بازنشستگی کارکنان قرارداد کار معین به چه صورت است؟

1 ماه پیش
نمونه قرارداد کار معین

هر گونه اشتغال چه مشاغل دولتی و یا قراردادی رسمی و پیمانی و یا قرارداد کار معین در موعد مشخص برای کارکنانی که در این مشاغل هستند بازنشستگی وجود خواهد داشت. بر همین اساس نکات مربوط به شیوه و عملکرد دستگاه‌های مربوطه به بازنشستگی درباره کار معین و افرادی که بر اساس قرارداد کار معین مشغول به فعالیت هستند نکته‌ای است که لازم است مورد توجه قرار گرفته و افراد حتی پیش از بستن قرارداد کار نسبت به آن اطلاعاتی کسب نمایند.در ادامه خواهیم گفت که در ضوابط و آیین نامه‌هایی ممکن است درباره بازنشستگی کارکنان بر اساس قرارداد کار معین مشغول به فعالیت هستند؛ چه مواردی حائز اهمیت است.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: همه آنچه درباره قرارداد کار معین باید بدانید

 

کار بر اساس قرارداد کار معین چیست؟

هر گاه کارکنان یک مجموعه و یا یک کارگر برای کار فرما خود بر اساس موضوع و هدف مشخصی تا مدت زمان معینی که هر دو طرف قرارداد بر اساس آن اقدام به انعقاد قرارداد می‌نمایند؛ تنها همکاری و فعالیت در آن مجموعه داشته باشند و مدت زمان آن بدون محدودیت نباشد و بتوان گفت که در این زمان همکاری و قرارداد به پایان خواهد رسید؛ در این شرایط خواهیم گفت که یک قرارداد کار معین و یک همکاری بر اساس قرارداد کار معین رخ داده است.

 

نمونه قرارداد کار معین

 

چه شرایطی در قرارداد کار معین وجود دارد؟

بر اساس آنچه که در قانون در ماده 21 قانون کار وجود دارد شرایطی برای کار معین ئ قرارداد در جهت آن وجود دارد به این صورت که قرارداد کار معین در صورتی رسمیت پیدا میکند که بتوان خاتمه و انتهایی برای آن در نظر گرفت تا قرارداد کار و استخدام در جهت آن منعقد گردد. قرارداد کار معین رسمیت داشت باشد. مسئله دیگری که درباره قرارداد کار معین مورد توجه است این نکته است که هر گاه یک قرارداد بر اساس کار معین منعقد گردد و با توجه به ضوابط و شرایطی که وجود دارد هیچ یک از طرفین قرارداد نمیتواند به تنهایی قرارداد را فسخ نماید. در صورت بروز مشکل و یا مسله ای که طرفین را از همکاری با یکدیگر منصرف نماید می‌تواند با رضایت هر دو طرف قرارداد قرارداد فسخ شود.

 

در صورتی که شما نیاز به دریافت یک نمونه قرارداد کار معین دارید و یا درباره دریافت نمونه قرارداد کار معین نیاز به مشاوره دارید می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از خدمات ما بهره مند شوید:

دانلود نمونه قرارداد کار معین

 

شرایط خاتمه قرارداد کار معین چیست؟

در صورتی که طرفین قرارداد در شرایطی خواهان فسخ قرارداد باشند همکاری و ادامه کار خاتمه پیدا می‌کند در این مورد نکته‌ای که وجود دارد این است که هر دو طرف رضایت کافی در این مسئله داشته باشند مورد دیگری که بر اساس آن قرارداد کار معین خاتمه پیدا میکند رسیدن موعد بازنشستگی کارمند و یا کارگری است که بر اساس قرارداد کار معین مشغول به فعالیت است. بازنشستگی و محاسبه حقوق مزایا افرادی که بر اساس قرارداد کار عین مشغول به فعالیت بوده‌اند یکی از نکاتی است که لازم است مورد بررسی قرار بگیرد و با توجه به مصوباتی که هر ساله توسط دولت تعیین می‌شود برای افراد محاسبه گردد.

 

نمونه قرارداد کار معین

 

بازنشستگی افراد در قرارداد کار معین به چه صورت است؟

بر اساس قانون بیمه تامین اجتماعی کارکنان می‌بایست توسط کارفرما در هر مدت زمانی بیمه شوند و بازنشستگی در پی بیمه تامین اجتماعی برای کارکنان وجود خواهد داشت. و حق بازنشستگی و بهره‌مندی از حقوق در دوران بازنشستگی منوط بر مدت زمان تحت پوشش قرارگرفتن بیمه است و تا رسیدن موعد بازنشستگی سابقه کار و در نهایت به عنوان بازنشسته تامین اجتماعی بازنشسته خواهند شد.

 

چه احکامی برای بازنشستگی معین وجود دارد؟

اگر کارکنان قراردادی به مدت زمان معین بازنشستگی نزدیک شده باشند در صورتی که مدرک تحصیلی آن‌ها کارشناسی باشد تا مدت زمان 30 سال و کارکنانی با مدرک کارشناسی ارشد با داشتن سابقه کار 35 سال قادر به بازنشستگی و دریافت حقوق بازنشستگی می‌شوند بر همین اساس در کارکنان و کارمندان قراردادی که تحت بیمه تامین اجتماعی هستند این امکان برایشان وجود دارد تا در صورت تطبیق این موارد از شرایط و مزایا بازنشستگی بر خوردار شوند. کارفرما و یا شرکت‌هایی که به اشتغال کارمندان قراردادی می‌پردازند بر اساس منابع مالی و تامین بیمه برای آن‌ها در موعد مشخص نسبت به بازنشست نمودن کارکنان خود اقداماتی داشته باشند.

 

این مطلب را حتما مطالعه کنید: نکات مربوط به اخراج در قرارداد کار معین

 

کلام پایانی

درباره این که یک کارمند و یا کارگر قراردادی تا چه مدت زمان می‌بایست به کار بپردازد و در این مدت زمان بر اساس چه مواردی برای دوران بازنشستگی وی مزایا و حقوق محاسبه می‌گردد یکی از مسائلی است که می‌تواند برای افراد در طی قراردادهایی که ممکن است در مدت زمان معین برای کارمعین با کار فرما منعقد نماید متفاوت باشد.

در همین صورت دستگاه‌های اجرایی در دولت که عامل اصلی تعیین کننده میزان این تسهیلات هستند هر ساله با تصویب قوانین می‌توانند این مسئول را تحت تاثیر قراردهند. در همین جهت فراموش نکنید که می‌توانید برای دریافت یک نمونه قرارداد کار معین و دریافت مشاوره از خدمات ما استفاده نمایید تا بتوانید قراردادهای منطقی و صحیح‌تری داشته باشید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است ما را از دیدگاه خود در این باره بهره‌مند سازید و همچنین برای استفاده از سایر مطالب به بلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه