانونی یک دعوا لازم شود که افراد نوشته‌ای مبنی بر اعلام دفاعیات، تجدیدنظر در رأی، و برخی از مستندات و مدارک را نیز ارائه کنند.

 

تنظيم لايحه كيفری

 

به همین ترتیب، با کمک و راهنمایی یک فرد آگاه از این مسائل، می‌توان عمل لایحه‌نویسی را، مطابق با اصول حقوقی انجام داد و لایحه‌ای بی‌نقص به دادگاه ارائه نمود. نکته‌ای باید در نظر داشت، این است که تمامی مراحل قانونی رسیدگی به یک دعوا لازم است با حساسیت بسیار زیادی انجام گیرد و به همین ترتیب، لایحه‌نویسی نیز، یکی دیگر از بخش‌های حساس است که لازم است برای برخورداری از استانداردهای قانونی با توجه به اصول و شرایط مخصوص به خود نوشته شود.

 

شاید لازم باشد این مطلب را مطالعه کنید: تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

 

چرا لازم است که یک لایحه تنظیم کنیم؟

راه‌های زیادی وجود دارد که یک درخواست را در دادگاه و مراجع قانونی بیان کنیم؛ اما آنچه اهمیت دارد، این است که این درخواست می‌بایست جامعیت داشته باشد و تمامی نکات حقوقی و قانونی را در برداشته باشد. اما آنچه قابل‌ انکار نیست، این است که برای ارائه اظهاراتی صحیح و کامل به دادگاه، لازم است، از پیش، بررسی‌های مورد نیاز با دقت کافی انجام شده باشد. بدیهی است که در اظهارات شفاهی، امکان خطا در ارائه اطلاعات لازم یا فراموشی برخی اطلاعات بالا می‌رود.

حتی وکلا و افرادی که تحصیلات حقوقی دارند، ممکن است در روند توضیحات خود با مشکل روبرو شوند. اما در صورتی‌که یک درخواست به‌صورت مکتوب و با در نظر گرفتن تمامی مسائل قانونی شکل بگیرد، قابل‌ تغییر نیست. درنتیجه، لازم است لایحه با رعایت اصول قانونی و حقوقی به دادگاه ارائه شود تا از بروز مشکلات آتی پیش‌گیری کند.

چگونه می‌توانیم یک لایحه کیفری تنظیم کنیم؟

در ابتدا، لازم است بدانیم که به چه اقداماتی در قانون، اقدامات کیفری گفته می‌شود. واژه کیفر، معادل فارسی «مجازات» است. مجازات، مربوط به زمانی است که ازنظر قانون، اقدامات کسی جرم تلقی می‌شود. لایحه کیفری نیز، لایحه‌ای است که درخصوص مسائل کیفری تنظیم می‌شود. لایحه کیفری، ممکن است به‌منظور اظهار دفاعیات، تجدید نظر در رأی و برخی موارد مشابه ازجانب طرفین دعوا نوشته شود. نکته‌ای که لازم است در این خصوص مورد توجه قرار گیرد، این است که ارائه لایحه‌ برخلاف اصول حقوقی، می‌تواند منجر به محکومیت به مجازات‌های پیش‌بینی‌شده در قانون گردد.

 

تنظیم لایحه کیفری

 

از آنجایی که بسیاری از افراد درباره نحوه تنظیم لایحه کیفری اطلاعات درستی در دست ندارند، اگر این لایحه توسط متخصصان این حوزه انجام گیرد بیشتر مورد قبول دادگاه قرار می‌گیرد. در اصل، لازم است برای تنظیم لایحه کیفری تمامی اصول و قوانین مربوط به مورد پیش‌آمده مورد توجه قرار بگیرد. لایحه کیفری، لازم است برای مواردی تنظیم شود که جزء اقدامات کیفری به‌حساب می‌آید؛ مانند دعوی ازجمله قتل، سرقت، کلاه‌برداری، فحاشی و از این قبیل موارد که مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. نکته‌ای که لازم است مورد توجه قرار بگیرد، این مسئله است که اگرچه افراد خودشان هم می‌توانند لایحه را تنظیم کنند، برای هموارتر شدن و جلوگیری از بروز ایراداتی در روند دعوا، افراد تنظیم لایحه کیفری را به یک وکیل حاذق بسپارند.

 

این مطلب ممکن است برای شما جالب باشد: همه چیز درباره هزینه نوشتن لایحه و عوامل موثر بر آن

 

نکاتی که لازم است برای تنظیم لایحه کیفری در نظر داشته باشیم

اگر شما کسی هستید که تجربه زیادی در مکالمات و جلسات دادگاه دارید و از ادبیات قانونی و چندوچون قانون اطلاع کافی دارید، می‌توانید با رعایت تمامی نکات و پرداختن به جزئیات مورد دعوا اقدام به تنظیم لایحه کیفری نمایید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که لایحه می‌بایست با قلم و ادبیات قانونی نوشته شود و تمامی قوانین مورد نظر در یک مجازات کیفری با استناد به قوانین مربوطه تنظیم گردد. اما اگر از قوانین و ادبیات قانونی اطلاعات کافی ندارید، لازم است از یک وکیل که در این حوزه‌ تجربه کافی دارد کمک بگیرید. برای این کار لازم است در ابتدا مطمئن شوید که وکیل مورد نظر شما تمام پرونده شما را با جزئیات مطالعه کرده است.

اینکه شما یک وکیل حاذق را برای روند کاری تنظیم دادخواست و لایحه خود انتخاب کنید، باعث می‌شود بتوانید با خیالی آسوده از خدماتی که برای شما فراهم می‌کند، استفاده کنید و از بابت تنظیم دادخواست‌ها و لوایح و همچنین، پیشبرد پرونده، خیالتان را آسوده کنید. انتخاب یک وکیل درست در این مرحله، مهم‌ترین وظیفه شماست و ممکن است خودتان وکیل مورد نظر را بشناسید و یا برای انتخاب آن از دیگران نیز کمک بگیرید. یکی از امکان‌های پیش رو، این است که از وکلای پلتفرم‌های آنلاین نیز کمک بگیرید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید از خدماتی که این مرکز برای تنظیم لایحه کیفری برای شما در نظر گرفته است، استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب را مطالعه نمودید، دیدگاه خودتان را دراین‌باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالب به بلاگ لامینگو مراجعه کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه